Založ si blog

Obrana a spravodlivosť pre občana ako verejná kauza

Aby bolo jasné, nikomu nechcem vnucovať názor prevládajúceho záujmu a vkusu správneho Slováka, lebo kto nie je slepý, hluchý a „trafený“, čím charakterizujem prevládajúci vkus a záujem o veci verejné vie, že prioritou týchto hodín a dní sú MS v hokeji v susednom Česku a výsledky našej reprezentácie, čo už nám dala „okoštovať“ napätie aj  potešenie z jej výsledkov. Lenže čo už, povinnosťou ľudí je potreba myslieť aj na „zadné kolieska“, čo má pripomínať potrebu nezabúdať na veci potrebné pre život všedný aj sviatočný, naozaj v kontinuálnej podobe a kto akurát na takéto voľačo v eufórii či zanedbávaním informovanosti nepamätá, naozaj robí chybu. TA3, ako prioritne spravodajská televízna spoločnosť to robí dlhodobo a seriózne, poviem to takto – usiluje sa a jej prierezová talkshow V politike, s týždňovým odstupom ponúka presne to, čo je obsahom nášho národného bytia aj žitia a hoci to naozaj nie je vždy to „pravé orechové“ – to viete, atmosféra našej prítomnosti, daná diktátom strany Smer v parlamente, vláde a v sfére správy vecí verejných naozaj nie je med lízať ,  ale dlhodobo, nič lepšieho v ponuke pre občana naozaj nenájdete!

Naozaj sa usilujem na túto ponuku, ako „konzument“, reagovať spravodlivo, po zániku rovnakého produktu na Markíze, z „dielne Zlatice Puškárovej“ som sa presvedčil, že V politike nemá na našom spravodajskom trhu konkurenciu – RTVS a „Jednotka“ sú paškvilom politickej talkshow, lebo naozaj podliezajú moci, takže mám povinnosť stať sa nielen divákom, ale aj dobrovoľným kritikom, lebo nezávislý občan je povinný na tie zadné kolieska slovenskej prítomnosti brať zreteľ!

Aj teraz, komentátorka Ľuba Oravová, čo sa stala výstavným exponátom TA3, lebo jej relácia s premiérom Ficom, v debate s Jánom Figeľom, o kauze Váhostav, bolo dokladom jej moderátorského talentu a dôkazom, v čom je Smer pomýleným hnutím v čele spoločnosti, si teraz všetko začala témou zdanlivo „odľahčenou“ – bezpečnosť krajiny a jej výzbroj predovšetkým „na nebi“, v spoločnosti ministra národnej obrany Martina Glváča a cez telemost s jeho predchodcom, Martinom Fedorom, čo sa na tej stoličke zohrieval iba od februára do júla 2006 a verte mi, bol som úprimne zvedavý, čo si od toho prekvapujúco zvoleného kontrastu rozhodovacích možností oboch „vojakov“ sľubuje tak naozaj, lebo… Veď čo už, tam kde bol predtým vojak s odbornosťou a znalosťami je teraz skôr politik s ambíciami zaujať, ako predavač na jarmoku a naviac, ruku na srdce, čo už tá naša vojenská zdatnosť, sila a záruka našej bezpečnosti, v kontexte s jej naozajstným potenciálom pre nás zaručuje tak naozaj!?

Som prirodzene skeptik, veď reč je nazaj o novej výzbroji našej armády, tentoraz letectva, o dopravných lietadlách Spartan sa toho už pohovorilo veľa a teraz je hitom nákup amerických vrtuľníkov Black Hawk UH – 60 Sikorski, namiesto dosluhujúcich ruských MI 17 a hoci to nie je obchod v podobe predpisovej, teda s ponukou a výberom, napokon sa veci vykryštalizovali s pomocou amerických kongresmanov aj v oblasti reálnych cien v náš prospech. Všetky tie diskusie o platbe za dodávku 9 kusov, vo výške 400  aj viac miliónov dolárov sú dnes zmiernené na cca 261 miliónov dolárov, vrátane dohôd o výcviku pilotov a aj o prevádzke i použití a čo ako to znie neuveriteľne, počul som už „naozajstných odborníkov v modrých uniformách, teda pilotov“, čo rozhodne vyhlasovali, že už od samého začiatku tie americké stroje budú mať výzbroj a ich použitie aj na obranu nášho vzdušného priestoru bude realitou.

Telemostom to celkom seriózne zhodnotil aj exminister Martin Fedor, povzniesol sa aj nad obídenie obstarávacej povinnosti a prekvapujúco, ani ešte stále radikál posudzovania správy vecí verejných Galko, tiež exminister v rezorte, sa nesprával ako nepriateľ bez výhrad a poviem to takto, Ľuba Oravová to napokon uzavrela v priamom prenose dobre viditeľným verdiktom, do ktorého zapojila všetkých zainteresovaných! Je to dobrý obchod, využitie tej techniky je progres v kontexte s potrebami spoločnosti v tom najširšom možnom zábere a ak sa, podľa Fedora, zvládne aj zainteresovanie priemyslu do budúcnosti tohto strojového vybavenia, bude to v prospech našej bezpečnosti a predovšetkým pre potreby spoločnosti!

A s pochvalou pre Oravovú tento segment V politike aj skončím – dala možnosť „svoj postoj k veci“ povedať aj veľvyslancovi USA Theodorovi Segdwickovi a jeho postoj bol  klasicky americký – málo slov, s obrovským potenciálom možností a k tomu poviem už iba doslov Martina Glváča. Ruské MI 17 postupne zlikvidujeme, americký Kongres nám poskytol záruky, že prvé dva stroje dostaneme už v budúcom roku, dodávka deviatich je zaručená a prípadný ďaľší nákup, podľa potreby, už bude otvorenou vecou bez zbytočnej legislatívy či dokonca  byrokracie!

