Založ si blog

Druhý pilier otvára Smer štvrtý raz – vraj prekvapujúco

Svojim spôsobom by mi to malo byť celkom jedno, ako sa hovorí celkom samozrejme vtedy, ak sa ma rozhodovanie o tom, či sa budem deliť, pri ukladaní časti svojich odvodov do sociálnej poisťovne pri tvorbe svojho dôchodku dobrovoľne s trhom životných poisťovní, ktoré sľubujú takto naakumulované úspory zveľadiť s úmyslom vylepšiť  sporiteľský účet každého takéhoto sporiteľa. Príčina je celkom banálna – naozaj sa ma to netýka, v penzii som už viac ako tucet rokov, všetky tie spory a vášne čo ich sprevádzajú by sa ma vôbec nemali dotýkať, lenže akurát to naozaj nie je pravda!

Príčin je naozaj viac, ale pre mňa a tých, s podobnou réžiou života, či osudom – pomenujte si to podľa vlastného výberu – je jasné nielen to, ako sme na tom s výškou svojej, štátom vypočítanej penzie stanovenej z našich odvodov do sociálnej poisťovne štátu tak naozaj a naviac, je tu voľačo, na čo nikto z tých, čo dôchodok nepoberá ani len nemyslí!!! Lebo uznajte, alebo lepšie povedané, predstavte si, že štát sa bez zábran usiluje spravovať ich celkom jednoznačne iba tak, aby nám nedoprial ani len to, čo je ináč zákonmi zaručované a predpísané!  Len si to preberte so seniormi z vlastnej priazne, alebo aj zo svojho okolia a celkom jednoznačne sa dopracujete k vedomosti, že štát svojich seniorov okráda, reálne, lebo celkom ignoruje ekonomické vplyvy vývoja spoločnosti a čo dopraje viac ako samozrejme sebe, to svojim seniorom odopiera bez vysvetlenia – iba diktátom. Ba ešte aj klame, lebo almužnu hanby prezentuje ako „zvyšovanie“ a prisahám, táto vláda to má vypracované  v podobe dokonalej kamufláže už naozaj na pokračovanie a verte mi, že tá almužna ma viac ako zákonite z roka na rok menší valór! A ešte niečo, mám potomstvo, nie je mi ľahostajné, aká bude ich budúcnosť a je dobrým rodičovským zvykom dbať na voľačo také, ako je ich optimistická budúcnosť a nič sa nedá robiť, to čoho sme svedkom akurát teraz, nič podobného naozaj neponúka!

Ak by ste mali potrebu vedieť tak naozaj, čo je ten druhý pilier vlastne za vynález, budem výhradne presným informátorom. Zdroje, tvorené v sociálnej poisťovni odvodmi zamestnaných a podnikajúcich občanov sú jednoznačne určené na vyplácanie dôchodkov, penzie, apanáže –pomenujte si to ako len chcete, pre tých, čo sú v zmysle platných zákonov nášho štátu už nepracujúcou zložkou spoločnosti s nárokom na takúto sociálnu vymoženosť vytvorenú solidaritou spoločnosti. Pre zjednodušenie uvediem iba jedinú príčinu takejto špecifikácie, starobný dôchodok a presne v tej chvíli, keď si to predovšetkým sociológovia a ekonómovia uvedomili ako voľačo celú spoločnosť  limitujúce až k hrôze – platcov odvodov bude čím ďalej tým menej a poberateľov viac a viac, prišiel ten spásonosný objav akéhosi posunu k svojpomoci sporením v životných poisťovniach.   

Kto má potrebu tomu nevyhnutnému osudu, čo nás v súvislosti s demografickým vývojom ako národ čaká musí akceptovať veru aj to, že alternatíva zabezpečenia života seniorov zo zdrojov sociálnej poisťovne je v blízkej budúcnosti celkom nereálna. Narodí sa menej detí než je tých, čo sa stávajú seniormi a vlastne už teraz nie je vyplácanie penzií bezstarostnou povinnosťou, takže ten, od sveta odkukaný vynález, osobné dôchodkové sporenie v životných poisťovniach, sa stalo spoločným projektom aj pre štát. Pamätáte si, z odvodov do sociálnej poisťovne sa sporiteľovi v druhom dôchodkovom pilieri uvoľnilo  9%  na sporiace konto a hoci nechcem byť iba zlým prorokom, už presne v tej chvíli sa dnešní najväčší kritici druhého piliera nedokázali s touto, vraj nespravodlivou  veľkorysosťou štátu, vysporiadať.

