Založ si blog

Za peniaze všetko, aj kašlem na vás

Aby bolo všetkým jasné, napriek veku som ešte stále občanom s neuveriteľne krásnym vzťahom k športu, tomu aktívnemu, čo ma napriek rozbehnutej ôsmej dekáde môjho života udržuje v optimálnej životnej kondícii a aby som to nezakríkol, veru aj v spoľahlivom zdraví, ako sa hovorí, napriek všetkému a tak akosi naviac, ale samozrejme, som aj spoľahlivým fanúšikom mnohých športových disciplín. Pochopiteľne, tie športy, kde som bol aktívnym voľakedy vo „vlastnej réžii“, hodnotím vždy celkom zodpovedne, konkrétne a menovite, ba povedal by som zodpovedne, ako expert, aj keď to možno mnohým bude smiešne, ale basketbal, volejbal, tenis, plávanie aj vodné pólo mi život vplietol do osobného vienka udalostí naozaj husto a neodpárateľne, bol som hráčom, trénerom, funkcionárom  na veľa spôsobov a veru aj rozhodcom a nie sú to vôbec spomienky „béčkového charakteru“! Veď ešte aj teraz ma zláka „horská liga“, ako volám seniorske zápolenie a nebyť iných povinností, teda predovšetkým spoločensko – organizačných, bol by som aktívnejším, ale hierarchia hodnôt mi velí vyznávať to skromné – menej je možno naozaj viac!

Ako som naznačil, súčasný šport je mi viac ako koníčkom, som fanúšikom vlastne všetkého, čo je v ponuke súťaženia o góly, body aj sekundy a za jeden zo svojich najväčších úspechov na jeho podpore, to už ako funkcionár, považujem podporu Počaro teamu v účasti na prvej Šesťdennej motocyklovej súťaži po roku 1989, keď už sme neboli krajinou socializmu. Je to svojim spôsobom spomienka súvisiaca s predmetom tejto úvahy, hovorí o podpore športovcov z ministerstva školstva, lebo v jeho názve, v tom pokračovaní, je veru aj šport a ten, ako všetci dobre viete, je vynikajúci prostriedok i cesta ku sláve krajiny aj športovcov a uznáte, čo viac si v sfére propagácie môžete priať!

Ak si pamätáte, tá súťaž bola premiérovo pridelená Považskej Bystrici, kde sa ešte vtedy vyrábali aj malé motocykle a tie boli vynikajúcim obchodným artiklom a moje zapojenia sa do aktivít dobrovoľných pomocníkov v príprave toho svetového športového sviatku bolo samozrejmosťou. Vtedy som šéfoval okresnému školstvu a pamätníci vedia, že to bol v mnohom najdôležitejší a najväčší i najznámejší okres Slovenska, dnes sú z neho tri samostatné okresy – Považská Bystrica, Púchov a Ilava, je to Považie od Bytče po Trenčín a v tej chvíli, keď som bol presvedčený, že pre jeho slávu už nemôžem urobiť ani o byľku viac, navštívil ma pán Počarovský, ambiciózna postava slovenského motorizmu a hľadal konexie na ministerstvo – finančná pomoc pre jeho športovcov mu napadla síce v poslednej chvíli, ale vydarilo sa!

Vtedy bolo ministerstvo školstva na dvoch adresách, jedna, tá hlavná, sídlila v bývalej budove ÚV KSS, kde už tiež dávno nie je, ale tá športová odnož sídlila na najvyššom podlaží budovy neďaleko Malej scény, v dvoch kanceláriách a cestoval som tam naozaj prvý raz, ale ohlásený a dokonale pripravený. Materiály Počaro teamu, z výroby motocyklov z Považských strojární a prvoradú žiadosť o finančnú podporu športovcov, čo nás budú reprezentovať nielen ako štát, ale aj ako región celkom adresne, som námestníkovi ministra prezentoval s nadšením, bolo to z ničoho nič našim spoločným dielom a verte mi, hoci som nikdy predtým a ani potom voľačo na tento spôsob hľadania finančných profitov pre nikoho neorganizoval, Počaro team bol spokojný! Tá pomoc bola dobre viditeľná a ak chcete vedieť, ako to bolo tak naozaj, nuž pán Počarovský mi ponúkol, že dostanem k dispozícii po dobu trvania súťaže k dispozícii športovú motorku z ich „stajne“, stačí chcieť, lebo som pre nich urobil viac ako o tom snívali! Nuž odmietol som, iba som poďakoval za uznanie, lebo pochopte, päťdesiatnik  predsa len „viac pasuje“ za volant auta, aj keď iba Škodovky, to viete, kĺby vyžadujú už svoje nároky a to všetko som vám opísal iba preto, že…, veď porovnávajte.

Dnes je najväčšou kauzou zjazdového lyžovania Adam Žampa, nádej technických disciplín, teda slalomu predovšetkým, čo zažiaril na olympiáde v Soči svojim umiestnením v prekvapivej podobe tých lepších výsledkov, s potenciálom rastu výkonnosti aj úspešnosti a všetko sa z ničoho nič namiesto pohody stalo problémom. Jeho otec, ako jeho tréner aj menežer Slovensku oznámil, že jeho syn sa chce stať reprezentantom Ruska, dostane tam k dispozícii prvotriedny servis, materiálnu i finančnú podporu bez obmedzení a otvorí sa mu tak cesta k úspechom, ktoré si jeho talent zasluhuje! Jedným dychom nás informoval o tom, že ministerstvo školstva jeho potreby bagatelizuje, ba minimalizuje, je to prekážka jeho napredovania, lebo hoci vraj SOV, materská Dukla BB aj Národné športové centrum tvrdia, že všetky podmienky spolupráce dodržiavajú, je to málo, vlastne nič a hoci sa stále voľačo sľubovalo, jeho aj synov pohár trpezlivosti už pretiekol!

