Založ si blog

Za peniaze všetko, aj kašlem na vás

Aby bolo všetkým jasné, napriek veku som ešte stále občanom s neuveriteľne krásnym vzťahom k športu, tomu aktívnemu, čo ma napriek rozbehnutej ôsmej dekáde môjho života udržuje v optimálnej životnej kondícii a aby som to nezakríkol, veru aj v spoľahlivom zdraví, ako sa hovorí, napriek všetkému a tak akosi naviac, ale samozrejme, som aj spoľahlivým fanúšikom mnohých športových disciplín. Pochopiteľne, tie športy, kde som bol aktívnym voľakedy vo „vlastnej réžii“, hodnotím vždy celkom zodpovedne, konkrétne a menovite, ba povedal by som zodpovedne, ako expert, aj keď to možno mnohým bude smiešne, ale basketbal, volejbal, tenis, plávanie aj vodné pólo mi život vplietol do osobného vienka udalostí naozaj husto a neodpárateľne, bol som hráčom, trénerom, funkcionárom  na veľa spôsobov a veru aj rozhodcom a nie sú to vôbec spomienky „béčkového charakteru“! Veď ešte aj teraz ma zláka „horská liga“, ako volám seniorske zápolenie a nebyť iných povinností, teda predovšetkým spoločensko – organizačných, bol by som aktívnejším, ale hierarchia hodnôt mi velí vyznávať to skromné – menej je možno naozaj viac!

Ako som naznačil, súčasný šport je mi viac ako koníčkom, som fanúšikom vlastne všetkého, čo je v ponuke súťaženia o góly, body aj sekundy a za jeden zo svojich najväčších úspechov na jeho podpore, to už ako funkcionár, považujem podporu Počaro teamu v účasti na prvej Šesťdennej motocyklovej súťaži po roku 1989, keď už sme neboli krajinou socializmu. Je to svojim spôsobom spomienka súvisiaca s predmetom tejto úvahy, hovorí o podpore športovcov z ministerstva školstva, lebo v jeho názve, v tom pokračovaní, je veru aj šport a ten, ako všetci dobre viete, je vynikajúci prostriedok i cesta ku sláve krajiny aj športovcov a uznáte, čo viac si v sfére propagácie môžete priať!

Ak si pamätáte, tá súťaž bola premiérovo pridelená Považskej Bystrici, kde sa ešte vtedy vyrábali aj malé motocykle a tie boli vynikajúcim obchodným artiklom a moje zapojenia sa do aktivít dobrovoľných pomocníkov v príprave toho svetového športového sviatku bolo samozrejmosťou. Vtedy som šéfoval okresnému školstvu a pamätníci vedia, že to bol v mnohom najdôležitejší a najväčší i najznámejší okres Slovenska, dnes sú z neho tri samostatné okresy – Považská Bystrica, Púchov a Ilava, je to Považie od Bytče po Trenčín a v tej chvíli, keď som bol presvedčený, že pre jeho slávu už nemôžem urobiť ani o byľku viac, navštívil ma pán Počarovský, ambiciózna postava slovenského motorizmu a hľadal konexie na ministerstvo – finančná pomoc pre jeho športovcov mu napadla síce v poslednej chvíli, ale vydarilo sa!

Vtedy bolo ministerstvo školstva na dvoch adresách, jedna, tá hlavná, sídlila v bývalej budove ÚV KSS, kde už tiež dávno nie je, ale tá športová odnož sídlila na najvyššom podlaží budovy neďaleko Malej scény, v dvoch kanceláriách a cestoval som tam naozaj prvý raz, ale ohlásený a dokonale pripravený. Materiály Počaro teamu, z výroby motocyklov z Považských strojární a prvoradú žiadosť o finančnú podporu športovcov, čo nás budú reprezentovať nielen ako štát, ale aj ako región celkom adresne, som námestníkovi ministra prezentoval s nadšením, bolo to z ničoho nič našim spoločným dielom a verte mi, hoci som nikdy predtým a ani potom voľačo na tento spôsob hľadania finančných profitov pre nikoho neorganizoval, Počaro team bol spokojný! Tá pomoc bola dobre viditeľná a ak chcete vedieť, ako to bolo tak naozaj, nuž pán Počarovský mi ponúkol, že dostanem k dispozícii po dobu trvania súťaže k dispozícii športovú motorku z ich „stajne“, stačí chcieť, lebo som pre nich urobil viac ako o tom snívali! Nuž odmietol som, iba som poďakoval za uznanie, lebo pochopte, päťdesiatnik  predsa len „viac pasuje“ za volant auta, aj keď iba Škodovky, to viete, kĺby vyžadujú už svoje nároky a to všetko som vám opísal iba preto, že…, veď porovnávajte.

Dnes je najväčšou kauzou zjazdového lyžovania Adam Žampa, nádej technických disciplín, teda slalomu predovšetkým, čo zažiaril na olympiáde v Soči svojim umiestnením v prekvapivej podobe tých lepších výsledkov, s potenciálom rastu výkonnosti aj úspešnosti a všetko sa z ničoho nič namiesto pohody stalo problémom. Jeho otec, ako jeho tréner aj menežer Slovensku oznámil, že jeho syn sa chce stať reprezentantom Ruska, dostane tam k dispozícii prvotriedny servis, materiálnu i finančnú podporu bez obmedzení a otvorí sa mu tak cesta k úspechom, ktoré si jeho talent zasluhuje! Jedným dychom nás informoval o tom, že ministerstvo školstva jeho potreby bagatelizuje, ba minimalizuje, je to prekážka jeho napredovania, lebo hoci vraj SOV, materská Dukla BB aj Národné športové centrum tvrdia, že všetky podmienky spolupráce dodržiavajú, je to málo, vlastne nič a hoci sa stále voľačo sľubovalo, jeho aj synov pohár trpezlivosti už pretiekol!

