Založ si blog

Višegrádski prezidenti sú dôležité, ale aj špecifické osobnosti

Toto zamyslenie sa nad prvými občanmi štátov Višegrádskej štvorky, teda Maďarska, Česka, Slovenska a Poľska som celkom zákonite usporiadal v čase presne tak, ako sa dostali na politickú scénu, no pozornosť im na tomto portáli venujem predovšetkým preto, aby vynikla ich ničím nenahraditeľná úloha a povinnosti voči Ústave ich domovského štátu. A samozrejme aj povesť, ktorú si svojou výkonnosťou v svetovej i domácej politike vyslúžili, alebo, aká  úroveň sa predpokladá, lebo poľský prezident, Andrzej Duda, je v úrade naozaj absolútny nováčik! Bol som presvedčený, že svoju úvahu odštartujem akurát jeho ohodnotením, bytostne spojeným s jeho danosťami človeka z reálnej politiky Poľska, predovšetkým kto a čím je, čo vyznáva, kam sa hlási a aká je jeho  politická orientácia, ale potom som sám seba presvedčil, že je to ešte čerstvá prítomnosť, všetci zvedavci a celkom iste aj záujemci o politiku a jej smerovanie v Európe vedia vlastne všetko to, čo viem aj ja a prednosť napokon dostal najstarší prezident vo Višegráde, ten maďarský, János Áder!

Aby bolo jasné, to nehovorím o veku, ale o čase jeho zvolenia a nástupe do funkcie, lebo tento právnik je iba 56 ročný a jeho politická kariéra je bytostne spojená so stranou Fidesz a osobne s Viktorom Orbánom, ktorému vďačí celkom jednoznačne za tento post v štátnej  hierarchii – jeho odporúčanie bolo nielen jednoznačné, ale veru aj v správny čas, lebo prišlo presne v tej chvíli, keď sa vierohodnosť maďarskej občianskej hrdosti a cti otriaslo v základoch! Jeho predchodca, Pál Schmitt, ináč pýcha Maďarska, dvojnásobný olympijský víťaz v šerme kordom družstiev bol prinútený na tento post s hanbou rezignovať, lebo v medzinárodnom konaní sa preukázalo, že svoju dizertačnú prácu vysokoškoláka bez hanby ukradol bulharskému študentovi v rozsahu takmer 100% a hoci si pamätám, ako sa pokúšal obhájiť, neuspel, to viete, medzinárodné právo má predsa len inú preukaznosť a János Áder do funkcie nastupoval s vedomím, že má naozaj čo naprávať!

Som si istý, že hoci je v úrade už od roku 2012, teda naozaj najdlhšie zo všetkých kolegov v  srdci starého kontinentu, vieme a budeme o ňom vedieť vždy najmenej, lebo je celkom v tieni svojho politického bossa a tútora Viktora Orbána, hovorí sa tomu, ani doma nie je prorokom a keď bol na návšteve v Bratislave, vlastne na inauguračnej – náš prezident Andrej Kiska, nastupoval do úradu, bolo mi celkom jasné, že on a Orbán naozaj nie sú politici s rovnakou výbavou verejných prezentácií! No na druhej strane to má nielen on osobne, ale veru aj maďarský národ o to jednoduchšie, všetkému v krajine velí Orbán, neprináša to naozaj žiadne kontroverzie a aj svetu celkom stačí sledovať šéfa Fideszu a premiéra aby sa vedelo každé pokračovanie toho, čo je to „írečitá“ politika Maďarska!

Celkom zvláštne, akurát pre nás, je sledovať cestičku do kresla prezidenta Čiech u takej známej nám osobnosti, akou je Miloš Zeman. Je svojsky spätý s revolučným časom novembra 1989, bol hosťom na tribúnach revolúcie ako člen OF a po jeho rozpade sa stal členom ČSSD. V jej farbách potom aj v roku 1998 predsedom vlády, aby v roku 2002 odmietol vo výkone pokračovať – príčinou boli nedorozumenia s členmi strany a akurát oni v roku 2003 – pri voľbe prezidenta v parlamente spôsobili, že ako kandidát celkom prepadol!

