Založ si blog

Kde je vôľa, tam je aj cesta

Týmto viac ako optimistickým výrokom sa svojho času stal známym vtedy populárny pravicový politik Mikuláš Dzurinda, predseda strany SDKÚ DS, ktorú zakladal, v jej drese sa opakovane postavil na čelo vlády, spojené sú s ním aj úspechy Slovenska na ceste do spoločenstva národov v Európskej únii a NATO, ale ako už spoľahlivo viete, žiaden z tých úspechov nestačil na vernosť s prívlastkom navždy. Viete, vznik SDKÚ DS bol v časoch dominantného vládnutia HZDS a Vladimíra Mečiara jednoducho nevyhnutnosťou, pravica politického spektra, pod vedením KDH a maďarskej strany SMK, ešte v tej pôvodnej podobe integrovaných národnostných politických subjektov a široké spektrum drobných a nevýkonných strán s túžbou stať sa súčasťou parlamentu neboli HZDS vážnym súperom a ten nápad – sústrediť špičku tých najperspektívnejších politikov pod jednu zástavu, so spoločným volebným programom – poraziť Mečiara, sa ukázal byť geniálnym riešením.

Súčasnosť  je svojim spôsobom voľačo tak povediac v podobe repete, pravica je však ešte väčšou mozaikou či skladačkou quázi pravicových politikov, lebo stálicu KDH dopĺňa Sieť, MOST – HÍD, OĽaNO, NOVA, SaS a žalostný zvyšok SDKÚ DS, z ktorej viac ako zbabelo – kto našiel na to „odvahu“- bezcharakterne utiekol! To sa naozaj nehrám na ukrivdeného občana, či žalobabu, kdeže, iba dávam na vedomie svoje spravodlivé rozhorčenie, lebo ani jeden z tých politikov, čo tvorili tú krásnu a úspešnú históriu strany aj spoločnosti tak akosi unisono na takéto riešenie nemal nárok!!! Ak tvrdia, že vyznávajú rovnaké zásady ako v dobe svojho vládnutia na Slovensku, v tej celkom rozumne sa správajúcej koalícii, čím svoj útek a väčšina aj zmenu straníckeho trička oddôvodňujú a ako znie ich výhovorka spoľahlivo objavíte, presne tak ako ja, že takej niet! Je v tom iba účel zaradiť sa do nádejnejšieho spoločenstva oponentúry ľavicového diktátu strany Smer, potreba nebyť sám, bez opory a podpory, lebo politická nula, akou je teraz SDKÚ je naozaj iba taká významová veličina a nič sa nedá robiť, u nás už sa vie, že taká racionálna veda, akou je matematika malých čísiel, je v politike alfa až omega!

Mečiar a jeho HZDS Slovensku vládlo dovtedy, kým sa tí malí, zdanlivo vraj nekompatibilní, nedali dokopy, so zaťatými zubami, prižmúrenými očami aj zaťatými päsťami a nezabudli na to, aké sú od seba odlišné ich individuálne sny o vodcovstve a prijali rehoľu spolupráce naozaj v mene voľačoho spoločného. Vtedy prišiel čas Mikuláša Dzurindu, osobnosti pre Slovensko viac ako dôležitej, lebo túto krajinu neriadil ničím s fyzickou podstatou rozhodovania, ale celkom jasne výberom dobrých procesov myslenia a schopnosťou svoje okolie presvedčiť, že tak je to správne a seriózne!

Neviem, ako ste na tom, ako občania hľadajúci pravdu s poznaním, čo je na príčine konca takýchto predstáv viery – prečo sa koalícia SDKÚ DS a v tej prvej alternatíve KDH a SMK, pred rozdelením členskej základne,  prvý raz začala sporiť? Lebo čo už, treba si priznať, že je to iba jednoduchá hádanka, ale odpoveď na ňu sa naozaj zle počúva a tak aj zodpovední najradšej mlčia! Viete, akurát dnes, keď sa KDH a jej súčasný predseda Fígeľ dal počuť, že akurát oni sa cítia byť pripravení vystriedať vo vládnutí Smer a nie s ním spolupracovať sa to nepočúva celkom s dôverou, lebo… No veď to, jeho súputníci, najmä „stará garda“, predstavovaná predovšetkým Pavlom Hrušovským vedia svoje, ambície vládnuť v mene ich „vyšších princípov viery“ sa stali problémom múdro a s dôverou spolupracovať a hoci sa mnohé podarilo napriek problémom  pozliepať, už to nie je celkom ono! To viete, ľudia si pamätajú, viny a hriechy predovšetkým a žiadne slovo nie je všemocmým zaklínadlom…

