Založ si blog

Do volieb ďaleko, ale pokušenie vyhrať všetkých láka

Nechcem nič zveličovať, ale svet reklamy, zameraný na parlamentné voľby na jar 2016 je už v súčasnosti skutočne veľkolepý, presvedčil ma o tom tento posledný, trošku „rozcestovaný víkend“ a krajina, ktorú som prešiel bola naozaj ako výstavná sieň s ponukou o tom od výmyslu sveta! Už na začiatku leta ma u nás v Prešove doslova ohromila reklamná iniciatíva Siete s portrétom Procházku a sloganmi s premenlivou podobou, predovšetkým ich množstvo, solídna grafická robota aj kumšt a naozaj dobrý dojem na verejnosť, ale čo sa dá robiť, v tej chvíli aj predstava nákladov, lebo každý špás veru  voľačo stojí! Dnes už to vieme naozaj všetci, tých zvedavých otázok bolo naozaj veľa a Sieť tie svoje investície radšej „prezradila“, len aby sme v hanbe nezostali a aby som bol korektným informátorom, tak ponuku „absolútne čestnej pôžičky od Matoviča“ odmietli a fíha, zadĺžili sa radšej v Česku, u novej bankovej spoločnosti FIO.

Všetko mi odrazu pripadalo tak akosi chaotické, ba splašené až frenetické, lebo s výnimkou strany Smer a KDH, ktoré boli pri komunikáciách nahradené reklamou nových strán a  a straničiek to malo podobu finálneho snaženia upútať verejnosť a Bože môj, do volieb je ešte 9 mesiacov??! Aké to bude mať pokračovanie, čo sa s nami stane, keď sa to rozbehne na plný plyn a keď to naštartujú aj istoty našej politickej scény, KDH a Smer??! Náklady na reklamu potom budú naozaj „veľkolepé aj podozrivé“ a „výzdoba“ ekotopu človečenstva celkom iste prekročí hranice únosnosti, veď „ten bilboardový smog“ je už aj v súčasnosti ledva zvládnuteľnou záťažou životného prostredia? Ak sa vám bude zdať, že zveličujem, prisahám, realita je spoľahlivým argumentom tej predvolebnej iniciatívy.

Fakt, že to všetko odštartovala Sieť sa podpísal pod skutočnosť, že ich veľkoplošné odkazy ma zaujali nielen prednostne, ale predovšetkým obsahom, lebo nič sa nedá robiť, ukázať prstom a presne pomenovať hriech a švindel v boji so súčasnou vládnou diktatúrou Smeru je argument nielen jednoduchý, ale aj preukazný. Možno práve preto ma dobre viditeľná ponuka strany MOST – HÍD zaujala svojim celkom nenápadným, ale zjednocujúcim odkazom, tváre Bugára a Žitňanskej pôsobia upokojujúco a istota dobrej budúcnosti aj v podobe jednoduchého odkazu znie naozaj múdro. Slovensko môže opäť rásť. Spolu sa nám to podarí! Hovorí sa tomu iný vkus, ale spravodlivo, je to síce mierne a pokojné, ale aj preukazné a tá reklama má podobu naozaj veľkej dôvery.