Urazený potom odišiel na Vysočinu, ako senior bez ambícií, ale nezaprel sa – napísal úspešnú knihu s názvom, Ako som sa mýlil v politike –  a tak trošku opatrne sa do politiky vracia. Pridáva sa k Paroubkovi a vstupuje do SD, čo ho tak akosi marginálne spája aj nástupom strany Smer k moci u nás, ale naozaj rýchlo od sociálnych demokratov uteká. Sám organizuje a zakladá Stranu práv občanov, lenže v boji o jej miesto v parlamente prehráva a miesta jej predsedu sa vzdáva! Potom však predsa len predsa prišiel jeho hviezdny čas, 50 000 občanov ho podporí do priamej občianskej voľby prezidenta a v druhom kole volieb, 8. marca 2013 vyhráva nad súperom Schwarzenbergom o 0, 81% a po prezidentovi Václavovi Klausovi, ktorý už na úrad nemohol kandidovať, sa teda stal českým prezidentom.

Všetci viete akým, uvádzam celkom vážne ako charakteristiku označenie extravagantný a celkom špecifický, aj vizážou, no predovšetkým správaním a svojským hodnotením udalostí v svojom okolí aj vo svete prednostne, jeho voliči si ho spoznávajú takpovediac za chodu a za tri roky vo funkcii si už viackrát vyslúžil ich nesúhlas a verejné napomínanie v manifestačnej podobe nesúhlasu. K chôdzi a pevnému postoju potrebuje paličku, síce elegantnú a celkom iste aj funkčnú, ale čo sa dá robiť, sklon milovať ohnivú vodu rodného Slovácka ju celkom často robí zbytočnou. Kým maďarský prezident, ak sa s jeho tútorom Orbánom nič nestane, celkom iste svoju prezidentskú kariéru natiahne, Zeman skôr nie, lebo ako sa hovorí, čo je veľa, to je veľa!

Nuž a teraz je teda na rade ten Andrzej Duda, persóna nová, neokukaná, aj v Poľsku skôr tajomná než verejne známa, usmievavý štyridsiatnik s právnickým vzdelaním, radový a skromný člen strany PiS, čo je originálne meno konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť bratov Kaczynskich, teda teraz už iba Jaroslawa, lebo Lech ako prezident Poľska zahynul pri leteckej havárii pri Smolensku, ich verný súputník v poľskom Sejme, aj v parlamente EÚ a celkom pokojne vám budem prezentovať svoj názor, že jeho oddanosť, čo je svojim spôsobom paralela poslušnosti k politike PiS, spôsobí celkom iste  konflitky so súčasnou  poľskou vládou, predovšetkým s využitím jeho práva veta. A pozor, už v októbri sú v Poľsku parlamentné voľby a všetky prognózy vývoja politiky v krajine tvrdia, že PiS vyhrá, Kaczynski sa stane premiérom a krajina sa stane katolíckou ustanovizňou na všetky očakávané podoby!

Viete, tak akosi navonok to bude celkom extra politika, Duda bude proti Rusku – fáma, že havária v Smolensku nebola náhoda v PiS žije celkom bez utajovania, politika EÚ a jej spoločná mena euro nebude vo Varšave žiaden hit či móda, sú to konzervatívni politici a veriaci kresťania, pre ktorých je aj umelé oplodnenie hriechom, nieto ešte voľajaké spolky s homosexuálmi a jediné, čo je vraj celkom jasné, je obdiv k Orbánovi, čo vie byť naozaj sám sebou! A pre istotu, Duda okamžite vystúpil zo strany PiS, presne tak ako voľakedy Lech Kaczynski, to viete, všetky spoločné rozhodnutia politikov svedčia o premyslenom spolčovaní sa, takže načo maľovať čerte na stenu, no nie!?  Nuž, uvidíme, všetko nám priblíži spoľahlivo plynúci čas!