Rozhodol sa reprezentovať Rusko, podáva oficiálnu žiadosť, vzdáva sa reprezentácie aj občianstva a mali o tom rozhodnúť páni Mersich a Repka – predstavitelia SLA, no žiaľ, vraj jeho žiadosť neschválili. Teraz už so zmenou, iba nedávno pána Mersicha odvolali, bol Talian a zvolili iba Slováka Repku, čo bol desať rokov špičkovým lyžiarom a všetko by malo byť „lepšie“, ale nič sa nemení!

A tak bola naša „nespokojná lyžiarska hviezdička“ racionálnym informátorom, odkázal nám, že síce by naozaj mohol odísť aj tak, občan má právo slobodne sa v tomto ohľade rozhodovať, ale pochopte, prišiel by o všetky terajšie výhody, stratil by všetky FIS body čo doteraz získal a vraj by mohol dostať aj dvojročný dištanc, takže fuj, hanba takej lyžiarskej asociácii! Aj s dodatkom, že veď on, Adam Žampa veľmi dobre vie, že dostávajú peniaze nielen z ministerstva školstva, ale veru aj z Medzinárodnej lyžiarskej federácie za jeho výsledky a preto ho nechcú pustiť, no to je svojim spôsobom celkom účelová pýcha.

Veď viete, Veronika Velez Zuzulová je raz darmo väčšia hviezda než on, všetko na svojom športovom raste riešila s podobnými problémami, iba nie s Ruskom, ale s Francúzskom, no a ruku na srdce, vyhrážala sa kedy, že na svoj slovenský domicil zabudne, že sa národa a národnosti vzdá!? Nikdy a to aj napriek tomu, že je doma už aj vo Francii –vydala sa tam – a predpokladá sa, že svoje manželstvo tak akosi „zneužíva“ v prospech svojho súkromia a slovenských nákladov na jej športovanie!

Nedá mi, ten mladý človek a jeho otecko, ba veru aj jeho mladší brat, s rovnakými ambíciami, sa ukázali byť „pevné a rozhodné osobnosti“, špecifikuje ich oznam, vraj otvorene poviem, že som za každú cenu chcel jazdiť za Rusko, ale nebolo mi to umožnené, čo je samozrejme klamstvo od a po zet, lebo ako občan to mohol realizovať celkom samozrejme, bolo by to však na úkor výhod, čo mu predsa len ten slovenský domicil prináša! Zvlášť znepokojujúco to vyznieva v jeho hodnotení faktu výhrad, čo mu adresovali oponenti jeho slov, vraj by stratil pas demokratickej  krajiny, čo je členom EÚ, naviac, Rusko je terčom kritiky za súčasnú mocenskú politiku, takže to by bolo celkom iste nekorektné, ale kdeže!

Ten náš športovec pokojne odvetil, že takto nad tým neuvažuje, politickú atmosféru v Rusku si nevšíma a nehodnotí, lebo on osobne nikdy nespája politiku a šport, športovci majú športovať a hotovo!  Chcel byť dobre zabezpečený, chce robiť iba šport a športovo rásť, byť úspešný a jemu sa naozaj nežiada žiť doma v atmosfére neistoty, chodiť po firmách a žobrať o financie a podporu, to sa radšej rozhodol akurát takto! Mrzí ho vraj, čo sa medzi ľuďmi  o jeho plánoch a rozhodnutí hovorí, ale neľutuje, vraj vedel, že reakcie budú presne také, to viete, závisť a tak sa s nadhľadom pýtam, Adam Žampa, nádejný športovec, občan s túžbou stať sa hviezdou, čo ste vy pre túto krajinu tak naozaj?

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

22.02.2018

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla viac »

Dva pohľady na vec, dva názory na problém. . .

21.02.2018

Ba ak môžem byť výhradne racionálnym, tak túto kauzu, čo si robí otvorenú zábavu na úkor koaličnej jednoty našej súčasnej vládnej trojice - politikov zo Smeru, SNS a Mostu – Híd označím viac »

autizmus, chlapec, dieťa, smútok,

V partizánskej nemocnici zomrel minulý týždeň na meningitídu malý chlapec

23.02.2018 15:11

Napriek maximálnej snahe zdravotníckeho tímu sa nepodarilo vývoj ochorenia zvrátiť a po hodinovej resuscitácii pacient zomrel.

Petícia

V Petržalke sa schyľuje k petícii proti výstavbe diaľničného privádzača

23.02.2018 15:09

Petíciu chcú v pondelok spustiť obyvatelia Vyšehradskej ulice a okolia.

kalkulčcka, peniaze

Holandsko žiada zníženie rozpočtu EÚ po brexite

23.02.2018 15:06

Holandský premiér Mark Rutte požaduje po vystúpení Británie krátenie rozpočtu Európskej únie.

potraviny, obchod, nákup

Harmonizovaná miera inflácie dosiahla v januári 2,6 %

23.02.2018 15:01

V januári tohto roka dosiahla medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien 2,6 %.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,409
Celková čítanosť: 2329762x
Priemerná čítanosť článkov: 1653x

Autor blogu

Kategórie