Založ si blog

V politike ako v športe, nie zotrvačnosť, ale výkon a forma

Prirodzený chod sveta je voľačím celkom exaktným, vždy je to tak, že „pravda“, ako sa s nadsádzkou tvrdí o všetkom, čo sa v realite a s väčšinovým očakávaním tuší, sa dočká prevahy, teda víťazstva a po dlhočiznom veľkonočnom víkende sa mi to viac ako očakávane potvrdilo. V Anglicku sú na výslní Arsenal a Manchester Utd., zatiaľ čo bohatstvom nad všetkými trčiaci Manchester City dostal na frak na ihrisku Orlov Crystal Palace, napriek všetkým očakávaniam a výnimkou v tomto ohľade nie je ani naša Fortuna liga, lebo Slovan Bratislava, voľačo z celkom iného súdka  než ten zvyšok ligovej súpisky dostal „po rebrách“ doma proti Trenčínu a aby sa potvrdili „múdrosti a ponaučenia“ s takým syndrómom biedy spojené, slávny tréner Chovanec, čo mal byť po rokoch doma zasa raz prorokom, už nie je vôbec nič, vyhodili ho a zbavili nielen zodpovednosti, ale veru aj osobných očakávaní!

Ak by si voľakto predsa len namýšľal, že život v svojej komplexnosti to nepotvrdzuje aj v sfére politiky, čo je svojim spôsobom tiež voľajaká tá „liga“ aj v politike, správe vecí verejných a v ich dosahu a vplyvu na verejnú mienku v našej domovine, alebo kdekoľvek na svete, aj v kontexte tipovania ich výsledkov, ako v tom športe, celkom spoľahlivo sa mýli. Tiež netreba nič hľadať s lampášom na poludnie, naozaj nie, tiež si vystačím s príkladmi toho víkendu, čo sa stal už históriou a poprosím, všetko sa usilujte posudzovať spravodlivo a s nadhľadom, lebo tak ako to už býva, najťažšie sa s realitou prehier a sklamaní vyrovnávajú tí, čo prehrávať nielenže nehcú a nevedia, ale naviac trpia fatálnou predstavou, že ich osudom je byť vždy prvými. Just ako ten Slovan, či Manchester City a ak si pozriete tabuľky reálnej pravdy, na ten vysnívaný post, čo im má byť vraj súdeným ani nedovidia!

Včerajšia úvaha o činoch a rozhodnutiach českého prezidenta Zemana mi v mysli celkom prirodzene evokovala úvahy na tento spôsob, lebo ono pýcha predchádza pád je istota očakávaní a hoci tentoraz vôbec nie je jednoduché nájsť tomu prority v čase, dôležitosti a naozajstnom význame pre Slovensko a jeho národ, nech sa tak stane viac ako spoľahlivo v tých celkom individuálnych rebríčkoch dôležitosti, veď v konečnom dôsledku to bude napokon aj tak ich súčet! Nuž teda takto, v mojej hierarchii príkladov má úvaha či glosa – je to na vašom osobnom rozhodnutí – o výkonnosti a forme v politike u nás takúto prezentáciu.

V dávnej spomienke mám viac ako spoľahlivú pamiatku na posedenie premiéra Fica, s už tak trošku zabudnutým líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfim, v tom bájnom stane v púšti, lebo kto má spoľahlivé myslenie viac ako dobre vie, že to bola jednoducho svetová hanba! História potvrdzuje, že ten „vodca“ bol celkom iste obyčajným zločincom, jeho životné osudy to spoľahlivo dokázali a čuduj sa svet, po dlhých rokoch to výrok Ústavného súdu SR potvrdil aj nášmu premiérovi a veru aj s naozaj hanebným poučením! Bol to veru on, čo žaloval šéfredaktora týždenníka Luknára za hodnotenie jeho stretnutia s Kaddáfim a žiadal ospravedlnenie a tak celkom mimochodom aj náhradu 33 000 eur – to sa písal rok 2007 a až teraz konečne vie, že Ústavný súd, vlastne stále aj pod kuratelou jeho vlády a diktátu strany Smer, mu neprisúdil nič viac ako len odmietnutie! Vymýšľa si, dobre nevidí, alebo veci zámerne a úmyselne  prekrúca a verdikt je finálny!

