Založ si blog

Za peniaze všetko, aj kašlem na vás

Aby bolo všetkým jasné, napriek veku som ešte stále občanom s neuveriteľne krásnym vzťahom k športu, tomu aktívnemu, čo ma napriek rozbehnutej ôsmej dekáde môjho života udržuje v optimálnej životnej kondícii a aby som to nezakríkol, veru aj v spoľahlivom zdraví, ako sa hovorí, napriek všetkému a tak akosi naviac, ale samozrejme, som aj spoľahlivým fanúšikom mnohých športových disciplín. Pochopiteľne, tie športy, kde som bol aktívnym voľakedy vo „vlastnej réžii“, hodnotím vždy celkom zodpovedne, konkrétne a menovite, ba povedal by som zodpovedne, ako expert, aj keď to možno mnohým bude smiešne, ale basketbal, volejbal, tenis, plávanie aj vodné pólo mi život vplietol do osobného vienka udalostí naozaj husto a neodpárateľne, bol som hráčom, trénerom, funkcionárom  na veľa spôsobov a veru aj rozhodcom a nie sú to vôbec spomienky „béčkového charakteru“! Veď ešte aj teraz ma zláka „horská liga“, ako volám seniorske zápolenie a nebyť iných povinností, teda predovšetkým spoločensko – organizačných, bol by som aktívnejším, ale hierarchia hodnôt mi velí vyznávať to skromné – menej je možno naozaj viac!

Ako som naznačil, súčasný šport je mi viac ako koníčkom, som fanúšikom vlastne všetkého, čo je v ponuke súťaženia o góly, body aj sekundy a za jeden zo svojich najväčších úspechov na jeho podpore, to už ako funkcionár, považujem podporu Počaro teamu v účasti na prvej Šesťdennej motocyklovej súťaži po roku 1989, keď už sme neboli krajinou socializmu. Je to svojim spôsobom spomienka súvisiaca s predmetom tejto úvahy, hovorí o podpore športovcov z ministerstva školstva, lebo v jeho názve, v tom pokračovaní, je veru aj šport a ten, ako všetci dobre viete, je vynikajúci prostriedok i cesta ku sláve krajiny aj športovcov a uznáte, čo viac si v sfére propagácie môžete priať!

Ak si pamätáte, tá súťaž bola premiérovo pridelená Považskej Bystrici, kde sa ešte vtedy vyrábali aj malé motocykle a tie boli vynikajúcim obchodným artiklom a moje zapojenia sa do aktivít dobrovoľných pomocníkov v príprave toho svetového športového sviatku bolo samozrejmosťou. Vtedy som šéfoval okresnému školstvu a pamätníci vedia, že to bol v mnohom najdôležitejší a najväčší i najznámejší okres Slovenska, dnes sú z neho tri samostatné okresy – Považská Bystrica, Púchov a Ilava, je to Považie od Bytče po Trenčín a v tej chvíli, keď som bol presvedčený, že pre jeho slávu už nemôžem urobiť ani o byľku viac, navštívil ma pán Počarovský, ambiciózna postava slovenského motorizmu a hľadal konexie na ministerstvo – finančná pomoc pre jeho športovcov mu napadla síce v poslednej chvíli, ale vydarilo sa!

Vtedy bolo ministerstvo školstva na dvoch adresách, jedna, tá hlavná, sídlila v bývalej budove ÚV KSS, kde už tiež dávno nie je, ale tá športová odnož sídlila na najvyššom podlaží budovy neďaleko Malej scény, v dvoch kanceláriách a cestoval som tam naozaj prvý raz, ale ohlásený a dokonale pripravený. Materiály Počaro teamu, z výroby motocyklov z Považských strojární a prvoradú žiadosť o finančnú podporu športovcov, čo nás budú reprezentovať nielen ako štát, ale aj ako región celkom adresne, som námestníkovi ministra prezentoval s nadšením, bolo to z ničoho nič našim spoločným dielom a verte mi, hoci som nikdy predtým a ani potom voľačo na tento spôsob hľadania finančných profitov pre nikoho neorganizoval, Počaro team bol spokojný! Tá pomoc bola dobre viditeľná a ak chcete vedieť, ako to bolo tak naozaj, nuž pán Počarovský mi ponúkol, že dostanem k dispozícii po dobu trvania súťaže k dispozícii športovú motorku z ich „stajne“, stačí chcieť, lebo som pre nich urobil viac ako o tom snívali! Nuž odmietol som, iba som poďakoval za uznanie, lebo pochopte, päťdesiatnik  predsa len „viac pasuje“ za volant auta, aj keď iba Škodovky, to viete, kĺby vyžadujú už svoje nároky a to všetko som vám opísal iba preto, že…, veď porovnávajte.

