Založ si blog

Banky, senori, národ a Smer a Fico!

Ak budete ako všímaví občania spravodliví uznáte, že vás celkom iste vždy tak trošku znepokojí, ak sa vedie verejná diskusia o tom, ako sa „žije“ akurát tým občanom, čo sú v kategórii s označením seniori, čo znie serióznejšie a veru aj optimistickejšie, ako dôchodcovia. Lebo čo už, presne v tej chvíli viac ako samozrejme každý precíti ich odkázanosť na dôchodok, ten pravidelný príjem financií zo sociálnej poisťovne a všetci spoľahlivo vedia, že ak nie je reč o niekom celkom špecifickom, napríklad o dôchodcovi zásluhovom – vojak, policajt, vždy je to spojené akurát s pochybnosťami o ich životných istotách.

Nebudem v ničom zveličovať ak budem tvrdiť, že z tých viac ako milión seniorov je absolútna väčšina takých, ktorých mesačné dôchodky prinútili túto vládu premýšľať aj o takej povinnosti, ako ich zachrániť pred zlým osudom, ako sa krásne dá pomenovať naozajstná ľudská bieda, rozhodnutím o sociálnom balíčku minimálneho dôchodku a ruku na srdce, myslíte si celkom úprimne, že tá stanovená suma postačuje, komukoľvek, na bezstarostný, či nedajbože dôstojný každodenný život? Nebudem nástojiť na odpovedi na takto položenú otázku, ale akurát v týchto dňoch ma zaujala televízna anketa so zvedavou otázkou pre občanov u nás – ako šetríte, koľko ušetríte a vôbec, je dôležité pre ľudí šetriť!?

Dozvedel som sa voľačo, o čom som už vopred ako o istote nepochyboval – šetriť sa musí, väčšina ľudí – a nie sú to iba seniori – sa tým zaoberá kontinuálne, prioritami je lacný nákup potravín cez starostlivú kontrolu najlacnejšej ponuky v obchodnej sieti a tie zľavy sa stali najspoľahlivejším marketingovým reklamným „ťahom“, čo spolu s výpredajmi a sezónnymi akciami je spoľahlivým priestorom na nákup potrebného sortimentu na krytie životných potrieb. A aj tak bolo počuť – najčastejšie a širokospektrálne – nedarí sa nám, je skoro nemožné pravidelne si odkladať a hoci to „odborníci na prežitie“ uvádzali ako absolútnu povinnosť pre všetkých – odkladať si aj menšie čiastky, ale pravidelne, realita je negatívna.

A teraz pozor, ten reálny prieskum teda signalizuje, že občan u nás väčšinovo žije „z ruky do úst“ a to očakávanie, že sa spoločnosť dočká väčšieho a spoľahlivejšieho rozvoja v podobe zvýšenej spotreby všetkého, čo predstavuje, ľudovo povedané, nákup čo najširšieho sortimentu tovaru aj služieb a tým rozvoj spoločnosti v komplexnej podobe je skôr márny sen než dobré očakávanie a šokujúco sa v tej chvíli dozviete, že je tu predsa len niekto, komu to aj tak prinieslo úspech!

Banky zarábajú viac, celkom nenápadne sa v priebehu prvých dvoch mesiacoch roku  2015 vyšplhali v svojich výnosoch za poplatky a provízie na rast vo výške viac ako 15% než v roku 2014 a verte, neverte, je to suma v solídnej výške absolútneho zisku v podobe viac ako pätnásť miliónov eur! Ako sa s nadhľadom hovorí, je to trojnásobok viac, ako v rokoch predchádzajúcich a uznajte, je to číslo hodné velikánskej závisti a nielen pre  tých nešťastnejších a chudobnejších, naopak, hovorí sa tomu skvelý výsledok, dobrý kšeft, šikovnosť par exccelence!

