Založ si blog

Obrana a spravodlivosť pre občana ako verejná kauza

Aby bolo jasné, nikomu nechcem vnucovať názor prevládajúceho záujmu a vkusu správneho Slováka, lebo kto nie je slepý, hluchý a „trafený“, čím charakterizujem prevládajúci vkus a záujem o veci verejné vie, že prioritou týchto hodín a dní sú MS v hokeji v susednom Česku a výsledky našej reprezentácie, čo už nám dala „okoštovať“ napätie aj  potešenie z jej výsledkov. Lenže čo už, povinnosťou ľudí je potreba myslieť aj na „zadné kolieska“, čo má pripomínať potrebu nezabúdať na veci potrebné pre život všedný aj sviatočný, naozaj v kontinuálnej podobe a kto akurát na takéto voľačo v eufórii či zanedbávaním informovanosti nepamätá, naozaj robí chybu. TA3, ako prioritne spravodajská televízna spoločnosť to robí dlhodobo a seriózne, poviem to takto – usiluje sa a jej prierezová talkshow V politike, s týždňovým odstupom ponúka presne to, čo je obsahom nášho národného bytia aj žitia a hoci to naozaj nie je vždy to „pravé orechové“ – to viete, atmosféra našej prítomnosti, daná diktátom strany Smer v parlamente, vláde a v sfére správy vecí verejných naozaj nie je med lízať ,  ale dlhodobo, nič lepšieho v ponuke pre občana naozaj nenájdete!

Naozaj sa usilujem na túto ponuku, ako „konzument“, reagovať spravodlivo, po zániku rovnakého produktu na Markíze, z „dielne Zlatice Puškárovej“ som sa presvedčil, že V politike nemá na našom spravodajskom trhu konkurenciu – RTVS a „Jednotka“ sú paškvilom politickej talkshow, lebo naozaj podliezajú moci, takže mám povinnosť stať sa nielen divákom, ale aj dobrovoľným kritikom, lebo nezávislý občan je povinný na tie zadné kolieska slovenskej prítomnosti brať zreteľ!

Aj teraz, komentátorka Ľuba Oravová, čo sa stala výstavným exponátom TA3, lebo jej relácia s premiérom Ficom, v debate s Jánom Figeľom, o kauze Váhostav, bolo dokladom jej moderátorského talentu a dôkazom, v čom je Smer pomýleným hnutím v čele spoločnosti, si teraz všetko začala témou zdanlivo „odľahčenou“ – bezpečnosť krajiny a jej výzbroj predovšetkým „na nebi“, v spoločnosti ministra národnej obrany Martina Glváča a cez telemost s jeho predchodcom, Martinom Fedorom, čo sa na tej stoličke zohrieval iba od februára do júla 2006 a verte mi, bol som úprimne zvedavý, čo si od toho prekvapujúco zvoleného kontrastu rozhodovacích možností oboch „vojakov“ sľubuje tak naozaj, lebo… Veď čo už, tam kde bol predtým vojak s odbornosťou a znalosťami je teraz skôr politik s ambíciami zaujať, ako predavač na jarmoku a naviac, ruku na srdce, čo už tá naša vojenská zdatnosť, sila a záruka našej bezpečnosti, v kontexte s jej naozajstným potenciálom pre nás zaručuje tak naozaj!?

Som prirodzene skeptik, veď reč je nazaj o novej výzbroji našej armády, tentoraz letectva, o dopravných lietadlách Spartan sa toho už pohovorilo veľa a teraz je hitom nákup amerických vrtuľníkov Black Hawk UH – 60 Sikorski, namiesto dosluhujúcich ruských MI 17 a hoci to nie je obchod v podobe predpisovej, teda s ponukou a výberom, napokon sa veci vykryštalizovali s pomocou amerických kongresmanov aj v oblasti reálnych cien v náš prospech. Všetky tie diskusie o platbe za dodávku 9 kusov, vo výške 400  aj viac miliónov dolárov sú dnes zmiernené na cca 261 miliónov dolárov, vrátane dohôd o výcviku pilotov a aj o prevádzke i použití a čo ako to znie neuveriteľne, počul som už „naozajstných odborníkov v modrých uniformách, teda pilotov“, čo rozhodne vyhlasovali, že už od samého začiatku tie americké stroje budú mať výzbroj a ich použitie aj na obranu nášho vzdušného priestoru bude realitou.