Pripomeniem, princíp individuálnosti tohto riešenia im prekážal až bystostne, hoci na druhej strane kritizovali aj fakt, že vraj na kieho čerta si sporia aj takí, čo majú celkom smiešne zárobky a tvrdili, že do druhého piliera nemalo vstúpiť viac, ako tak voľajakých 350 tisíc, dobre zárobkom zabezpečených a cez otvorenie piliera zreparovali podmienky jeho funkčnosti na svoju podobu krátkozrakosti budúcich potrieb. Štát  zakázal 9% odvodov, povolil už iba 4% a poviem to celkom odsudzujúco –  tí, naozaj za to zodpovední, nás všetkých neváhajú zavádzať a klamať! Vraj tá demografia ani nie je taká katastrofálna, ba vraj sa zdá, že počet obyvateľstva v aktívnom veku bude spoľahlivo rásť , no verte mi, pravda to naozaj nie je, čaká nás presne to, čo malo v predstihu, ako sociálnu pohromu, riešiť sporenie na dôchodok v druhom pilieri!

A tak je tu teda štvrtý pokus, pomery v druhom dôchodkovom pilieri od základov zmeniť ovplyvňovaním rozhodnutí jeho  členstva, čo je, viac ako prekvapujúco takmer 1,5 milióna členov. Hneď na úvod skonštatujem, že najrozhodujúcejší kritik jeho, prisahám, že celkom nevyhnutného fungovania, je náš premiér a predseda strany Smer Róbert Fico a jeho vyhlásenia, čo sa mali niesť v duchu celkom mierumilovnom, vraj výhradne odbornom a nie konfrontačnom, sú plné nenávisti. Viac ako milión sporiteľov je tam vraj celkom zbytočne, nemajú tam vôbec čo robiť a kto tomu nebude chcieť rozumieť, tak je to celkom iste ľútosť nad tými 4%, čo pochádzajú z účtu sociálnej poisťovne a kto naozaj nevie, čo je táto ustanovizeň v jeho myslení nech vie, že samozrejmý zdroj financií pre potreby predovšetkým ním vedenej  vlády! Môžete hádať, aké sú jeho plány, aké má úmysly s využitím tých zdrojov, čo by mala priniesť očakávaná aktivita sporiteľov z druhého piliera utiecť a v kontexte s prijatím minimálneho dôchodku, čo je teraz na programe pléna parlamentu vedzte, že je to voľačo, aj pre slabo zarábajúcich občanov, ako cestička k životnému omylu!

Rád vysvetlím, je v tom naozaj ukrytý čertov pazúr, ako sa hovorí, lebo ak si náhodou nový senior nenašetrí toľko, aby dostával dôchodok v zákonom predpísanej minimálnej výške, štát mu chýbajúci rozdiel doplatí zo svojho, teda zo zdrojov sociálnej poisťovne a celkom iste sa v takejto matematike, po troške premýšľania, dobre rozhodne každý normálne uvažujúci občan, čo poviete. Ale zasa spravodlivo, rozhodovať sa budú všetci klienti druhého dôchodkového piliera o svojej budúcnosti individuálne – Sociálna poisťovňa ich bude informovať osobným listom a Slovensko už vie, že k nemu bude priložený informačný leták – vraj ušitý na mieru pre každého sporiteľa. Je v tom utajená potreba prinútiť klienta odpovedať na otázku – vystúpiť či zostať v druhom pilieri a kto by vraj očakával v jeho obsahu pravdu a spravodlivosť, neuhádol by, experti na veľa spôsobov už dávno klebetia nad jeho reálnou podobu a dali mu pomenovanie – je v jednoznačne negatívnom duchu!

Zvláštne, čo poviete a tak som sa porozhliadol už aj v prostredí jeden a pol miliónov tých, čo sú členmi druhého piliera. Prekvapujúce bolo predovšetkým to, čo s dá pomenovať úprimná zvedavosť a predstavte si, že aj nedôverčivosť k postojom a vyhláseniam Fica, lebo naozaj v názoroch týchto občanov nedominovalo presvedčenie, že mu veria  a že za sebou v druhom pilieri zabuchnú dvere, kdeže! Vraj až 80% členov sa jeho  tlaku nepodvolí, nedá sa vyhnať a najčastejšie sa o tom hovorí v takejto podobe  – nech zabudne, že sa zasa nabalí tak ako predtým, my neutečieme  a z našich úspor Smer a táto vláda ťažiť nebude!

