Založ si blog

Verejná mienka je . . .

No veď to, keď som hľadal tú najpresnejšie znejúcu definíciu, alebo lepšie, odpoveď na tento spoločenský produkt zvedavosti národa, „objavil som“ viac ako dosť takých, čo nielenže zneli múdro a presvedčivo, ale také aj reálne boli a celkom iste práve preto som zástancom tvrdenia, že je celkom prirodzené si takúto ponuku znalostí a vedomostí všímať, akceptovať ich štatistickú realitu a nezabúdať popritom na fakt, že „sto ľudí, sto chutí“ je tiež dobrý názor, ale v konečnom dôsledku som aj tak individualista – proti gustu žiaden dišputát! Alebo jednoznačne, bez príkras a porekadiel – vždy zostanem iba sám sebou, rozhodujem sa podľa svojich daností a hoci to občas naozaj aj bolelo, všetko jedno, radšej byť takým – dobre čitateľným, spoľahlivým a v každom ohľade čestným, než byť chameleónom vyfarbeným podľa potreby či väčšinového názoru!

Už s odstupom času, s životopisom v tej podobe môjho žitia, ako ho popísal beh času v spoločnosti, kde som ho prežil spoľahlivo viem, že táto moja poučka, ako sa dobre rozhodovať, aj v ponuke naozaj rôznorodej a možno až nespravodlivo vnucujúcej sa výhodami je dobrá a spoľahlivá, lebo s odpustením za použitý bohemizmus – stádnost je predovšetkým strašný omyl a nedostatok väčšinovej verejnej mienky! Dať sa ovládať názorom, čo je v svojej podobe a obsahu „všeobecne dobrým, správnym, spoľahlivým a pre mňa ako osobu výhodným“ naozaj nie je zlé rozhodnutie, profitovať na čomkoľvek z verejnej ponuky nemôže byť chybou, nedostatkom či dokonca hanbou ale nenahnevajte sa na mňa,  budem opakovane tvrdiť, že pre mňa to nikdy nebude axióma!

Nikdy som neoželel svoje rozohodnutie, po auguste 1968, zostať medzi tvrdohlavcami s pocitom, že je to okupácia a vôbec nie bratská pomoc národu, radšej som sa stal nepriateľom socializmu než zradcom osobných ideálov a cti a v robotníckej profesii – to bol môj trest od vládnucej strany s prívlastkom všeľudová a jediná spravodlivá – som sa dočkal zamatovej revolúcie! K spokojnosti a so cťou, s ponukou okamžitého návratu do profesie, ku kariére v odbore a teraz, keď už som naozaj váženým seniorom, je tento bonmot skvelým prívlastkom pre dobrú voľbu životných rozhodovaní sa!

Budem vzorným agitátorom svojich odporúčaní, od nepodstatných až k naozaj dôležitým, aby to malo gradáciu a ponúkam teda verejnú mienku dominujúcu v kauze prezident Kiska a jeho rozhodnutia dať sa v „banálnej záležitosti“ operovať v Česku, čím celkom jednoznačne „znemožnil“ úroveň nášho zdravotného systému a poškodil renomé Slovenska ako štátu a spoločenstva múdrych a sebestačných. Voľakedy dávno som, ešte v spoločnej ČSR, prežil voľačo v celkom rovnakej réžii, lebo ako nádejná športová osobnosť som sa rozhodoval, kde budú môj poškodený meniskus kolena ľavej nohy reparovať a predstavte si, rovnaká diagnóza postihla aj sesternicu, ešte iba juniorskú nádej v atletike a predstavte si, z ničoho nič tu teda bola ponuka aj pre mňa, dať sa operovať v Prahe,u toho najslávnejšieho ortopéda tých čias a pre všetkých šokujúco som sa rozhodol cekom ináč!

Kamarát Vlado Fábry bol u nás nielen druholigovým futbalistom, ale aj ortopédom na oddelení primára Kevreva v okresnom špitáli  a odprisahal mi, že nič lepšieho ako operáciu v Kevrevovej  réžii a s jeho osobnou asistenciou nemôžem nikde na svete dostať a bolo rozhodnuté! S odstupom času sa vie, že Kevrev bol ako osobnosť exot, ale operatérom bol vynikajúcim a z Vlada sa čoskoro stal primár v Liptovskom Mikuláši a veru aj lekárom lyžiarov reprezentácie, takže fakt, že operované koleno už naozaj nikdy neštrajkovalo sa nikomu nezdal byť podozrivým! A naopak, sesternička v tej Prahe ako nádejný atlét u tej lekárskej hviezdy skončila negatívne a tým naznačujem, že sú v sférach nášho bytia veci naozaj náhodné, či neisté a kritizovať rozhodnutia kohokoľvek v otázke výberu chirurgického zákroku je nezodpovedná hlúposť!

Verejná mienka Slovenska má podobu jeho odsúdenia, zlého rozhodovania, poníženia našej starostlivosti o zdravie národa a teda celého systému a s odpustením, takýto názor je celkom iste zásadný omyl! Prezident Kiska si všetky zdravotné problémy  v svojom živote riešil presne tam, kde mal svoje reálne bydlisko, teda okrem USA najčastejšie v Poprade a teraz v Bratislave, popri výkone prezidentských funkcií a nepochybujem ani na okamih o tom, že rozhodnutie dať sa operovať v Plzni bola rada odborníka, nezištná a bez bočných úmyslov aj akceptovaná a vyrobiť z toho precedens „národnej zrady“ je výplod chorej hlavy! Ako sa hovorí, voľakomu „zainteresovanému to pasuje do krámu“, vyvolávať nálady voči osobnostiam sa veru stáva až investíciou a ak sa na mňa nenahneváte, tak bude najlepšie, ak si pomôžem platnou pravdou života – osobné rozhodnutia sú vždy tie najistejšie, hlava, srdce a dedičstvo rodu sa nedá oklamať!

