Založ si blog

Ešte väčšia ochrana rodiny – prognóza, záväzok a problém

Verte mi, titulok je iba zdanlivo kontroverzný, no ak sa vám takým predsa len zdá, tak je to výnimočne a výhradne v kontexte s historickými a jubilejnými oslavami narodenín strany KDH, jej štvrťstoročím nepretržitej prítomnosti na slovenskej politickej scéne, ako jediného subjektu s trvalým mandátom v parlamente. Je to dôkaz stability mnohého – predovšetkým programu politického združenia a veru aj stability členstva, hoci čo sa dá robiť, aj tu bolo v plynutí času normou, že výnimky potvrdzovali pravidlá. Ambície súčasného vedenia KDH sú dlhodobo veľké, teraz sa pretavili do podoby realizácie výmeny ľavicového vedenia krajiny v réžii Smeru do alternatívy vlastných priorít i demokratických foriem vládnutia a z ničoho nič sa v súvislosti s výsledkami referenda O rodine, aktivít vlády na Ochranu ľudských práv a nového programu KDH, vraj na najbližších 15 – 20 rokov, objavil ten dodatok – p r o b l é m!

A práve v tejto chvíli zdanlivo odbočím od témy, atmosféru osláv, krásnych spomienok  a dôležitých perspektív vývoja KDH i vážnych sľubov vystriedam ponukou recenzie nedeľnej politickej talkshow V politike na TA3 tak, ako nám ju nástojčivým avizovaním neporozumenia občanov Slovenska predstavil moderátor Norbert Dolinský. Teda presnejšie, to bola reklama pre V politike až nevídaná, neslýchaná, vraj to všetko, čo do nášho života priniesla všeľudová debata O rodine, cez referendum a jeho výsledky, až po akutálne prijaté iniciatívy a aktivity vlády SR o ochrane ľudských práv  predstavuje natoľko rozbúrené vody verejného života, že sa naozaj nebál porovnávať to priamo s  vybavovaním si účtov! Dobrovoľne a vopred sa priznávam, že takéto avízo som si predstavoval ako voľačo na spôsob opisu starej židovskej školy, kde sa debata viac ako samozrejme premení na bojovú konfrontáciu názorov a presvedčení podporovaných zvyšovaním hlasu, argumentáciou doplnenou gestami, ba priamo gymnastikou celého tela, lebo moje doterajšie skúsenosti boli vždy menej akčné. Moderátor Dolinský najradšej poskytuje svojim hosťom priestor individuálneho pokoja a pohody, aj keď očakáva hromy, blesky konfrontačných reakcií a moja zvedavosť bola v obrovskom očakávaní!

Prekvapenie sa nekonalo, moderátor Dolinský svojich hostí hostí usadil za jeden stôl, hoci tak trošku v podobe virtuálnej, lebo v štúdiu s ním sedeli štyria a s ostatnými bol v kontakte cez televízny most. A verte mi, všetko usporiadal viac ako symetricky, teda v podobe vyrovnanosti 3 : 3, lebo cez televízny signál debatovala Dagmar Dolná – politologička, profesionál v sfére ľudských práv a Marcela Dobešová –  predstaviteľka občianskeho združenia Fórum života a keďže obe dámy dostali ako prvé možnosť prezentovať svoje postoje k problematike, dostali sme presnú podobu zostáv oboch tímov.

Dagmar Dolnej v štúdiu patril Martin Poliačik, poslanec parlamentu s pôvodom v strane SaS a rovnako tak poslanec Jozef Viskupič, z OĽaNO a k Marcele Dobešovej Andrej Danko, predseda SNS a Miroslav Mikolášik, europoslanec za KDH a v tej chvíli mi bolo jasné, že žiadna „židovská škola nebude“, lebo Dolinský takéto nebezpečie programovo limitoval réžiou talkshow striedaním vstupov  a prerušením možných vzbúrených emócií. A ešte niečo, všetci na Slovensku a celkom iste aj zahraniční pozorovatelia dobre vedia, že najzákladnejším rozporom hodnotenia výsledkov referenda a očakávania finálnej podoby ochrany ľudských práv je problém Inakosti, v tom vládou prijatou dokumente a štart do V politike  nám dal spoľahlivo vedieť, že všetci s tým artiklom narábajú ako s balíčkom s odistenou náložou!

