Založ si blog

Učiteľský štrajk a jeho dôsledky – memento pre Slovensko

Pri svojich rozhovoroch s učiteľmi v svojom okolí, poznám ich v Prešove naozaj dosť, z tých najrozličnejších školských zariadení, s rôznou aprobáciou a veru aj funkciou v hierarchii ich riadiacich povinností a osobnej zodpovednosti voči štátu, ale aj k svojim kolegom,  prežívam, akurát teraz, po zasadnutí školského výboru parlamentu, celkom neuveriteľnú zmenu postojov väčšiny z nich. Aby bolo jasné, priznávam sa v celom rozsahu, že je to celkom iste aj moja zásluha, svoju viac ako prirodzene prezentovanú spolupatričnosť k učiteľskej  profesii, čo je jednoducho väčšinovo naozaj akceptovaná ako osudové poslanie akurát teraz, už vnímajú ako svoju zbabelosť neštrajkovať, lebo som našiel odvahu pripomenúť im, že slovenská verejnosť dokáže byť veru statočnejšie než väčšina z nich! Už vedia, že tá výčitka spôsobená ich väčšinovo prejavenou zbabelosťou  – neštrajkovať, lebo – dôvody, výhovorky, argumenty a odpustite terminus technicus, predposratosť  je voľačo celkom jednoznačné a už na veky vekov sa nezbavia istoty, že vina v tomto ohľade je celkom adresná!

Svojej bývalej kolegyne som sa v pondelok, pri náhodnom stretnutí v meste opýtal – je to dáma už naozaj tesne pre odchodom do penzie, pochopiteľne zaslúženej – ako dlho by zo svojich úspor dokázala kryť všetky svojej životné potreby bez akéhokoľvek príjmu – ako štrajkujúca osôbka a neuveriteľne sa zahanbila! Bolo viac ako jasné, že moju otázku v ničom nepodceňuje, celkom iste sa o tom v učiteľskej komunite mesta Prešov diskutuje viac ako zodpovedne a šokovalo ju, keď som ju informoval o otvorenom účte na podporu štrajkujúcich Pomôž svojmu učiteľovi, založenom obyčajným občanom Miroslavom Pagáčom, lebo ako presne takýto občajný občan presne vie, že bez príjmu je väčšina zo štrajkujúcich už druhý týždeň, čo znamená možno aj  definitívu v pesimistickej podobe – na konci s dychom! Ten občan bol jednoducho konzekventný, do štatútu svojej zbierky zakomponoval výhradu – príspevky od politikov  a politických združení, ale aj politicky známych osobností neprijmem,to naozaj nebude príležitosť robiť politickú propagandu v mene nikoho a ničoho s takýmito úmyslami vypočítavosti a prisahám, večer mi Janka telefonovala a bola zvedavá, ako je to v tomto ohľade tak naozaj!

Bez komentára som bol výhradne presným informátorom, finančné dary pôjdu na adresu toho učiteľa, čo si donor vyberie a bude časovo prepočítaná na výšku mesačnej mzdy za  kalendárny mesiac podľa počtu dní, počas ktorých bola takáto osoba v štrajku! A nevydržal som, spýtal som sa Janky, či sa jej hýbe žlč, alebo už aj svedomie, priznal som sa, že v pondelok podvečer som bol na Hlavnej protestovať na podporu štrajkujúcich učiteľov a tak akosi v nadpláne som jej pripomenul, že aktivity verejnosti na podporu štrajku sa naozaj stupňujú! Keby ste boli naozajstná hrdá a nepodplatiteľná spoločenská sila výchovy a vzdelávania  detí a mladých v tomto národe, dnes by už celkom iste bolo po štrajku! Táto vlády by to naozaj neustála, návrh zákona z dielne MOST –HÍD, alebo aktivity politikov z KDH by sa celkom iste stali realitou, lebo nič nerobiť v tej chvíli, keď voľakde vládne jednota väčšiny je presne tá istá osudová chyba, akej ste sa ako učitelia celkom fatálne dopustili vy všetci! Držať tým štrajkujúcim palce je naozaj málo, pomáhať zbierkou a solidaritou iba márna nádej v dobré či šťastné konce a aj keď som si celkom istý, že vláda strany Smer nenájde odvahu v ničom konať s prejavom sily, teda voľajako sa tým odvážlivcom pomstiť, všetko jedno, v svojom odhodlaní neposlúchať a nepomáhať vytrvá až do volieb! Iba ak…