Ako senior som si samozrejme uvedomil, že aj keď som iba minimalizovaná súčiastka bankového života, aj tak by bolo dobré vedieť, čo je tak naozaj za tým skvelým hospodárením, ako sa na tom podieľa môj, aj keď iba maličký podiel, veď celý môj dôchodok príde na konto mojej banky a všetky výdaje, príjmy, transakcie, platby cez terminály a výbery z bankomatov sú ľahko kontrolovateľné, takže som do toho „môjho bankovníctva“ celkom zvedavo nazrel! Lebo priznávam, rozhodujúcim údajom v tých pravidelných bankových výpisoch pre mňa bol prednostne záverečný údaj môjho gazdovania a v tom ostatnom som sa spoliehal na obsah tej najvýhodnejšej bankovej zmluvy, čo so mnou  banka ako s dôchodcom uzavrela, v podobe veľkomyseľného pomenovania Senior konto a podľa toho, čo som si z čias jej uzatvorenia pamätal, naozaj to nemalo v sebe nič problematické. Poplatky za  služby vlastne nulové, napríklad bankomatové výbery, to by som vari aj odprisahal  a trpel som presvedčením, že to Senior konto je ich prejavom veľkorysosti s touto spoločenskou vrstvou nemajetných a čo už, ten tronásobný profit v bankovej sfére ma donútil byť zvedavý, ako je to tak naozaj!

Čo objavili, je to naozaj voľačo ako abrakadabra bankovej vynaliezavosti, či nebodaj zázrak /?/ a potom som objavil klebetu, čo všetko uviedla na správnu mieru! Vraj banky, teda tie komerčné, tak akosi celkom nezávisle, náhodou a výhradne vo vlastnej réžii iba testujú, čo všetko si voči klientom môžu dovoliť??! No povedzte, tak ako sa hovorí – až ma prehlo, veď kto by si to bol pomyslel, keď som to Senior konto podpisoval, tie informácie boli absolútne skvelé a pozitívne. Všetko zadarmo, takmer zadarmo, ale aj tak najlacnejšie v kontexte s konkurenciou, ale ten výsledok zisku ich obchodovania a tá klebeta, že je v tom celkom iste iba ich príjem z poplatkov klientov mi nedovolil neobzrieť sa. Bože, kdeže zadarmo, alebo nebodaj lacno, spoplatené je naozaj všetko, čo je predmetom nášho kontaktu, trvalý príkaz platby Telekomu za služby, apanáž synovi, vlastne ešte zo zákona, každý výber z bankomatu, poplatky za platbu kartou a vedenie konta, čo všetko nebolo tak naozaj veľa, aby mi to vyrazilo dych, ale predstava, že väčšina seniorov ako som ja, so svojim dôchodkom gazduje na tento spôsob a v tej chvíli  mi bolo naozaj jasné, že aj maličký kšeft je lepší ako veľká lopata!!!

Som občan s úctou k financiám naozaj značnou, za hospodárenie stredne veľkej ustanovizne pod kuratelou štátou som niesol zodpovednosť osobne, ako sa hovorí, presne tak, ako to prikazujú normy a zákony a neviem si vôbec predstaviť, prečo sa banky akurát na nás, senioroch, priživujú, čo všetko si už na nás vyskúšali a čo ako klienti v svojej nevšímavosti zanedbávame a úprimne, bol by som rád, keby sa veru aj o tom trošku klebetilo, lebo ten výrok, že banky iba skúšajú, čo všetko si voči svojej klientele môžu dovoliť ma zneisťuje. Veď to poznáte, byť niekomu iba „ovečkou na strihanie“ naozaj nie je dobrý pocit a som si istý, že na portáli je nás viac ako dosť s takouto potrebou – vedieť, ale aj takých, čo všetko odborne preskúmajú a napokon aj poradia, lebo ak nič iné, rezonuje tu aj rada z reklamy – svoju banku neopravíte, ale v tej lepšej  budete mať výhody!

