Založ si blog

Rôzne, aj v kontexte s Prahou

Už to tak býva, že dobrý nápad sa nepodarí realizovať presne v tej podobe, ako to človek vymyslí, ba tentoraz, keď ma celkom nasilu „zdrapila fanta“, porovnávať dianie u nás a u susedov za riekou Moravou, som celkom rýchlo stratil istotu, že sa mi voľačo na tento spôsob hľadania – kto je lepší, kto má viac šťastia a komu treba závidieť – vôbec podarí. Príčin a dôvodov je viac, ale tým najdôležitejším a najpresvedčivejším je fakt spoločného domicilu našich národov v bratskej jednote slovanskej vzájomnosti a veru aj pôvodu detstva, tínejdžerstva, dospievania a veru aj dospelosti v spoločnej kolíske a v životnom priestore spoločnej republiky, s odlukou cez druhú svetovú vojnu. Podobáme sa naozaj v mnohom, je to v konečnom dôsledku naozaj takmer jednota slov aj činov a tak si to nastavené zrkadielko podôb či odlišností klasifikujte vo vlastnej réžii.

Je správne začať „od hlavy“, hovorí sa a tou je v prípade oboch republík prezident republiky. U nich teda Miloš  Zeman, služobne nielen starší, ale aj „vzdelaním akurátnejší politik“, čo podopieram nielen vekom, ale veru aj pestrou paletou dôkazov v plynutí času a u nás Andrej Kiska, vlastne nováčik, ale učenlivý, odvážny a v konečnom dôsledku – to z pohľadu národa slovenského – aj celkom prirodzený humanista a vzdelanec s morálnymi zásadami hodnými všeobecného uznania.  Nechcem bratom Čechom nič vyčítať, alebo nedajbože zazlievať, veď si to všetko, čo „si užívajú a čo im zo všedných dní robí aj horor“ vybrali sami, je to ich národná voľba a hoci sa mi žiada dodať, tak im treba, nedokážem to, bratia voči sebe akceptujú vždy lásku a vzájomnosť!

Nevravím to ako jednoznačné tvrdenie, lebo ani ten náš  prvý občan to vždy nemal a veru ani teraz nemá ako v mäkkej perine či na ružiach ustlané, lebo čo už, od predvolebnej kampane ho jeho konkurent, premiér Fico, „pasoval“ za kšeftára a podvodníka, s výbavou okrádať obyčajného občana a hoci to musel ako tvrdenie odvolať – to viete, zákony a právne normy predsa len tvrdia celkom iné, jeho obdivovatelia, voliči a predovšetkým následovníci to pokojne hlásajú dodnes! No v každom prípade sme na tom v tomto ohľade lepšie, nič sa nedá robiť, tomu nášmu tak akosi prirodzene lepšie slúži dobrá výchova a inteligencia, má menej, osobne preferovaných negatívnych záľub, napríklad k „ohnivej vode Slovácka, ktoré prezident Zeman pasuje za svoju naozajstnú domovinu“ a ešte niečo, po roku 1968 musíte hľadať Čecha či Slováka, čo Rusko miluje bez výhrad s problémami, s lampášom v ruke v žiari slniečka, no on s predstihom celému svetu oznámil, že porážku fašizmu v II. svetovej vojne, hrdinskými vojskami sovietskej Červenej  armády, bude spoločne prezidentom Ruska oslavovať v Moskve na Červenom námestí!

Fakt, že tie isté vojská a pod tým istým  velením k nám vtrhli „pomáhať a chrániť výdobytky svetového socializmu“, proti našej národnej potrebe žiť demokraticky a aj tak v mieri a pohode mu teda v ničom neprekáža a postavil sa po bok tým svetovým komunistickým vodcom, ktorých naozaj spočítate na prstoch rúk. Bez hanby, poviem to ako Slovák, občan rovnakej republiky, v akej žil vtedy aj Zeman a som šťastný, že náš prezident, napriek absencii dospeláckej múdrosti v tých boľavých časoch našej národnej pokory, takéto voľačo celkom prirodzene odmietol – tak ako väčšina svetových politikov. Nuž vedzte, krajania moji, v tomto ohľade je naše súperenie aj z pohľadu českého občana predmetom závisti a nech to bude mať v pokračovaní aj inú podobu, nezabudnite, pre Čechov je prezident Kiska múdrym občanom!

A teraz skromnejšie, už naozaj bez hrdosti a pýchy, lebo naša prehra v rovnakom rozmere trpkosti spočíva v usporiadaní správy vecí verejných. Na rozdiel od nás je Česko stále demokratickou republikou, ich parlament sa k finálnemu produktu rozhodnutí, záväzných  pre celý národ, musí prepracovať cez  spravodlivé hľadanie a posudzovanie všetkých možností a alternatív diskusiou, s ohľadom na všetky relevantné názory a postoje, čo u nás naozaj neplatí!! Kdeže, u nás je pri moci diktatúra ľavice, presne tak, ako aj za socializmu, či vlády komunistov, pomenujte si to celkom osobne a čo ako sa budem usilovať voľajako to zľahčiť, nemám šancu! Je to niekoľkonásobne horšia ujma na cti a hrdosti národa, ale veru aj priamej slobody a rovnoprávnosti všetkých občanov, než sú všetky  tie nedostatky českého prezidenta Zemana a hoci na výsledkovú listinu SR verzus ČR napíšem skóre 1 : 1, v tabuľke bude víťazom Praha, lebo čo už, ich skóre je jasne lepšie! Tipujem 5 : 0 a ktohovie, či ten náš debakel nie je v takomto číselnom vyjadrení ešte horší či smutnejší a tak som v snahe to zmierniť porovnával aj v širšom zábere.

Všetci viete, že život u nás i v Česku je širokospektrálnou ponukou, vo všetkých aspektoch života sa dajú nájsť podoby z ponuky od čiernej k bielej, cez všetky farebné odtiene a tak som začal sledovať výhradne to, čo mi kazí chuť do jedla, lebo taká ponuka je vlastne kontinuálna. Zdravotníctvo, tá škála hriechov je celkom rekordná, od kauzy korupcie pri nákupe zdravotníckej techniky s pádom či odstúpením nielen ministerky Zvolenskej, ale aj predsedu parlamentu Pašku, čo je pre republiku a jej dôveryhodnosť najmenej zemetrasenie so silou 10 stupňa seizmických účinkov, až po švindle súčasnej vlády a jej ministra tohto rezortu Čisláka, pri kamuflácii takejto hanby perinou výmyslov a účelovosti i sprostého klamania verejnosti, ako to svetu odhalila prezidentova akurátnosť a veru aj predvídavosť. Ak je vám to málo, tak pripomeniem hriechy aj v drobnom, lebo situácia v žilinskej nemocnici, konanie a verdikty jej, už našťastie, bývalého riaditeľa Voláka, v kontexte s reálnou situáciou potvrdzujú galibu velikánskeho rozsahu i dosahu a pokračovanie sa dá nájsť naozaj v celom živote slovenskej spoločnosti.

Školstvo, hospodárstvo, financie, životné prostredie, spravodlivosť, vnútro a hoci sa mi naozaj nežiada v niečom hľadať výhovorky, predsa len, voľačo s nadhľadom posuniem aj k lepšiemu hodnoteniu. V nedeľu býva na programe RTVS a TA3 politická talkshow O 5 minút dvanásť a V politike, som ich divákom, dlhodobo a nielen to, ale aj ich občasným komentátorom akurát na tomto portáli a verte mi, málokedy som bol s ich úrovňou a odbornosťou či akceptovateľnosťou vôbec spokojný. Svoje presvedčenie, že vlastne nič horšieho sa nedá vyprodukovať opravujem – videl som na ČT24 Máte slovo s M. Jílkovou a evidujem svetový rekord! Židovská škola, v tej klasickej podobe svetového dedičstva irónie je s prepáčením „husací prd“, prostredie štúdia rozdelené na dva tábory priaznivcov ponúkanej témy riadi moderátorka Jílková ako krotiteľka šeliem i duchov zároveň, doslova poletuje, poskakuje a necháva vynikať svoje telesné prednosti i bohatstvo ducha najradšej v podobe definitívnych bonmotov a to, čo som  v piatok videl, ako stretnutie priateľov Ruska v Čechách, i spravodlivo Rusov odmietajúcich občanov, bol kabaret non plus ultra! A verte mi, nič všedného, kdeže, predseda KSČM, podpredseda vážnej politickej strany, ktorej predseda je naozaj knieža, vážení občania a ako som už napísal, hviezda novoobjavenej podoby moderovania politickej talkshow Jílková ma prinútili pozerať sa na to s „otvorenou hubou a bez dychu“ a doteraz sa neviem rozhodnúť, čo bolo toho príčinou? Znechutenie, odmietanie, šok, naoozaj neviem, ale debata mala aj tak symptomatický cieľ – porovnávať a hovoriť o vzťahu našich národov k Rusku a v tom celkom iste nájdete aj ten povestný kameň mudrcov problémov.