Ak by ste mi neverili, nuž prosím, ale Focus už prieskumom ponúkol výsledky v týchto súvislostiach a vraj to vyzerá tak, že 80% sporiteľov chce v druhom pilieri zotrvať a všetky Ficove plány a sny, ako sa nabalí, sa konať naozaj nebudú! Môj interes o túto problematiku bol úprimný, dal som sa informovať viacerými odborníkmi, aj porovnávaním a konzultovaním, aby som svojim blízkym vedel byť užitočným poradcom a nič sa nedá robiť, veru aj tento prípevok na tomto portáli má rovnaký cieľ.

Vlastne od dnes, lebo platnosť ponuky vystúpiť či zotrvať  v druhom pilieri bola daná dátumom 15. marec a ako viete, to bola nedeľa a budem mať neuveriteľnú radosť, ak sa jeho obsah a odkaz bude podieľať na individuálnom rozhodovaní  tých, pre ktorých je riešenie takejto dilemy nevyhnutnosťou. Spravodlivo a s nádejou, že sa nikto z nich nedá opiť rožkom ponuky vlády Róberta Fica, lebo v tom štvrtom otvorení piliera, čo jednoducho nemal byť realitou, ani len náhodou, sa vraj nemala nájsť žiadna pochybnosť o takejto aktivite a občianskom rozhodovaní a opak je pravdou, predovšetkým premiér sa v snahe dopracovať sa k finančným zdrojom pochádzajúcich z občianskych úspor neváha stať sa prorokom pochybností. Ba nenahnevajte sa, ním osobne a verejne vyslovených negatívnych výmyslov.

Zopakujem pre istotu ešte raz, ten na nástenke odfajknutý sľub istoty minimálnej výšky dôchodku, každému seniorovi, ktorému to pre nízky zárobok a slabé odvody sociálna poisťovňa nebude vedieť zaručiť, tomu to vláda doplatí a nech sa potom Fico vyhráža komu len chce, že nemá čo v druhom pilieri robiť, pomáhať bude musieť aj tak!!! Hovorí sa tomu, že ho dobehlo vlastné klamstvo a je to ako keby za trest – palicou hanby rovno po vlastnom chrbáte!

Niet sa teda kam ponáhľať, radšej dobre premýšľajte, smerácke rady nech vás neprinútia rozhodovať sa nezodpovedne, lebo každý má na to priestor a čas najmenej tri mesiace, do 15. júna a čím rozumnejšie ho využijete, tým menej chýb sa v tejto občianskej komunite udeje! Presne to je moje prianie, občania si to zaslúžia!

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poučenie by malo byť vždy korektné a spoľahlivé. . .

14.12.2018

Moju úvahu o nákupe amerických stíhačiek F – 16, čo sa pôvodne nemali nakupovať, lebo ministerstvo obrany a jeho šéf Gajdoš si ten nákup vymyslelo a veru aj uskutočnilo výhradne vo vlastnej viac »

počasie, sneh

Na horách sneh, v nížinách blato

15.12.2018 07:00

Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Národný futbalový štadión

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

15.12.2018 06:00

Bude obchvat Bratislavy v roku 2020? Klamal Kiska? Kam zmizli eurofondy na kultúru? Kde sa ukrýval Šajgal? Ako sa vám páči nový Národný futbalový štadión?

kiska

VIDEO: Kiska kúpil v Slavkove až desať pozemkov

15.12.2018 06:00

Prezident Andrej Kiska skupoval pozemky pod Tatrami vo Veľkom Slavkove ako na bežiacom páse. Kauza podvodu s pozemkami sa Kisku dotýka čoraz viac.

protest, demonštrácia, maďarsko, soros, sorosova univerzita,

Demonštranti pokračujú v protestoch Budapeštou proti zákonníku práce i Orbánovi

14.12.2018 21:49

V piatok večer pochodovalo niekoľko tisíc demonštrantov s maďarskými vlajkami a vlajkami Európskej únie.