Založ si blog

Všetko bolo dané, hľadala sa iba česť profesionálov

Moderátor TA3 Noro Dolinský to mal mať v túto nedeľu zdanlivo jednoduché, po kontroverziách v svetovom politickom dianí, čo súviseli s účasťou svetových politikov na oslavách 70 výročia Víťazstva Ruska vo Veľkej vlastneneckej vojne nad fašizmom v Moskve, sa neporiadok na vlastnom politickom piesočku mal podobať skôr voľajakej nezáväznej hre, ale ako to už býva u nás pravidlom – zdanie klame! Tentoraz sa avizovaná opozičná jednota zrútila ako domček z kariet pričinením jediného poslanca v parlamente,  predsedu strany SDKÚ DS Pavla Freša a tak akosi ex post aj v réžii káheháka Kvasničku a poslanca za OĽaNO Kuffu, pre ktorých sa túžba zviditeľniť dostala do podoby straty myslenia a zodpovednosti voči partnerom a národu, čo naozaj nie je múdrosť, ale v kontexte s postojmi a možným pokračovaním rozhodnutí poslancov vládnucej strany Smer to predstavovalo „istoty o slovenskej budúcnosti“.

Nepochybujem o tom, že viete, čo je za týmto tvrdením – návrh Freša, aby sa kandidátom na voľbu šéfa NKÚ  stal Karol Mitrík a tí dvaja poslanci, síce z rozdielnych politických strán sa viac ako prekvapujúco zhodli na kandidatúre Henriety Crkoňovej, ktorú z postu vysokej úradníčky na ministerstve školstva v januári 2015 osobne vyhodil minister rezortu Juraj Draxler! Nepátral som, čím sa previnila, som si však celkom istý, že naozaj vhodnou persónou na miesto čo zastávala nebola, nemala zodpovedajúce vzdelanie „hodné odbornosti“, bola „šikovným živnostníkom“, čo dokazovala aktivitami v predaji zmrzliny a alkoholických nápojov, ale ani to nech vás nemýli, tí dvaja poslanci jednote svojich poslaneckých kolegov a veru aj voličom napľuli do tváre a ak ste počuli reakcie ich politických vodcov už viete, že dostali ultimátum! Alebo sa svojich pomýlených návrhov verejne zrieknu, alebo ich čaká koniec politickej kariéry v strane!

Pochopiteľne, Frešo je sám sebe pánom, je predsedom SDKÚ  a bude v priebehu relácie zaujímavé sledovať jeho argumentáciu a a predovšetkým, „beh jeho myšlienok a logiku myslenia“, lebo čo sa dá robiť, hrať sa na nepochopeného a aj tak geniálneho je takmer na 100% potvrdenie poruchy – akej, to už nech je individuálnym rozhodnutím čitateľov a potom som bol zvedavý predovšetkým na to, akú úlohu si v tejto mediálnej produkcii vyberie predseda parlamentu Pellegrini!? Pochopte, podľa zásad demokracie, ktoré majú byť predsedovi parlamentu vlastné už teraz je isté, že kandidát opozície – nota bene taký, akým je Maroš Žilinka, by mal Smer a jeho poslanci voľbu akceptovať súhlasom, aspoň tak, ako to v predstihu, aj keď cez od zlosti stisnuté zuby prehlásil Fico, ale keďže takúto istotu vám nikto nezaručí, možné je všetko!

Tá politická talkoshow, čo nás čakala, bola potom už iba o tom, ako to zinscenujú predsedovia KDH Ján Figeľ a SaS Richard Sulík, lebo svoje rozhodnutia dali národu vedieť v predstihu a potom – to som si nechal ako jahôdku na šľahačke celkom na záver, kým a čím sa pre priebeh vysielania V politike stane moderátor Noro Dolinský!