Nuž a na záver som si nechal samozrejmosť typu, či lepšie povedané zákonnosti – lebo Smer, lebo Fico! Značná časť peňazí zo ziskov bánk sa odvodom sústreďuje viac ako účelovo – akurát z tých fondov sa vytvára ich interný zdroj záchrany vo vlastnej réži a šokujúco, teraz ich podľa návrhov zákonov „zaberá vláda“! S jediným účelom, použije ich vraj na vyplatenie tých, na poslednú chvíľku sľubovaných 50% pohľadávok malých podnikateľov a živnostníkov, namiesto tých zlodejských 15% a celkom šokujúco to je 36 miliónov! Banky si tie financie pripíšu ako ako svoje základné imanie a možno práve preto zatiaľ mlčia, ale pozor, je v tom dupľovaný podvod, v podstate to všetko zaplatia ľudia!!! Jasné, práve preto si to nikto zodpovedný nevšíma, banky si pokojne zdvihli všetky účtované poplatky, ministerstvu financií a celej vláde prišla do rúk značná suma z mimorozpočtovej sféry a nemusíte vôbec hádať, že si tak otvorili tajné vráta na dotovanie vybraných a utajovaných firiem, ba s odpustením, je celkom dobre možné, že to využijú aj na platby schránkovým firmám, lebo tých sa naozaj boja!

Fuj, hanba im a tento blog by som strašne rád určil ako adresnú výzvu našim bankám – nemlčte, neokrádajte nás a povedzte naozaj všetko, čím je pre vás ten zákon Smeru o záchrane malých veriteľov Váhostavu, aké zlodejstvo a bude naozaj správne, ak takúto novelu parlament neprijme a ak áno, /to viete, víťazná 83/,  tak nech ho potom prezident odmietne a posledným riešením potom nech je záľaha transparentov v podobe toho zo súčasnosti – Široký do basy! Pochopiteľne, so zmenou mena, alebo presne určenej strany, aby neboli pochybnosti a som si istý, že tomu spoľahlivo porozumie naozaj každý Slovák!

Zvláštne, vôbec si nedokážeme hovoriť pravdu

20.07.2017

Fakt by som chcel poznať presné štatistické údaje o tom, ako sa u slovenských občanov tak akosi naozaj trávila informácia o udalostiach vo viacerých poľských mestách, predovšetkým však viac »

Záhady racionalizácie prevádzky základných škôl

19.07.2017

Čo ako je to zvláštne, ale ľudský vek a pamäť jednotlivca je v mnohom dobrým príkladom toho, ako sa dá zjednodušiť kontrola racionalizácie mnohých odvetví nášho života, lebo nič sa nedá viac »

Vyriešiť hádanku mena šéfa regulačného úradu bude problém

18.07.2017

Aby bolo jasné, situácia na našej planéte, v kontexte s ochranou životného prostredia je oveľa širšie koncipovaným problémom, ako by sa obyčajnému, aj keď spoľahlivo rozhľadenému občanovi viac »

04 terchova michalkova 4x

Pri tragédii v Terchovej zhorela matka a jej dve deti, príčina požiaru je nejasná

20.07.2017 18:12

Tragédia sa odohrala v stredu večer v Terchovej. V časti obce zvanej Vyšní Berešovci pri požiari zahynuli dve malé deti vo veku päť a osem rokov spolu s matkou Ruženou.

ankara, erdogan, turecko

Ozbrojený dron v Turecku zabil šiestich kurdských militantov

20.07.2017 17:50

Militanti, na ktorých bezpečnostné sily zaútočili dronom neďaleko mesta Nazimiye, boli údajne zodpovední za únos a zabitie učiteľa na juhovýchode Turecka.

chorvatsko, poziar, split

Požiare v okolí Splitu sú pod kontrolou, lepšie je aj v Čiernej Hore

20.07.2017 16:48

Požiare na jadranskom pobreží Chorvátska a Čiernej Hory majú už hasiči pod kontrolou.

Trump

Senátne komisie si pre ruskú aféru predvolali Trumpovho syna, zaťa aj bývalého šéfa kampane

20.07.2017 16:41

Senátny výbor vyzval ľudí z Trumpovho okolia, aby predložili všetky dokumenty súvisiace s júnovým stretnutím s ruskou právničkou Veseľnickou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,176
Celková čítanosť: 1896298x
Priemerná čítanosť článkov: 1612x

Autor blogu

Kategórie