Založ si blog

Nostalgia ospravedlňuje a nie je v tom žiadna zrada

Patrím naozaj k tým občanom Slovenska, ktorého životné osudy sa v plynutí rokov spojili s osobnosťou, ktorého popularita sa v určitej dobe až „hviezd dotýkala“, lebo sa stal lekárom, kardiológom, čo operácie srdca, s využitím mimotelového obehu priviedol k dokonalosti, jeho aktivitami sme konečne dobehli svet, kde ľudia už dávno predtým prestali umierať na kardiovaskulárne onemocnenia tak akosi povinne, lebo sa s tým naše zdravotníctvo nedokázalo pokonať a tak akosi naviac sa stal aj prvým kardiochirugom, čo realizoval aj prvú transplantáciu srdca u nás, čo mu zabezpečilo naozajstnú slávu.  Hovorím o doktorovi Viliamovi Fischerovi, ktorý svoj život spojil aj so športom, predovšetkým s futbalom a verejnými aktivitami občana až do tej miery, že vo viere svojho prirodzene pozitívneho spojenia so životom celej spoločnosti uveril presvedčeniu, že spĺňa predpoklady stať sa dobrým kandidátom na post nášho prezidenta.

Som si však celkom istý, že už v priebehu predvolebných aktivít spoľahlivo zistil, že to iba podľahol zdaniu vlastnej pýchy z osobných úspechov, seba ako profesionála a všestranne  verejne činnej osobnosti – lebo nič sa nedá robiť, bolo to cítiť aj vidieť v porovnávaní s jeho konkurentmi a táto kapitola jeho života, označím ju termínom – už za zenitom výkonnosti v každej sledovanej a porovnávateľnej činnosti – sa uzavrela naozaj pokojne, bez výčitiek svedomia a možno aj sklamania. Lebo nič sa nedá robiť, profesionál v takej profesii akú mal on, musí byť viac ako zákonite racionálny praktik, ináč sa totižto otázky života a smrti v občianskom bytí posudzovať nedajú!

To ticho, čo potom v súvislosti so spomienkami na jeho životné osudy nastalo, sa mu napokon stalo osudovým – presne tak sa to opisuje s očakávaním zlých udalostí a keď sme sa na Slovensku dozvedeli, že podľahol pokušeniu úplatku, uprednostnil pacienta za prijatie judášskeho groša, bonboniéry aj hydiny, prežil som nielen obrovské sklamanie, ale verte mi, presne v tej istej chvíli aj nesúhlas s tým, ako radikálne z tohto človeka verejná mienka urobila nepriateľa, akým sa nič neodpúšťa! Slovensko sa ex post dozvedelo, že napriek veku profesiu neopustil, v Ústave kardiovaskulárnych chorôb, kde pôsobil vlastne celý svoj život presluhoval, celkom presne neoznámili, na akom poste a práve vtedy sa dopustil toho morálneho zlyhania, že „takpovediac na splátky“ prijal nevídaný súhrnný úplatok 3000 eur od rodiny pacientky, čo si cez „takúto službu“ zaistila mimoriadne poradie v operačnom poriadku.

Celé Slovensko to malo v ponuke v podobe priameho televízneho procesu a sprievodných komentárov, na všetky možné aj nemožné mediálne aktivity, bolo mi jasné, že tá hanba, pokora a „ľudská bieda“ čo ho postihla,  musí byť katastrofou v posudzovaní svojho vlastného ega a ľudskej morálky, bolo mi smutno, ľutoval som nešťastnú chvíľku v jeho živote, ale uverte mi, že s ohľadom na to, ako som ho spoznal ja, čo pre môj šťastnejší osud a budúcnosť urobil, ma tá krutosť verejnej mienky a predovšetkým nespravodlivosť voči jeho osobe aj celkom prirodzene rozhnevala! Pred necelou dvadsiatkou rokov som bol v celkom rovnakej situácii, ako tá nešťastná pacientka a jej rodina, čo MUDr. Fischera vyčiarkla zo zoznamu ľudí a spravila z neho vyvrheľa a špinavca, zločinca bez zábran a čo je potom najhoršie, lebo spoločnosť v tejto sfére prednostne nič neodpúšťa, ináč krásny, hodnotný a všeobecne prospešný, či presnejšie, záslužný život lekára slúžiaceho verejnosti,  nemilosrdne roztrepala na črepiny hanby na všetky veky vekov!