Telemostom to celkom seriózne zhodnotil aj exminister Martin Fedor, povzniesol sa aj nad obídenie obstarávacej povinnosti a prekvapujúco, ani ešte stále radikál posudzovania správy vecí verejných Galko, tiež exminister v rezorte, sa nesprával ako nepriateľ bez výhrad a poviem to takto, Ľuba Oravová to napokon uzavrela v priamom prenose dobre viditeľným verdiktom, do ktorého zapojila všetkých zainteresovaných! Je to dobrý obchod, využitie tej techniky je progres v kontexte s potrebami spoločnosti v tom najširšom možnom zábere a ak sa, podľa Fedora, zvládne aj zainteresovanie priemyslu do budúcnosti tohto strojového vybavenia, bude to v prospech našej bezpečnosti a predovšetkým pre potreby spoločnosti!

A s pochvalou pre Oravovú tento segment V politike aj skončím – dala možnosť „svoj postoj k veci“ povedať aj veľvyslancovi USA Theodorovi Segdwickovi a jeho postoj bol  klasicky americký – málo slov, s obrovským potenciálom možností a k tomu poviem už iba doslov Martina Glváča. Ruské MI 17 postupne zlikvidujeme, americký Kongres nám poskytol záruky, že prvé dva stroje dostaneme už v budúcom roku, dodávka deviatich je zaručená a prípadný ďaľší nákup, podľa potreby, už bude otvorenou vecou bez zbytočnej legislatívy či dokonca  byrokracie!

Pokračovaním V politike na TA3 boli reportážne zábery z kauzy Váhostav – SK, predovšetkým z rokovania, kde sa všetko medzi firmou a veriteľmi, pod kuratelou správkyne a sudkyne a obrovskej pozornosti verejnosti skončilo zavŕšením reštrukturalizácie tak, ako si to priala vláda  premiéra Fica. Dlh splatí v plnej výške Váhostav zo svojich vlastných zdrojov, s pomocou štátu a peňazí bankových fondov, čo presiahne čas 10 rokov a práve v dĺžke celého procesu je koncentrovaná nespokojnosť veriteľov.

Trošku odbočím, sudkyňa s priamou zodpovednosťou za priebeh kauzy sa po skončení rokovaní aj tak obrátila na generálnu prokuratúru, je teda možné očakávať  aj prekvapenia nielen v čase, ale veru aj v zmene verdiktov, to viete, paragragrafy, ba Ľuba Oravová neváhala nazrieť aj do svedomia šéfa Váhostavu Mariána Moravčíka v kontexte s tým, že jeho meno a vedenie schránkových firiem, čo majú podiel na dlhu Váhostavu v ich hospodárení sa skloňovalo nielen unisono, ale menovite a adresne a chcela vedieť, čo sa k veci dá „povedať“ ako prijateľný argument!? Hovorí sa s nadhľadom, dobrý pokus, ale Moravčík je v tejto sfére už nielen skúsený a trénovaný, ba nozaj nad vecou a s „hrošou kožou“, nedal na sebe spoznať nervozitu či výčitky svedomia, kdeže, pokoj, „ pohoda, klídek, tabáček“ a poviem to v pokračovaní už celkom v skratke!

Moderátorka Oravová sa usilovala zaujať v každom ohľade, bola zvedavá na realitu splácania dlhov, interesoval ju podiel štátu na celkovej podobe transakcie a išla až do takej podrobnosti, že chcela spoznať súčasnú výkonnosť Váhostavu, bolo cítiť, že chce byť presná a korektná, ale jej partner v debate bol ako ten „dávny smutný muž, srandista“, pri ktorom neuhádnete, čo hovorí ako klišé, čo si vymýšľa ako účel a čo je pravda a verte mi, z ničoho nič bolo V politike nudné ako reklama na toaletný papier.  S vysloveným sľubom – už to, čo je teraz hanbou nikdy nebude realitou, ak sa vyskytne chyba zasvieti vraj červené svetielko a príde k náprave, čo absolútne vylúči podobne prebiehajúcu kauzu.

