Založ si blog

Veľké divadlo v parlamente a tak ďalej

Alebo aj nie, dá sa povedať, lebo dva dni rokovania pléna mali podobu viac ako zvláštnej debaty, lebo tentoraz sa polarita parlamentných záujmov a postojov naozaj neniesla v znamení nezhôd v jednoduchej podobe. Teda opozícia verzus vládnuci Smer, lebo celkom šokujúco sa v tábore opozície, čo je zmes strán s poslaneckými klubmi, ale veru aj takých, čo sú bez takejto právnej opory, vyskytli výnimky v kontexte s návrhmi kandidátov do volieb na šéfa NKÚ. Namiesto jediného kandidáta, s podporou všetkých opozičných poslancov – čo bola pre nich celkom jednoznačná podmienka vyslovená šéfom strany Smer a premiérom Róbertom Ficom, ináč vraj realizuje výhodu parlamentnej väčšiny a voľbu zablokuje bola známa všetkým, aj občanom Slovenska, s predstihom, aj opakovane, ale aj tak všetko prebehlo viac ako „dobrodružne“, ak mám byť iba informátorom.

Všetko bolo pripravené tak, aby sa v predvečer o 17 hodine volilo, ale teraz už všetci vieme, že očakávanie voľajakej samozrejmosti bol celkom nekorektný odhad.  Kandidát opozície Maroš Žilinka mal síce garantovanú podporu 60 opozičných hlasov, ale jeden opozičník, celkom presne taký, čo nemá za sebou poslanecký klub, ale je predsedom politickej strany SDKÚ DS a tak akosi naviac, aj županom Bratislavského kraja – hovorím o Pavlovi Frešovi, sa prezentoval návrhom kandidáta Karola Mitríka a aby to malo v sebe ešte viac expresie, dvaja opozičníci, Štefan Kuffa z OĽaNO a Marián Kvasnička z KDH sa prekvapujúco zadívali do „príťažlivého potenciálu“ Henriety Crkoňovej a oznámili verdikt – že ich kandidátom je táto dáma!

Nuž a presne v tej chvíli bolo celkom jasné, že podmienka opozícii vyslovená Róbertom Ficom je nesplnená, poslanci Smeru sa nebudú cítiť ničím zaviazaní, ba naopak, budú oslobodení od akýchkoľvek podmienok, lebo hľa – všetci kandidáti sú navrhovaní opozičnými poslancami a ktorémukoľvek z nich dajú svoje hlasy, potrebnú väčšinu, dekor čestného sľubu premiéra zostane zachovaný a čo sa dá robiť, naozaj v tej podobe, že si vyberú celkom slobodne toho, čo im vyhovuje! To naozaj nebolo zložité uhádnuť, výhrady opozičníkov boli nielen rýchle, ale aj naozaj radikálne a okrem kritiky vypočítavosti Smeru – že je to práca jeho zákulisnej politiky ovplyvňovania poslancov koalície na všetky možné nečestné spôsoby, aby ich ovplyvnili, prišli na program rozpravy pred voľbou aj osobné výčitky tým trom „smutným postavám slovenského parlamentarizmu“!

Pochopte, pochybujem, že by si voľakto s prívlastkom rozhľadený občan nedokázal vydedukovať, prečo sa takáto celkom dramatická mizanscéna v parlamente odohrala, veď ju svojim spôsobom perfektne aktérom predstavil samotný premiér Fico, keď osobu Karolu Mitríka pasoval celkom jednoznačne za takého adepta na funkciu šéfa NKÚ, čo nemá konkurenta a strane Smer jednoznačne vyhovuje, čím sa všetko stalo už iba realizáciou vhodnej réžie! Budem racionálny, podmienkou bolo nájsť opozičného poslanca, čo Mitríka navrhne ako svojho kandidáta, aby sa Ficova podmienka stala realitou a neváham tvrdiť, že to prebehlo v podobe kšeftu s neznámym sľubom profitu či výhody. Ujal sa toho Frešo, persóna už ako straník v SDKÚ jednoznačne odpísaná, teda občan s kreditom poriadne počmáraným a ak si dobre pamätáte, všetky tie výčitky svojich opozičných kolegov v parlamente prežil pokojne a v pokore. Vie spoľahlivo, že je zradca, farizej aj Judáš, ale nehádal sa, nebránil sa, rovnako spoľahlivo veru vie aj to, čo bolo tak naozaj „za to“, aký profit, odmena, bonus, lebo nepochybujem, že voľačo podobné spôsobilo aj konanie pánov Kvasničku a Kuffu a celkom iste aj „kandidátky Crkoňovej“, lebo slovenskí kriváci a špekulanti sú presne takí istí ako inde vo svete, zadarmo nie je nič prinášajúce objednávateľovi výhody!

A v čase obeda, v stredu, sa to čakanie naplnilo skutkom! Oznam z parlamentu prišiel na etapy – prvý samozrejme ten očakávaný, 82 hlasmi bol zvolený Karol Mitrík a dva dodatky potom zneli takto – Maroš Žilinka dostal 54 hlasov a Henrieta Crkoňová 5, čo veru na veci už nemenilo absolútne nič. Pochopiteľne, meditovať nad tým je voľačo možno aj očakávané, napríklad,  kto z poslancov Smeru Mitríka nevolil, veď ich je 83, alebo kto z opozíce nedal Žilinkovi hlas, podporu mal od šesťdesiatich z nich, či ktorých troch poslancov Crkoňová zaujala ako objekt hodný ich podpory, ale verte mi, nevidím v tom žiaden progres. Aj napriek tomu, že tomu dal akurát Róbert Fico požehnanie až nebeské,  keď občanom tejto republiky s dôležitosťou v hlase dal vedieť, že Mitrík je kandidát opozície čistý ako Božie oko a on už nepozná vôbec nikoho čistejšieho, čím chcel dokumentovať voľajakú pofidérnu vierohodnosť toho parlamentného úkonu, aby sa konečne všetko utíšilo a bol už pokoj.

