Založ si blog

Nie je to Na telo, ale s Puškárovou áno a neodolal som!

Milovníci politickej talkshow vedia, že reláciu s takýmto názvom voľakedy dávno vysielala televízia Markíza pravidelne, vlastne nielen s veľkým ohlasom, ba dá sa povedať, že veru aj bezkonkurenčne, lebo moderátorka Puškárová sa svojim šarmom, rozhľadom, osobnou odvahou a dokonalou kontrolou emócií aj naozaj v napätých situáciách zaslúžila o jej neuveriteľnú popularitu. Jej konkurencia na Jednotke a TA3 je v ponuke dodnes, akceptujem ju naozaj iba občas, ba tú verejnoprávnu ponuku skôr nie, lebo personálne obsadenie a nekorektné politické pozadie mi naozaj nevyhovuje, ale teraz som sa po dlhom čase na nedeľu  tešil – Zlatica Puškárová ako keby to svoje dávne Na telo vzkriesila v podobe verejnej diskusie vo svojom štúdiu, s hosťami Róbertom Ficom a Bélom Bugárom.

Budem celkom spravodlivý, debata týchto dvoch politikov tu bola v ponuke iba pred týždňom na TA3, neuspokojila ma, moderátor Noro Dolinský a veru aj Béla Bugár neodolali tlaku premiéra Fica a jeho „presilovka“ bola viac ako presvedčivá, ale o to nekorektnejšia a ak máte hľadať iba realitu a výhradne pravdu, je takáto réžia talkshow naozaj pomýlená. Od nástupu Róberta Fica do veľkej politiky Slovensko vie, že neznesie verejnú oponentúru, ak si čo len trošku mohol  podmienky svojich televíznych produkcií určovať vystupoval najradšej sám, svojho času ešte „znášal“ aj fajnového Figeľa, so slovníkom výhradne mierumilovným a teraz ma teda začala strašiť myšlienka, že v rovnakej pozícii bude aj Bugár!

Také som teda mal očakávania, bude to repríza on man show z TA3, alebo si Puškárová udržala svoje nadanie byť v svojej relácii vedúcou osobnosťou a poteší ma vo viere k spomienkam, že Na telo bolo mimoriadne a potom ani Bugár už nemá srdce v gatiach, čo po tých rokoch naozaj nemá žiadne záruky a prisahám, tá ponuka sľubovanej bitky názorov a slov ma presvedčivo fascinovala!

Nuž a nakoniec to bolo voľačo na celkom iný spôsob prezentácie, Utečenecká kríza, ako Markíza tú svoju reláciu nazvala a aj jej uvedenie na obrazovky malo celkom neuveriteľnú  podobu – mimoriadne vysielanie s prezentáciou v prerušení naplánovaného programu, bez akejkoľvek, čo i len formálnej reklamy a nebyť mojej abnormálnej zvedavosti a nedočkavosti by som naozaj nič nevedel a dnes iba banoval. Alebo ktohovie, lebo čítajte, moje očakávanie prežilo naozaj absolútne inú realitu.

Štúdio Markízy malo naozaj celkom inú podobu, ako keď Zlatica Puškárová vysielala svoje Na telo, veru už aj s takými politikmi, na ktorých sa na Slovensku celkom zabudlo, alebo naozaj nespomína v dobrom a sedela s nimi v jedinom šíku oproti kamere. Žiadne oponentúry, žiadne nenávistné pohľady z očí do očí a prisahám, kým ona aj tak pôsobila dokonale, profesionálne nastajlovaná moderátorka hodná pomenovania kus krásnej a sebavedomej dámy, tí dvaja politici ako keby boli voľajakým optickým  tajomstvom zošúverený a vyšedivený, ba aj celkom bez espritu sebavedomia, ináč akurát na nich dvoch dobre objaviteľná a pre istotu už teraz radšej prezradím, že Puškárová nemala naozaj žiadne ambície tých pánov v niečom skúmať, porovnávať, hodnotiť, alebo čo i len v osobných postojoch opisovať, naozaj jej išlo iba o možnosť Slovensku prezentovať, čo oni a migranti, ako to prežívajú, hodnotia a teda celkom jednoznačne, bolo nám treba na pozadí sprievodných reportáží hádať, akými ľuďmi tak naozaj sú.