Pravý opak dojmov aj zážitkov mi ponúkalo SDKÚ, strana, čo doviedla Slovensko do spoločnosti zjednocujúcej sa Európy a ktorá bude v našich dejinách voľačím celkom iste pozitívnym. Žiaľ, už ako keby to nebola pravda, naozaj v ničom, hrdinstvo a múdrosť či aspoň odvahu nahradila vypočítavosť, ba až zbabelosť a namiesto dostatku múdrosti pokračovať v správne zvolenom azimute k pokroku je tu z ničoho nič v ponuke naaozajstná bieda ducha možných vodcov a prisahám, ich bilboard s tvárou mne neznámej Barbory Oráčovej a pyšným odkazom, že ja som SDKÚ, ma prinútil jednoducho nielen žasnúť „s otvorenou hubou“, ba nebyť faktu, že som na diaľnici, možno aj  zastať, s hnusom si odpľuť a verte mi, predýchať ten šok bola fuška! Nemám predstavu, kto je dnes SDKÚ DS tak naozaj, Dzurinda, Mikloš, Kukan či Kaník celkom iste nie, museli by rovno skonať na náhlu zástavu srdca, ale aj tak, takýto koniec tejto strany, čo našla cestu k demokratickej Európe je jednoducho katastrofa! Som ďaleko od diania v Bratislave, o vedení tej župy a mesta mám informácie iba oficiálne a teda žiadne ilúzie o ich dobrých účinkoch, ale vyvodiť zodpovednosť, predovšetkým voči sebe samému, by mal vykonať aspoň predseda SDKÚ Frešo a to najradšej tak, že by za sebou poriadne utesnil dekel z tej toaletnej misy, kam od hanby skočí!

Klasickou politickou stranou je ešte aj SNS, hoci to už vôbec nie je ten kolorit a atmosféra z dôb Jána Slotu, jeho predchodcov, či jeho „osudovej vedmy z Kysúc Anny Belousovovej“, ale aj tak, už takmer rovno na prah zvoliteľnosti do paramentných lavíc tú „národniarsku káričku“ dotlačil Andrej Danko. Jednoducho, kritizuje a naopak chváli všetko tak, ako to vyžaduje situácia – teda verejná mienka a jeho verejne propagované heslo – Milujme, budujme a chráňme našu vlasť síce naozaj pripomína také tie socialistické slogany pionierov a môže evokovať na tvári úškrn, ale ako vidieť, tá dedičstvo klasického národniarstva vyznávajúca časť slovenských voličov je našťastie už „zasa spoľahlivo doma“ a ak sa v Smere budú rozhodovať tiež klasicky, je tu možnosť recidívy účasti SNS vo funkčnej vláde! A to veru nebude málo, skôr naopak a ten plagátový úsmev Andreja Danku sa potom pre celé Slovensko zmení na bohapustý rehot! Akože tak vám treba, to naše ego a myšlienky nie sú síce progres, ale aj tradície treba vyznávať!

A potom už mám iba trošku klebiet, neter mi skypovala, ako ich činžiak dostal celkom novú fasádu a príspevok na opravu strechy, vraj skoro zadarmo, vďaka Šanci pre ženy, čo im portrétmi Evy Babitzovej a Jarky Lukačovičovej dala presvedčivo najavo, že dobré rozhodnutie sa vypláca! Síce naozaj účelovo, ale s dobrou perspektívou, veď čo ak budú ich sľuby rovnako dobre pôsobiace, ako tá investícia do vylepšenia exteriéru budovy, kde je viac ako 40 rodín doma!!?

Najlepší dojem však na mňa aj tak urobil SKOK, jeho zakladateľ a samozrejme aj predseda Juraj Miškov, čo svoju reklamu do volieb zadal fantastickému machrovi, jeho fotografia na bilboarde je dokonalá, presvedčivá, ba názov strany vysvetlením obsahu evokuje skvelú budúnosť – Slovenská občianska koalícia a výhrady mám iba k ústrednému heslu!  Je v ňom cítiť rozháranosť pôvodu tohto politika – našiel sa z ničoho nič v SaS, odkiaľ potom celkom prirodzene zutekal, ale to síce pompézne znejúce  heslo, vraj Rozum pravice. Srdce ľavice. má všetko vysvetľovať, čo však robiť, kto má s komunistami v našej histórii zlé skúsenosti – a takých je nás naozaj dosť – toľko márnej viery v sebe nikdy nenájde! No najviac ma zaujala verejne proklamovaná jeho akurátnosť – všetko súvisiace s nákladmi vraj uhradil osobne, zo svojich vlastných prostriedkov a tá najúžasnejšia ozdoba jeho bilboardov, akože nasprejované veľké srdiečko vďaky, je tam naozaj oprávnene! Len škoda, že taký presvedčivý nie je v kontake s voličom, byť ako ten na „plagáte“, mal by celkom iste šancu.