Začal viacmenej prekvapujúco, do štúdia si k sebe posadil toho „hrdinu“ Pavla Freša a v individuálnej prezentácii ho nechal rozprávať o tom, ako už od roku 2012, keď bola voľba šéfa NKÚ po prvý raz na programe rokovania parlamentu, sa v piatich opakovaniach   dala opozícia oklamať Róbertom Ficom! Splnili podmienku, mali spoločného kandidáta a zvolený nebol, poslanci Smeru mu svoju podporu voľbou nepreukázali a čo ako sa moderátor usiloval, na tejto prezentácii Frešovho rozhodnutia nezmenil nič! Ani vtedy nie, ak sa dovolával logiky vecí – v parlamente ste iba dvaja z SDKÚ, vy a Kaník a máte rozdielne názory, ale ani to Frešo ako rozumný argument neakceptoval – za jeho rozhodnutím je vraj vedenie strany a to ho zaväzuje!

Ak mám byť serióznym klasifikátorom jeho postojov, musím uznať, že vysvetľoval nie celkom jasné vzťahy politikov v koalícii, spomínal mená a situácie a najopakovanejšou vetou v jeho argumentácii však zostalo to najpodstatnejšie – Fico nás všetkých už 5 krát oklamal a verte mi, ak to ostatným pánom neprekáža, mne veru prednostne! Preňho  je pán Mitrík dobrým kandidátom a v tej chvíli ma úprimne zamrzelo, že mu moderátor nadokázal oponovať – pán Frešo, nie je to tvrdohlavosť a málo reality v možnej dohode, zabúdate, že váš kandidát už má 69 rokov, bol „siskárom“ a nehnevajte sa, vaše tvrdenie, že je aj tak najlepší bude vyzerať neseriózne, ale na túto tému Dolinský nepovedal nič!

Tá ich „škriepka“ potom  skončila v závoze, Frešo neprejavil žiadnu ústretovosť a na svojom menovitom návrhu zotrval, ba mal predstavu, že všetci jeho kolegovia z opozície by mali prijať jeho názor výberu s tým, že jeho kandidát je lepší a akceptovať to vraj tak akosi dovnútra, lenže v tej chvíli bolo jasné, že dohoda v tejto veci nie je možná.

To všetko trvalo celú polhodinu a potom prišiel zasa individuálny hosť – Ján Figeľ! To, čím argumentoval Frešo nespochybňoval, ale všímal si predovšetkým postoj poslancov Smeru a nie sľuby ich predsedu Fica a pripomenul predovšetkým tú piatu voľbu, čo napokon ešte bývalý predseda parlamentu Paška vôbec nerealizoval, hoci vtedy bol navrhnutý kandidát KDH Hrušovský, dvojnásobný predseda parlamentu a osoba dôveryhodná pre celé Slovensko, s väčšinovou podporou opozície! Presne toto dal do kontrastu s Frešovým návrhom, že jeho kandidát, bývalý „šéf tajných Mitrík“ je lepším kandidátom a neváhal povedať celkom nahlas, že človek s takouto „praxou v štátnej službe“ si to miesto v NKÚ nazaslúži, lebo…, dôvody a príčiny si doplňte individálne a celkom iste to zvládnete!

Dokumentoval, že spoločný kandidát opozície Žilinka má obrovskú podporu a to nielen v opozícii, ale celkom iste aj v radoch smerákov a na tvrdenie Freša, že celé predsedníctvo SDKÚ je za nomináciu Mitríka oznámil, že sa máme spýtať pána Vokála z prešovského vedenia a ten potvrdí, či je to pravda??! A tak v pokračovaní normálnosti svoju „spoveď“ doplnil o rozhodnutie vedenia KDH – ak poslanec  Kvasnička svoj podpis pod návrhom  kandidatúry Crkoňovej neodvolá  – je to befel, vyniesol sám nad sebou ortieľ konca kariéry! A ešte niečo sa mi k postoju Figeľa žiada dopovedať, urobil presne to, čo som očakával od Dolinského – vyslovil krédo potreby mať dobrého šéfa NKÚ! Boj proti korupcii, podvodom, klamstvu v riadení štátu a KDH je v tomto kontexte pripravené spolupracovať s každým!