Prvý to viac ako spoľahlivo, zrejme s podporou svojej právne podkutej životnej viery ako otvorenú škriepku predsa len odštartoval Andrej Danko. Už dávno som pripustil, že jeho postoj voči ľudským právam občanov, ktorým sme konečne aj u nás uznali právo považovať normu LGBTI za voľačo normálne a samozrejmé ma prekvapuje, mal povesť racionálneho odborníka, ale fáma o tom, že posilniť možnosti svojho návratu do reálnej politiky prinesie so sebou akurát tento postoj „dobrého veriaceho Slováka“ dokázala, že výber stratégie celej SNS je takáto istota! Mali ste vidieť, ako spoľahlivo ho podoprel europoslanec Mikolášek, vyznávajúci rovnaké „kresťanské zásady“ a jeho argumentácia už mala charakter širokých výhrad! Kde sa tu tá vládna iniciatíva nabrala, dlho sa o nej rokovalo a bez výsledkov a až po referende je tu z ničoho nič a cez telemost ich oboch doplnila aj Marcela Dobešová až tak presvedčivo, že moderátor v sebe objavil odvahu vysloviť vetu – poprosím, nie tak širokospektrálne!

Chcem byť spravodlivým, reakcia politologičky Dagmar Hornej bola predsa len vzrušenou reakciou, opísala povinnosti vlády, prechádzajúcej a aj súčasnej, všetko charakterizovala ako absolútne korektné rozhodovanie jej členov a predovšetkým nespochybniteľnú odbornosť pri hľadaní riešení a výstupov v kontexte s celosvetivým dianím a svojich opozičných sokov v debate podnietila k dosť radikálnej reakcii. Ba europoslanec Mikolášek to „obliekol do kostýmu skoro divadelnej drámy“, lebo podľa jeho presvedčenia voľačo na tento spôsob nenormálnosti nemá čo hľadať v náplni rezortu minsterstva vnútra a minister Lajčák by si toho mal byť dobre vedomý!

Moderátor bol v štúdiu stále prítomný, ale verte  mi, iba trpený a trápny, lebo v reakcii na mierny konflikt názorov medzi Viskupičom a Dankom, čo do všetkého vnieslo motív polarizácie spoločnosti, ako márnosť a zbytočnosť, ba Danko rozhodnutie vlády pomenoval ako nezodpovednosť, sa odhodlal usmerňovať k miernosti, no predseda SNS dal Slovensku a veru aj jemu osobne najavo, že nič sa nedá robiť – pravda je pravda! A vôbec nie prekvapujúco to ako presvedčenie a vieru veriacich katolíkov Slovenska zdôraznil Miroslav Mikolášik tvrdením, že naozaj, referendum bolo právne bezchybné, veď bolo schválené rozhodnutím Ústavného súdu a naopak, o ničom z toho, čo sa hovorí o možnostiach vychovávať deti mimo normálnej podobe rodiny v znení zákonnej normy  Ústava nehovorí vôbec nič a vládna stratégia ochrany takýchto práv je absolútne zlá!

A celkom automaticky ho podporil Danko, konečne reagoval tak, ako som si to predstavoval, reagoval slovom aj gymnastikou rúk i tela, vytiahol celkom prekvapujúco Inakosť ako problém, čo on ako právnik vlastne ani nepozná, ani historicky nie a keď mu Poliačik oponoval – iba seriózne a iba odborne, bolo to v podobe naozaj akčnej – jeho ego nám všetkým naznačilo, v akej podobe sú jeho emócie. Vôbec nie prekvapujúco  ich doplnila aj reakcia Marcely Dobešovej, ktorá si vyprosila zasahovanie oponentov a prívržencov ochrany ľudských práv do jej rozhodovania o právach detí a ich vzdelávania a bol som neuveriteľne rád, keď sa réžie V politike tak akosi samovoľne ujala politologička Horná. Bolo vidieť a veru aj počuť, že jej postoje názorovým oponentom poriadne zdvihli krvný tlak a dala sa počuť naozaj presne tak, ako to prežíva a cíti. Ľudia sa rodia ako rovnocenné bytosti, spoločnosť, aj tá naša, im zaručuje rovnaké práva v celom komplexe možností života a hoci je stratégia vlády o ich ochrane možno naozajmateriál aj s chybami, obsahovo je celkom nedotknuteľná a je spravodlivým rozhodnutím!