Dnes je najväčšou kauzou zjazdového lyžovania Adam Žampa, nádej technických disciplín, teda slalomu predovšetkým, čo zažiaril na olympiáde v Soči svojim umiestnením v prekvapivej podobe tých lepších výsledkov, s potenciálom rastu výkonnosti aj úspešnosti a všetko sa z ničoho nič namiesto pohody stalo problémom. Jeho otec, ako jeho tréner aj menežer Slovensku oznámil, že jeho syn sa chce stať reprezentantom Ruska, dostane tam k dispozícii prvotriedny servis, materiálnu i finančnú podporu bez obmedzení a otvorí sa mu tak cesta k úspechom, ktoré si jeho talent zasluhuje! Jedným dychom nás informoval o tom, že ministerstvo školstva jeho potreby bagatelizuje, ba minimalizuje, je to prekážka jeho napredovania, lebo hoci vraj SOV, materská Dukla BB aj Národné športové centrum tvrdia, že všetky podmienky spolupráce dodržiavajú, je to málo, vlastne nič a hoci sa stále voľačo sľubovalo, jeho aj synov pohár trpezlivosti už pretiekol!

Rozhodol sa reprezentovať Rusko, podáva oficiálnu žiadosť, vzdáva sa reprezentácie aj občianstva a mali o tom rozhodnúť páni Mersich a Repka – predstavitelia SLA, no žiaľ, vraj jeho žiadosť neschválili. Teraz už so zmenou, iba nedávno pána Mersicha odvolali, bol Talian a zvolili iba Slováka Repku, čo bol desať rokov špičkovým lyžiarom a všetko by malo byť „lepšie“, ale nič sa nemení!

A tak bola naša „nespokojná lyžiarska hviezdička“ racionálnym informátorom, odkázal nám, že síce by naozaj mohol odísť aj tak, občan má právo slobodne sa v tomto ohľade rozhodovať, ale pochopte, prišiel by o všetky terajšie výhody, stratil by všetky FIS body čo doteraz získal a vraj by mohol dostať aj dvojročný dištanc, takže fuj, hanba takej lyžiarskej asociácii! Aj s dodatkom, že veď on, Adam Žampa veľmi dobre vie, že dostávajú peniaze nielen z ministerstva školstva, ale veru aj z Medzinárodnej lyžiarskej federácie za jeho výsledky a preto ho nechcú pustiť, no to je svojim spôsobom celkom účelová pýcha.

Veď viete, Veronika Velez Zuzulová je raz darmo väčšia hviezda než on, všetko na svojom športovom raste riešila s podobnými problémami, iba nie s Ruskom, ale s Francúzskom, no a ruku na srdce, vyhrážala sa kedy, že na svoj slovenský domicil zabudne, že sa národa a národnosti vzdá!? Nikdy a to aj napriek tomu, že je doma už aj vo Francii –vydala sa tam – a predpokladá sa, že svoje manželstvo tak akosi „zneužíva“ v prospech svojho súkromia a slovenských nákladov na jej športovanie!