Hosťom bol potom Richard Sulík, pre mňa ten, čo si svoj post v relácii zaslúžil súhlasom s nomináciou Žilinku a pripomenul nám, kde našiel skvelú inšpiráciu, ktorá ho k tomu priviedla! Vraj presne vtedy, keď opozícia jednotne zareagovala odporom k Ficovmu návrhu, odvolať z postu podpredsedu parlamentu Jána Figeľa a bolo mu jasné, ako to istoty Smeru a Fica vykoľajilo, uvedomil si, ako to teda musí byť v praxi! V SaS potom neváhali ani chvíľku, svoj návrh stiahli, podporili kandidatúru Žilinku a veria, že dohoda všetkých sa napokon zmení na podobu výkonu Žilinku vo funkcii na najbližších sedem rokov! Nemal problém pripustiť domnienky, že Fico a poslanci Smeru celkom iste vyskúšajú voľačo v podobe „politických hier“, aby svoju špinavú politiku predsa len doviedli k úspechu, ale tak ako všetko s takýmto obsahom už bolo viac ako nekorektným pokračovaním V politike!

Hovorí sa tomu, málo býva viac, ako je to v „múdrej jednoduchosti“ a vyčítam moderátorovi  Dolinskému, že ho priťahuje viac bulvár a jeho možnosti meditovať na tým, čo by bolo, keby bolo a slová Richarda Sulíka mu v kontexte s tým nasypali na stoličku na ktorej sedel poriadnu hrsť pripináčkov! To presne vtedy, keď Slovensku oznámil, že ak Róbert Fico ukázal na Miklíka ako na osobu, čo bude dobrým šéfom NKÚ,  tým ho celkom diskvalifikoval! 

Bodku za všetkým mal dať v tej talkshow predseda parlamentu Pellegrini, no pokojne poviem, že napriek všetkému čo napokon povedal k tejto kauze, bol vierohodnejší  vinšom všetkým mamám k ich sviatku! Neuveriteľne rýchlo sa naučil všetko to, čím sa prezentoval a v čom vynikal Pavol Paška a obnova toho smeráckeho tandemu druhej a tretej najvplyvnejšej osoby v štátnej herarchie už funguje presne tak, ako to bolo realitou do chvíle jeho odstúpenia a je na vás, aby ste si priznali, komu to tak naozaj a najviac vyhovuje! Moderátor a réžia V politike to zdôraznili pridelením priestoru – Smer dostal na záverečnú bodku za reláciou najviac času a už sa zrejme môžeme tešiť, čo a ako to bude  v realite  19. mája, lebo podľa Pellegriniho klub poslancov Smeru o menách návrhov ešte nediskutoval! Uvidíme, možno sa voľačoho celkom extrovného dočkáme, Pellegrini voľačo naznačoval, ale nepredbiehajme, hoci moderátor mu našepkával a osobne naznačil, koho premiér Fico uprednostňuje, no Pellegrini to „iba zahmlil“! Vraj uvidíme, koho 20. mája slávnostne uvedú do tohto úradu a tá faloš a vierolomnosť ma urazila!

Ba v tej chvíli, keď mu moderátor dovolil „vyžalovať sa z tej pokory a hanby“, čo prežil v ostravskej športovej hale ČEZ, keď ho obecenstvo, ako oficiálneho hosťa pozápasového hokejového ceremoniálu vypískalo mu odkazujem, že to vôbec nebola náhoda! Má potvrdené presne to, čo som kúsoček skôr pripomenul –  je presne takým nedôveryhodným  predstaviteľom štátu ako ten, čo ho občania Slovenska nezvolili za svojho prezidenta vo verejnej voľbe a na to žiadna výhovorka či výnimka nejestvuje! Piskot bol naozaj zaslúženou prezentáciou prejaveného diváckeho citu, tento národ mal v ostravskej hale akurát takéto spravodlivé zastúpenie!

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Stranícky snem Smeru SD mal réžiu bezchybnú, ale. .

08.12.2018

Nuž nebol som tam, ale aj tak si podľa vizuálu a informácií tých najzasvätenejších trúfam tvrdiť, že jej akurátnosť si zaslúži skôr prívlastok predsa len nereálne a účelovo vymyslenú, viac »

Energie nás nepotešia, skúste to spotrebiteľsky ohodnotiť. . .

08.12.2018

V priebehu utorka som naozaj viackrát videl a počúval vystúpenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, teda v skratke ÚRSO, pána Ľubomíra Jahnátka a bolo celkom presvedčivé vnímať, viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.