Pokračovaním V politike na TA3 boli reportážne zábery z kauzy Váhostav – SK, predovšetkým z rokovania, kde sa všetko medzi firmou a veriteľmi, pod kuratelou správkyne a sudkyne a obrovskej pozornosti verejnosti skončilo zavŕšením reštrukturalizácie tak, ako si to priala vláda  premiéra Fica. Dlh splatí v plnej výške Váhostav zo svojich vlastných zdrojov, s pomocou štátu a peňazí bankových fondov, čo presiahne čas 10 rokov a práve v dĺžke celého procesu je koncentrovaná nespokojnosť veriteľov.

Trošku odbočím, sudkyňa s priamou zodpovednosťou za priebeh kauzy sa po skončení rokovaní aj tak obrátila na generálnu prokuratúru, je teda možné očakávať  aj prekvapenia nielen v čase, ale veru aj v zmene verdiktov, to viete, paragragrafy, ba Ľuba Oravová neváhala nazrieť aj do svedomia šéfa Váhostavu Mariána Moravčíka v kontexte s tým, že jeho meno a vedenie schránkových firiem, čo majú podiel na dlhu Váhostavu v ich hospodárení sa skloňovalo nielen unisono, ale menovite a adresne a chcela vedieť, čo sa k veci dá „povedať“ ako prijateľný argument!? Hovorí sa s nadhľadom, dobrý pokus, ale Moravčík je v tejto sfére už nielen skúsený a trénovaný, ba nozaj nad vecou a s „hrošou kožou“, nedal na sebe spoznať nervozitu či výčitky svedomia, kdeže, pokoj, „ pohoda, klídek, tabáček“ a poviem to v pokračovaní už celkom v skratke!

Moderátorka Oravová sa usilovala zaujať v každom ohľade, bola zvedavá na realitu splácania dlhov, interesoval ju podiel štátu na celkovej podobe transakcie a išla až do takej podrobnosti, že chcela spoznať súčasnú výkonnosť Váhostavu, bolo cítiť, že chce byť presná a korektná, ale jej partner v debate bol ako ten „dávny smutný muž, srandista“, pri ktorom neuhádnete, čo hovorí ako klišé, čo si vymýšľa ako účel a čo je pravda a verte mi, z ničoho nič bolo V politike nudné ako reklama na toaletný papier.  S vysloveným sľubom – už to, čo je teraz hanbou nikdy nebude realitou, ak sa vyskytne chyba zasvieti vraj červené svetielko a príde k náprave, čo absolútne vylúči podobne prebiehajúcu kauzu.

Hlavná vec je, že sme to vo Váhostave zvládli, že sa reštrukturalizácia vyriešila a konkurz nám vôbec nehrozí! V kontexte s tým toaletným papierom, jeho potrebou a aktuálnosťou použitia si to pospájajte vo vlastnej fantázii, len si  predstavte, že ani len predstava o možnej havárii vo vlastných gatiach Mariána Moravčíka nevzrušila, svoju masku „smutného muža“, ktorého nevzruší vôbec nič, si ako dekór zachoval spoľahlivo, ale s odpustením, občan to akceptovať nesmie!

Smrad tu bude spoľahlivo a dlho našim spoločníkom, vieme adresne, kto si do tých nohavíc „naložil“, veriteľom bude nespokojnosť s verdiktom reštrukturalizácie a predovšetkým jej časovou „veľkorysosťou“ k vinníkovi ako otlak na vlastnom živote a ak sme tentoraz V politike mali dostať záruky, že je to akurát takto v pohode, nemôžem mlčať! Pani moderátorka Oravová, vašu schopnosť v profesii obdivujem a vážim si ju, ale uznajte, váš postoj k tej karikatúre šéfa stavebnej firmy, čo má plné gate a svedomie čierne ako peklo mal byť naozaj celkom iný! Ak už nič iné, tak spravodlivý, som si celkom istý, že tak postihnutý občan potrebuje očistiť, umyť, prebaliť a posunúť presne tam, kde mu to pristane! A prisahám, k tomu vôbec nepristane prejavené pochopenie a dokonca voľajaké uznanie už vôbec nie!

Bude spravodlivé, veci opraviť a špeciálneho prokurátora vymeniť!

25.02.2017

V dome kde žijem, spokojne a v pohode, sa už dva týždne „všetci čerti ženia“, ako sme sa zhodli s našou domovníčkou, čo si už tiež naozaj veľa pamätá, aj keď sa ako žena voľačím, viac »

Vláda sa chváli, ale čo nechce, to nevidí ani cez lupu

24.02.2017

Európska komisia je svojim spôsobom kontrolný orgán štátov spojených v Európskej Únii a môžete si byť celkom istí, že jej zloženie, metodika práce a výsledky podliehajú nielen precíznej viac »

Parlamentná demokracia u nás je tak trošku ako lotéria

23.02.2017

Nič sa nedá robiť, v porovnaní s reálnou históriou štátu, v ktorom som sa narodil a kde už viac ako trištvrte storočia žijem, som celkom spoľahlivo voľačo ako pamätník, lebo v tom období viac »

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

Polícia postrelila muža, ktorý v Heidelbergu vrazil autom do chodcov

25.02.2017 19:24

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.

PROTEST: Proti Dúhovému Pridu v Bratislave, ľsns, kotlebovci,

Piešťany odmietajú 'povolebné stretnutie' kotlebovcov v meste

25.02.2017 18:19

Vedenie Piešťan bude hľadať spôsob, ktorým by zabránilo konaniu „povolebného stretnutia“ predstaviteľov politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,029
Celková čítanosť: 1644586x
Priemerná čítanosť článkov: 1598x

Autor blogu

Kategórie