Založ si blog

Veľké divadlo v parlamente a tak ďalej

Alebo aj nie, dá sa povedať, lebo dva dni rokovania pléna mali podobu viac ako zvláštnej debaty, lebo tentoraz sa polarita parlamentných záujmov a postojov naozaj neniesla v znamení nezhôd v jednoduchej podobe. Teda opozícia verzus vládnuci Smer, lebo celkom šokujúco sa v tábore opozície, čo je zmes strán s poslaneckými klubmi, ale veru aj takých, čo sú bez takejto právnej opory, vyskytli výnimky v kontexte s návrhmi kandidátov do volieb na šéfa NKÚ. Namiesto jediného kandidáta, s podporou všetkých opozičných poslancov – čo bola pre nich celkom jednoznačná podmienka vyslovená šéfom strany Smer a premiérom Róbertom Ficom, ináč vraj realizuje výhodu parlamentnej väčšiny a voľbu zablokuje bola známa všetkým, aj občanom Slovenska, s predstihom, aj opakovane, ale aj tak všetko prebehlo viac ako „dobrodružne“, ak mám byť iba informátorom.

Všetko bolo pripravené tak, aby sa v predvečer o 17 hodine volilo, ale teraz už všetci vieme, že očakávanie voľajakej samozrejmosti bol celkom nekorektný odhad.  Kandidát opozície Maroš Žilinka mal síce garantovanú podporu 60 opozičných hlasov, ale jeden opozičník, celkom presne taký, čo nemá za sebou poslanecký klub, ale je predsedom politickej strany SDKÚ DS a tak akosi naviac, aj županom Bratislavského kraja – hovorím o Pavlovi Frešovi, sa prezentoval návrhom kandidáta Karola Mitríka a aby to malo v sebe ešte viac expresie, dvaja opozičníci, Štefan Kuffa z OĽaNO a Marián Kvasnička z KDH sa prekvapujúco zadívali do „príťažlivého potenciálu“ Henriety Crkoňovej a oznámili verdikt – že ich kandidátom je táto dáma!

Nuž a presne v tej chvíli bolo celkom jasné, že podmienka opozícii vyslovená Róbertom Ficom je nesplnená, poslanci Smeru sa nebudú cítiť ničím zaviazaní, ba naopak, budú oslobodení od akýchkoľvek podmienok, lebo hľa – všetci kandidáti sú navrhovaní opozičnými poslancami a ktorémukoľvek z nich dajú svoje hlasy, potrebnú väčšinu, dekor čestného sľubu premiéra zostane zachovaný a čo sa dá robiť, naozaj v tej podobe, že si vyberú celkom slobodne toho, čo im vyhovuje! To naozaj nebolo zložité uhádnuť, výhrady opozičníkov boli nielen rýchle, ale aj naozaj radikálne a okrem kritiky vypočítavosti Smeru – že je to práca jeho zákulisnej politiky ovplyvňovania poslancov koalície na všetky možné nečestné spôsoby, aby ich ovplyvnili, prišli na program rozpravy pred voľbou aj osobné výčitky tým trom „smutným postavám slovenského parlamentarizmu“!

Pochopte, pochybujem, že by si voľakto s prívlastkom rozhľadený občan nedokázal vydedukovať, prečo sa takáto celkom dramatická mizanscéna v parlamente odohrala, veď ju svojim spôsobom perfektne aktérom predstavil samotný premiér Fico, keď osobu Karolu Mitríka pasoval celkom jednoznačne za takého adepta na funkciu šéfa NKÚ, čo nemá konkurenta a strane Smer jednoznačne vyhovuje, čím sa všetko stalo už iba realizáciou vhodnej réžie! Budem racionálny, podmienkou bolo nájsť opozičného poslanca, čo Mitríka navrhne ako svojho kandidáta, aby sa Ficova podmienka stala realitou a neváham tvrdiť, že to prebehlo v podobe kšeftu s neznámym sľubom profitu či výhody. Ujal sa toho Frešo, persóna už ako straník v SDKÚ jednoznačne odpísaná, teda občan s kreditom poriadne počmáraným a ak si dobre pamätáte, všetky tie výčitky svojich opozičných kolegov v parlamente prežil pokojne a v pokore. Vie spoľahlivo, že je zradca, farizej aj Judáš, ale nehádal sa, nebránil sa, rovnako spoľahlivo veru vie aj to, čo bolo tak naozaj „za to“, aký profit, odmena, bonus, lebo nepochybujem, že voľačo podobné spôsobilo aj konanie pánov Kvasničku a Kuffu a celkom iste aj „kandidátky Crkoňovej“, lebo slovenskí kriváci a špekulanti sú presne takí istí ako inde vo svete, zadarmo nie je nič prinášajúce objednávateľovi výhody!