Túžba ľudstva vládnuť, diktovať iným svoje názory a potreby života sa stáva dominantnou potrebou väčšiny ľudí aj v celkom stabilizovanej spoločnosti – tento národ si tým prešiel v celkom nefašovanej podobe diktátu komunistov a poučka, čo špecifikovala túto vedomosť, mala veru aj svoju obdivovanú podobu! Budem klasicky presný, bol to „rozum a múdrosť priamo z Prahy“, nejlepší z našich řad za kandidáty Národní fronty, čím bola daná potreba akurát takéto persóny urobiť poslancami a výkonnými funcionármi režimu a vôbec nie prekvapujúco  mám zo štátnej tlačovej agentúry TASR informáciu, že voľačo na tento spôsob dedičstva múdrej vedomosti nie je žiadna márnosť či zbytočnosť ani dnes! Je v klasickej podobe, nie je v nej viditeľná žiadna extra dôležitosť, ale aj tak, to v množstve je aj presvedčivosť a istota je v tom jasné. Najbohatšiu členskú základňu má strana Smer-SD, ktorá má registrovaných 16 167 členov a veru aj mne, občanovi, čo nad týmto údajom nepremýšľa s povinnosťou domyslieť všetko naozaj do poslednej bodky je jasné, že to v jednote je sila je dôležitá dedičnosť, je v tom kapitál vzájomnosti tých čo rozdávajú a tých, čo z vďaky za veľkorysosť slúžia a podporujú a verejná mienka dostáva podobu všestrannej výhodnosti vládneho systému.

Pochopiteľne, neuveriteľne účelového a nespravodlivého, takáto podoba správy vecí verejných je naozaj neakceptovateľná, je to diktatúra, čo k človečenstvu naozaj nepristane a kdekoľvek inde na svete sa s tým stretávame to odmietame, lenže hľa, na Slovensku je ešte stále dosť takých, čo „vedia svoje“ a o ich omylnosti ich presvedčia až voľby!

Je to márne a boľavé, ale v tej primitívnosti ľudskej vypočítavosti a slabej morálke tak trošku aj pochopiteľné, ale verejná mienka ovládajúca ľudstvo v krajinách Európy a sveta, v kontexte s postojom k exodu vysťahovalectva, čo je teraz dominantou svetového diania, má aj tak až neuveriteľne neľudskú podobu!

Voľačo na tento spôsob reakcií  jednotlivcov, komunít aj spoločností  som v histórii ľudstva vlastne ešte nikdy nenašiel, popieranie práva ľudí na slobodu života a rozhodovania o jej podobe sa prieči zásadám humanizmu jednoznačne, smrteľne hriešne a hoci je v tom neustále cítiť zodpovednosť a neodpustiteľný hriech, odmietanie bezvýhradne pomáhať je v ponuke rozhodovania sa nepretržite! Je to hrôza, hanba človečenstva, pociťujeme to ako „voľajaké povolené váhanie“, ako sa rozhodneme, čo od nás tí nešťastníci napokon dostanú ako ortieľ – byť, či nebyť, ale predstavte si, naozaj je to v tejto podobe!

Aj u nás, aj keď sme našťastie na okraji toho rozhodovania o živote či jeho neľudskej podobe a ak mám túto príležitosť, tak mám odvahu byť konzekventným občanom tejto republiky! Slováci boli vždy národom spravodlivým, napriek všetkému a všetkým, my tým úbohým migrantom iba pomáhajme! To je samozrejme aj moje očakávanie od zodpovedných, teda od vlády tejto krajiny a ak sa nenahneváte, v tomto ohľade nič iné nejestvuje!

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poučenie by malo byť vždy korektné a spoľahlivé. . .

14.12.2018

Moju úvahu o nákupe amerických stíhačiek F – 16, čo sa pôvodne nemali nakupovať, lebo ministerstvo obrany a jeho šéf Gajdoš si ten nákup vymyslelo a veru aj uskutočnilo výhradne vo vlastnej viac »

marcel, rodina, vlak

Rodičia bojovali o syna, na liečbu dali všetko

15.12.2018 08:00

Smrť si poňho prišla príliš skoro, chlapec sotva dospel, mal 18 rokov.

počasie, sneh

Na horách sneh, v nížinách blato

15.12.2018 07:00

Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Národný futbalový štadión

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

15.12.2018 06:00

Bude obchvat Bratislavy v roku 2020? Klamal Kiska? Kam zmizli eurofondy na kultúru? Kde sa ukrýval Šajgal? Ako sa vám páči nový Národný futbalový štadión?

kiska

VIDEO: Kiska kúpil v Slavkove až desať pozemkov

15.12.2018 06:00

Prezident Andrej Kiska skupoval pozemky pod Tatrami vo Veľkom Slavkove ako na bežiacom páse. Kauza podvodu s pozemkami sa Kisku dotýka čoraz viac.