Nedá mi, ten mladý človek a jeho otecko, ba veru aj jeho mladší brat, s rovnakými ambíciami, sa ukázali byť „pevné a rozhodné osobnosti“, špecifikuje ich oznam, vraj otvorene poviem, že som za každú cenu chcel jazdiť za Rusko, ale nebolo mi to umožnené, čo je samozrejme klamstvo od a po zet, lebo ako občan to mohol realizovať celkom samozrejme, bolo by to však na úkor výhod, čo mu predsa len ten slovenský domicil prináša! Zvlášť znepokojujúco to vyznieva v jeho hodnotení faktu výhrad, čo mu adresovali oponenti jeho slov, vraj by stratil pas demokratickej  krajiny, čo je členom EÚ, naviac, Rusko je terčom kritiky za súčasnú mocenskú politiku, takže to by bolo celkom iste nekorektné, ale kdeže!

Ten náš športovec pokojne odvetil, že takto nad tým neuvažuje, politickú atmosféru v Rusku si nevšíma a nehodnotí, lebo on osobne nikdy nespája politiku a šport, športovci majú športovať a hotovo!  Chcel byť dobre zabezpečený, chce robiť iba šport a športovo rásť, byť úspešný a jemu sa naozaj nežiada žiť doma v atmosfére neistoty, chodiť po firmách a žobrať o financie a podporu, to sa radšej rozhodol akurát takto! Mrzí ho vraj, čo sa medzi ľuďmi  o jeho plánoch a rozhodnutí hovorí, ale neľutuje, vraj vedel, že reakcie budú presne také, to viete, závisť a tak sa s nadhľadom pýtam, Adam Žampa, nádejný športovec, občan s túžbou stať sa hviezdou, čo ste vy pre túto krajinu tak naozaj?

Osobnosti v našich dejinách sú pre nás povinná realita

23.04.2017

Dobrovoľne sa priznávam, že dumať o osudoch tých, čo svoju prítomnosť v plynutí času našou históriou prezentujú celkom spoľahlivo dôkazmi, na všetky povolené spôsoby spoločenských štatistík, viac »

Jeden nedaj sa, druhý neboj sa, hrdinovia to však naozaj nie sú

22.04.2017

Nech je takéto tvrdenie čo aké nepresvedčivé, ak vám prezradím, o ktorých osobnostiach nášho verejného života sa tu bude meditovať pochopíte, že v ničom nepreháňam, skôr naopak, krotím viac »

Pomaly sa tešte, ak ste šťastní, tak sa dočkáte

21.04.2017

Patrím medzi tých dôchodcov, čo sú už v tejto kategórii občanov spoľahlivo doma, ovládajú svoju minulosť, teda krajšie, históriu, ba aj k tým, čo boli informovaní, že v dôsledku zmien viac »

Ekonomická univerzita, vysoká škola,

Rektori sa zhodujú, že navrhované zákony nezvýšia kvalitu vysokých škôl

25.04.2017 16:08

Ministerstvo školstva sa v návrhoch k vysokým školám sústredilo len na niekoľko z nich, aj to bez väzby na zvyšné, ktoré oslabia možný pozitívny efekt navrhovaných úprav.

Peter Kažimír

Dlhová brzda sa možno nezmení, podľa Kažimíra sa minuli rozumní opozičníci

25.04.2017 15:56

Plány vlády o zmene dlhovej brzdy sa napokon zrealizovať vôbec nemusia. Naznačil to minister financií Peter Kažimír.

Wikipedia, Wikipédia, encyklopédia, Wikimedia Foundation

Zakladateľ Wikipédie spúšťa novú platformu na boj s falošnými správami

25.04.2017 15:38

Zakladateľ online encyklopédie Wikipédia spustil skúšobnú prevádzku spravodajskej webovej stránky, ktorá má za cieľ boj proti rozširovaniu falošných správ.

le pen

Le Penová víta Hollandeovu podporu Macrona

25.04.2017 15:06

Francúzska politička Marine Le Penová si myslí, že verejná podpora súčasného prezidenta Francoisa Hollandea pre Emmanuela Macrona je v jej prospech.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,085
Celková čítanosť: 1744349x
Priemerná čítanosť článkov: 1608x

Autor blogu

Kategórie