Založ si blog

Všetko bolo dané, hľadala sa iba česť profesionálov

Moderátor TA3 Noro Dolinský to mal mať v túto nedeľu zdanlivo jednoduché, po kontroverziách v svetovom politickom dianí, čo súviseli s účasťou svetových politikov na oslavách 70 výročia Víťazstva Ruska vo Veľkej vlastneneckej vojne nad fašizmom v Moskve, sa neporiadok na vlastnom politickom piesočku mal podobať skôr voľajakej nezáväznej hre, ale ako to už býva u nás pravidlom – zdanie klame! Tentoraz sa avizovaná opozičná jednota zrútila ako domček z kariet pričinením jediného poslanca v parlamente,  predsedu strany SDKÚ DS Pavla Freša a tak akosi ex post aj v réžii káheháka Kvasničku a poslanca za OĽaNO Kuffu, pre ktorých sa túžba zviditeľniť dostala do podoby straty myslenia a zodpovednosti voči partnerom a národu, čo naozaj nie je múdrosť, ale v kontexte s postojmi a možným pokračovaním rozhodnutí poslancov vládnucej strany Smer to predstavovalo „istoty o slovenskej budúcnosti“.

Nepochybujem o tom, že viete, čo je za týmto tvrdením – návrh Freša, aby sa kandidátom na voľbu šéfa NKÚ  stal Karol Mitrík a tí dvaja poslanci, síce z rozdielnych politických strán sa viac ako prekvapujúco zhodli na kandidatúre Henriety Crkoňovej, ktorú z postu vysokej úradníčky na ministerstve školstva v januári 2015 osobne vyhodil minister rezortu Juraj Draxler! Nepátral som, čím sa previnila, som si však celkom istý, že naozaj vhodnou persónou na miesto čo zastávala nebola, nemala zodpovedajúce vzdelanie „hodné odbornosti“, bola „šikovným živnostníkom“, čo dokazovala aktivitami v predaji zmrzliny a alkoholických nápojov, ale ani to nech vás nemýli, tí dvaja poslanci jednote svojich poslaneckých kolegov a veru aj voličom napľuli do tváre a ak ste počuli reakcie ich politických vodcov už viete, že dostali ultimátum! Alebo sa svojich pomýlených návrhov verejne zrieknu, alebo ich čaká koniec politickej kariéry v strane!

Pochopiteľne, Frešo je sám sebe pánom, je predsedom SDKÚ  a bude v priebehu relácie zaujímavé sledovať jeho argumentáciu a a predovšetkým, „beh jeho myšlienok a logiku myslenia“, lebo čo sa dá robiť, hrať sa na nepochopeného a aj tak geniálneho je takmer na 100% potvrdenie poruchy – akej, to už nech je individuálnym rozhodnutím čitateľov a potom som bol zvedavý predovšetkým na to, akú úlohu si v tejto mediálnej produkcii vyberie predseda parlamentu Pellegrini!? Pochopte, podľa zásad demokracie, ktoré majú byť predsedovi parlamentu vlastné už teraz je isté, že kandidát opozície – nota bene taký, akým je Maroš Žilinka, by mal Smer a jeho poslanci voľbu akceptovať súhlasom, aspoň tak, ako to v predstihu, aj keď cez od zlosti stisnuté zuby prehlásil Fico, ale keďže takúto istotu vám nikto nezaručí, možné je všetko!

Tá politická talkoshow, čo nás čakala, bola potom už iba o tom, ako to zinscenujú predsedovia KDH Ján Figeľ a SaS Richard Sulík, lebo svoje rozhodnutia dali národu vedieť v predstihu a potom – to som si nechal ako jahôdku na šľahačke celkom na záver, kým a čím sa pre priebeh vysielania V politike stane moderátor Noro Dolinský!

Začal viacmenej prekvapujúco, do štúdia si k sebe posadil toho „hrdinu“ Pavla Freša a v individuálnej prezentácii ho nechal rozprávať o tom, ako už od roku 2012, keď bola voľba šéfa NKÚ po prvý raz na programe rokovania parlamentu, sa v piatich opakovaniach   dala opozícia oklamať Róbertom Ficom! Splnili podmienku, mali spoločného kandidáta a zvolený nebol, poslanci Smeru mu svoju podporu voľbou nepreukázali a čo ako sa moderátor usiloval, na tejto prezentácii Frešovho rozhodnutia nezmenil nič! Ani vtedy nie, ak sa dovolával logiky vecí – v parlamente ste iba dvaja z SDKÚ, vy a Kaník a máte rozdielne názory, ale ani to Frešo ako rozumný argument neakceptoval – za jeho rozhodnutím je vraj vedenie strany a to ho zaväzuje!