Nuž a teraz o tých stranách, čo stále nič! Nova a OĽaNO zatiaľ takmer nič, Lipšic rozdáva svoje noviny a vraj aj rozhorúčeným občanom minerálku zatiaľ v nákladoch niekoľko stovák eur zo svojich zdrojov a Matovičov odkaz je lakonický – nie je podpísaná koaličná zmluva, až potom príde viac a je celkom dobre možné, že Nova nakoniec bude musieť vziať úver od banky, ináč sa do veľkej politiky nikdy nedostane, to viete, Matoviča ani Lipšic neutiahne na šnúrke svojich gatí,  ale nebudem predbiehať, naozaj je času dosť a tak je tu už iba KDH a Smer!

Nuž a o nich teda aspoň klebietky, o plánoch KDH a strany Smer, je oficiálne ticho. Zatiaľ sa vraj nič v reálnej podobe nenaplánovalo a aby som bol seriózny, tak teda ich oznamom verím, ale predsa len, podpredseda strany Smer a minister kultúry Maďarič, čo jednoducho vie čo hovorí prezradil, že predvolebná kampaň bude postavená na treťom sociálnom balíčku a teda Slovensko teš sa, bude nás to stáť 500 miliónov eur a je nad slnko jasnejšie, že nikto iný už takúto „dobrovoľnú pomoc od štátu“ naozaj nedostane! Tak ako vždy, ľavica aj socialisti to majú spoľahlivo zaužívané aj odskúšané a čo už, tak nám treba, že nie a nie ako národ zmúdrieť!

 Veru tak, pred nami sú naozaj voľby a ak sa dá voľačo predsa len ako bonus pre občana vymodliť, potom je tu jedine KDH, ale na voľačo až také fantastické mi chýba nielen fantázia, ale svojim spôsobom aj správna viera v jeho dokonalých šéfov, lebo zázraky sa konať ešte nenaučili a na scéne čo to ohlasuje sú tu už najdlhšie zo všetkých! No čo už, ako hovorím – voľby sú pred dverami a aj všetko to, čo k nim patrí!

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Mať pravdu v parlamente EÚ a v Štátnej dume Ruska je vylúčené

17.11.2017

Náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si na zasadnutí vládneho kabinetu, kde bol naozaj 15. novembra osobne prítomný, viac ako len rozhorčene posťažoval na ústavných činiteľov viac »

Z politickej stálice sa zrodil padajúci satelit bez vážnosti a dôležitosti

16.11.2017

Aby bolo jasné, súčasná situácia na našom domácom politickom jarmoku, alebo menej pejoratívne, radšej trhu, ako s nadhľadom môžeme pomenovať našu politickú scénu po skončení toho zemetrasenia viac »

krym, ukrajina, vojaci

Čečenca, hľadaného pre vraždu novinára v Moskve, zatkli na Ukrajine

18.11.2017 17:26

Podozrivý Čečenec podľa SBU utiekol z Ruska a stal sa členom zločineckej skupiny, ktorá vydierala podnikateľov na Ukrajine.

gaza, egypt, priechod, pasmo gazy, rafah

Egypt otvoril priechod s Pásmom Gazy, odchádzajú tisíce Palestínčanov

18.11.2017 16:25

Otvorenie hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom je podľa pozorovateľov veľkým testom praktického napĺňania novej dohody medzi Hamasom a Fatahom.

boniecki

Poľský 'disidentský' kňaz má opäť zákaz vyjadrovať sa v médiách

18.11.2017 15:37

Adam Boniecki dlhé roky riadil poľské vydanie vatikánskeho denníka l'Osservatore Romano.

fico

Fico: Dubček je stelesnením odvahy a statočnosti

18.11.2017 15:06

Premiér na úrade vlády prijal na spoločnom obede 18 študentov z vysokých škôl z celého Slovenska, s ktorými hovoril o viacerých témach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,303
Celková čítanosť: 2117730x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie