Založ si blog

Nedeľa v politickej publicistike už nemá šmrnc

Ak si voľakto myslí, že na takýto titulok nemám právo, lebo politická talkshow na televíznych portáloch je priveľmi široký a veru aj dlhodobý artikel, mýli sa. Tá klasická snaha redaktorov a  moderátorov našich televíznych produkcií, od samého začiatku motivovaná snahou svojim poslucháčom ponúkať klasický rešerš udalostí, čo ovplyvňujú dianie vo svete a potom aj u nás, ma  od svojich začiatkov lákala a odkedy som sa stal seniorom a mal z ničoho nič dosť času a priestoru na interes, viac ako často som sa práve v nedeľu stal ignorantom rodinného rozvrhu. Od skromných začiatkov, na celonárodnom programe, až po dnešok, keď je tu TA3, Jednotka, z času na čas JOJ a teraz už naozaj iba občas aj Markíza, plus ponuka z Čiech, ktorá je širokospektrálnejšia a profesionálne spôsobilejšia, lebo Václav Moravec je stálica v rozpuku, ako sa  naoko závistlivo srdím a kto si moju ponuku čítaval aspoň po víkende vie, že si nevymýšľam!

Žiaľ, nič netrvá večne, ten slogan ma veru spoľahlivo dobehol a hoci som V politike na TA3 pozeral aj 10. októbra, vlastne s hviezdnym obsadením, premiér  Róbert Fico v sólo ponuke a jeho pravá ruka, vo vláde aj v Smere, Róbert Kaliňák, v „duete s Martinom Froncom“ z KDH, veru už celkom zabudnutou persónou, s nulovým interesom verejnosti, rozhodol som sa na pondelok písať radšej o novej automobilke pri Nitre! To až dnes, je utorok 13. 10. 2015, mám v talóne viac odhodlania a možno aj túžbu, prelomiť nepriazeň osudu danú tým dátumom  a to predstavenie, pripravené Norbertom Dolinským, aj moderátorom tej 120 minútovej produkcie, zvládnem pre vás všetkých charakterizovať akurát tak, ako si to podľa mňa zaslúži!

Veľakrát, veru aj na stránkach tohto portálu som už napísal, že náš premiér Fico, je už v druhej repríze vládnej zodpovednosti najradšej, aj v televíznej talkshow, ako hviezda – samučičký sám. Všetci viete, že má v tomto ohľade už spoľahlivo zaužívané postupy a ak by mal prežívať také tie, vraj zložité a nepríjemné chvíle spôsobené prinajmenej impertinenciou partnerov pred kamerou a mikrofónom, radšej s patričným nadhľadom prejaveného pohoršenia a dešpektu odchádza a spravodlivo, čím viac, tým častejšie! A je mu jedno, aká je to udalosť či príležitosť, či je to podobné viac na útek, než na nedorozumenie a nepochopenie a tak bol teda tentoraz s Norom Dolinským „na kus reči“ iba sám!   

Akože po návrate z úžasne úspešnej cesty na Kubu, so skromnou spomienkou, že práve pre cestu na „Ostrov slobody“ prišiel o vystúpenie prezidenta Kisku v parlamente, venované prednostne problematike našej štátnej zodpovednosti a originality v kontexte s migráciou utečencov do Európy a buďte si istý, že jeho slová, jeho reakcie a jeho hodnotenie Kiskovho prejavu ma rozčúlilo naozaj do žerava! Mať tú možnosť, že budem môcť zavolať do štúdia a položiť premiérovi otázku – jasné, nepríjemnú, takú, pred ktorou zásadne spred kamier a mikrofónov uteká, bol by som skonštatoval – prečo si pán premiér vymýšľate? Prezident Kiska o potrebe dodržiavať vysťahovalecké kvóty naozaj nehovoril – naopak! On ich od samého začiatku neuznáva, odmieta a rozdiel medzi jeho a vašim postojom k tým nešťastným utečencom bola a je problematika spolucítenia s blížnym, nič viac, nič menej! A prisahám, nedokážem pochopiť, prečo sa voľačo v tom slova zmysle premiéra nespýtal aj Dolinský??! Veď to ako obyčajný, zvedavý občan musel vedieť a ak si uvedomíte, ako Fico argumentoval, ako Slovákov klamal a ako falošne obhajoval svoj postoj a prezidentské argumenty v samotnej podstate ich odkazu pre nás a aj pre celý svet banalizoval, v tej chvíli mala spravodlivosť tohto  sveta spôsobiť, aby sa Dolinský v štúdiu zmenil na figúrku ťuťmáka slúžiaceho moci, už bez jazyka, celkom nemého, aby konečne vedel a poznal zásady spravodlivosti platné v ľudskej spoločnosti! A Slovensko automaticky s ním, lebo…