Rovnako tak zložitý je aj vývoj v samotnom SDKÚ, tlak verejnej kritiky, nedôvera voči viacerým politikom a prítomnosť novej politickej veličiny v strane – to hovorím o Ivete Radičovej, ktorá sa cez takmer úspešný súboj o post prezidenta dostala na piedestál voličskej dôvery viac ako prirodzene a výsledok priniesol víťazstvo pravicovej koalície v parlamentných voľbách 2010 a jej predsedníctvo vo vláde! Táto história je celkom čerstvá, neuveriteľne boľavá a v dôsledkoch až katastrofálna či tragická  a potom to naozaj celkom zišlo z tej cesty avizovanej v dobrých časoch Dzurindom! Práve jeho post a úloha „toho rozumného a cieľavedomého politika“ zmizla, prišiel čas hlúpej chvíle SaS, teda predovšetkým jeho lídra Sulíka, neschopnosť hovoriť si v koalícii iba pravdu, aj keď vyzerá ako rana rovno do zubov a všetko hodnotené ako úspech skončilo!

A keby len to, ako keby nielen Durinda, ale veru aj viacerí, žiaľ, tí v SDKÚ najonakvejší, stratili zmysel pre česť a spravodlivosť a podľahli falošnej predstave, že na rozpade vlastného diela sa nechcú podieľať a namiesto bitky a úsilia všetky svoje úspechy obhajovať rezignovali! Hanbím sa za vás, Dzurinda, Mikloš, Štefanec, Fedor, Beblavý, Novotný a koľko vás vlastne utieklo od diela, čo ste vlastným úsilím povýšili na národný úspech a teraz namiesto  obhajoby iba opľuli, lebo s odpustením, iba ten najkontroverznejší z vás, Kaník, jediný z tých verejne známych, dokáže verejnosti povedať, koľko členov teraz SDKÚ DS má, lebo z tej 4000 voľakedy známych ich vraj utieklo viac ako dvesto.  Nebudem nad ničím s tým súvisiacom meditovať, nebol som vašim členom – to viete výchova, dedo mi poctivo vtĺkal do hlavy, že vstúpiť do politickej strany je horšie ako ako do kravského lajna – ale volil som vás, tešil som sa z našich spoločných úspechov v Európe a v EÚ i v NATO a je mi akurát teraz  jasné, že všetko sa stáva reprízou hľadania, je to zasa iba na pravici politického spektra Slovenska a teda aj na vás!!!

Nebudem meditovať nad tým, čo urobiť musíte, pod koho kuratelou tak naozaj, veď vás je vraj ešte stále 3800 a toľko hláv jednoducho predstavuje stále slušný rezervoár dobrých nápadov, riešení a aj návrat k tomu, kde je vôľa, tam je aj cesta   a tomu chcem veriť! Snem je najlepším riešením, s dobrým a poctivým programom, bez výčitiek a bez smútku či nostalgie, všetko iba zodpovedne a predovšetkým jednotne!

A nielen iba „doma“, ale celá pravica spolu, so spoločným presvedčením, že to v parlamentných voľbách 2016 volič ocení viac ako samozrejme, lebo je načase poučiť ho o svojej múdrosti, dobrej vôli a ešte lepšej perspektíve, lebo ruku na srdce – je najvyšší čas správať sa akurát takto a konečne nahlas povedať aj pravdu o Smere!