A Janka neodolala,iba ak čo a hoci mi bolo celkom jasné, že jej to hovorím ako márnosť nad márnosti, neodolal som a fantazíroval som v tej najsmelšej podobe ešte chvíľku. Iba ak by ste sa všetci pozbierali na duchu a hrdosti, dohodli sa všetci na Slovensku, veď som na vlastné oči videl a počul, ako odborár Ondek z oficiálnych učiteľských odborov na školskom parlamentnom výbore povedal, že ak sa neprijme zákon s obsahom učiteľských požiadaviek, pokoj pod „týmito olivami nebude naozaj nikdy, ba odpor voči vláde bude eskalovať“ a presne to je príležitosť na nič nečakať, nič neodkladať a prinútiť akurát Ficovu vládu do volieb všetko poskladať do finálneho riešenia platného pre kohokoľvek, čo v nich zvíťazí! To stačí presne teraz prijať jednotné rozhodnutie – poďme do toho väčšina, alebo najradšej všetci a bude to ako v rozprávke s dobrým koncom!

To viete, som už pamätník kadečoho, na rozprávky a ich skvelé konce neverím, ale povedal som si a teraz teda aj pre tých, čo si na tomto portáli radi počítajú aj napísal, že presne tak, ako verím v svoje osobné šťastie pri ťahu čísel LOTA, vždy znova  a znova, bez straty nádeje v dobré konce, svoj optimizmus nestrácam a v tejto úvahe sa k nemu priznávam. Byť smiešnym veriacim v dobré konce, je pre dušu, srdce, myslenie a pocity vlastného ega naozaj viac a lepšie, ako pesimisticky sa vzdať, lebo veď hľa, akurát dnes Ficova vláda vyslala na juh Balkánu našich policajtov naozaj s presvedčením, že k spáse celej EÚ a čo aký smiešny je ten kontingent  spoľahlivo verím, že presne to je akurát to, čo Európe všetko vyriešiť, aj k našej spokojnosti a pohode, zaručí!

A mám samozrejme, lebo predstavte si,premiér  Fico to akurát takto spunktoval, aj bodku na záver -stanovisko premiéra, predsedu parlamentu a ministra školstva a táto trojica finálny postoj k učiteľskému štrajku pre Slovensko definovala akurát v tejto podobe.

Spoluobčania, chcem sa na úvod poďakovať tým učiteľom, čo sa do štrajku vôbec nezapojili, teraz už teda aj tým, čo štrajk ukončili a vrátili sa do škôl, žiaľ, v štrajku ešte zotrváva necelá päťdesiatka škôl a ani nie 1% slovenských učiteľov a bolo by žiadúce, aby sa aj oni rozhodli v takejto žiadúcej podobe. Pripomínam, že my sme ako vláda vždy rozhodovali v prospech požiadaviek učiteľov, zvýšili sme v čase svojho vládnutia ich mzdy o 48% a znova zopakujem, že štrajk vnímame ako politickú aktivitu OĽaNO namierenú proti Smeru, opozičné politické strany ich  v tomto ohľade podporovali a podporujú a pritom my dokazujeme, že sme k učiteľským požiadavkám ústretoví. Dali sme sľub a trváme na ňom, že požiadavky učiteľov akceptujeme, ak budeme súčasťou novej vlády vo všetkom  ich  splníme, ba aj do volieb sme pripravení o všetkom s nimi kontinuálne rokovať , ale naše rozhodnutie, že do volieb už neprijememe v kontexte s touto problematikou žiadne rozhodnutie v ničom nezmeníme a to je istota! Hlasovali sme za návrh KDH, poslanca Fronca, čo to všetko presne definoval ako voľajaké znenie zákona a ešte raz – ak budeme vo vláde po voľbách, stane sa to všetko realitou!