Rozhodol sa reprezentovať Rusko, podáva oficiálnu žiadosť, vzdáva sa reprezentácie aj občianstva a mali o tom rozhodnúť páni Mersich a Repka – predstavitelia SLA, no žiaľ, vraj jeho žiadosť neschválili. Teraz už so zmenou, iba nedávno pána Mersicha odvolali, bol Talian a zvolili iba Slováka Repku, čo bol desať rokov špičkovým lyžiarom a všetko by malo byť „lepšie“, ale nič sa nemení!

A tak bola naša „nespokojná lyžiarska hviezdička“ racionálnym informátorom, odkázal nám, že síce by naozaj mohol odísť aj tak, občan má právo slobodne sa v tomto ohľade rozhodovať, ale pochopte, prišiel by o všetky terajšie výhody, stratil by všetky FIS body čo doteraz získal a vraj by mohol dostať aj dvojročný dištanc, takže fuj, hanba takej lyžiarskej asociácii! Aj s dodatkom, že veď on, Adam Žampa veľmi dobre vie, že dostávajú peniaze nielen z ministerstva školstva, ale veru aj z Medzinárodnej lyžiarskej federácie za jeho výsledky a preto ho nechcú pustiť, no to je svojim spôsobom celkom účelová pýcha.

Veď viete, Veronika Velez Zuzulová je raz darmo väčšia hviezda než on, všetko na svojom športovom raste riešila s podobnými problémami, iba nie s Ruskom, ale s Francúzskom, no a ruku na srdce, vyhrážala sa kedy, že na svoj slovenský domicil zabudne, že sa národa a národnosti vzdá!? Nikdy a to aj napriek tomu, že je doma už aj vo Francii –vydala sa tam – a predpokladá sa, že svoje manželstvo tak akosi „zneužíva“ v prospech svojho súkromia a slovenských nákladov na jej športovanie!

Nedá mi, ten mladý človek a jeho otecko, ba veru aj jeho mladší brat, s rovnakými ambíciami, sa ukázali byť „pevné a rozhodné osobnosti“, špecifikuje ich oznam, vraj otvorene poviem, že som za každú cenu chcel jazdiť za Rusko, ale nebolo mi to umožnené, čo je samozrejme klamstvo od a po zet, lebo ako občan to mohol realizovať celkom samozrejme, bolo by to však na úkor výhod, čo mu predsa len ten slovenský domicil prináša! Zvlášť znepokojujúco to vyznieva v jeho hodnotení faktu výhrad, čo mu adresovali oponenti jeho slov, vraj by stratil pas demokratickej  krajiny, čo je členom EÚ, naviac, Rusko je terčom kritiky za súčasnú mocenskú politiku, takže to by bolo celkom iste nekorektné, ale kdeže!

Ten náš športovec pokojne odvetil, že takto nad tým neuvažuje, politickú atmosféru v Rusku si nevšíma a nehodnotí, lebo on osobne nikdy nespája politiku a šport, športovci majú športovať a hotovo!  Chcel byť dobre zabezpečený, chce robiť iba šport a športovo rásť, byť úspešný a jemu sa naozaj nežiada žiť doma v atmosfére neistoty, chodiť po firmách a žobrať o financie a podporu, to sa radšej rozhodol akurát takto! Mrzí ho vraj, čo sa medzi ľuďmi  o jeho plánoch a rozhodnutí hovorí, ale neľutuje, vraj vedel, že reakcie budú presne také, to viete, závisť a tak sa s nadhľadom pýtam, Adam Žampa, nádejný športovec, občan s túžbou stať sa hviezdou, čo ste vy pre túto krajinu tak naozaj?

Osobné meditácie sú voľačo prirodzené, samozrejmé a pre mladých poučné. . .

21.01.2019

Veľkú časť nedele som strávil pri televíznej obrazovke sledovaním tenisovej mužskej dvojhry medzi Tsitsipasom a Federerom a kým začiatok toho prenosu mal radostnú ouvertúru, jej finále ma viac »

Prezidentský kandidát strany Smer Šefčovič sám seba podvádza. . .

21.01.2019

Všetci u nás celkom spoľahlivo vedia, že vedúca spoločenská sila špecifikovaná politickou stranou je u nás spoľahlivo akceptovateľná výsledkami parlamentných volieb a už naozaj viackrát viac »

Priority slovenskej politiky sú neuveriteľne dôležité aj rozsiahle. . .

20.01.2019

Tak, ako sa tento januárový týždeň blížil k víkendu s dátumom sobota 19 a nedeľa 20 bolo mi nad slnko jasnejšie, že voľajako jednoznačne sa rozhodnúť, čo bude treba určiť ako prioritu viac »

pumpa, tankovanie, benzín

Na benzínovej pumpe pri Prahe sa opitý muž polial horľavinou

21.01.2019 20:40

Okolnosti udalosti polícia preveruje.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit zasiahne aj dôchodky, slovenská vláda ich chce garantovať

21.01.2019 19:46

Medzi oblasti, ktoré treba legislatívne upraviť v prípade brexitu, patrí nárok na dôchodky.

SR Devínska Kobyla bývalá raketová základňa BAX

Mala nás chrániť pred NATO, dnes je z nej ruina

21.01.2019 19:46

Betónové silá, bunkre a kasárne stavali nad bratislavskou Dúbravkou v rokoch 1979 až 1983.

Rada Európy

Rusko zvažuje odchod z Rady Európy

21.01.2019 19:17

"Diskriminácia na politickom základe je pre nás neprijateľná," znie z Moskvy.