Založ si blog

Višegrádski prezidenti sú dôležité, ale aj špecifické osobnosti

Toto zamyslenie sa nad prvými občanmi štátov Višegrádskej štvorky, teda Maďarska, Česka, Slovenska a Poľska som celkom zákonite usporiadal v čase presne tak, ako sa dostali na politickú scénu, no pozornosť im na tomto portáli venujem predovšetkým preto, aby vynikla ich ničím nenahraditeľná úloha a povinnosti voči Ústave ich domovského štátu. A samozrejme aj povesť, ktorú si svojou výkonnosťou v svetovej i domácej politike vyslúžili, alebo, aká  úroveň sa predpokladá, lebo poľský prezident, Andrzej Duda, je v úrade naozaj absolútny nováčik! Bol som presvedčený, že svoju úvahu odštartujem akurát jeho ohodnotením, bytostne spojeným s jeho danosťami človeka z reálnej politiky Poľska, predovšetkým kto a čím je, čo vyznáva, kam sa hlási a aká je jeho  politická orientácia, ale potom som sám seba presvedčil, že je to ešte čerstvá prítomnosť, všetci zvedavci a celkom iste aj záujemci o politiku a jej smerovanie v Európe vedia vlastne všetko to, čo viem aj ja a prednosť napokon dostal najstarší prezident vo Višegráde, ten maďarský, János Áder!

Aby bolo jasné, to nehovorím o veku, ale o čase jeho zvolenia a nástupe do funkcie, lebo tento právnik je iba 56 ročný a jeho politická kariéra je bytostne spojená so stranou Fidesz a osobne s Viktorom Orbánom, ktorému vďačí celkom jednoznačne za tento post v štátnej  hierarchii – jeho odporúčanie bolo nielen jednoznačné, ale veru aj v správny čas, lebo prišlo presne v tej chvíli, keď sa vierohodnosť maďarskej občianskej hrdosti a cti otriaslo v základoch! Jeho predchodca, Pál Schmitt, ináč pýcha Maďarska, dvojnásobný olympijský víťaz v šerme kordom družstiev bol prinútený na tento post s hanbou rezignovať, lebo v medzinárodnom konaní sa preukázalo, že svoju dizertačnú prácu vysokoškoláka bez hanby ukradol bulharskému študentovi v rozsahu takmer 100% a hoci si pamätám, ako sa pokúšal obhájiť, neuspel, to viete, medzinárodné právo má predsa len inú preukaznosť a János Áder do funkcie nastupoval s vedomím, že má naozaj čo naprávať!

Som si istý, že hoci je v úrade už od roku 2012, teda naozaj najdlhšie zo všetkých kolegov v  srdci starého kontinentu, vieme a budeme o ňom vedieť vždy najmenej, lebo je celkom v tieni svojho politického bossa a tútora Viktora Orbána, hovorí sa tomu, ani doma nie je prorokom a keď bol na návšteve v Bratislave, vlastne na inauguračnej – náš prezident Andrej Kiska, nastupoval do úradu, bolo mi celkom jasné, že on a Orbán naozaj nie sú politici s rovnakou výbavou verejných prezentácií! No na druhej strane to má nielen on osobne, ale veru aj maďarský národ o to jednoduchšie, všetkému v krajine velí Orbán, neprináša to naozaj žiadne kontroverzie a aj svetu celkom stačí sledovať šéfa Fideszu a premiéra aby sa vedelo každé pokračovanie toho, čo je to „írečitá“ politika Maďarska!

Celkom zvláštne, akurát pre nás, je sledovať cestičku do kresla prezidenta Čiech u takej známej nám osobnosti, akou je Miloš Zeman. Je svojsky spätý s revolučným časom novembra 1989, bol hosťom na tribúnach revolúcie ako člen OF a po jeho rozpade sa stal členom ČSSD. V jej farbách potom aj v roku 1998 predsedom vlády, aby v roku 2002 odmietol vo výkone pokračovať – príčinou boli nedorozumenia s členmi strany a akurát oni v roku 2003 – pri voľbe prezidenta v parlamente spôsobili, že ako kandidát celkom prepadol!