Farizejtsvo hrubého zrna, povedal by som celkom zodpovedne, veď keď učitelia voľačo cez realizáciu štrajku naozaj chcú, súčasná vláda s tým v zmysle premiérovho verejne daného záväzku súhlasí, bez výhrad a podmienok, z akého dôvodu sa vláda rozhodla do volieb neurobiť v kontexte s tým naozaj nič?! S odpustením, takéto ničnerobenie síce nie je žiadne štrajkovanie, ba ani obyčajná záhaľka či lenivosť, ale účelová zlomyseľnosť, ako si zachovať nad partnerom v sociálnom konflikte nadvládu a moc, čo je dôkaz prinajmenej vulgárnej moci a nezáujmu o pravdu in natura!  S odpustením, vážení občania, ak naozaj máte v sebe toľko cynizmu a poplatnosti slúžiť záujmom strany Smer SD v takejto réžii ich vládnutia, prijímate na seba spoluzodpovednosť za voľačo také, celkom nehumánne. Porovnajte si fakty v reálnej podobe, hodnoťte logiku myslenie všetkých na spore zainteresovaných a úmysly, s akými svoje požiadavky a rozhodnutia realizujú a bude vám do posledného slovíčka Ficovho vyhlásenia jasné, koľko je v ňom tak naozaj obyčajného človečenstva a ľudskej vzájomnosti!? Nula, zero, nič a nech mu to spravodlivý osud konečne zráta!

A celkom spoľahlivo sa už voľajaké „drobnosti spravodlivého osudu proti jeho nadutosti, pýche a zlomoci už naozaj rozbehli“! V Žiline, v tej nemocnici, odkiaľ minister zdravotníctva Čislák ešte len toť, pred pár hodinami tvrdil, že odchod sestier zdravotnícku starostlivosť pre pacientov v ničom neohrozí, sa prezentovali jej lekári vyhlásením, že opak je pravdou, bez sestier to jednoducho nie je možné! Všetko  sa potom, iba  chvíľu na to stalo obsahom spoločného vyhláseniia sestier a učiteľov, že je naozaj nenormálne akceptovať voľačo také hlúpe, účelové a nezodpovedné, ako to všetko „s nadhľadom ponúka riešiť premiér Fico“ a naša požiadavka je celkom oprávnená – žiadame okamžite zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentu a aby to dostalo aj voľačo ako punc oprávnenej potreby demokracie, čo je charateristikou správy verejných vecí Slovenska, všetky opozičné parlamentné strany ich požiadavku podporili bez výhrad! Nech je presne tak!

Už sa teším, v akej podobe bude Smer a všetci jeho poslanci šliapať po voľačom takom nespochybniteľnom, s akými výhovorkami a v akom štýle, lebo pochopte, zdravie národa a výchova a vzdelávanie ľudí je voľačo naozaj dominantné a som presvedčený, že aj prezident Kiska už takúto aktivitu povýšil na prioritu svojou osobnou hrivnou a nikto nenájde v sebe odvahu to všetko, viac ako pre Slovensko rozhodujúce a dominantné spochybňovať či nebodaj odmietnuť, lebo s odpustením, to už bude  priamo zločin!!!

Stalo sa voľačo zvláštne a spravodlivosti nehodné. . .

20.11.2018

Policajný prezident Milan Lučanský sa svojim vyznaním a následnou zmenou verdiktu o povinnostiach Národnej kriminálnej agentúry NAKA, vo veci vyšetrovania aktivistov iniciatívy Za slobodné Slovensko viac »

Nuž stalo sa, už sa to aj verejne akceptuje a bude to poučením. . .

19.11.2018

To viete, žiadalo by sa mi dodať to zázračné slovíčko – pre všetkých, lenže to naozaj ešte neznamená ani len tvrdenie, že všeobecne väčšinové, lebo nič sa nedá robiť, vo voľbách viac »

Ich nenávisť je ako lož s krátkymi nohami. . .

18.11.2018

Svoj dávny článok pomenovaný titulkom Aká otázka – taká odpoveď, čo bolo ešte v auguste roku 2012, som venoval spomienke na svoj čas bytia a žitia už pod kuratelou voľačoho, čo v širokom viac »

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová používala súkromný e-mail na vládne účely

20.11.2018 06:34

Sám prezident Trump v kampani pred prezidentskými voľbami kritizoval Hillary Clintonovú za používanie súkromného serveru na služobnú e-mailovú poštu.

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.