No čo už, tie naše ponuky politickej publicistiky nie sú naozaj nič moc, ale predsa len, nie sú tak „dramaticky vyšpekulované“ a môžem uznať, že to skóre Česka sa v súboji o prestíž s nami predsa len vyrovnáva ak sa nenahneváte, ja z toho celkom vedome urobím 1 : 1!  To viete, klebety aj svetom vládnu a teraz je hitom naozaj tá, čo tipuje možnosť, že kandidátom na post šéfa OSN je slovenský politik! Ako ináč, oznámil nám to premiér Fico a podľa jeho slov je reč o jeho ministrovi zahraničných vecí Lajčákovi, lebo…, ale vieme aj viac, exminister Kubiš, teraz v službách medzinárodných ustanovizní si všetko celkom prirodzene zosobnil so svojou zásluhovosťou a spoľahlivosťou, ba verí vo vlastnú kandidatúru a spravodlivo – celkom iste nielen ja, ale aj všetci Slováci, to akceptujú celosvetovo ako nám vyjadrenú , zatiaľ teda anonymnú dôveru.

Vyhradzujem si právo uviesť jedinú výnimku z tejto výnimočnosti, bude správne spoľahlivo vedieť, že to nie je v žiadnom zásluha premiéra Fica, kdeže, našu dôveryhodnosť pre občanov zemegule predstavuje náš prezident Kiska a to aj napriek tomu, že tú klebetu ešte vôbec nekomentoval! Lebo veď načo, prezradím vám tajomstvo sveta, čo sa o nás Slovákoch konečne spoľahlivo vie – už máme konečne známeho, naozaj senzačného prezidenta, ba bola aj Radičová a tak jeho rozhodnutia a postoje sú svedectvom našich dobrých predpokladov v tomto ohľade. Aj bez slov a to, ako sa prezentuje premiér Fico, to je celkom smiešne, ba neviditeľné, veď čo už, to si zapamätajme, ako to všetko jeho osobu bagatelizujúce – lebo medveď! Ten ľavicový vodca si najradšej zo všetkého iba vymýšľa.

Mám síce pravdu, ale hovoria o tom iba klamári

20.11.2017

No čo už, lepšie by bolo byť akurátnym, spoľahlivým a rozhodným, čo je v praxi voľačo presne spojené s rýchlou reakciou na tvrdenie a presvedčivú lož vášho oponenta, lenže ako to už viac »

Je to naozaj pravda, už je to viac ako štvrťstoročie. . .

19.11.2017

Svoje spomienkové povinnosti na návrat krajiny, kde som naozaj od narodenia doma, k slobode a k demokracii, ako teda v kontexte s tou národnou oslavou pripadajúcou na 17. november musím celkom plnohodnotne viac »

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Bialowiežský prales, Poľsko

Poľsku hrozí za výrub v pralese pokuta 100 000 eur denne

20.11.2017 22:05

Poľsko musí okamžite prestať rúbať v chránenom Bialowiežskom pralese, alebo zaplatí každý deň pokutu 100 000 eur. Rozhodol o tom súdny dvor Európskej únie.

bitcoin, mena, platidlo

Hodnota bitcoinu prekročila hranicu 8-tisíc dolárov

20.11.2017 21:34

Digitálna mena bitcoin pokračuje v raste na nové rekordy a prvýkrát prekonala 8000 dolárov.

trump

Trump: USA opäť zaradí KĽDR na zoznam podporovateľov terorizmu

20.11.2017 20:27, aktualizované: 22:07

Spojené štáty opäť začlení KĽDR na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. V pondelok to podľa agentúry Reuters oznámil americký prezident Donald Trump.

kompa Gabčíkovo

Gabčíkovo: Bude kompa aj dva tunely?

20.11.2017 20:00

Odborníci zatiaľ dávajú zelenú projektu dvoch tunelov popod prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,305
Celková čítanosť: 2121781x
Priemerná čítanosť článkov: 1626x

Autor blogu

Kategórie