Založ si blog

Prvý tenisový grandslam v roku 2016 mal grády aj úroveň!

Okrem osobnej lásky k tenisu, naozaj od útleho detstva, až po stareckú zotrvačnosť udržiavania stáleho obdivu k tejto nádhernej, elegantnej, múdrej, ale aj silovej hre, kde sa prirodzene snúbi sila, temperament, rýchlosť, zručnosti a návyky s nevynechateľným intelektom, ba presnejšie, až „zázračným fištrónom“ na seba prezradím, že som už naozaj veľa rokov oddaným fanúšikom viacerých špičkových svetových hráčov. Jasné, z kategórie tých dávno zabudnutých, aj tých, včera ešte neznámych, čo sú dnes šampiómni bez pochybností a možno aj bez konkurencie a súčasná produkcia televíznych spoločností z celého sveta mi v tomto ohľade slúži ako voľačo celkom zázračné. Ponuka je jednoducho celkom geniálna, takmer všetko mám v priamom prenose a nielenže to prežívam ako zainteresovaný divák, ale nič sa nedá robiť, je v tom naozaj aj kus osobných zážitkov a profesionality, čo k môjmu vzťahu k tej športovej dokonalosti pridáva aj voľačo naviac – moje zážitky nie sú výhradne mentálne, ale čo sa dá robiť, veru naozaj aj intelektuálne či obrazne prirovnané, až literárne.

Dobrovoľne sa priznávam, že absolútna väčšina špičkových svetových tenistov, aj takých, ktorých som nikdy osobne nevidel, ale ich hru mi sprostredkovali výhradne televízne prenosy z celého sveta obdivujem, sú mi sympatickými osobnosťami a ten jeden, jediný, čo patrí medzi tých, čo im naozaj nefandím, je prekvapujúco, s celkom rovnakými prejavmi osobného nechutenstva „populárny“ aj medzi spoluhráčmi v súčasnom kolotoči svetového tenisu. Ak ste voľakto videl „grotesku“ Novaka Djokoviča, ako parodoval pôsobenie, ani nie tak dávno svetovej mužskej jednotky Rafaela Nadala, pri hre priamo na kurte uhádnete, že presne tento, ináč naozaj úžasný tenista, mi sympatiami a prejavmi hernej dokonalosti vôbec nekonvenuje a voľakedy dávnejšíe som o tom na portáli aj napísal. Presne v duchu tej Djokovičovej pohybovej paródie, so všetkými tými pohybmi rúk, tela, grimás a predovšetkým „nechutností“, ako som si pomenoval ekvilibristiku prstov pravej ruky nielen na tvári a hlave, ale predovšetkým „na zadku a predku“ jeho šortiek, ak máte odvahu predstaviť si, o čom je tu tak naozaj reč a prisahám, naozaj mi odľahlo, že už je preferovaný menej ako vtedy, keď nemal v kolotoči svetového tenisu dostatočnú konkurenciu.

