Založ si blog

Iba o sebe, čo tam po iných!

Tlačovú beseda premiéra Fica a jeho podpredsedu Kaliňáka, ministra vnútra, ktorý sa 14. 9., čo bolo v pondelok, zúčastnil na rokovaní všetkých kolegov z EÚ v Bruseli som včera očakával s obrovským záujmom a verte mi, bolo to nielen preto, že som mal „informácie z prvej ruky z Bruselu“, priamo od Róberta Kaliňáka, ale veru aj iných účastníkov tohto rokovania, lebo agentúrne správy v prípade takejto udalosti sú vždy komplexné a seriózne, teda dá sa im veriť. Ale nič sa nedá robiť, v našej domovine sme mali o deň neskôr, v čase konania tej televíznej tlačovky našich štátnikov štátny sviatok, s celoštátnymi bohoslužbami k oslave Patrónky Slovenska Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach a televízny prenos odtiaľ som sledoval minimálne s rovnakým interesom. Ba ak mám byť spravodlivým informátorom svojich osobných pocitov, potom by to jednoznačne vyhrala tá ponuka z mnohotisícovej bohoslužby, lebo mala charakter všeľudskej vzájomnosti, nielen vecí viery a v kontexte s vystúpením Fica a Kaliňáka veru aj vo všetkom uveriteľnej, lebo tí dvaja naši – teraz už ich musím pomenovať politici, boli propagátormi výhradne vlastného ega.

Celkom iste nemusíte hádať, že tlačovka bola jednoznačná, postoje slovenskej vlády sme vedeli spoľahlivo vopred – minister Kaliňák bude v Bruseli obhajovať rozhodnutie slovenskej vlády za žiadnych okolností nesúhlasiť s uznaním predpísaných prisťahovaleckých kvót tak, ako ich pripravila a navrhla EÚ, ako riešenie vyjadrujúce spoločný postup 28 krajín s ohľadom na spoluprácu, vzájomnosť a solidaritu, lebo čo sa dá robiť, Slovensku jednoducho nikto nebude diktovať voľačo, čo jeho národ a budúcnosť ohrozuje celkom bytostne! 

Vôbec sa neškriepim že je to argument naozaj zásadný, ba priznávam, že hoci poznám aj iný, rovnako dôležitý, že ak sme členom spoločenstva s dohodnutými pravidlami, potom by sme ich mali vyznávať a ctiť vari ešte spoľahlivejšie, veď sme sa o svoje členstvo v EÚ uchádzali dobrovoľne a pri zdravom rozume, no prisahám, pri prezentácii tých dvoch politikov akurát táto pravda vždy absentuje! V tej chvíli počujete iba to naše stanovisko, naše nároky a naše očakávania i jedinú pravdu a nič sa nedá robiť, potom si akosi vždy viac a viac uvedomujete fakt, že ten „zvyšok sveta“ tvrdí voľačo celkom iné a čo ako sa budete nútiť hľadať možnosť konsenzu, v ponuke sa dá nájsť iba rozpor a trpkosť neporozumenia!

To viete, Fico a aj Kaliňák to dobre vedia, ale mať na vec názor presne určujúci jeho podstatu už zo zásady hodnotia ináč, ako tá väčšina kolegov v EÚ, od ktorých sme sa naučili počúvať, že nepochopenie a odmietanie spolupráce členov EÚ má na svedomí spoločenstvo krajín V4! Nuž s obmenami, nedá mi veci predsa len trošku poopraviť, lebo z ničoho nič sa tá „štvorka oponentov prijatia predpísaných migrantských kvót“ vyslovuje a skloňuje celkom ináč, Poľsko skôr vôbec nie a Maďarsko zvláštne, skôr je tam počuť Litva, Rumunsko a svojsky aj Veľká Británia, lenže vždy znova je v tom záver – nech bude ako bude, Slovensko kvóty odmieta v každom prípade a za každú cenu! Ba náš premiér sa naučil takéto vyjadrenia vyslovovať v podobe celkom pejoratívnej, poviem to svojsky a zrozumiteľne – lebo je to hlúposť, svojvôľa, diktát, voľačo demokracie nehodné, na čo nikdy nepristaneme, aj keď zostaneme sami na celom kontinente!

Nuž tento postoj a výrok evokoval návrh vedúcich osobností z finačného sveta zodpovedných vo vedení EÚ – kto sa nebude podieľať na našej spoločnej snahe a úsilí migračnú kauzu riešiť dobrovoľnou spoluprácou v zmysle členských pravidiel, tomu sa odpovie „rovnakou mincou porozumenia“, štrukturálne fondy EÚ už nebudú pre nich samorejmosťou a hoci to Róbert Fico celkom iste vníma ako voľačo celkom negatívne a konfrontačné, všetko jedno – má v ponuke reakciu extra vynaliezavú! Žiadne bu,bu,bu na nás neplatí! V EÚ sa na jej členov nikdy nevyvíja nátlak, nevyhrážajú sa im za rozhodnutia, to je voľačo neprístojné, ale prisahám, že aj tak v tom bolo cítiť to jeho klasické – svoje rozhodnutie, neprijať kvóty nezmeníme, aj keď budeme jedinou takou krajinou! A aby som všetko uviedol na správnu mieru ľudskej dokonalosti tak akurát jemu pripomeniem, že osoba migrantom nápomocná až zázračne, nemecká kancelárka Merkelová, celkom pokojne svetu ponúkla svoje osobné rozhodnutie – nesúhlasím, aby sa tým krajinám, čo odmietajú akceptovať vysťahovalecké kvóty siahlo na štrukturálne fondy od EÚ.

