Založ si blog

Nedeľa v politickej publicistike už nemá šmrnc

Ak si voľakto myslí, že na takýto titulok nemám právo, lebo politická talkshow na televíznych portáloch je priveľmi široký a veru aj dlhodobý artikel, mýli sa. Tá klasická snaha redaktorov a  moderátorov našich televíznych produkcií, od samého začiatku motivovaná snahou svojim poslucháčom ponúkať klasický rešerš udalostí, čo ovplyvňujú dianie vo svete a potom aj u nás, ma  od svojich začiatkov lákala a odkedy som sa stal seniorom a mal z ničoho nič dosť času a priestoru na interes, viac ako často som sa práve v nedeľu stal ignorantom rodinného rozvrhu. Od skromných začiatkov, na celonárodnom programe, až po dnešok, keď je tu TA3, Jednotka, z času na čas JOJ a teraz už naozaj iba občas aj Markíza, plus ponuka z Čiech, ktorá je širokospektrálnejšia a profesionálne spôsobilejšia, lebo Václav Moravec je stálica v rozpuku, ako sa  naoko závistlivo srdím a kto si moju ponuku čítaval aspoň po víkende vie, že si nevymýšľam!

Žiaľ, nič netrvá večne, ten slogan ma veru spoľahlivo dobehol a hoci som V politike na TA3 pozeral aj 10. októbra, vlastne s hviezdnym obsadením, premiér  Róbert Fico v sólo ponuke a jeho pravá ruka, vo vláde aj v Smere, Róbert Kaliňák, v „duete s Martinom Froncom“ z KDH, veru už celkom zabudnutou persónou, s nulovým interesom verejnosti, rozhodol som sa na pondelok písať radšej o novej automobilke pri Nitre! To až dnes, je utorok 13. 10. 2015, mám v talóne viac odhodlania a možno aj túžbu, prelomiť nepriazeň osudu danú tým dátumom  a to predstavenie, pripravené Norbertom Dolinským, aj moderátorom tej 120 minútovej produkcie, zvládnem pre vás všetkých charakterizovať akurát tak, ako si to podľa mňa zaslúži!

Veľakrát, veru aj na stránkach tohto portálu som už napísal, že náš premiér Fico, je už v druhej repríze vládnej zodpovednosti najradšej, aj v televíznej talkshow, ako hviezda – samučičký sám. Všetci viete, že má v tomto ohľade už spoľahlivo zaužívané postupy a ak by mal prežívať také tie, vraj zložité a nepríjemné chvíle spôsobené prinajmenej impertinenciou partnerov pred kamerou a mikrofónom, radšej s patričným nadhľadom prejaveného pohoršenia a dešpektu odchádza a spravodlivo, čím viac, tým častejšie! A je mu jedno, aká je to udalosť či príležitosť, či je to podobné viac na útek, než na nedorozumenie a nepochopenie a tak bol teda tentoraz s Norom Dolinským „na kus reči“ iba sám!   

Akože po návrate z úžasne úspešnej cesty na Kubu, so skromnou spomienkou, že práve pre cestu na „Ostrov slobody“ prišiel o vystúpenie prezidenta Kisku v parlamente, venované prednostne problematike našej štátnej zodpovednosti a originality v kontexte s migráciou utečencov do Európy a buďte si istý, že jeho slová, jeho reakcie a jeho hodnotenie Kiskovho prejavu ma rozčúlilo naozaj do žerava! Mať tú možnosť, že budem môcť zavolať do štúdia a položiť premiérovi otázku – jasné, nepríjemnú, takú, pred ktorou zásadne spred kamier a mikrofónov uteká, bol by som skonštatoval – prečo si pán premiér vymýšľate? Prezident Kiska o potrebe dodržiavať vysťahovalecké kvóty naozaj nehovoril – naopak! On ich od samého začiatku neuznáva, odmieta a rozdiel medzi jeho a vašim postojom k tým nešťastným utečencom bola a je problematika spolucítenia s blížnym, nič viac, nič menej! A prisahám, nedokážem pochopiť, prečo sa voľačo v tom slova zmysle premiéra nespýtal aj Dolinský??! Veď to ako obyčajný, zvedavý občan musel vedieť a ak si uvedomíte, ako Fico argumentoval, ako Slovákov klamal a ako falošne obhajoval svoj postoj a prezidentské argumenty v samotnej podstate ich odkazu pre nás a aj pre celý svet banalizoval, v tej chvíli mala spravodlivosť tohto  sveta spôsobiť, aby sa Dolinský v štúdiu zmenil na figúrku ťuťmáka slúžiaceho moci, už bez jazyka, celkom nemého, aby konečne vedel a poznal zásady spravodlivosti platné v ľudskej spoločnosti! A Slovensko automaticky s ním, lebo…