Vôbec sme netušili, ako má svoju reláciu pripravenú, iba sme tušili, že všetko bude celkom ináč ako v televíznej debate politikov v spoločnosti moderátorky a všetko sa začalo jej požiadavkou – pán premiér, prezraďte nám, aký bude váš finálny postoj v kauze kvóty migrantov, pôjdete naozaj proti všetkým a tak ako už sme privykli, bol jednoznačne rozhodnutý. Spoločenstvo EÚ nám navrhuje prijatie permanentne pôsobiaceho systému prijatia kvót a na to budem mať vždy rovnakú odpoveď – s tým nebude Slovensko súhlasiť naozaj nikdy!

Celkom jednoducho sa dal vyprovokovať náznakom pochybností o téme označenia permanentný systém pôsobenia a vysvetľoval skôr svoje vnútorné presvedčenie než realitu, lebo takýto argument tu našiel dominanciu vlastne z ničoho nič a jednoducho bol smiešny! Navrhovanú kvótu od EÚ, v známom počte viac ako 2000 osôb, povýšil na počet „nezvládnuteľných 50 000“, lebo vraj ten terminus technicus permanentný je toho zárukou!

Svoj rozhovor s Bugárom realizovala Puškárová s obrovským nadhľadom, skonštatovala celkom nemilosrdne, že aj on a celý Klub MOST – HÍD hlasovali súhlasne s poslancami Smeru a tiež mi bolo nepríjemné, ako sa viac ako nezodpovedne bránil voľajakému nesúhlasu s takouto praxou. Vraj pozor, ináč v parlamente ako všetci ostatní hlasovali iba asi len štyria poslanci a bolo cítiť, ako bagatelizuje tento fakt, lebo oveľa hlasnejšie hlásal, že my migrantom poskytneme pomoc! A všetko to obalil do rečičiek o skúmaní ich pôvodu a príčiny migrácie, ekonomické príčiny sa vylučujú, pomáhal si aj postojom ministra Lajčáka a nezabudol na to najdôležitejšie z Ficovej argumentácie – ľudia u nás sa boja, majú z migrantov obrovský strach!   

Bolo viac ako interesantné, ako rozdielne na ich prvé reakcie reagovala Puškárová, celkom prirodzene ako žena a matka, empaticky, solidárne a bolo neuveriteľne primitívne, ako na jej repliku reagoval Fico. To všetko odmietame, sme suverénna a slobodná krajina, kvóty odmietame dnes a vždy! A teraz klasika „stálosti názorov Bugára“, vraj my naopak, sme ochotní zmeniť svoj postoj ku kvótam, zľakli sme sa, ako to všetko aj okolo Gabčíkova premiér vysvetľoval, bola to chyba Smeru a spravodlivo mu veru Fico dal obrazne povedané poriadne zaucho – ty si nikdy nebol a nie si ani teraz za nič zodpovedný a čestné slovo, Bugár bol ešte menší a ešte šedivejší!

A potom prišlo prekvapenie, anketa občanov a ich  postoje ku kauze migranti, samozrejme známych a potom aj Výzva k ľudskosti prezentovaná jej reprezentantom Jánom Orlovským a buďte si istí,  že to bolo až radikálne naturálne! Počúvať Borisa Kollára a väčšinu respondentov, vraj deväť z desiatich bolo voľačo z dielne občianskej nenávisti a čo ako sa Leško, Šišková, Haydu či Kuffa snažili, takéhoto nášho „reprezentanta“ nemali šancu prekričať! Poviem pravdu, atmosféra v štúdiu bola viac ako negatívna a všetko skomplikovala aj reportáž o hrôzach nových migračných ciest cez Chorvátsko a Slovinsko a bol som rád, keď sa ešte raz pripomenuli ľudia z Výzvy k ľudskosti s pripomenutím, že tí ľudia sú na úteku už viac ako tri roky a našu pomoc potrebujú aj si ju zasluhujú!

Puškárová sa celkom nástojčivo svojich hostí spýtala, tak čo poviete, ako sa to bude riešiť a kým Fico celkom zhorel na báchorkách o vine európskych veľmocí vo veci bombardovania Sýrie a Lýbie a vyjadrením nádejí, že verí v možné zmeny ich hodnotenia našej tvrdohlavosti, Bugár sa stal absolútnou nulou človečenstva, chameleónom, čo si nevie ani len vybrať medzi dobrom a zlom!

Nuž a celkom samozrejme mi nedá, hodnotiť aj spôsob moderovania tejto „mimoriadnosti“ v podaní Zlatice Puškárovej. Bola ako keby vôbec ničia, ak mi budete chcieť rozumieť a to aj napriek tomu, že je stále žensky príťažlivá, matersky výnimočná a profesionálne dokonalá, dokázala sa predviesť bezpohlavne, necitlivo, nezainteresovane, jednoducho bola celkom iná, ako som ju obdivoval!  Škoda, to nebola vôbec ona, moderátorka jej vizáže si takýto imidž naozaj nezaslúži, k žene a nota bene presne takejto city jednoducho patria a ak sa ešte niekedy odhodlá svoju profesiu zreprízovať, nech je to výhradne v podobe dávnej moderátorky so srdcom, dušou a veru aj myslením a jazykom ako predtým, to bolo jednoducho skvelé a naozaj dobré!!!

Takáto demokracia je vlastná naozaj iba málokomu

25.07.2017

Presne to sa mi žiada skonštatovať presne v tej chvíli, keď sa verejne diskutuje o mocenských rozhodnutiach verejnej správy štátu v Poľsku, ktorá je pod kuratelou politickej strany PiS predovšetkým viac »

Mocnár v podobe karikatúry

24.07.2017

S doznaním sa k účelovosti, že celkom dobre rozumiem poľskému politikovi Jaroslawovi Kaczynskému, čo je predsedom konzervatívnej politickej strany PiS v susednom Poľsku, že v sebe nenašiel viac »

Koalícia je v župných voľbách hanebne nejednotná

23.07.2017

Aby som bol v svojom výbere dovolenkovej témy politicky orientovaného blogu aspoň trošku v ponuke zhodnej s tým extrémom počasia, ktorým nás obšťastňujú meteorológovia – teda horúco, viac »

ciznar, kovacik

Mafiánsky bos rozhádal Čižnára s Kováčikom

25.07.2017 18:30

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár si vyžiadal stanovisko špeciálneho prokurátora v prípade šéfa zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku alias "Kudlu".

Graf, ekonomika

Adient zavrie fabriku v Lozorne, ľuďom ponúka miesto inde

25.07.2017 17:54

Spoločnosť Adient uzatvorí závod v Lozorne ku koncu júna 2018. Ako uviedla firma v tlačovej správe, o tomto kroku v utorok manažment závodu informoval zamestnancov.

Paul Manafort

Manaforta museli predvolať, dobrovoľne vypovedať nechcel

25.07.2017 17:41

Bývalý šéf Trumpovej kampane nechcel dobrovoľne vypovedať vo vyšetrovaní údajných vzťahov medzi ruským vedením a ľuďmi z Trumpovho najbližšieho okolia. Museli ho predvolať.

andrzej duda

Poľský prezident Duda podpísal zákon z poľskej reformy súdnictva

25.07.2017 17:11

Poľský prezident Andrzej Duda dnes podpísal jeden z trojice nedávno parlamentom schválených zákonov, ktoré sú súčasťou reformy poľskej justície, kritizovanej Európskou úniou i domácou opozíciou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,181
Celková čítanosť: 1906761x
Priemerná čítanosť článkov: 1615x

Autor blogu

Kategórie