Malo by to byť poučenie, čo poviete, ale ako to už býva,  presne také persóny, čo svoje vlastné sily a schopnosti preceňujú a mystifikujú, realitu sveta odmietajú s vierou, že ich neomylnosť je platným princípom vždy a všade a tak mi samozrejme nedá, byť aspoň v náznaku jeho zlým svedomím. Už zabudol na mnohé, presne takto prezentované, v komunizme naštudované svoje právne zručnosti, predovšetkým v sfére vlastníctva a ak by ste nevedeli, alebo nehceli už o tej hanbe počuť už ani slovo, tak pripomínam, že aj to nás ešte bude stáť finančné straty, lebo súkromné zdravotné poisťovne si svoju pravdu tiež hľadajú na súdnych tribunáloch a skúste hádať, aké to bude mať napokon konce!?

Dobrým príkladom rozdielnosti postojov zodpovedných a samozrejme, aj ich odrazu v postojoch rôznych občianskych skupín, je situácia v súvislosti s oslavami 70 výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne. Vláda a jej premiér Fico ich slávili v spoločnosti ministra zahraničných vecí Lavrova, ten sa dočkal „spontánneho prijatia predstaviteľa osloboditeľov“ v podobe oslavných hesiel a potlesku a potom, na inej slávnosti, kde svoj hold a vďaku obetiam vojny vzdával prezident Kiska, hŕstka jeho „prirodzených odporcov“ kričala hanba a svedomie nášho národa, tak akosi globálne, je celkom iste vizitkou neprirodzenosti a falošnosti predovšetkým tej vládnej réžie osláv. Kto neverí, nech si prezrie komentáre svetových spravodajských portálov a bude mu všetko jasné! Aj s pokračovaním, ako to bude v máji a kedy už premiér Fico naberie odvahu povedať nahlas, či sa na  prehliadkovej tribúne v Moskve postaví po bok Kim-Čong-una a Slovensku pripomenie, že pred nimi pochoduje tá istá armáda, ktorej velitelia nám „bratsky pomohli v roku 1968“ a hanebne pošliapali naozaj všetko, čo mohlo byť naozaj vzájomnosťou medzi národmi!

A napokon som si nechal osobný vzťah prezidenta Kisku a premiéra Fica v spravodlivom porovnávaní udalostí ich osobných kontaktoch a  vzťahoch v plynutí času! Je to predovšetkým o volebnom súperení o post prezidenta SR, ktoré 29 marca oslávilo prvé výročie a kto nevie, ako to bolo tak naozaj aspoň stručne – ponúkam bleskový prehľad. Nadradenosť kandidáta za Smer a predsedu vlády Róberta Fica, bola voľačím neuveriteľne dominantným, v každom ohľade, predovšetkým ohováranie a klamstvá na adresu „tej politickej nuly a podnikateľa – zlodeja Kisku“, boli nielen nevhodné a trápne, ale celkom iste aj nezákonné a čo si o tom tak akosi vo finále, ako pomenúvam druhé kolo volieb, myslel slovenský volič tak naozaj, ponúkam realitu! Róbert Fico dostal 893 841 hlasov, ale Andrej Kiska 1 307 065 a stal sa prezidentom s prevahou, čo samoľúbosť favorita volieb a jeho kamarilu verných prefackala ako namyslených horenosov a podala dôkaz, že spravodlivých a na nikom nezávislých voličov má Kiska viac!