Ale aj pokračovanie bolo nanešťastie celkom nekorektné, také originál smerácke a ficovské, ak mám byť všetko podstatné približujúcim a hodnotenie kubánskej misie nášho premiéra bolo, okrem „náhodnej podobnosti“ na cestu Svätého otca Františka a rokovanie prezidenta USA Obamu s Raulom Castrom, o vzťahoch a ich obnove vzťahov s Kubou, tým klasickým a rozprávkovým – do tretice úspešným sa stalo Slovensko. Aj s „výsledkami jednaní a rokovaní“, senzácie hodných v každom ohľade! Veď uznajte, bez príprav a predbežných rokovaní, z jednej vody načisto, bez tých náležitostí spojených s formalitami, bez ktorých sa v svete diplomacie nedá ani len dýchať, je vraj na svete v komplexnej podobe deblokácia kubánskeho dlhu, vraj „podopretá dovozom zázračných liekov produkovaných na Kube“ a diabetici u nás tešte sa, to veru nemá zatiaľ k dispozíci vari nikto na svete!

Ako už pamätník som si okamžite pripomenul dovoz kubánskych pomarančov, čo nás mali na nedostatkovom trhu tropického ovocia spasiť svojou úžasnou prítomnosťou, ale tak celkom to nebolo ono, k ich ponuke bolo treba priložiť poučenie – Slováci, tak toto sú naozaj pomaranče, nepochybujte a ako si dobre pamätám, hoci vládla medzi nami a nimi vtedy solidarita, ten skvelý biznis dlho neprekvital! Väčšina národa už o tom nevie naozaj nič, iba ak vtipy…

Takpovediac druhá časť politickej talkshow už mala mať podobu besedy – moderátor a vraj nekompatibilní politici, lebo Róbert Kaliňák zo Smeru a Martin Fronc z KDH sa ináč špecifikovať ani nedajú. A naviac, téma bytostne aktuálna, story vysťahovalectvo a Európa, samozrejme naša republika, naše etnikum, naše zásady, viera a solidarita aj humánnosť a hoci som očakával klasické nezhody v merite problematiky, nič také som ani len v náznaku nezaregistroval! Minister vnútra ako „keby predspevoval“ a dávny exminister školstva z opozičnej politickej strany ako keby mu robil ozvenu  a prekvapujúco, naozaj vernú! Z času na čas tak trošku zajakavú, ale finálne zrozumiteľnú a v tej chvíli mi bolo jasné, že čas predvolebný naozaj nastáva!

Takmer vždy je to tak, keďže je v prieskumoch verejnej mienky pravidlom, že Smer je v tomto ohľade favorit, alebo skôr „forhond“, KDH sa usiluje nebyť prvoplánovým súperom a protivníkom už vôbec nie, lebo kdesi v utajení ich filozofie vypočítavosti tlie iskierka – čo keby náhodou, veď sa to dá celkom dobre vidieť – že by z nás mohla byť po voľbách aliancia!?  Už je to celkom dobre vidieť aj cítiť, aj keď voľakedy bol Hrušovský akurátnejším hlásnikom takýchto jednoduchých hádaniek, ale pokojne budem tvrdiť, že tentoraz sa aj Fronc snažil a to duo s Kaliňákom vôbec neznelo falošne, hoci smiešne a nedôveryhodne to áno!

A už musím k tomu všetkému, súvisiacemu s titulkom blogu, pripísať iba finálnu bodku – V politike na TA3 sa v réžii Nora Dolinského stalo programom s prívlastkom záslužná predvolebná kampaň vládnuceho Smeru – predčasná a celkom nekorektná, ale naozaj nespochybniteľná.

To viete, s nádejou vzdychnem – Ľuba Oravová, drž sa, nepodľahni, odolaj a bráň si svoju moderátorskú nezávislosť  a s vierou v zázrak ešte aj čosi naviac! Do volieb je to cca ani nie pol roka, čo keby ste v Markíze nabrali odvahu a dali priestor, pre mňa stále v dobrej povesti a kurze  moderátorskej talkhow špičke Puškárovej, lebo jej Na telo malo význam, cveng a predovšetkým úroveň, v kontexte s dokonalosťou kumštu tejto profesie!? Som si istý, že by Slovensko nesklamala, v žiadnom očakávaní, lebo byť krásne a spravodlivo zvedavou ženou na obrazovke ešte naozaj zvláda, bez poplatnosti slúžiť moci bola vždy preukazná a s dobrým, neveľkým, ale výkonným štábom by sa zasa stala úžasným výkladom aj takejto komerčnej televízie. Iba nedávno nás o tom v akejsi verejnej skúške presvedčila a byť to tak pravidelne, ej bisťu, to by bolo!

Včera vylúčené, dnes nevyhnutné a je za tým Trump

18.01.2018

Ten titulok je špecifikovaný ako platná dogma našej vládnej filozofie súvisiacej s príchodom cudzej pracovnej sily na náš pracovný trh a nepochybujem vôbec o tom, že široká verejnosť sa viac »

Podľa mňa je táto cestička k cieľu dobrým nápadom. . .

17.01.2018

Pevne verím, že si celé Slovensko dokáže veľmi presvedčivo spomínať na prezentáciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara v reportáži z jednej mnohých rómskych viac »

Skúsim hádať, čo je pre nášho premiéra platná norma myslenia

16.01.2018

Po prvom kole prezidentských volieb sa situácia súvisiaca s udalosťami, čo ich sprevádzali viditeľne upokojila, všetko dostalo prijateľnú podobu viac či menej zodpovedných prognóz vecí spojených viac »

Bratislava, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina

Slovensko je 30. krajinou sveta v rebríčku kvality života

18.01.2018 22:21

Slovensko sa ocitlo sa medzi krajinami s "vysokým sociálnym pokrokom" pri skúmaní 50 ukazovateľov kvality života.

trump, duda

Poľský prezident Duda sa poďakoval Trumpovi, že bojuje proti falošným správam

18.01.2018 21:49

Trump ako "falošné správy" najčastejšie označuje informácie médií o sebe, s ktorými nesúhlasí. Duda sa zas sťažuje na údajné "falošné správy" šírené o poľskej vláde.

Porošenko

Rusko: Ukrajinský zákon o Donbase možno považovať za prípravu na novú vojnu

18.01.2018 20:15

Zákon vôbec nie je o reintegrácii, práve naopak, jeho cieľom je rozdeliť Ukrajinu ešte viac a odcudziť občanov žijúcich v Donbase, konštatovalo ruské ministerstvo.

Danko

Predseda NR SR sa na Bratislavskom hrade stretol s viac ako 50 diplomatmi

18.01.2018 20:04

Po 25 rokoch samostatnosti vie Slovenská republika ešte hlbšie oceniť postoj krajín, ktorého sa jej dostalo v čase, keď pomoc a ochranu najviac potrebovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,368
Celková čítanosť: 2240701x
Priemerná čítanosť článkov: 1638x

Autor blogu

Kategórie