Založ si blog

Poučky v praxi – u nás stavbári, vo Veľkej Británii futbalisti

Je to zdanlivo ničím si podobná činnosť ľudí v spoločenstve, ale komu sa zažiada predsa len nájsť zákonité podobnosti, nájde ich nielen spoľahlivo a rýchlo, ale veru aj s patričným poučením. A to aj napriek tomu, že stavbárske profesie a podnikanie v tejto branži je ľudská činnosť zameraná na tvorby trvalých hodnôt, najčastejšie v kontexte s celospoločenskými projektmi veľkých a dôležitých investícií a futbal je síce iba obyčajný šport podľa presných pravidiel, ale stal sa viac ako iba ľudovou zábavou, ba znalec sa už vôbec nebráni jeho viditeľnú podobu v celom svete pokojne nazvať tiež podnikaním. Všetci budete celkom iste súhlasiť s tvrdením, že nie vždy a celkom všetko je napriek pevným pravidlám pre obe tieto „profesionálne združenia“ celkom v poriadku – ak mi dovolíte použiť tento terminus technicus, lebo počty v stavebníctve zamestnaných a futbalom v jeho mnohorakosti sa živiacich budú vari porovnateľné „armády“ a bez pochybností – je tam vždy čo spochybňovať, o čom pochybovať a nad čím lámať aspoň palicu, ak nie priamo ohýbať paragrafy s následkom trestu celkom exemplárnym!

Príkladov s tým stavbárskym „hriechom“ je v posledných časoch akurát u nás priveľa, aj takých celkom neuveriteľných, lebo uznajte, rozpad novostavieb je nielen škoda, ale veru aj nezodpovedné „kocúrkovo“, ale predsa len, sú naozaj aj horšie príklady, lebo ľudské obete v kontexte s výstavbou mali svoju podobu prednostne v dávnej histórii a teraz nám ich pripomenula „sláva celonárodná“, keď Národná diaľničná spoločnosť otvorila nový, síce iba 9 kilometrový úsek z Jánoviec po Levoču. S poriadnym meškaním, lebo pôvodný termín odovzdania stavby bol koniec roka 2013,  jeho opravená podoba leto 2014 a hľa, všetko oslavujeme až teraz a aj to s poriadne čiernym fľakom hanby, o ktorej veru nemal nikto z oficiálnych celebrít slávnosti potrebu ani len hlesnúť!

Pripomeniem vám príčinu – na tomto úseku diaľnice, pri obci Kurimany, je stavba mostného objektu, na večné veky poznačená tragédiou ľudských obetí a utrpenia viacerých, lebo pri jeho výstavbe sa udialo voľačo stavbárskej profesie nehodné – pri výstavbe sa objekt zrútil a štyri ľudské životy sú navždy zapísané ako celkom márna obeť! Je zvláštne, ale pre Slovensko aj tak typické či všedné, že príčiny tej tragédie sa doteraz nevyšetrili, nepoznáme dôvody tej hrôzy, pri celkom prirodzenej aktivite stavbárov, je to naozaj iba ich všedná profesia a ak budete premýšľať nad funkčnosťou spravodlivosti u nás vedzte, že všetko je iba v riešení a hľadaní. Vinníkov predovšetkým, lebo jediné, pod čo sa ako sprostredkovaný informátor môžem podpísať je fakt, že firmy ponúkali výrazné zlacnenia v procese betónovania mostnej konštrukcie, až neuveriteľne zmätočnú podobu zmluvných dodávateľov diela a jeho priamych zhotoviteľov, čo sa prejavuje až doteraz neschopnosťou vyšetrovateľov určiť finálnu zodpovednosť nielen za zodpovedné dielčie technológie použité pri výstavbe, ale aj rôznorodosť stavebného dozoru, ktorá je celkom chaotická.