Ale aj pokračovanie bolo nanešťastie celkom nekorektné, také originál smerácke a ficovské, ak mám byť všetko podstatné približujúcim a hodnotenie kubánskej misie nášho premiéra bolo, okrem „náhodnej podobnosti“ na cestu Svätého otca Františka a rokovanie prezidenta USA Obamu s Raulom Castrom, o vzťahoch a ich obnove vzťahov s Kubou, tým klasickým a rozprávkovým – do tretice úspešným sa stalo Slovensko. Aj s „výsledkami jednaní a rokovaní“, senzácie hodných v každom ohľade! Veď uznajte, bez príprav a predbežných rokovaní, z jednej vody načisto, bez tých náležitostí spojených s formalitami, bez ktorých sa v svete diplomacie nedá ani len dýchať, je vraj na svete v komplexnej podobe deblokácia kubánskeho dlhu, vraj „podopretá dovozom zázračných liekov produkovaných na Kube“ a diabetici u nás tešte sa, to veru nemá zatiaľ k dispozíci vari nikto na svete!

Ako už pamätník som si okamžite pripomenul dovoz kubánskych pomarančov, čo nás mali na nedostatkovom trhu tropického ovocia spasiť svojou úžasnou prítomnosťou, ale tak celkom to nebolo ono, k ich ponuke bolo treba priložiť poučenie – Slováci, tak toto sú naozaj pomaranče, nepochybujte a ako si dobre pamätám, hoci vládla medzi nami a nimi vtedy solidarita, ten skvelý biznis dlho neprekvital! Väčšina národa už o tom nevie naozaj nič, iba ak vtipy…

Takpovediac druhá časť politickej talkshow už mala mať podobu besedy – moderátor a vraj nekompatibilní politici, lebo Róbert Kaliňák zo Smeru a Martin Fronc z KDH sa ináč špecifikovať ani nedajú. A naviac, téma bytostne aktuálna, story vysťahovalectvo a Európa, samozrejme naša republika, naše etnikum, naše zásady, viera a solidarita aj humánnosť a hoci som očakával klasické nezhody v merite problematiky, nič také som ani len v náznaku nezaregistroval! Minister vnútra ako „keby predspevoval“ a dávny exminister školstva z opozičnej politickej strany ako keby mu robil ozvenu  a prekvapujúco, naozaj vernú! Z času na čas tak trošku zajakavú, ale finálne zrozumiteľnú a v tej chvíli mi bolo jasné, že čas predvolebný naozaj nastáva!

Takmer vždy je to tak, keďže je v prieskumoch verejnej mienky pravidlom, že Smer je v tomto ohľade favorit, alebo skôr „forhond“, KDH sa usiluje nebyť prvoplánovým súperom a protivníkom už vôbec nie, lebo kdesi v utajení ich filozofie vypočítavosti tlie iskierka – čo keby náhodou, veď sa to dá celkom dobre vidieť – že by z nás mohla byť po voľbách aliancia!?  Už je to celkom dobre vidieť aj cítiť, aj keď voľakedy bol Hrušovský akurátnejším hlásnikom takýchto jednoduchých hádaniek, ale pokojne budem tvrdiť, že tentoraz sa aj Fronc snažil a to duo s Kaliňákom vôbec neznelo falošne, hoci smiešne a nedôveryhodne to áno!

