Založ si blog

Vďaka MUDr. Fischerovi budem oslavovať repete svojej deväťnástky!

Aby ste ma v ničom neupodozrievali, realita ukrytá v takomto vyhlásení je celkom iste preukazná, lebo ten motor, čo ľudskú bytosť poháňa žitím a bytím, teda jeho srdce, ma v šiestej dekáde mojej prítomnosti na tomto svete prestalo poslúchať. Vlastne z ničoho nič, ešte včera som odohral „dôležité“ basketbalové stretnutie takzvanej horskej ligy, ako nazývame medziokresnú súťaž amatérov a na druhý deň ma bolesť v hrudníku, dýchavičnosť a bezmocnosť odolávať strachu, čo je za tým a čo bude zajtra, prinútili zájsť k lekárovi.

Kamarátka Mirka, poznám ju od svojho príchodu do Prešova, prototyp rodinného lekára ako z almanachu o tajomstvách medicíny mi síce zmerala tlak, ale potom, keď pochopila, čo jej signalizujú ozvy srdiečka cez stetoskop, bez jediného slova zdržiavacieho komentára zavelila – na internu a bleskovo! Všetko to potom dostalo podobu stereotypu, vyšetrovanie v nemocnici je dôkladné, aj keď vtedy to bolo ešte málo moderné a už vôbec nie jednoznačné a prístrojovo dokonalé, ale aj tak preukazné – srdiečko dosluhuje, všetci naokolo začali skloňovať to neuveriteľne zlovestné slovíčko infarkt a dozvedel som sa, že po víkende už bude aj v našom špitáli konečne slúžiť prístroj, čo je vraj diagnostickým zázrakom.

Bol som prvým pacientom toho prístroja a aj jeho, čerstvo vyškoleného vládcu, dozvedel som sa, že to všetko, čo je mojou dilemou je zásobovanie srdca krvou, lebo cievy sú nepriechodné, čo je celkom iste pamiatka na sprostú a nezodpovednú mladosť a fajčenie a mám vraj šťastie, lebo už sa aj u nás takáto diagnóza konečne operuje, vtedy iba v Bratislave, ale vraj s perfektnou výhliadkou dokonalej opravy toho ľudského motorčeka. Veril som mu na jediné slovo, ba hltal som tie dobré novinky viac ako nedočkavo a s nádejou, bolo mi jasné, že do Bratislavy sa musím dostať čo najskôr, ba musel som mu byť až podozrivým, ako sa vnucujem do jeho priazne a rozhodovania, veď uznajte, prvý pacient, na novom pracovisku, pri ešte ani nepokrstenej technike a toľká nedočkavosť, ale dohodli sme sa!

Niekoľko mnou evokovaných, ba možno až vynútených telefonátov, kontakt až do špitála na bratislavských Palisádach, kde bol voľakedy ústav srdcových chorôb a na budúci týždeň som veru cestoval. Plný nádeje a odhodlania, s vierou, že operácia všetko vyrieši, aj keď je to naozaj veľké dobrodružstvo! Veď pochopte, nielenže sa vaše srdiečko na prianie a potrebu lekárov celkom zastaví, nielenže je celý organizmus udržiavaný pri zdaní životnosti výhradne mimotelovým krvným obehom, ale tak akosi na dôvažok ešte aj radikálne chladený, ľadom, aby ste nemali ilúzie, že voľačím fajnovejším, či noblesnejším a ak si to spočítate do poslednej bodky je vám jasné, že na tom operačnom stole v tej chvíli leží už iba voľačo málo naozajstné a živé!

To viete, všetko som si dokonale naštudoval, vedel som, že tento druh operácie už je v USA a vo vyspelých krajinách západnej Európy  známa a neuveriteľne úspešná medicínska technika, dozvedel som sa, kto je ten náš zázrak, čo vracia ľudí do života v Bratislave výmenou ciev v osrdcovníku, že sa to volá bypass, že ten lekár je   takmer môj rovesník, iba o tri roky starší, že miluje šport a život i jeho mnohostrannosť a krásne peripetie presne tak ako ja a volá sa Viliam Fischer!

Viete, ten život, čo som bol nútený vtedy žiť bol horor, slabosť, absolútna neschopnosť zvládnuť fyzickú činnosť aj v takej podobe, akou je normálna chôdza, reč sprevádzaná pohybom, vlastne iba ráznejšou mimikou, neschopnosť zvládnuť spev, čo iba to mnoho šťastia, zdravia a nevedel som sa dočkať, kedy za tým urobím poriadny výkričník! Do Bratislavy som cestoval vlakom, sám, čakali sme v blízkej budúcnosti, začiatkom apríla prírastok do rodiny a čo ako sa v spomienkach usilujem nájsť voľačo vzbudzujúce nedôveru, nervozitu, nebodaj nervy, ako sa označuje nezvládnuteľné vzrušenie, bola v tom iba nádej a istota šťastnej budúcnosti nás všetkých!