A v čase obeda, v stredu, sa to čakanie naplnilo skutkom! Oznam z parlamentu prišiel na etapy – prvý samozrejme ten očakávaný, 82 hlasmi bol zvolený Karol Mitrík a dva dodatky potom zneli takto – Maroš Žilinka dostal 54 hlasov a Henrieta Crkoňová 5, čo veru na veci už nemenilo absolútne nič. Pochopiteľne, meditovať nad tým je voľačo možno aj očakávané, napríklad,  kto z poslancov Smeru Mitríka nevolil, veď ich je 83, alebo kto z opozíce nedal Žilinkovi hlas, podporu mal od šesťdesiatich z nich, či ktorých troch poslancov Crkoňová zaujala ako objekt hodný ich podpory, ale verte mi, nevidím v tom žiaden progres. Aj napriek tomu, že tomu dal akurát Róbert Fico požehnanie až nebeské,  keď občanom tejto republiky s dôležitosťou v hlase dal vedieť, že Mitrík je kandidát opozície čistý ako Božie oko a on už nepozná vôbec nikoho čistejšieho, čím chcel dokumentovať voľajakú pofidérnu vierohodnosť toho parlamentného úkonu, aby sa konečne všetko utíšilo a bol už pokoj.

Jasné, nebude, výčitky a pochybnosti sú preukazné, všetko s tým spojené je nedôveryhodné, ba je tu veru aj voľačo iné, prisahám, že vyvolané rovnakými špekuláciami ako všetko v tomto kontexte známe a jasné, ale priznávam, predsa len exkluzívnejšie a vzrušujúcejšie, aj s dovetkom a dodatkom, kto druhému jamu kope, sám do nej spadne, dobre mu tak!!!

Fantazírujte spolu so mnou, je to spoľahlivé, vo všetkom logické a očakávané a koniec koncov, hoci je to celkom nezáväzná hra mojich predpokladov a známych okolností  s fiktívnou podobou budúcnosti, celkom ochotne ju pripúšťam!

Karol Mitrík je občan hodný pozornosti predovšetkým egom, bol primátorom mesta Spišská Nová Ves, zakladateľom strany KDH a potom aj SDKÚ DS, čo evokuje predpoklad, že ľavicová filozofia mu nemôže vôbec vyhovať, skôr mu „nevonia“, hoci s „výnimkami“, keď sa stal šéfom SIS, mal problém so získaním previerky, lebo pochybne svedčil v kauze korupčných hriechov  Eugena Čuňa a to takým neuveriteľne „hlúpym svedectvom“, že mu naozaj nikto nemohol veriť! A voľačo je tu tak akosi aj naviac, už v kresle šéfa SIS odmietol vypovedať, kto a ako odpočúval a kto by mal svedčiť, ale smola, neustrážil svoje slová a všetci dnes vedia, že Gorilu odpočúvali z bytu radového príslušníka SIS Holúbka! Jasné, bez pokračovania vyšetrovania, to už z jeho rozhodnutia a v tej chvíli som svoju dedukciu dokončil finálnou myšlienkou!

Smer a Fico veria, že Karol Mitrík bude pre nich ideálnym predsedom NKÚ, teda úradu pre kontrolu naozaj všetkého, čo súvisí so správou vecí verejných, pre činnosť jeho ľudí a nominantov sféra, v ktorej sa rozhoduje o ich spoľahlivosti, čestnosti a bezúhonnosti, o ktorej sa však kontinuálne pochybuje a ktorú už naozaj dlho nemal kto kontrolovať, lebo všetci vieme prečo!?? Scenár tejto voľby nového šéfa NKÚ je teda úspechom a možnou istotou, že pokoj a pohoda v tejto sfére bude trvať, Mitrík bude pokračovateľom Jasovského ničnerobenia, ale akurát vtedy sa prvý raz moje dumy vzpriečili poslúchať!

Pozor, jeho filozofia, myslenie, viditeľné aktivity a rozhodovanie nemá s ľavicou a ani predtým s komunistami nič spoločného, naviac v sebe objavil odvahu stať sa predstaviteľom  tajných služieb, šéfovať SIS je toho dôkazom a nech už sú dôkazy o nedokonalosti výkonu tejto profesie iba podozrením, čo ak to teraz dostane inú podobu, iný vývoj a celkom inú realitu?!

Pochopte, to by bolo, keby sa predseda NKÚ Karol Mitrík z ničoho nič prezentoval presne tak, ako to verejne proklamoval, ako sa bránil podozreniam, že je v svojej podstate „človek Smeru a Fica“, lebo to naozaj popieral „na život a na smrť“! No povedzte, čo keď je to scenár sci fi pánov Freša a Mitríka, geniálna „skoro bondovka“, ako vyviesť Smer a Fica na povalu hanby a celej republike vlastne v priamom prenose predviesť, čo za hriechy tu bez bázne a hany bašujúca ľavica produkuje!? A aj keď akurát takáto možnosť je priveľkou túžbou a snením, ešte stále je tu aj možnosť náhodnej chyby, prerieknutie sa, veď  máme o tom dôkazy a v tej chvíli by bol pre Smer aj tak „škodnou v revíri“! Teda, poviem vám, takéto pokračovanie tej kauzy voľba šéfa NKÚ by sa mi  celkom pozdávala!

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.