Založ si blog

Poučky v praxi – u nás stavbári, vo Veľkej Británii futbalisti

Je to zdanlivo ničím si podobná činnosť ľudí v spoločenstve, ale komu sa zažiada predsa len nájsť zákonité podobnosti, nájde ich nielen spoľahlivo a rýchlo, ale veru aj s patričným poučením. A to aj napriek tomu, že stavbárske profesie a podnikanie v tejto branži je ľudská činnosť zameraná na tvorby trvalých hodnôt, najčastejšie v kontexte s celospoločenskými projektmi veľkých a dôležitých investícií a futbal je síce iba obyčajný šport podľa presných pravidiel, ale stal sa viac ako iba ľudovou zábavou, ba znalec sa už vôbec nebráni jeho viditeľnú podobu v celom svete pokojne nazvať tiež podnikaním. Všetci budete celkom iste súhlasiť s tvrdením, že nie vždy a celkom všetko je napriek pevným pravidlám pre obe tieto „profesionálne združenia“ celkom v poriadku – ak mi dovolíte použiť tento terminus technicus, lebo počty v stavebníctve zamestnaných a futbalom v jeho mnohorakosti sa živiacich budú vari porovnateľné „armády“ a bez pochybností – je tam vždy čo spochybňovať, o čom pochybovať a nad čím lámať aspoň palicu, ak nie priamo ohýbať paragrafy s následkom trestu celkom exemplárnym!

Príkladov s tým stavbárskym „hriechom“ je v posledných časoch akurát u nás priveľa, aj takých celkom neuveriteľných, lebo uznajte, rozpad novostavieb je nielen škoda, ale veru aj nezodpovedné „kocúrkovo“, ale predsa len, sú naozaj aj horšie príklady, lebo ľudské obete v kontexte s výstavbou mali svoju podobu prednostne v dávnej histórii a teraz nám ich pripomenula „sláva celonárodná“, keď Národná diaľničná spoločnosť otvorila nový, síce iba 9 kilometrový úsek z Jánoviec po Levoču. S poriadnym meškaním, lebo pôvodný termín odovzdania stavby bol koniec roka 2013,  jeho opravená podoba leto 2014 a hľa, všetko oslavujeme až teraz a aj to s poriadne čiernym fľakom hanby, o ktorej veru nemal nikto z oficiálnych celebrít slávnosti potrebu ani len hlesnúť!

Pripomeniem vám príčinu – na tomto úseku diaľnice, pri obci Kurimany, je stavba mostného objektu, na večné veky poznačená tragédiou ľudských obetí a utrpenia viacerých, lebo pri jeho výstavbe sa udialo voľačo stavbárskej profesie nehodné – pri výstavbe sa objekt zrútil a štyri ľudské životy sú navždy zapísané ako celkom márna obeť! Je zvláštne, ale pre Slovensko aj tak typické či všedné, že príčiny tej tragédie sa doteraz nevyšetrili, nepoznáme dôvody tej hrôzy, pri celkom prirodzenej aktivite stavbárov, je to naozaj iba ich všedná profesia a ak budete premýšľať nad funkčnosťou spravodlivosti u nás vedzte, že všetko je iba v riešení a hľadaní. Vinníkov predovšetkým, lebo jediné, pod čo sa ako sprostredkovaný informátor môžem podpísať je fakt, že firmy ponúkali výrazné zlacnenia v procese betónovania mostnej konštrukcie, až neuveriteľne zmätočnú podobu zmluvných dodávateľov diela a jeho priamych zhotoviteľov, čo sa prejavuje až doteraz neschopnosťou vyšetrovateľov určiť finálnu zodpovednosť nielen za zodpovedné dielčie technológie použité pri výstavbe, ale aj rôznorodosť stavebného dozoru, ktorá je celkom chaotická.

Viete, stavebná prax a zmluvné vzťahy medzi investorom a dodávateľom stavby je poriadna mätež firiem, tie veľké, napríklad Váhostav, sa už v priebehu času „preslávili“ okrádaním menších, ktorým nevyplatili žiadne dohodnuté mzdy a náhrady  a v tomto reálnom prípade to je veru ešte komplikovanejšie – betonárske práce síce ako dodávateľ zmluvne podpísala česká firma BÖGL – Krýsl, ale viem celkom presne, že ich zverila prešovskej firme Semos a všetko je celkom samozrejme zbytočne komplikované. Mätež problémov by mali vyšetrovatelia vyriešiť vraj čo najskôr, ale dobre sa držte – na svete je „doma spoľahlivá klebeta“, že vraj nikto zodpovedný neočakáva, že bude voľakto naozaj odsúdený a tak sa veru minister Počiatek musel pri slávnostnej reči na otvorení stavby cítiť zle – nedobre!

A to naozaj práve pre ten „neporiadok“, čo si NDS a ministerstvo dopravy so všetkými svojimi zložkami spôsobilo vo vlastnej réžii, lebo na prvý pohľad sa všetkým, čo to sledovali naozaj zdalo, že problémom horším ako „vlas v polievke“ bola prítomnosť Igora Matoviča, kritika vlády, ktorého síce na slávnosť nepustili, ale z násypu nad zhromaždením sa svetu prezentoval transparentom, s naozaj hanbu evokujúcim heslom spájajúcim ľudské obete s politikou vlády Fica a Širokého zbojstvom, čo zo slávy urobilo frašku a hanbu zodpovedných.

Toľko teda stavbárska story, dá sa povedať, celá naša a teraz teda tá svetová, futbalová! Ponúkam vám až dve jej podoby a kým tá úvodná je takpovediac naozaj hanbou všetkých zodpovedných a na škodu celému svetu, tá druhá, ako si prečítate, je voľačím pre svet športu a všeľudskej zábavy prínosom! Problémy spojené s riadiacim orgánom svetového futbalu organizáciou FIFA naozaj hýbu svetom, je v tom ľudská česť i chamtivosť, podvody, zločinnosť, nezákonnosť na veľa spôsobov a naozaj všetci priaznivci tejto hry už vedia, že takmer nikomu z tých naozaj zodpovedných sa nedá veriť, že ich ruky sú v zmysle fair play čisté! Je to bytostný problém, veď nájsť nové vedenie FIFA a s čistým svedomím mu zveriť zodpovednosť za svetový futbal naozaj nebude nič jednoduché, ale „čistiť“ ten Augiášov chliev si nechám až na inú príležitosť.

Teraz radšej voľačo pre človeka s citom športovca, fanúšika tejto hry a dodržiavateľa predpísaných pravidiel vhodnejšie a verte mi, futbal v Londýne, na štadióne Arsenalu, kde sa utorok stretli v Lige majstrov domáci s nemeckými futbalovými géniami z Bayernu Mníchov, sa na takúto prezentáciu hodil naozaj ako, s prepáčením za preukaznosť vulgárneho prirovnania – ako zadok na šerbeľ!

Som fanúšikom týchto mužstiev, nevynechám naozaj nič, čo je v televíznej ponuke a čítam všetko, čo o nich agentúry uverejnia a ak by som sa mal rozhodnúť, komu viac drukujem, budem radšej ako bez jazyka. Tréner Bayernu, katalánsky rodák Pepe Guardiola je väčší svetobežník, možno aj preslávenejší teoretik, to jeho, ako to ja po svojom nazývam, titicaca, je geniálny spôsob udržiavať loptu pod kontrolou, získavať a udržiavať priestor a privádzať súpera do zúfalstva  je  v súčasnosti naozajstný hit futbalovej módy a aby ste mi cekom dobre porozumeli, čo to v praxi na trávniku pri hre naozaj znamená, tak uvádzam štatistiku z tohto stretnutia, ešte za stavu  0:0. Počet prihrávok medzi domácimi „kanoniermi“ 124, ale hosťujúci hráči svoju dominanciu v držaní lopty štatisticky doložili neuveriteľným počtom 600 úspešných výmen držania lopty, ale o desať minút neskôr sa realitou stala ich prehra  2:0! Šokujúco, všetko bolo v tej viditeľnej podobe naozaj naklonené na nemeckú stranu – s jedinou výnimkou! Arsen Wenger, tréner Arsenalu s francúzkym pôvodom, už ale domáci futbalový  čarodejník, vyznáva celkom inú filozofiu tejto hry, takú staromódnejšiu, povedal by som klasickú, s dominujúcim herným prvkom – dať gól a dať ich viac ako súper je základ všetkého!

V podaní jeho mužstva to malo podobu tejto samozrejmosti – mať loptu pod kontrolu prináša povinnosť útočiť s cieľom ten gól dať a všetko je tomu podriadené a verte mi, aj jeho verným fanúšikom sa to páči –ich povzbudzovanie a prejavená spokojnosť sú svetovou raritou – nemajú konkurenciu na celom svete. A Wenger na rozdiel od Guardiolu ako keby v priebehu hry už nemusel vôbec rozprávať, za tie roky jeho obdivovania už spoľahlivo poznám jeho gestá radosti i mimiku smútku a tentoraz, napriek prevahe Bayernu, tú reakciu pokrčenou rukou v ostrom pohybe od skrčeného lakťa realizoval až dva razy a znamenalo to dva góly v sieti ináč famózneho Neuera!

Priznávam sa, tento rok Arsenal nezačal dobre, ani domácu ligu a ani Ligu majstrov, ale tentoraz to už bolo naozaj ono! Je to voľačo ako prísľub lepších čias, než to, čo bolo realitou a ak mám porovnávať očakávania ukryté v titulku úvahy, presne tá racionalita tohto svetobežníka v službách anglického futbalu je hodná nasledovania! Jednoducho, presvedčivo, s odhodlaním a s dostatkom kumštu a zodpovednosti – to je naozaj dostatočná abeceda písať úspešné príbehy!

Osobné meditácie sú voľačo prirodzené, samozrejmé a pre mladých poučné. . .

21.01.2019

Veľkú časť nedele som strávil pri televíznej obrazovke sledovaním tenisovej mužskej dvojhry medzi Tsitsipasom a Federerom a kým začiatok toho prenosu mal radostnú ouvertúru, jej finále ma viac »

Prezidentský kandidát strany Smer Šefčovič sám seba podvádza. . .

21.01.2019

Všetci u nás celkom spoľahlivo vedia, že vedúca spoločenská sila špecifikovaná politickou stranou je u nás spoľahlivo akceptovateľná výsledkami parlamentných volieb a už naozaj viackrát viac »

Priority slovenskej politiky sú neuveriteľne dôležité aj rozsiahle. . .

20.01.2019

Tak, ako sa tento januárový týždeň blížil k víkendu s dátumom sobota 19 a nedeľa 20 bolo mi nad slnko jasnejšie, že voľajako jednoznačne sa rozhodnúť, čo bude treba určiť ako prioritu viac »

pumpa, tankovanie, benzín

Na benzínovej pumpe pri Prahe sa opitý muž polial horľavinou

21.01.2019 20:40

Okolnosti udalosti polícia preveruje.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit zasiahne aj dôchodky, slovenská vláda ich chce garantovať

21.01.2019 19:46

Medzi oblasti, ktoré treba legislatívne upraviť v prípade brexitu, patrí nárok na dôchodky.

SR Devínska Kobyla bývalá raketová základňa BAX

Mala nás chrániť pred NATO, dnes je z nej ruina

21.01.2019 19:46

Betónové silá, bunkre a kasárne stavali nad bratislavskou Dúbravkou v rokoch 1979 až 1983.

Rada Európy

Rusko zvažuje odchod z Rady Európy

21.01.2019 19:17

"Diskriminácia na politickom základe je pre nás neprijateľná," znie z Moskvy.