Jasné, nebude, výčitky a pochybnosti sú preukazné, všetko s tým spojené je nedôveryhodné, ba je tu veru aj voľačo iné, prisahám, že vyvolané rovnakými špekuláciami ako všetko v tomto kontexte známe a jasné, ale priznávam, predsa len exkluzívnejšie a vzrušujúcejšie, aj s dovetkom a dodatkom, kto druhému jamu kope, sám do nej spadne, dobre mu tak!!!

Fantazírujte spolu so mnou, je to spoľahlivé, vo všetkom logické a očakávané a koniec koncov, hoci je to celkom nezáväzná hra mojich predpokladov a známych okolností  s fiktívnou podobou budúcnosti, celkom ochotne ju pripúšťam!

Karol Mitrík je občan hodný pozornosti predovšetkým egom, bol primátorom mesta Spišská Nová Ves, zakladateľom strany KDH a potom aj SDKÚ DS, čo evokuje predpoklad, že ľavicová filozofia mu nemôže vôbec vyhovať, skôr mu „nevonia“, hoci s „výnimkami“, keď sa stal šéfom SIS, mal problém so získaním previerky, lebo pochybne svedčil v kauze korupčných hriechov  Eugena Čuňa a to takým neuveriteľne „hlúpym svedectvom“, že mu naozaj nikto nemohol veriť! A voľačo je tu tak akosi aj naviac, už v kresle šéfa SIS odmietol vypovedať, kto a ako odpočúval a kto by mal svedčiť, ale smola, neustrážil svoje slová a všetci dnes vedia, že Gorilu odpočúvali z bytu radového príslušníka SIS Holúbka! Jasné, bez pokračovania vyšetrovania, to už z jeho rozhodnutia a v tej chvíli som svoju dedukciu dokončil finálnou myšlienkou!

Smer a Fico veria, že Karol Mitrík bude pre nich ideálnym predsedom NKÚ, teda úradu pre kontrolu naozaj všetkého, čo súvisí so správou vecí verejných, pre činnosť jeho ľudí a nominantov sféra, v ktorej sa rozhoduje o ich spoľahlivosti, čestnosti a bezúhonnosti, o ktorej sa však kontinuálne pochybuje a ktorú už naozaj dlho nemal kto kontrolovať, lebo všetci vieme prečo!?? Scenár tejto voľby nového šéfa NKÚ je teda úspechom a možnou istotou, že pokoj a pohoda v tejto sfére bude trvať, Mitrík bude pokračovateľom Jasovského ničnerobenia, ale akurát vtedy sa prvý raz moje dumy vzpriečili poslúchať!

Pozor, jeho filozofia, myslenie, viditeľné aktivity a rozhodovanie nemá s ľavicou a ani predtým s komunistami nič spoločného, naviac v sebe objavil odvahu stať sa predstaviteľom  tajných služieb, šéfovať SIS je toho dôkazom a nech už sú dôkazy o nedokonalosti výkonu tejto profesie iba podozrením, čo ak to teraz dostane inú podobu, iný vývoj a celkom inú realitu?!

Pochopte, to by bolo, keby sa predseda NKÚ Karol Mitrík z ničoho nič prezentoval presne tak, ako to verejne proklamoval, ako sa bránil podozreniam, že je v svojej podstate „človek Smeru a Fica“, lebo to naozaj popieral „na život a na smrť“! No povedzte, čo keď je to scenár sci fi pánov Freša a Mitríka, geniálna „skoro bondovka“, ako vyviesť Smer a Fica na povalu hanby a celej republike vlastne v priamom prenose predviesť, čo za hriechy tu bez bázne a hany bašujúca ľavica produkuje!? A aj keď akurát takáto možnosť je priveľkou túžbou a snením, ešte stále je tu aj možnosť náhodnej chyby, prerieknutie sa, veď  máme o tom dôkazy a v tej chvíli by bol pre Smer aj tak „škodnou v revíri“! Teda, poviem vám, takéto pokračovanie tej kauzy voľba šéfa NKÚ by sa mi  celkom pozdávala!

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

22.02.2018

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla viac »

Dva pohľady na vec, dva názory na problém. . .

21.02.2018

Ba ak môžem byť výhradne racionálnym, tak túto kauzu, čo si robí otvorenú zábavu na úkor koaličnej jednoty našej súčasnej vládnej trojice - politikov zo Smeru, SNS a Mostu – Híd označím viac »

František Mojžiš

Súd prepustil exšéfa Drukosu Mojžiša na slobodu

23.02.2018 09:16

Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia, ktorú podal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš.

Francúzsko, Paríž, Eiffelova veža,

Paríž láka turistov, prišlo ich rekordných 33,8 milióna

23.02.2018 08:59

Paríž a jej okolie vlani prilákali rekordných 33,8 milióna turistov, najviac za uplynulú dekádu.

poprava, USA

Vraha z Texasu zachránila milosť polhodinu pred popravou

23.02.2018 08:39

V Spojených štátoch mali vo štvrtok popraviť troch usvedčených vrahov, čo by bol najvyšší počet vykonaných popráv v jeden deň za posledných vyše osem rokov.

Zdenko Michalides

Radi pomáhajú naprávať ľudské osudy

23.02.2018 08:00

Detskému domovu v Liptovskom Hrádku zasvätil Zdeno Michalides pomaly už 27 rokov aktívneho života. Z nich 18 sedí v kresle riaditeľa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,409
Celková čítanosť: 2328809x
Priemerná čítanosť článkov: 1653x

Autor blogu

Kategórie