V tej chvíli povedala presne to, čo V politike malo zaznieť ako finále a hoci to moderátor Dolinský ešte posúval k novým horizontom, vraj stratégia vlády má až 13 programových zložiek a našiel odvahu opýtať sa, už rozhorúčeného diskutéra Danka, ako podľa jeho myslenia a vyznávaných životných právd môže registrované partnerstvo ohroziť výchovu detí novej generácie v našej spoločnosti, no vôbec nie prekvapujúco to už skončilo v prázdnote vágnych postojov. Povedala to presne, nič viac nebolo treba a hoci ju ešte Poliačik aj Viskupič na tému adopcie detí občanmi rovnakého pohlavia podporili, aj to bola už iba formalita!

Svoj postoj k obsahu tejto talkshow   V politike poviem v skratke – nič menej a nič viac než povedala Dagmar Horná nebolo treba prezentovať!  Výhrady a kritika jej oponentov  zazneli zlostnejšie a s presvedčením o pravde výhradne v tej podobe, ako ich trojica reprezentantov odporu voči vládnemu materiálu na ochranu ľudských práv prezentovala. Moderátor Dolinský akurát takéto finále dostal ako keby „za odmenu svojej  nemohúcnosti“, mohol sa pokúsiť predsa len voľačo na spôsob aktívnej žurnalistiky realizovať, no nereagoval! Keď Danko, naozaj nahlas a „ručne preukazne“ dokumentoval, ba aj vizuálne nepresvedčivý Mikolášik našiel v sebe iskru všetko a všetkých podporujúcich vládnu aktivitu urážať –  vyslúžil si iba protest Poliačika, ktorý mal potrebu udržať sily debatérov v štúdiu  v rovnováhe a dopriať aj nám pri obrazovkách nádej, že toto V politike si do análov neodnesie charakteristiku krčmovej debaty. Dlhej, márnej, nedôstojnej a nekonečnej – so začiatkom o 11. 00 a koncom o 13.47 – lebo čo už, potreba človečenstva je už aj v tejto nešťastnej podobe – posledné slovo a ostatný odkaz všetkým znie v ľudských mysliach najdlhšie. K našej škode, som si istý!

Sme vo vojnovom stave – viete to?

28.05.2017

Nuž pre istotu to všetko zrekapitulujem iba tak, alebo presnejšie – presne tak, ako som sa to ako čerstvú novinku dozvedel zo spravodajskej ponuky TA3 presne vtedy, keď sa z návštevy v Bruseli, viac »

Kim – Čong – un je vraj pripravený celkom na všetko

27.05.2017

Domáce udalosti sa v súvislosti s problémami, čo nás ako keby celkom bytostne spájali so svetovým extrémizmom stali tak dominantnými, že chtiac nechtiac našu domácu atmosféru poriadne rozrušili viac »

No a teraz buďte múdri. . .

26.05.2017

Verejná mienka je pre slovenskú verejnosť síce rovnako prirodzenou aktivitou občanov ako kdekoľvek v demokratickom svete, ale nič sa nedá robiť, reči sa síce hovoria, ale naša prax je naozaj viac »

Fakultná nemocnica Trenčín

Bezplatné parkovanie v piatich nemocniciach je otázne

28.05.2017 20:00

Do konca roka by malo byť parkovanie pred 21 štátnymi nemocnicami bezplatné, minister Drucker už má pripravený príkaz, ako majú riaditelia zariadení postupovať.

Ukrajina, vražda Olesa Buzynu

V USA zabil 36-ročný muž osem ľudí, vrátane šerifa

28.05.2017 18:32

Osem ľudí vrátane zástupcu šerifa zastrelil v sobotu na troch rôznych miestach v americkom štáte Mississippi tridsaťšesť ročný muž.

Donald Trump, USA

Trump reagoval na podozrenia voči zaťovi Jaredovi Kushnerovi

28.05.2017 17:28

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že mnohé údajné úniky z Bieleho domu sú falošnými správami.

Británia, Manchester, polícia, teror

V Manchestri zadržali ďalšieho podozrivého z teroristických aktivít

28.05.2017 17:11

Ďalšieho podozrivého v súvislosti s teroristickým útokom v Manchestri zadržala v nedeľu v tomto meste britská polícia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,117
Celková čítanosť: 1798565x
Priemerná čítanosť článkov: 1610x

Autor blogu

Kategórie