Ak mám byť serióznym klasifikátorom jeho postojov, musím uznať, že vysvetľoval nie celkom jasné vzťahy politikov v koalícii, spomínal mená a situácie a najopakovanejšou vetou v jeho argumentácii však zostalo to najpodstatnejšie – Fico nás všetkých už 5 krát oklamal a verte mi, ak to ostatným pánom neprekáža, mne veru prednostne! Preňho  je pán Mitrík dobrým kandidátom a v tej chvíli ma úprimne zamrzelo, že mu moderátor nadokázal oponovať – pán Frešo, nie je to tvrdohlavosť a málo reality v možnej dohode, zabúdate, že váš kandidát už má 69 rokov, bol „siskárom“ a nehnevajte sa, vaše tvrdenie, že je aj tak najlepší bude vyzerať neseriózne, ale na túto tému Dolinský nepovedal nič!

Tá ich „škriepka“ potom  skončila v závoze, Frešo neprejavil žiadnu ústretovosť a na svojom menovitom návrhu zotrval, ba mal predstavu, že všetci jeho kolegovia z opozície by mali prijať jeho názor výberu s tým, že jeho kandidát je lepší a akceptovať to vraj tak akosi dovnútra, lenže v tej chvíli bolo jasné, že dohoda v tejto veci nie je možná.

To všetko trvalo celú polhodinu a potom prišiel zasa individuálny hosť – Ján Figeľ! To, čím argumentoval Frešo nespochybňoval, ale všímal si predovšetkým postoj poslancov Smeru a nie sľuby ich predsedu Fica a pripomenul predovšetkým tú piatu voľbu, čo napokon ešte bývalý predseda parlamentu Paška vôbec nerealizoval, hoci vtedy bol navrhnutý kandidát KDH Hrušovský, dvojnásobný predseda parlamentu a osoba dôveryhodná pre celé Slovensko, s väčšinovou podporou opozície! Presne toto dal do kontrastu s Frešovým návrhom, že jeho kandidát, bývalý „šéf tajných Mitrík“ je lepším kandidátom a neváhal povedať celkom nahlas, že človek s takouto „praxou v štátnej službe“ si to miesto v NKÚ nazaslúži, lebo…, dôvody a príčiny si doplňte individálne a celkom iste to zvládnete!

Dokumentoval, že spoločný kandidát opozície Žilinka má obrovskú podporu a to nielen v opozícii, ale celkom iste aj v radoch smerákov a na tvrdenie Freša, že celé predsedníctvo SDKÚ je za nomináciu Mitríka oznámil, že sa máme spýtať pána Vokála z prešovského vedenia a ten potvrdí, či je to pravda??! A tak v pokračovaní normálnosti svoju „spoveď“ doplnil o rozhodnutie vedenia KDH – ak poslanec  Kvasnička svoj podpis pod návrhom  kandidatúry Crkoňovej neodvolá  – je to befel, vyniesol sám nad sebou ortieľ konca kariéry! A ešte niečo sa mi k postoju Figeľa žiada dopovedať, urobil presne to, čo som očakával od Dolinského – vyslovil krédo potreby mať dobrého šéfa NKÚ! Boj proti korupcii, podvodom, klamstvu v riadení štátu a KDH je v tomto kontexte pripravené spolupracovať s každým!

Hosťom bol potom Richard Sulík, pre mňa ten, čo si svoj post v relácii zaslúžil súhlasom s nomináciou Žilinku a pripomenul nám, kde našiel skvelú inšpiráciu, ktorá ho k tomu priviedla! Vraj presne vtedy, keď opozícia jednotne zareagovala odporom k Ficovmu návrhu, odvolať z postu podpredsedu parlamentu Jána Figeľa a bolo mu jasné, ako to istoty Smeru a Fica vykoľajilo, uvedomil si, ako to teda musí byť v praxi! V SaS potom neváhali ani chvíľku, svoj návrh stiahli, podporili kandidatúru Žilinku a veria, že dohoda všetkých sa napokon zmení na podobu výkonu Žilinku vo funkcii na najbližších sedem rokov! Nemal problém pripustiť domnienky, že Fico a poslanci Smeru celkom iste vyskúšajú voľačo v podobe „politických hier“, aby svoju špinavú politiku predsa len doviedli k úspechu, ale tak ako všetko s takýmto obsahom už bolo viac ako nekorektným pokračovaním V politike!