Viete, stavebná prax a zmluvné vzťahy medzi investorom a dodávateľom stavby je poriadna mätež firiem, tie veľké, napríklad Váhostav, sa už v priebehu času „preslávili“ okrádaním menších, ktorým nevyplatili žiadne dohodnuté mzdy a náhrady  a v tomto reálnom prípade to je veru ešte komplikovanejšie – betonárske práce síce ako dodávateľ zmluvne podpísala česká firma BÖGL – Krýsl, ale viem celkom presne, že ich zverila prešovskej firme Semos a všetko je celkom samozrejme zbytočne komplikované. Mätež problémov by mali vyšetrovatelia vyriešiť vraj čo najskôr, ale dobre sa držte – na svete je „doma spoľahlivá klebeta“, že vraj nikto zodpovedný neočakáva, že bude voľakto naozaj odsúdený a tak sa veru minister Počiatek musel pri slávnostnej reči na otvorení stavby cítiť zle – nedobre!

A to naozaj práve pre ten „neporiadok“, čo si NDS a ministerstvo dopravy so všetkými svojimi zložkami spôsobilo vo vlastnej réžii, lebo na prvý pohľad sa všetkým, čo to sledovali naozaj zdalo, že problémom horším ako „vlas v polievke“ bola prítomnosť Igora Matoviča, kritika vlády, ktorého síce na slávnosť nepustili, ale z násypu nad zhromaždením sa svetu prezentoval transparentom, s naozaj hanbu evokujúcim heslom spájajúcim ľudské obete s politikou vlády Fica a Širokého zbojstvom, čo zo slávy urobilo frašku a hanbu zodpovedných.

Toľko teda stavbárska story, dá sa povedať, celá naša a teraz teda tá svetová, futbalová! Ponúkam vám až dve jej podoby a kým tá úvodná je takpovediac naozaj hanbou všetkých zodpovedných a na škodu celému svetu, tá druhá, ako si prečítate, je voľačím pre svet športu a všeľudskej zábavy prínosom! Problémy spojené s riadiacim orgánom svetového futbalu organizáciou FIFA naozaj hýbu svetom, je v tom ľudská česť i chamtivosť, podvody, zločinnosť, nezákonnosť na veľa spôsobov a naozaj všetci priaznivci tejto hry už vedia, že takmer nikomu z tých naozaj zodpovedných sa nedá veriť, že ich ruky sú v zmysle fair play čisté! Je to bytostný problém, veď nájsť nové vedenie FIFA a s čistým svedomím mu zveriť zodpovednosť za svetový futbal naozaj nebude nič jednoduché, ale „čistiť“ ten Augiášov chliev si nechám až na inú príležitosť.

Teraz radšej voľačo pre človeka s citom športovca, fanúšika tejto hry a dodržiavateľa predpísaných pravidiel vhodnejšie a verte mi, futbal v Londýne, na štadióne Arsenalu, kde sa utorok stretli v Lige majstrov domáci s nemeckými futbalovými géniami z Bayernu Mníchov, sa na takúto prezentáciu hodil naozaj ako, s prepáčením za preukaznosť vulgárneho prirovnania – ako zadok na šerbeľ!

Som fanúšikom týchto mužstiev, nevynechám naozaj nič, čo je v televíznej ponuke a čítam všetko, čo o nich agentúry uverejnia a ak by som sa mal rozhodnúť, komu viac drukujem, budem radšej ako bez jazyka. Tréner Bayernu, katalánsky rodák Pepe Guardiola je väčší svetobežník, možno aj preslávenejší teoretik, to jeho, ako to ja po svojom nazývam, titicaca, je geniálny spôsob udržiavať loptu pod kontrolou, získavať a udržiavať priestor a privádzať súpera do zúfalstva  je  v súčasnosti naozajstný hit futbalovej módy a aby ste mi cekom dobre porozumeli, čo to v praxi na trávniku pri hre naozaj znamená, tak uvádzam štatistiku z tohto stretnutia, ešte za stavu  0:0. Počet prihrávok medzi domácimi „kanoniermi“ 124, ale hosťujúci hráči svoju dominanciu v držaní lopty štatisticky doložili neuveriteľným počtom 600 úspešných výmen držania lopty, ale o desať minút neskôr sa realitou stala ich prehra  2:0! Šokujúco, všetko bolo v tej viditeľnej podobe naozaj naklonené na nemeckú stranu – s jedinou výnimkou! Arsen Wenger, tréner Arsenalu s francúzkym pôvodom, už ale domáci futbalový  čarodejník, vyznáva celkom inú filozofiu tejto hry, takú staromódnejšiu, povedal by som klasickú, s dominujúcim herným prvkom – dať gól a dať ich viac ako súper je základ všetkého!