Jej, aj Ficovmu rozhodnutiu sa potom hovorí hrdosť, stálosť rozhodnutia a hlboká viera vo vlastnú pravdu, ale s dešpektom, v podobe Fica veru aj celkom ináč, pomenujte si to sami presne tak, ako to rezonuje vo vašich hlavách a veru aj v srdci a to potom najlepšie pomáhala pochopiť debata v podobe otázok a odpovedí z pléna žurnalistov. Tak ako vždy, bolo to rôznorodé, prevahu mali otázky s očakávanou odpoveďou v pozitívnej podobe, nekomplikované a predovšetkým iba jednoznačne korešpondujúce s názormi politikov pred mikrofónmi, ale čo už, všetko sa usporiadateľom ustrážiť nepodarilo a tak sa veru vyskytli aj komplikácie.

Viete, vysvetľovať napríklad realitu uzatvorenia hraníc tak, ako ju vysvetľovala svetu nemecká vláda, že je to vec bezpečnosti, lebo tlak emigrantov v čase a priestore bol nezvládnuteľný je celkom v inom svetle hodnotenia, ak ho Kaliňák opíše ako voľačo „nenormálne“ a spochybňuje to, lebo potom už to ako reciprocitu musia urobiť všetci, aby sa tiež chránili, bolo tým najmenším zavádzaním verejnosti! Lebo opisovať činy krajín EÚ, čo celú tragédiu migrácie spôsobili vlastným konaním v Sýrii a Lýbii – to zasa už aj opakovane náš premiér – priamo vojenskými zásahmi a bombardovaním bolo na okraji „zdravého rozumu“, lebo svet má takmer vždy inú podobu a ponuku reality než ex post, ochrana hraníc Schengenu, problém Turecka a a jeho tábory migrantov už bez pomoci EÚ – pomoc  je teraz vraj celkom nulová – bol   nehorázne účelovou propagáciou zodpovedných členov vlády a s odpustením, vrchol všetkého negatívneho tomu na záver premiér nasadil ako korunu hanby a nezopodpovednosti!

Otázku dovolili položiť aj síce mienkotvornému, na trhu povolenom denníku, ktorého názov radšej podľa indícii iba hádajte, aby nebolo naozaj zle a bolo po tlačovke! Otázky kladené nám spoločnosťou Penta si nebudeme vôbec všímať, urážajú nás, odchádzame a ďakujeme a takéto finito či amen som si naozaj nepredstavoval. Lebo povedzte, samozrejme všetci, z akéhokoľvek spoločenstva vôbec ste, môže demokracia vyzerať práve takto!?  Pripomeniem vám úvod – hovorili sme o viere, o Patrónke Slovenska, o celoštátnej bohoslužbe a pre istotu som nenapísal ani len slovíčko o tom, aký to malo kontext s kauzou vysťahovalectvo – naše, i to africké a z Blízkeho východu – ale s prepáčením, voľačo na takýto spôsob ignorantstva zvoleného politika voči zvedavému kolegovi, celkom iste rovnocennému a slobodnému občanovi, je voľačo až neuveriteľne nekorektné a verejného činiteľa nehodné!  Aj vtedy, ak je to premiér Slovenska, alebo naopak, práve preto!

Zvláštne, vôbec si nedokážeme hovoriť pravdu

20.07.2017

Fakt by som chcel poznať presné štatistické údaje o tom, ako sa u slovenských občanov tak akosi naozaj trávila informácia o udalostiach vo viacerých poľských mestách, predovšetkým však viac »

Záhady racionalizácie prevádzky základných škôl

19.07.2017

Čo ako je to zvláštne, ale ľudský vek a pamäť jednotlivca je v mnohom dobrým príkladom toho, ako sa dá zjednodušiť kontrola racionalizácie mnohých odvetví nášho života, lebo nič sa nedá viac »

Vyriešiť hádanku mena šéfa regulačného úradu bude problém

18.07.2017

Aby bolo jasné, situácia na našej planéte, v kontexte s ochranou životného prostredia je oveľa širšie koncipovaným problémom, ako by sa obyčajnému, aj keď spoľahlivo rozhľadenému občanovi viac »

muž, dom, zničený dom, požiar, Doneck, Donbas

Ukrajinská armáda hlási krvavé boje na východe krajiny

20.07.2017 22:15

Štyria ukrajinskí vojaci prišli o život, jeden sa dostal do zajatia a sedem utrpelo zranenia v zostrených bojoch s proruskými separatistami v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny.

Senate FBI Wray

Výbor amerického Senátu schválil nomináciu Wraya na šéfa FBI

20.07.2017 20:17

Dvadsaťčlenný výbor pre súdnictvo Senátu amerického Kongresu jednohlasne schválil nomináciu Christophera Wraya na šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

strečno,žilinca,cesta

Popod Strečno už neprejdú ani vodáci

20.07.2017 20:00

Cestu pod hradom Strečno skôr ako na konci mesiaca určite neotvoria. Najnovšie pre stále sa odlamujúce skaly z brala dokonca vyhlásili zákaz splavovania Váhu.

Česko, koruna, mena, peniaze

Česká koruna prvýkrát po intervenciách prelomila hranicu 26 Kč za euro

20.07.2017 19:54

Česká mena vo štvrtok prvýkrát od ukončenia intervencií Českej národnej banky prelomila hranicu 26 korún za euro, keď posilnila na 25,995 Kč za euro.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,176
Celková čítanosť: 1896714x
Priemerná čítanosť článkov: 1613x

Autor blogu

Kategórie