Urazený potom odišiel na Vysočinu, ako senior bez ambícií, ale nezaprel sa – napísal úspešnú knihu s názvom, Ako som sa mýlil v politike –  a tak trošku opatrne sa do politiky vracia. Pridáva sa k Paroubkovi a vstupuje do SD, čo ho tak akosi marginálne spája aj nástupom strany Smer k moci u nás, ale naozaj rýchlo od sociálnych demokratov uteká. Sám organizuje a zakladá Stranu práv občanov, lenže v boji o jej miesto v parlamente prehráva a miesta jej predsedu sa vzdáva! Potom však predsa len predsa prišiel jeho hviezdny čas, 50 000 občanov ho podporí do priamej občianskej voľby prezidenta a v druhom kole volieb, 8. marca 2013 vyhráva nad súperom Schwarzenbergom o 0, 81% a po prezidentovi Václavovi Klausovi, ktorý už na úrad nemohol kandidovať, sa teda stal českým prezidentom.

Všetci viete akým, uvádzam celkom vážne ako charakteristiku označenie extravagantný a celkom špecifický, aj vizážou, no predovšetkým správaním a svojským hodnotením udalostí v svojom okolí aj vo svete prednostne, jeho voliči si ho spoznávajú takpovediac za chodu a za tri roky vo funkcii si už viackrát vyslúžil ich nesúhlas a verejné napomínanie v manifestačnej podobe nesúhlasu. K chôdzi a pevnému postoju potrebuje paličku, síce elegantnú a celkom iste aj funkčnú, ale čo sa dá robiť, sklon milovať ohnivú vodu rodného Slovácka ju celkom často robí zbytočnou. Kým maďarský prezident, ak sa s jeho tútorom Orbánom nič nestane, celkom iste svoju prezidentskú kariéru natiahne, Zeman skôr nie, lebo ako sa hovorí, čo je veľa, to je veľa!

Nuž a teraz je teda na rade ten Andrzej Duda, persóna nová, neokukaná, aj v Poľsku skôr tajomná než verejne známa, usmievavý štyridsiatnik s právnickým vzdelaním, radový a skromný člen strany PiS, čo je originálne meno konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť bratov Kaczynskich, teda teraz už iba Jaroslawa, lebo Lech ako prezident Poľska zahynul pri leteckej havárii pri Smolensku, ich verný súputník v poľskom Sejme, aj v parlamente EÚ a celkom pokojne vám budem prezentovať svoj názor, že jeho oddanosť, čo je svojim spôsobom paralela poslušnosti k politike PiS, spôsobí celkom iste  konflitky so súčasnou  poľskou vládou, predovšetkým s využitím jeho práva veta. A pozor, už v októbri sú v Poľsku parlamentné voľby a všetky prognózy vývoja politiky v krajine tvrdia, že PiS vyhrá, Kaczynski sa stane premiérom a krajina sa stane katolíckou ustanovizňou na všetky očakávané podoby!

Viete, tak akosi navonok to bude celkom extra politika, Duda bude proti Rusku – fáma, že havária v Smolensku nebola náhoda v PiS žije celkom bez utajovania, politika EÚ a jej spoločná mena euro nebude vo Varšave žiaden hit či móda, sú to konzervatívni politici a veriaci kresťania, pre ktorých je aj umelé oplodnenie hriechom, nieto ešte voľajaké spolky s homosexuálmi a jediné, čo je vraj celkom jasné, je obdiv k Orbánovi, čo vie byť naozaj sám sebou! A pre istotu, Duda okamžite vystúpil zo strany PiS, presne tak ako voľakedy Lech Kaczynski, to viete, všetky spoločné rozhodnutia politikov svedčia o premyslenom spolčovaní sa, takže načo maľovať čerte na stenu, no nie!?  Nuž, uvidíme, všetko nám priblíži spoľahlivo plynúci čas!