A už musím k tomu všetkému, súvisiacemu s titulkom blogu, pripísať iba finálnu bodku – V politike na TA3 sa v réžii Nora Dolinského stalo programom s prívlastkom záslužná predvolebná kampaň vládnuceho Smeru – predčasná a celkom nekorektná, ale naozaj nespochybniteľná.

To viete, s nádejou vzdychnem – Ľuba Oravová, drž sa, nepodľahni, odolaj a bráň si svoju moderátorskú nezávislosť  a s vierou v zázrak ešte aj čosi naviac! Do volieb je to cca ani nie pol roka, čo keby ste v Markíze nabrali odvahu a dali priestor, pre mňa stále v dobrej povesti a kurze  moderátorskej talkhow špičke Puškárovej, lebo jej Na telo malo význam, cveng a predovšetkým úroveň, v kontexte s dokonalosťou kumštu tejto profesie!? Som si istý, že by Slovensko nesklamala, v žiadnom očakávaní, lebo byť krásne a spravodlivo zvedavou ženou na obrazovke ešte naozaj zvláda, bez poplatnosti slúžiť moci bola vždy preukazná a s dobrým, neveľkým, ale výkonným štábom by sa zasa stala úžasným výkladom aj takejto komerčnej televízie. Iba nedávno nás o tom v akejsi verejnej skúške presvedčila a byť to tak pravidelne, ej bisťu, to by bolo!

Pravda a radnica Prešova sú držiteľmi plakety Senior Friendly. . .

22.10.2018

Tú svojim spôsobom nenápadnú správu som dostal ešte v piatok večer po slávnosti v Bratislave, v priestoroch Zichyho paláca, kde organizácie, spoločenské inštitúcie, výrobné podniky a združenia, viac »

S Vietnamom skôr čarujeme než rokujeme – k našej hanbe!

21.10.2018

Kauza únosu vietnamského občana z územia Nemecka, kam sa ešte v roku 2017 s pasom znejúcim na meno Trinh Xuan Thanh ako podnikateľ uchýlil pred trestným vyšetrovaním v svojej domovine a podal viac »

Komunálne voľby sú za rohom, ale motivácia účasti v nich je nepreukazná. . .

20.10.2018

Nuž v prvom rade musím všetkým spoluobčanom pripomenúť, že v komunálnych voľbách sa pre obce a mestá, čo sú osídlenia v tomto ohľade klasifikované počtom v nich žijúcich obyvateľov, viac »

SR NRSR EÚ parlamentný summit členské štáty BAX

Slovensko vysiela v zahraničnej politike protirečivé signály

22.10.2018 10:00

Rozporné stanoviská môžu podľa expertov postupne viesť k strate dôveryhodnosti mena krajiny.

pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodej

Čerpaciu stanicu v Šuranoch vylúpili s detskou pištoľou dvaja študenti

22.10.2018 09:59

Pri lúpeži vznikla celková škoda za takmer 720 eur.

pečivok, rohlík, obchod

Vzbura pekárov voči reťazcom. Čerstvé rožky na Vianoce možno nebudú

22.10.2018 09:49

Pekári pohrozili, že už počas tohtoročných Vianoc nedodajú čerstvé výrobky do zahraničných obchodných reťazcov.

SR Bratislava Nehoda Dopravná BAX

Na ceste z Bratislavy do Rovinky sa zrazili tri autá a kamión

22.10.2018 09:35

Hasiči vyslobodili jednu zakliesnenú osobu z vozidla a poskytujú viacerým osobám prvú pomoc.