Aby bolo jasné, neposlúžim v tejto svojej úvahy ako voľajaký korunný svedok, ale predsa len, keď bolo jasné, že alebo sa dostanem na poradovník operácií v réžii MUDr. Fischera – vtedy bol iba jediným operátorom s potrebnými danosťami a svojich žiakov si iba školil, verte mi, bol som presvedčený o nevyhnutnosti, že hľadať si prednosť, zásluhy či priamo zázraky  je jedinou garanciou zachovať si život! Nuž neviem prečo, ale naozaj ma nenapadlo v kontexte s tým presvedčením uvažovať aj o úplatku, zrejme je tá moja generácia naozaj celkom iná, čo sa k hodnotám života a ľudskej cti stavia menej „racionálne“, než súčasníci, ale predstavte si, aj tak to malo napokon dobré konce! Švagor mojej, dnes už nebohej sestričky je lekár, čo hrával futbal za Slovan a s Fischerom sa poznal, herečka, čo je jeho susedou v Bratislave patrí medzi dámy, ktorých umeniu som sa celý život koril, presne vtedy bola poslancom parlamentu a mal som s ňou kontakty aj cez svojho svokra, čo robil tajomníka vo výbore, v ktorom bola činná a presne to som v svojej osobnej žiadosti o zaradenie sa medzi jeho pacientov napísal! Jasné, spolu s oznamom a priloženou správou, že som na tom naozaj zle, lebo nepriateľom mi nie je iba diagnóza, ale veru aj čas a odovzdal som sa do rúk nevyspytateľného osudu.

Možno zázrak, ale bolo to viac ako úžasné, strohý oznam kedy a s akou výbavou mám prísť – to bolo samozrejme ešte na starom Ústave uprostred historickej Bratislavy a okrem fantasticky úspešnej operácii – veď hľa, stále som tu, srdce sa vrátilo k výkonnosti športovca profesiou a veru aj telom i dušou a tak akosi naviac som spoznal aj veľa spolupacientov, čo prežili rovnaký osud! Žiadne úplatky, všetko bolo v čistej podobe plynutia životov ľudí, lebo pochopte, na nemocničnom lôžku, v očakávaní boja o život sa nešpekuluje a nič nepredstiera a práve preto ma neuveriteľne rozzúril dešpekt všetkých tých spravodajcov, čo život doktora Fischera opisujú ako voľačo neľudské a zbojnícke, na základe jedinej udalosti, ktorá je síce naozaj nespochybniteľná, ale ktorej pozadie bude jednoducho celkom špecifické – o tom vôbec nepochybujem zasa ja, ani keď sa o ničom, veci vysvetľujúcom, nehovorí a nepíše.

Po toľkých rokoch úspešnej lekárskej praxe, spojenej so záchranou ľudských životov, neuveriteľne obdivuhodnou kariérou lekára, čo má obdiv verejnosti a našiel odvahu kandidovať aj na post prezidenta republiky, sa v jedinom okamihu všetko pekné a krásne celkom zničí na základe prijatia úplatku za zmenu poradovníka v operačnom programe, ale aj to až potom, keď osud zariadil tragédiu –pacientka zákrok neprežila! Ten, čo úplatok dal, svoj žiaľ preklasifikoval na verdikt spravodlivosti vo vlastnej réžii a Fischera udal, že všetko zariadil za splátky v úhrnnej  sume 3000 eur, dve kačice a bonboniéru – zvláštne, že nešpecifikoval jej pôvod a cenu – ba veru ani to, či ten „darček“ lekárovi vnútil, alebo si ho ten vyžiadal osobnou iniciatívou!? Vyšetrovanie a trest pre týchto občanov nikto nemá potrebu opisovať a hodnotiť, hoci zákon je v tomto prípade v určení rovnakej viny celkom konzekvetný, takže mám potrebu sa spýtať, prečo?!