A nepokon som si nechal charakteristiku nášho prezidenta Andreja Kisku. Prišiel do sveta veľkej politiky ako nepopísný list papiera, celkom ako voľajaký nesmelý učeň, čo sa bál o sebe hovoriť aj pravdu, aby neurobil voľajaký prešľap, ale aj jeho nepriatelia už presne vedia, že je presne iba taký, ako sa národu prezentoval. Čestný a spravodlivý Slovák, vzdelaný,  s praxou živiť sa úspešne aj v USA, filantrop, zakladateľ spoločnosti Dobrý anjel a občan vyznávajúci spravodlivosť v každom ohľade, aj vtedy, ak je to otázka kariérnej súťaže! V priamom súboji s predsedom strany Smer Róbertom Ficom, predsedom vlády SR sa na rozdiel od svojho súpera neznížil k žiadnemu porušeniu pravidiel a jeho víťazstvo bolo dôkazom, že národ mu dôveroval.

Nuž a teraz je to už celkom jasné, máme prezidenta naozaj správneho, výkonného, čestného a spoľahlivého, dokazuje to na domácej i medzinárodnej scéne, vždy preukazne a bezchybne, svoju vlasť reprezentuje tak, ako doteraz ani jeden jeho predchodca a čo ako ho časť tejto spoločnosti nemá v láske, je to skôr dôkaz závisti a neznášanlivosti tých, čo sú dedičmi starých ľavicových manierov a prívržencov toho politika, ktorý s ním v súboji o post prvého občana v štáte prehral naozaj celkom preukazne! Vo voľbách mu dal na frak, hovorí sa a je to podľa mňa ten najlepší odkaz všetkým, čo boli na višegrádskych prezidentov v mojej úvahe zvedaví!

Ten „nástenkový proces“ bude voľačo mňam, teda senzačné

27.02.2017

Všetko, o čom tu teraz budem písať, je vec hodná pamätníkov, stala sa v roku 2007 v budove Ministerstva dopravy a regionálneho rozvoja, presnejšie, na jednej z jeho chodieb, kde sa „dobre rozhľadení viac »

Počúval som, pozeral som a väčšinovo som žasol. . .

26.02.2017

Ten materiál Európskej komisie, čo ma nedávno zaujal, ako voľačo v našom reálnom živote neuveriteľne rozhodujúce a naozaj dramatické sa stal voľačím, čo v konečnom dôsledku zaujalo nielen viac »

Bude spravodlivé, veci opraviť a špeciálneho prokurátora vymeniť!

25.02.2017

V dome kde žijem, spokojne a v pohode, sa už dva týždne „všetci čerti ženia“, ako sme sa zhodli s našou domovníčkou, čo si už tiež naozaj veľa pamätá, aj keď sa ako žena voľačím, viac »

barack obama,

Francúzi organizujú petíciu, aby sa ich prezidentom stal Obama

27.02.2017 16:40

Začalo sa to vtipom, ale z iniciatívy štyroch kamarátov je 40 000 podpísaných Francúzov, ktorí chcú, aby ich krajinu viedol Barack Obama.

Elektrina, energia

V európskej energetike sa vlani prelievalo rekordné množstvo peňazí

27.02.2017 16:31

Minulý rok bol pre fúzie v energetike rekordným. Objem transakcií celosvetovo vzrástol o 72 % na 329 miliárd eur.

Titanic, Čína

Čína investuje do roku 2020 do infraštruktúry 2,07 bilióna eur

27.02.2017 16:04

Čína plánuje minúť celkovo 15 biliónov juanov (2,07 bilióna eur) v doprave počas jej trinásteho päťročného plánu od roku 2016 do roku 2020. Uviedol to čínsky ministra dopravy Li Xiao-peng.

protest proti Dúhovému Pridu v Bratislave, kotlebovci, ľsns, kotleba,

Piešťany neposkytnú kultúrne stredisko kotlebovcom

27.02.2017 15:54

Stretnutie predstaviteľov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, plánované na 7. marca v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Piešťanoch, nebude.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,031
Celková čítanosť: 1648647x
Priemerná čítanosť článkov: 1599x

Autor blogu

Kategórie