Dodnes je to tak, Kiska si ani dnes – ešte je to stále iba prvý rok po voľbách, na post výkonu prezidentských právomocí nastúpil až 15.júna 2014 – neuzurpuje právo na moc v osobnej réžii, vždy je predstaviteľom väčšinových občianskych názorov a postojov a to ho celkom iste hodnotí oveľa lepšie, než v porovnaní s jeho predchodcom, čo tu „prezidentoval“ 10 rokov, väčšinovo ako tajný člen strany Smer, čo pokojne a verejne Ivan Gašparovič priznával.  Je to naozaj lepší a aktívnejší, ba veru aj spravodlivejší prezident, nie je v ničom poplatným moci Smeru a pofidérnym kamarátstvam, viď predovšetkým rezort zdravotníctva, čo sa veru aj jeho pričinením stal koncom nádejí viacerých „vyvolených“ a som si istý, že tak, ako bude čas v svojom behu pokračovať pod kuratelou vlády Smeru, nájde príležitosť aj odvahu rokovať aj s inými ministrami ako s tým Čislákom, lebo bez ilúzií, maslo na hlave sa dá na tých pomazaných hlavách nájsť vždy a celkom iste všade!

A nedá mi, je tu predvolebný rok zásadného významu, jar 2016 je časom parlamentných volieb a hoci je tých verných naozaj stále celkom dosť – to boli na Slavíne tí, čo oslavovali Lavrova a pískali na Kisku, istotou je celkom iste a väčšinovo presila tých, čo si spoľahlivo vyberú serióznosť, pravdu a spravodlivosť. Pán prezident by si mal akurát teraz určiť ako druhú prioritu hľadanie pravdy  spravodlivosti vybrať rezort ministra Richtera a nebojím sa napísať, že celkom vedome preto, že láme palicu nad viac ako miliónom dôchodcov! Obchádza ich nároky, vedome klame o serióznej správe dôchodkovej politiky a budem rád, ak sa zameria na dôchodky výsluhové pre tých, čo majú viac za „spoľahlivú službu“ vládnej  moci, lebo hoci sám patrím k tým, čo najviac času odpravovali v hutiach, čo tiež bola výsada, tá vernosť strane a vláde, vlastne ešte aj dnes, je naozaj celkom iná problematika.

Som si celkom istý, že dnes, hoci je prezident Kiska iba sám a jeho súper strana Smer, ako viachlavá hydra celkom všade, v správe vecí verejných, jeho výkonnosť a forma sa za pomoci verejnej mienky stáva jej vyrovnaným súperom. Ústavný súd už Ficovi nedáva vyhrávať žiadnu kauzu, predovšetkým zo zotrvačnosti už nie, rovnako tak sa k svojim „právam a pravde“ nedostáva tak samozrejme ako vždy doposiaľ ani sudca nad sudcov Harabín a najviac v tejto sfére obdivujem realitu konca naozaj mocných a pomazaných, čo už je celkom iste dielo Kiskovej samozrejmej akurátnosti a tvrdohlavosti byť tu pre národ a spravodlivosť a celkom iste to bude ako v tom športe!

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poľsko, plyn, PGNiG, plynovod

Poľsko sa odstriháva od ruského plynu. Za akú cenu?

16.12.2018 18:07

Jednou z najväčších tohtoročných udalostí vo Varšave bol nedávno podpis energetickej dohody s USA.

babiš

Na Kryme sa začalo trestné konanie v kauze Babiša ml.

16.12.2018 17:46

Ide o konanie v súvislosti s nelegálnym prekročením ukrajinských hraníc synom českého premiéra Babiša.

Andrej Kiska

Nebudem kandidovať za prezidenta, potvrdil prezident Kiska

16.12.2018 16:48

Opätovne však zdôraznil, že platia jeho vyjadrenia z mája, podľa ktorých chce byť súčasťou novej politickej etapy.

Japonsko, hokkaido, sapporo, výbuch, reštaurácia

Viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu reštaurácie v Japonsku

16.12.2018 16:39, aktualizované: 18:41

Na mieste zasahovali hasiči. Príčina výbuchu sa vyšetruje.