Pochopte, je v tom naozaj rozdiel, kto voľačo „vymáha“ je naozaj zlý, ale iný,  ak na niečom „nástojí zo všetkých svojich síl“, dostal v ľudskej spoločnosti iba prívlastok, že vybaví aj zázrak a jalovica mu dá vlastné teľa a verím, že voľačo na tento spôsob nešťastia dostihlo aj MUDr. Fischera. Ak si predstavíte, aké následky za malú „odolnosť voči pokušeniu“ znáša, koľko hanby, mimoriadnych udalostí a morálnych i finančných škôd v svojom, na staré kolená celkom zničenom živote utrpel, súcitím s ním a tých, čo to rozvíjajú ako pokračovanie  príbehu jednoducho nenávidím! Sú to hyeny, všetci predpokladajú, že ten nešťastník v svojom živote všetko riešil iba s natrčenou rukou a pripraveným cenníkom služieb, že je bohatý ako voľajaký oligarcha, nemá žiadne ľudské problémy s priebehom a kvalitou svojho života v starobe a ten trest, čo dostal po priznaní viny, dva roky podmienky a pokutu 15 tisíc eur všetci charakterizujú ako bagateľ, voľačo smiešne a neváhajú spochybniť ani to, ak jeho právnik už teraz usiluje o dohodu v podobe splátkového kalendára, lebo…, čo sa dá robiť,  toľko peňazí jednoducho nemá k dispozícii! 

A zasa mi nedá, predstavte si, že spravodajcovia či novinári, čo Fischera spochybňujú tvrdia, že klame, keď tvrdí, že na tú pokutu naozaj nemá! Ale s výnimkou, ak by vraj tých, celkom prašivých  15 tisíc eur naozaj nemal, potom je vraj takáto korupcia, v prípade takej slávnej a zázraky pre ľudí robiacej osobnosti, odpustiteľná!!! Ba viac, aj morálne ospravedlniteľná a v tej chvíli už nemám potrebu v svojej úvahe pokračovať!

Popremýšľajte, spravodlivo, prečo to všetko prišlo na svetlo sveta iba jediný raz, v jedinom udaní úplatkárskeho hriechu, prečo sa tá závisť dokumentovaná autormi pamfletov hanby na MUDr. Fischer neprebojovala na svetlo sveta aj predtým, veď iste nebola menšia vtedy,  keď  bol slávny, úspešný a bohatý!? Čo sa dá robiť, jeden návrh, pochopiť takéto čudo k dispozícii naozaj mám –  veď aha, čo keď ten fakt, že si žiadne úplatky nikdy predtým nepýtal a nevynucoval bola naozaj pravda…

Partnerstvo v tejto vládnej koalícii je voľačo ako podvod. . .

19.07.2018

Nebudem v ničom extra originálnym, skôr naopak, iba celkom racionálnym, ale spoluvládnutie politických strán Smer, SNS a Most – Híd, ak vedome zabudneme na toho štvrtého partnera, čo už je viac »

Už som viackrát národu oznámil, že sa hlási aj k tomu, s čím nemá vôbec nič!

18.07.2018

Nuž a tentoraz už som neodolal, je sedemnásty júlový deň a už od rána nie je v ponuke slovenských médií naozaj nič preukaznejšie znejúce, než výročie Deklarácie samostatnosti slovenského viac »

Extrémy v sfére vzdelávania detí strašia, musíme byť naozaj múdrejším národom!

17.07.2018

Budem zodpovedným v každom ohľade naozaj všetkého, čo som sa rozhodol opísať v svojej reakcii na udalosti v svete vzdelávania, lebo s výnimkou času po anexii ČSSR armádami Varšavskej zmluvy, viac »

Trump

Fínsky expert: Trump a Putin chcú oslabiť EÚ

19.07.2018 13:00

"Ak chce Trump skutočne lepšie vzťahy s Moskvou, robí veľa preto, aby to kazil,“ zhodnotil summit v Helsinkách bezpečnostný expert Charly Salonius-Pasternak.

Univerzitná nemocnica v Martine

Najlepšia nemocnica na Slovensku je podľa mamičiek v Martine

19.07.2018 12:35

V hodnotení expertov najlepšie obstáli Fakultná nemocnica v Trenčíne, Univerzitná nemocnica v Martine a Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská.

Líbya, migranti

Líbyjská pobrežná stráž zastavila východne od Tripolisu gumenný čln so 156 migrantmi

19.07.2018 12:17

Celkovo 156 migrantov plaviacich sa na gumenom člne zadržala líbyjská pobrežná stráž pri pobreží východne od metropole Tripolis.

MIDI autobusy, MHD, DPB, Bratislava, Milan Ftáčnik, Ľubomír Belfi

V Bratislave chýbajú vodiči MHD, zamestnajú preto šoférov z Ukrajiny

19.07.2018 12:14

Do začiatku septembra by malo prísť približne 30 nových vodičov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,575
Celková čítanosť: 2712573x
Priemerná čítanosť článkov: 1722x

Autor blogu

Kategórie