To nástupné vyšetrenie na Palisádach bolo zvláštne, ten špitál bol starosvetský, ba archaický, vraj bývalý kláštor či dokonca rehoľa, ale bolo mi viac ako jasné, že som v rukách profesionálov. Moju zvedavosť a poučenosť v problematike akceptovali prirodzene, všetko mi priblížili samozrejme, to vyšetrenie ciev na srdiečku mi ukázali in natura, vedel a videl som už v „priamom prenose“, v ambulancii na takej staručkej prízemnej chodbe, že budem potrebovať najmenej štyri bypassy a že kým ma pozvú do Bratislavy na zákrok, budem si musieť zabezpečiť viacero predpísaných vyšetrení doma. Vraj budem mať dostatok času, nemocnica je malá, kapacita operačných výkonov obmedzená, nemocnica má celoslovenskú účinnosť s obrovským tlakom na jej možnosti a už vtedy mi bolo jasné, že to jednoducho musí byť celkom iná réžia!

Bože, veď ja mám iba 55 rokov, som plný života, nedosnívaných zážitkov, čakáme syna, mám senzačnú prácu, milovaných ľudí okolo seba a hoci to vtedy ešte nebolo ako teraz, mobil nebol samozrejmou výbavou všetkých, v priebehu dvoch dní som do svojej kampane realizácie cesty na operačný stôl doktora Fischera a jeho tímu zaangažoval každého, čo aspoň vzdialene predstavoval možnosť to urýchliť! Rodina, kamaráti, lekári, predovšetkým tí so športovou minulosťou aj prítomnosťou, známi s dobrými kontaktami v branži, čím slávnejší tým lepší a mal som napokon čo robiť, aby som tie predpísané vyšetrenia v našej nemocnici stihol! Po troch dňoch som sa stal telefonickou pozvánkou pacientom starého NÚSCH na Palisádach, s predstihom prezrádzam, že jeden z posledných jeho pacientov, lebo vtedy sa už všetko sťahovalo do nového prostredia, kde ten ústav sídli aj teraz, ale to vôbec nič nemení na faktoch, že moja prítomnosť v Ústave bola pre mnohých prekvapujúca!

Už to prvé ráno bolo pre môjho izbového lekára prekvapením, ba šokom, všetko by bolo OK, iba to nie, že som tam vôbec bol, voľajaký nímand z Prešova, čo mal dokumentáciu síce v poriadku, tvrdil, že v stredu ho budú operovať, s docentom Fischerom sa nikdy nezhováral a ten ho ani nikdy nevidel, teda pochopte, neveril mi vlastne vôbec nič, aj napriek tomu, že ma tam mal! Pamätám si ako dnes, absolvoval som pod jeho velením nástupnú prehliadku, presvedčil sa, že svoju diagnózu a jej pozitívne konce ovládam viac ako presne, ale aj tak bol presvedčený o tom, že som podľahol voľajakej vidine.

Už bol celkom iste doma, keď po mňa prišla neznáma sestrička s avízom, že ma potrebuje vidieť šéf a odviedla ma na medziposchodie, do takej rohovej pracovne a tam som sa teda s MUDr. Viliamom Fischerom, čo sa mal stať mojim spasiteľom – ako som si to sám pre seba ako pravdu vymyslel, po prvý raz stretol. Žiaden zázrak, hovorí sa, fyzicky tak v norme, vlasov málo, oči dôveryhodné a bystré, ale aj podozrievavé, reči tiež v norme, aj keď naozaj zvedavé a imponoval mi otvorenosťou.  Chcel vedieť o mne naozaj všetko, čo a ako moje športovanie,  aký som žil život, či je ten primár z Nitry a bývalý ligový futbalista  naozaj švagrov brat, aká mi je rodina ten Ondrík Krištofík zo Slovana, čo tí mnohí herci, veru aj najslávnejší, z SND, prečo sa tak dobre poznáme a prečo ho zaväzujú stáť po mojom boku už aj a cítil som, že ho to interesuje. Pokojne mi potom oznámil, že ráno ma to teda čaká ako vyslobodenie, nemám byť nervózny, dá sa mu veriť a jeho tímu rovnako tak a ešte niečo, vraj nech mu ukážem nohy, aby vedel, ako to bude s ponukou ciev! Rozlúčili sme sa v pohode a dôvere, bol som si istý, že zajtrajšok bude tým mojim šťastným dňom znovuzrodenia!