Samotný turnaj v austrálskom Melbourne, známom nielen úžasným tenisovým areálom v mestskom parku, s dominantnou arénou ešte žijúcej tenisovej legendy z čias éry profesionálov a amatérov Roda Lavera, ale aj ako dejisko naozaj pamätných OH 1956 sa stal pre súčasný svetový tenis nielen potvrdením očakávaní, ale veru aj ozajstných prekvapení, či priamo zázrakov a nedá mi, aspoň celkom stručne o tom zaspomínať aj na portáli PRAVDA. Ba s odpustením, podľa vlastnej predstavy o dôležitosti prvého grandslamu roka, lebo nič sa nedá robiť, naozaj neviem, či Slovákom hovorí meno tenisovej juniorky Terezy Mihalíkovej presne to, čo odborníkom v branži, ale  nič sa nedá robiť, urobila mi oprávnenú   radosť a trošku aj sklamanie, lebo čo sa dá robiť, veril som očakávaniu zisku dvoch titulov, ale jej vitrínu úspechov ozdobila iba jedna zlatá a druhá, iba strieborná medaila – za dvojhru, keď vo finále prehrala s bieloruskou Lapkovou 3:6, 4:6 a štvorhru s ruskou rodáčkou Kalinskou, keď po dominantnom   výkone porazili Jastremskú a Zarickú z Ukrajiny 6:1, 6:1. Uznajte, skvelé a nádejné, je to dôkaz skvelej roboty v NTC  Bratislava a tak trošku mi nedá nezmieniť sa aj o víťazke ženskej štvorhry na tom istom turnaji, Martine Hingisovej, rodáčke z Košíc, dcére Karola Hingisa,ktorý sa ako mladší súper mihol aj v mojom tenisovom živote, lebo Považská Bystrica bola vtedy centrom slovenského mládežníckeho tenisu a som si celkom istý, že to veru aj jeho gény majú svoj podiel na stále skvostnom Martininom  tenisovom kumšte, lebo táto viacnásobná grandslamová šampiónka, s rokom narodenia 1980 je dôkazom, že slovenský tenisový pôvod môže byť noazaj dobrá garancia úspešnosti aj vytrvalosti! Spolu s Indkou Mizrovou získali zlato v dámskej štvorhre aj pre jej súčasnú domovskú krajinu Švajčiarsko, čo je spoľahlivý dôkaz ich naozajstného kumštu, lebo ich súperky vo finále, Češky Hradecká a Hlaváčková im síce vzdorovali, ale napokon jasne prehrali 2:0!

A pre úplnosť, radosť v štvorhre nám v Melbourne spôsobil aj junior Lukáš Klein, so spoluhráčom z Čiech, Patrikom Riklom, lebo nič sa nedá robiť, veru aj zisk bronzovej medaily je  krásny úspech v takomto naozaj kráľovskom športovom odvetví a meno našej vlasti sa na listine slávy a úspechov vyníma zaslúžene a veru predovšetkým celkom pravidelne.

Nuž a najviac môjho interesu si vyčerpali singlové súperenia v dvojhre žien a mužov, nepochybujem, že rovnaký osud postihol väčšinu z tých, čo akurát tieto riadky teraz čítajú, lebo od US open je už naozaj dlhá doba a ponúkam im na dianie v Melbourne spomienky evokované pohľadom svojich očí.

Serena Wiliams, neohrozená svetová jednotka ženského rebríčka dominuje WTA s nadhľadom a predsa len sa akurát ona a jej prehra s nenápadnou Nemkou Angelikou Kerberovou, s poľským pôvodom, stali senzáciou na modrom povrchu arény Roda Lavera! Prehrala 1:2, v stretnutí  naozaj vyrovnanom a zachovala sa naozaj neuveriteľne noblesne – svojej premožiteľke zablahožela s pokorou, prišla ju potešiť v jej radosti na jej stranu kurtu  a prisahám, všetky slová, ktorými jej blahoželala boli úprimným vyjadrením veľkého uznania jej kumštu, žiadne výhovorky ospravedlňujúce porážku očakávanej šampiónky a bola mi sympatickou porazenou finalistkou v každom ohľade.

Nuž a mužské finále som v tejto podobe predpovedal, Djokovič ako jasná svetová jednotka do finále prešiel bez zaváhania, ak sa povznesiem nad trošku trápenia v súboji so Simonom, rovnako tak, aj keď s viac „odrenou fasádou“ aj Andy Murray  po semifinále s kanadským Raoničom, keď mu osud priaznovo doprial  trošku jeho zdravotných problémov a čo sa dá robiť, akurát toto finále, celkom iste nielen mne, prinieslo najmenej radostí. Novak zvíťazil, ako sa hovorí bez straty kvetinky, 3:0 hoci to okrem prvého setu, až po  5:0 pre Djokoviča vôbec nebolo nezáživné, celkom ľahké, či samozrejmé víťazstvo, očakával som predsa len voľačo celkom iné – viac vyrovnanosti, samozrejme neprestávajúceho napätia a neistoty rozhodujúcich úderov oboch aktérov a sám pre seba som si v tom treťom sete definitívne uvedomil, že Murray stráca výmeny viac ako vyrovnané predovšetkým preto, že s aktívnym riešením v hre neprichádza prvý, všetko odvážne a úspech sľubujúce začína srbská jednotka a prisahám, akurát takáto štatistika hernej taktiky mu priniesla definitívu víťazstva! Márne som mu pri obrazovke našepkával, kedy zaútočiť, moje hraj po lajne,  či bež na sieť nepočúval a Djokovičova odpoveď potom prišla s definitívou fiftínu v jeho prospech. Už šiesty raz v Melbourne, je to vyrovnanie rekordu a „Nole“ sa spoľahlivo zapísal medzi tenisové celebrity.