Hovorí sa tomu, málo býva viac, ako je to v „múdrej jednoduchosti“ a vyčítam moderátorovi  Dolinskému, že ho priťahuje viac bulvár a jeho možnosti meditovať na tým, čo by bolo, keby bolo a slová Richarda Sulíka mu v kontexte s tým nasypali na stoličku na ktorej sedel poriadnu hrsť pripináčkov! To presne vtedy, keď Slovensku oznámil, že ak Róbert Fico ukázal na Miklíka ako na osobu, čo bude dobrým šéfom NKÚ,  tým ho celkom diskvalifikoval! 

Bodku za všetkým mal dať v tej talkshow predseda parlamentu Pellegrini, no pokojne poviem, že napriek všetkému čo napokon povedal k tejto kauze, bol vierohodnejší  vinšom všetkým mamám k ich sviatku! Neuveriteľne rýchlo sa naučil všetko to, čím sa prezentoval a v čom vynikal Pavol Paška a obnova toho smeráckeho tandemu druhej a tretej najvplyvnejšej osoby v štátnej herarchie už funguje presne tak, ako to bolo realitou do chvíle jeho odstúpenia a je na vás, aby ste si priznali, komu to tak naozaj a najviac vyhovuje! Moderátor a réžia V politike to zdôraznili pridelením priestoru – Smer dostal na záverečnú bodku za reláciou najviac času a už sa zrejme môžeme tešiť, čo a ako to bude  v realite  19. mája, lebo podľa Pellegriniho klub poslancov Smeru o menách návrhov ešte nediskutoval! Uvidíme, možno sa voľačoho celkom extrovného dočkáme, Pellegrini voľačo naznačoval, ale nepredbiehajme, hoci moderátor mu našepkával a osobne naznačil, koho premiér Fico uprednostňuje, no Pellegrini to „iba zahmlil“! Vraj uvidíme, koho 20. mája slávnostne uvedú do tohto úradu a tá faloš a vierolomnosť ma urazila!

Ba v tej chvíli, keď mu moderátor dovolil „vyžalovať sa z tej pokory a hanby“, čo prežil v ostravskej športovej hale ČEZ, keď ho obecenstvo, ako oficiálneho hosťa pozápasového hokejového ceremoniálu vypískalo mu odkazujem, že to vôbec nebola náhoda! Má potvrdené presne to, čo som kúsoček skôr pripomenul –  je presne takým nedôveryhodným  predstaviteľom štátu ako ten, čo ho občania Slovenska nezvolili za svojho prezidenta vo verejnej voľbe a na to žiadna výhovorka či výnimka nejestvuje! Piskot bol naozaj zaslúženou prezentáciou prejaveného diváckeho citu, tento národ mal v ostravskej hale akurát takéto spravodlivé zastúpenie!

Hľadanie pravdy ako nadplán a márnosť

14.12.2017

Potreba predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, definitívne vyriešiť kauzu, vyvolanú rozhodnutím prezidenta Andreja Kisku vymenovať troch chýbajúcich sudcov Ústavného súdu v tej réžii a viac »

Rozhodnutie Maďariča odísť z funkcie v strane je správne. . .

14.12.2017

Aby bolo jasné už od prvého riadku tejto úvahy, ten výrok nie je v žiadnom prípade môj, upútal ma v hodnotení tejto udalosti jednou zo špičiek vedenia strany Smer – podpredsedu strany a ministra viac »

Tieto oslavy štvrťstoročia boli a sú raritou

13.12.2017

Celkom rád by som vedel tak akosi z prvej ruky údaj, koľko mojich rodákov sa v pondelok usilovalo zistiť, čo za seminár to v novej budove Národného múzea v Prahe organizuje Inštitút Václava viac »

Salzburg, advent, vianočné trhy,

Čertov v Piešťanoch má zastaviť primátor Tamajka

14.12.2017 18:02

Nepredpokladali sme, že nevinné detinské divadielko môže vyvolať takú vlnu emócií, uviedli organizátori prvého ročníka Pochodu čertov.

Miloš Klátik

Podporí evanjelická cirkev Istanbulský dohovor?

14.12.2017 17:59

Istanbulský dohovor, ktorého hlavným cieľom je ochrana žien pred násilím, sa dočkal zatiaľ jedinej oficiálnej podpory z náboženských radov.

Šajgal

Odvolali zatykač na Igora Šajgala

14.12.2017 17:39

Spis v kauze Polomka sa vrátil na Okresný súd v Banskej Bystrici a sudca zrušil zatykač na Igora Šajgala.

dom, Nazaret

Nazaret pre Trumpovo uznanie Jeruzalema ruší vianočné oslavy

14.12.2017 17:21

"Rozhodnutie (Donalda Trumpa) nás pripravilo o radosť zo sviatkov, preto oslavy tento rok zrušíme," povedal starosta Nazaretu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,333
Celková čítanosť: 2167576x
Priemerná čítanosť článkov: 1626x

Autor blogu

Kategórie