A nepokon som si nechal charakteristiku nášho prezidenta Andreja Kisku. Prišiel do sveta veľkej politiky ako nepopísný list papiera, celkom ako voľajaký nesmelý učeň, čo sa bál o sebe hovoriť aj pravdu, aby neurobil voľajaký prešľap, ale aj jeho nepriatelia už presne vedia, že je presne iba taký, ako sa národu prezentoval. Čestný a spravodlivý Slovák, vzdelaný,  s praxou živiť sa úspešne aj v USA, filantrop, zakladateľ spoločnosti Dobrý anjel a občan vyznávajúci spravodlivosť v každom ohľade, aj vtedy, ak je to otázka kariérnej súťaže! V priamom súboji s predsedom strany Smer Róbertom Ficom, predsedom vlády SR sa na rozdiel od svojho súpera neznížil k žiadnemu porušeniu pravidiel a jeho víťazstvo bolo dôkazom, že národ mu dôveroval.

Nuž a teraz je to už celkom jasné, máme prezidenta naozaj správneho, výkonného, čestného a spoľahlivého, dokazuje to na domácej i medzinárodnej scéne, vždy preukazne a bezchybne, svoju vlasť reprezentuje tak, ako doteraz ani jeden jeho predchodca a čo ako ho časť tejto spoločnosti nemá v láske, je to skôr dôkaz závisti a neznášanlivosti tých, čo sú dedičmi starých ľavicových manierov a prívržencov toho politika, ktorý s ním v súboji o post prvého občana v štáte prehral naozaj celkom preukazne! Vo voľbách mu dal na frak, hovorí sa a je to podľa mňa ten najlepší odkaz všetkým, čo boli na višegrádskych prezidentov v mojej úvahe zvedaví!

Je to neuveriteľné, ale aj tak pravda!

18.10.2017

Budem naozaj stručný, nič nebudem extra zdôvodňovať či vysvetľovať, všetko nechám na individuálne posúdenie pre tých, čo budú zvedavou súčasťou slovenskej reality a budú sa usilovať viac »

Presvedčivá radosť, osobné šťastie a dobré očakávanie

17.10.2017

Bola to úžasná nedeľa, v mnohom, očakávanom aj prekvapujúcom či priamo bonusovom a aj keď som sa v tom šťastnom rozpoložení rozhodol vám všetkým tie svoje zážitky predsa len priblížiť, viac »

Tento týždeň budú v Česku parlamentné voľby

16.10.2017

Ten čas preletel naozaj ako voda v bystrinke, čím naznačujem že nielen rýchlo, ale veru aj so zvukovou kulisou a spravodlivo, vôbec to nebolo milé či dokonca príjemné žblnkanie, ale búrlivá viac »

Detva

Investícia v Detve má nečakanú prekážku

18.10.2017 20:00

Investícia, o ktorej sa už hovorilo ako o hotovej veci a ktorá by mala priniesť do Detvy viac ako päťsto pracovných miest, je v ohrození.

Bratislavský samosprávny kraj, Sídlo úradu Bratislavského samosprávneho kraja

Kandidát na predsedu BSK Rastislav Blaško pozastavuje svoje rozhodnutie vzdať sa kandidatúry

18.10.2017 19:48

O ďalších svojich krokoch chce Blaško informovať na pondelkovej tlačovej besede.

Janušek

Exministrov SNS uznal súd za vinných

18.10.2017 19:25

Špecializovaný trestný súd (ŠtS) v Pezinku uznal Mariana Janušeka a Igora Štefanovova vinnými z machinácií pri miliardovom tendri. Uložil im za to dlhoročné tresty.

SIS, Bratislava, informačná služba

Bývalý siskár na čele kriminálneho úradu colníkov?

18.10.2017 19:05

Miesto po súčasnom šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi by mal prevziať bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,273
Celková čítanosť: 2062764x
Priemerná čítanosť článkov: 1620x

Autor blogu

Kategórie