Vládne silou, diktuje všetkým svoje pravidlá víťaza a demagóga, just ako komunisti, peniaze má iba na silové prvky štátu – armádu a políciu, a ešte aj pre seba a svojich verných, predovšetkým v tých „trafikách výberových konaní tovarov a služieb“, ktoré sú pre Smer zaklínadlom úspechu a osobných ziskov z korupcie! Kto už zabudol, tomu pripomeniem Pašku, Zvolenskú…  Nebojím sa to napísať a pre istotu ako senior všetkým pripomeniem, že tomu nasvedčujú aj výsluhové dôchodky, ináč nemá pre obyčajných občanov naozaj na nič. Ba vlastne tak almužnu, sociálny balíček, to áno, ináč by tá veľkorysosť  štátu pod kuratelou Smeru na nákup lietadiel, vrtuľníkov, zbraní, uniforiem a všetkého vojenského materiálu národu klala oči ako bajonet! 

Mzdy sa zvyšovať nebudú, nikomu, ani tým, čo v zúfalstve hodlajú štrajkovať, dôchodky rovnako tak, ak nerátame tie, čo síce dôstojne žiť nedovolia, ale ako tak udržia pri živote a nič sa nedá robiť, sociálna sféra, zdravotníctvo, školstvo sú predsa len oveľa dôležitejšie rezorty národného hospodárstva než obrana bezpečnosť štátu a podoba finálneho rozpočtu tejto mierovej krajiny a mierumilovného národa by to mala zdôrazniť!

Ak tomu niekto nebude chcieť rozumieť, tak potom celkom lakonicky! Jednota slov a činov  pravice je absolútnou nevyhnutnosťou, čo ako sa to nebude zhodovať s individuálnymi ambíciami všetkých tých vodcov plných nádeje stať sa jednotkou v niečom spoločnom  iba individuálne, kdeže, podmienkou je to jediné očakávané – v jednote všetkých sa zrodí návrat k moci demokracie!

Je mi jedno, akú tomu dajú podobu, základom je slogan v titulku tejto glosy, Procházka, Lipšic, Bugár a všetci ostatní z tejto časti národa predstavujú rezervoár sily a moci schopnej vytvoriť vládu pre ľudí naozaj spravodlivú, pre všetkých akceptovateľnú, lebo kto premýšľa múdro, zodpovedne a spravodlivo ten si to, čo má v ponuke Smer zamiluje iba vtedy, ak sa na tom zle a účelovosti rozhodovania spolupodieľa a takých je celkom iste menej než spravodlivých  a čestných.

Pravda a radnica Prešova sú držiteľmi plakety Senior Friendly. . .

22.10.2018

Tú svojim spôsobom nenápadnú správu som dostal ešte v piatok večer po slávnosti v Bratislave, v priestoroch Zichyho paláca, kde organizácie, spoločenské inštitúcie, výrobné podniky a združenia, viac »

S Vietnamom skôr čarujeme než rokujeme – k našej hanbe!

21.10.2018

Kauza únosu vietnamského občana z územia Nemecka, kam sa ešte v roku 2017 s pasom znejúcim na meno Trinh Xuan Thanh ako podnikateľ uchýlil pred trestným vyšetrovaním v svojej domovine a podal viac »

Komunálne voľby sú za rohom, ale motivácia účasti v nich je nepreukazná. . .

20.10.2018

Nuž v prvom rade musím všetkým spoluobčanom pripomenúť, že v komunálnych voľbách sa pre obce a mestá, čo sú osídlenia v tomto ohľade klasifikované počtom v nich žijúcich obyvateľov, viac »

SR NRSR EÚ parlamentný summit členské štáty BAX

Slovensko vysiela v zahraničnej politike protirečivé signály

22.10.2018 10:00

Rozporné stanoviská môžu podľa expertov postupne viesť k strate dôveryhodnosti mena krajiny.

pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodej

Čerpaciu stanicu v Šuranoch vylúpili s detskou pištoľou dvaja študenti

22.10.2018 09:59

Pri lúpeži vznikla celková škoda za takmer 720 eur.

pečivok, rohlík, obchod

Vzbura pekárov voči reťazcom. Čerstvé rožky na Vianoce možno nebudú

22.10.2018 09:49

Pekári pohrozili, že už počas tohtoročných Vianoc nedodajú čerstvé výrobky do zahraničných obchodných reťazcov.

SR Bratislava Nehoda Dopravná BAX

Na ceste z Bratislavy do Rovinky sa zrazili tri autá a kamión

22.10.2018 09:35

Hasiči vyslobodili jednu zakliesnenú osobu z vozidla a poskytujú viacerým osobám prvú pomoc.