Nebol, hoci večer prišla iná sestrička s výbavou holiča a vyholila ma ako batoľa, ale ráno mi priniesli odkaz z operačky, že ten môj zákrok sa odkladá o 24 hodín! V noci priviezli pacienta s ruptúrou aorty, všetko je rozbehnuté na jeho záchranu a mám zachovať pokoj, nič nezmeškáme. Až vtedy môj izbový lekár uznal, že som si nič nevymýšľal a potom to už malo naplánovaný priebeh. Tých bypassov mi potom urobili napokon päť, môj návrat do normálneho života bol neuveriteľne samozrejmý, do práce som nastúpil ešte v máji, ešte predtým už som ako rekonvalescent prežíval s manželkou pôrod, potom samozrejme aj  vozieval synčeka a staral sa o jeho potreby ako tá najspoľahlivejšia opatrovateľka, liečenie na Sliači som absolvoval až cez prázdniny, teda žiaden abonent zdravotnej  poisťovne užívajúci si nemocenskú a na jeseň už som bol v pohode ako kedykoľvek predtým. Rodina bez výhrad a obmedzení, práca a povinnosti s ňou spojené rovnako tak, plávanie, volejbal, basketbal, celoročne aj futbal na sídliskách s mladými aj zrelými, ale bez úľav a pri chuti, čo s nadhľadom vyznávam až dodnes! Ba viac ako samozrejme som do starobnej penzie odchádzal o rok neskôr, až potom, keď už bol junior prvákom a doktorovi Fischerovi som napísal niekoľko formálnych správ, presnejšie, poďakoval som sa mu za zázrak svojho znovunarodenia a súčasných životných radostí a v podobnom duchu by malo byť aj toto zamyslenie sa!

Spoločnosť už niekoľko dní skloňuje meno tohoto vzácneho človeka s dešpektom, reči mu prisúdili hanebnú korupciu, dal si vraj zaplatiť za uprednostnenie pacienta pri zákroku, čo je veru aj čiastočný opis toho môjho životného príbehu, bez pachute tých judášskych grošov a keďže viem, že už je to dôchodca v požehnanom veku 77 rokov, s kontaktami, zásluhami, známosťami, dôverou  všetkých v zdravotnom zariadení, kde bol doma a kde tomu šéfoval a robil tie zázraky, čo aj mne dali všetky tie roky krásneho života naviac, nechce sa mi veriť v žiadne zlo!

Prisahám, to by nemohol byť ten istý človek, s ktorým som mal to šťastie stretnúť sa v živote aj ja, to nedokážem akceptovať a pochopiť už vôbec nie! Zlaté ruky aj srdce, to bola jeho charakteristika, na to som ochotný aj prisahať a keďže viem dosť pohotovo aj fabulovať vierohodné príbehy, dokázal by som si celkom samozrejme vymyslieť aj niečo  v duchu tej fámy o Fischerovej nenažranosti po peniazoch! Ľudia sú naliehaví, presvedčiví, neodbytní, keď hľadajú pomoc pre svoj biedny životný osud, veď aj ja som bol, všetkých som prinútil Fischera presviedčať, aby ratoval akurát mňa a čo ako som mu musel kaziť pokoj jeho života, zostal vždy iba človekom so zlatým a čistým srdcom. Moja vďaka a dobrý pocit človečenstva mu stačili a možno ešte aj tá vďaka v písomnom prejave a je mojou povinnosťou napísať to aj teraz!

Vážený a milý doktor Fischer, ste mojim garantom zdravia cez výkon vašej profesie na mojom srdiečku, považujem vás za osobu, čo ma priviedla až sem, na prah novej devätnástky, čo je už vlastne teraz, v marci, 74 narodeninami a keby sa to dalo zariadiť, rád budem kričať na celý svet a Slovensko obzvlášť, že doktor Viliam Fischer pomáhal svojim pacientom a ľuďom čo ho potrebovali iba čestne a profesionálne dokonale! Táto špina je celkom iste nedorozumenie, nepochopenie a zlá réžia škodoradosti, nič iné.  Nie som fatalista, ale s odpustením, pripomeniem všetkým to formálne a ťažko uveriteľné – zlá chvíľka a smola z času na čas zasiahne aj nesprávne osoby, čo si to vôbec nezaslúžia a som si celkom istý, že aj tento príbeh sa napokon stane toho dôkazom.

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Cestovanie lietadlom, lietadlá, bratislavské letisko, letisko Milana Rastislava Štefánika, cestujúci, dovolenkujúci

Na bratislavskom letisku pribudne počas sviatkov 56 letov

18.12.2018 15:34

Leteckí dopravcovia pridali lety aj z Londýna-Lutonu, Birminghamu či Dublinu do Bratislavy a späť.

štrasburg, útok

Po útoku v Štrasburgu vzniesli proti jednému zo zadržaných obvinenia z terorizmu

18.12.2018 15:31

Podľa justičných zdrojov je muž podozrivý zo zaobstarania zbrane.

Trump Argentina G20 Summit

Automobilky sa vzopreli Trumpovi

18.12.2018 15:00

Ekonomické veľmoci hrozia uvalením dovozných ciel, ktoré môžu najviac pocítiť automobilky.

Lubyová, Branislav Grohling,

Zrušenie kreditového systému bude ďalším biznisom, tvrdí Gröhling

18.12.2018 14:58

Učitelia prídu o získané kredity a nanovo budú musieť absolvovať vzdelávanie, ktoré treba zorganizovať, naplánovať a zaplatiť.