Hlavná vec je, že sme to vo Váhostave zvládli, že sa reštrukturalizácia vyriešila a konkurz nám vôbec nehrozí! V kontexte s tým toaletným papierom, jeho potrebou a aktuálnosťou použitia si to pospájajte vo vlastnej fantázii, len si  predstavte, že ani len predstava o možnej havárii vo vlastných gatiach Mariána Moravčíka nevzrušila, svoju masku „smutného muža“, ktorého nevzruší vôbec nič, si ako dekór zachoval spoľahlivo, ale s odpustením, občan to akceptovať nesmie!

Smrad tu bude spoľahlivo a dlho našim spoločníkom, vieme adresne, kto si do tých nohavíc „naložil“, veriteľom bude nespokojnosť s verdiktom reštrukturalizácie a predovšetkým jej časovou „veľkorysosťou“ k vinníkovi ako otlak na vlastnom živote a ak sme tentoraz V politike mali dostať záruky, že je to akurát takto v pohode, nemôžem mlčať! Pani moderátorka Oravová, vašu schopnosť v profesii obdivujem a vážim si ju, ale uznajte, váš postoj k tej karikatúre šéfa stavebnej firmy, čo má plné gate a svedomie čierne ako peklo mal byť naozaj celkom iný! Ak už nič iné, tak spravodlivý, som si celkom istý, že tak postihnutý občan potrebuje očistiť, umyť, prebaliť a posunúť presne tam, kde mu to pristane! A prisahám, k tomu vôbec nepristane prejavené pochopenie a dokonca voľajaké uznanie už vôbec nie!

Ak si nehovoríme pravdu, tak si vymýšľame, alebo priamo klameme

30.05.2017

K takémuto titulku ma priviedol postoj jedného z tých mojich kritikov na portáli, čo článok o priebehu GLOBSECU Bratislava 2017 Forum absolútne nepochopil v jeho najzákladnejšej podobe, lebo viac »

GLOBSEC v Bratislave zaujal, ale V4 očakávaním budúceho ešte viac

29.05.2017

Bezpečnostná konferencia GLOBSEC Bratislava 2017 Forum bola doteraz najväčším podujatím tohto druhu na našom kontinente -1300 účastníkov zo 70 krajín, 4 okruhy záujmových oblastí so 150 viac »

Sme vo vojnovom stave – viete to?

28.05.2017

Nuž pre istotu to všetko zrekapitulujem iba tak, alebo presnejšie – presne tak, ako som sa to ako čerstvú novinku dozvedel zo spravodajskej ponuky TA3 presne vtedy, keď sa z návštevy v Bruseli, viac »

dieťa, mamička, nemocnica

Sobášnosť stúpla, varovná je plodnosť

30.05.2017 08:00

Slovensko vlani dosiahlo najvyšší prirodzený prírastok obyvateľov od roku 2011. Od roku 2007 sa uzavrelo najviac sobášov a najmenej manželstiev sa rozviedlo.

Manuel Noriega

Zomrel bývalý panamský diktátor Noriega

30.05.2017 07:38

Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zomrel vo veku 83 rokov. Oznámil to podľa agentúry Reuters panamský prezident Juan Carlos Varela na twitteri.

theresa may, theresa mayová, britská premiérka,

Voľby v Británii sú za rohom. Mayová a Corbyn bojovali o hlasy voličov

30.05.2017 07:29

Britská premiérka Theresa Mayová a líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn v pondelok večer odpovedali v špeciálnej predvolebnej diskusnej relácii.

Severná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR, balistická raketa, odpal, odpálenie, raketa

KĽDR potvrdila úspešný test balistickej rakety, sledoval ho aj Kim Čong-un

30.05.2017 07:08

Severná Kórea potvrdila, že v pondelok uskutočnila ďalšiu skúšku balistickej rakety, ktorá bola úspešná a jej cieľom bolo testovanie nového systému presného navádzania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,119
Celková čítanosť: 1800839x
Priemerná čítanosť článkov: 1609x

Autor blogu

Kategórie