Verte mi však, že hoci som v tomto finále favorizoval rodáka z Belehradu, ktorému fandím od tej chvíle, keď sa stal zverencom trénera Vajdu a teraz teda aj Borisa Beckera, čo ho v Melbourne osobne sprevádzal, ale všetko jedno, tenis to mal naozaj byť onakvejší a mám teóriu, že príčinou môjho sklamaného očakávania je Andyho trénerská jednotka Amélia Muresmo!

Osobnosť v mnohom celkom špecifická, skvelá tenistka s 25 titulmi WTA, čo je celkom iste pozitívne odporúčanie, ale nič sa nedá robiť, mužskú odvahu, razanciu a filozofiu forhonda dáma celkom iste nepreferuje a na Murrayho, ako keby vyčkávavosti až opatrnosti to bolo cítiť! Som si istý, že jeho predchádzajúci tréner Ivan Lendl by mu nič podobného v hre realizovať nedovolil a kto si dobre pamätá, že akurát odvaha a rozhodnosť žiadne riešenie na kurte neodkladať „na neskôr či na potom“, bolo jeho krédom a Andyho dominancia, „vtedy vo Wimbledone“, pod jeho vedením, spôsobila vo Veľkej Británnii neuveriteľné nadšenie!

Začiatok svetovej tenisovej sezóny je teda za nami, slovenskí „dospeláci“ nás teda nepotešili a priaznivcov tejto krásnej hry poprosím, držme naozaj spoločne našim hráčkam palce v súboji s Austráliou v prvom kole Fed cupu v Bratislave viac ako pevne, lebo naša nádej,postúpiť do druhého kola súťaže o túto trofej stále žije  a je krásne veriť, že sa nám aj tento sníček môže celkom vydariť, lebo ako som skonštatoval na samom začiatku tejto úvahy, tenis je u nás spoľahlivo doma a úspech sa môže stať voľačím viac ako samozrejmým!

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

Tomu sa hovorí dokonalosť super extra. . .

20.09.2018

Rozdelenie takého územia na mape sveta, akým je na jeho východnej pologuli teritórium Kórejského poloostrova po skončení bojov 27.VI. 1953 pozdĺž 38. rovnobežky je dodnes svetovým unikátom, viac »

Po Lajčákovi sú tu veľké ambície Maroša Šefčoviča. . .

19.09.2018

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov presne v pondelok 17. septembra ukončilo rok svojej činnosti pod vedením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava viac »

Kanada

Dohoda USA s Kanadou mešká, možno budú pokračovať len s Mexikom

21.09.2018 17:31

Spojené štáty sa dostávajú "veľmi blízko" k tomu, že budú musieť pokračovať v dohode o voľnom obchode len s Mexikom bez Kanady.

peru, vlajka

V Peru sa o kreslo starostu obce pobijú Hitler a Lenin

21.09.2018 17:27

"Som dobrý Hitler," tvrdí o sebe jeden z kandidátov na starostu Yúngaru.

drogy, droga, zatknutie, zatknuty, puta

Podozrivým zo šírenia nebezpečnej drogy v Čechách je aj žiak základnej školy

21.09.2018 17:00

Vzhľadom na jeho vek ho formálne neobvinia.

OSSR: Privítanie vojakov z misie UNFICYP na Cypre

Ďalší slovenskí vojaci sa vrátili z misie na Cypre

21.09.2018 16:58

V priestoroch Ozbrojených síl SR v Nitre ich dnes slávnostne privítal Peter Gajdoš aj Daniel Zmeko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,640
Celková čítanosť: 2897076x
Priemerná čítanosť článkov: 1767x

Autor blogu

Kategórie