V podaní jeho mužstva to malo podobu tejto samozrejmosti – mať loptu pod kontrolu prináša povinnosť útočiť s cieľom ten gól dať a všetko je tomu podriadené a verte mi, aj jeho verným fanúšikom sa to páči –ich povzbudzovanie a prejavená spokojnosť sú svetovou raritou – nemajú konkurenciu na celom svete. A Wenger na rozdiel od Guardiolu ako keby v priebehu hry už nemusel vôbec rozprávať, za tie roky jeho obdivovania už spoľahlivo poznám jeho gestá radosti i mimiku smútku a tentoraz, napriek prevahe Bayernu, tú reakciu pokrčenou rukou v ostrom pohybe od skrčeného lakťa realizoval až dva razy a znamenalo to dva góly v sieti ináč famózneho Neuera!

Priznávam sa, tento rok Arsenal nezačal dobre, ani domácu ligu a ani Ligu majstrov, ale tentoraz to už bolo naozaj ono! Je to voľačo ako prísľub lepších čias, než to, čo bolo realitou a ak mám porovnávať očakávania ukryté v titulku úvahy, presne tá racionalita tohto svetobežníka v službách anglického futbalu je hodná nasledovania! Jednoducho, presvedčivo, s odhodlaním a s dostatkom kumštu a zodpovednosti – to je naozaj dostatočná abeceda písať úspešné príbehy!

Regionálne noviny v pôvodnej podobe – je to však viac ako dobrá správa. . .

21.11.2017

Pred dvomi týždňami sme aj v našom regióne spoľahlivo zaregistrovali správu potvrdenú širokým spektrom informátorov, že rodina Matovičovov, zo západoslovenského krajského mesta Trnava, viac »

Mám síce pravdu, ale hovoria o tom iba klamári

20.11.2017

No čo už, lepšie by bolo byť akurátnym, spoľahlivým a rozhodným, čo je v praxi voľačo presne spojené s rýchlou reakciou na tvrdenie a presvedčivú lož vášho oponenta, lenže ako to už viac »

Je to naozaj pravda, už je to viac ako štvrťstoročie. . .

19.11.2017

Svoje spomienkové povinnosti na návrat krajiny, kde som naozaj od narodenia doma, k slobode a k demokracii, ako teda v kontexte s tou národnou oslavou pripadajúcou na 17. november musím celkom plnohodnotne viac »

Strelba, kriminalita, vrazda, policia,

Vyšetrovanie policajnej streľby na auto, pri ktorej zomrel 17-ročný pasažier, ešte neskončili

21.11.2017 12:41

Unikajúce auto Seat Ibiza sa policajti za obcou Orovnica (okr. Žarnovica) v júni tohto roku snažili zastaviť výstrelom.

železnice, koľaje, vlak

Vlaky medzi Nitrou a Prahou zrýchlia a zväčšia

21.11.2017 12:37

Vlaky na trase Nitra - Praha budú jazdiť rýchlejšie a posilní sa ich kapacita. Dôvodom je veľký záujem verejnosti o tieto spoje.

babiš

Polícia znovu požiadala o vydanie Babiša na trestné stíhanie

21.11.2017 12:36

Babiša prekvapila rýchlosť a urputnosť polície, ktorá v utorok znovu požiadala o jeho vydanie na stíhanie v kauze Čapí hnízdo.

Miloš Zeman, Vladimir Putin

Zeman sa stretol s Putinom, ktorý si cení politickú múdrosť českej hlavy štátu

21.11.2017 12:19

Rokovania, ktorými začína oficiálny program päťdňovej Zemanovej štátnej návštevy v Rusku, sa konajú v Putinovej rezidencii Bočarov Ručej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,306
Celková čítanosť: 2122713x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie