Založ si blog

Predvolebný súboj o voliča

Nedeľa bola v sfére predvolebných aktivít voľačím celkom mimoriadna, predovšetkým v celkom reálnej robote jednej z naozaj dôležitých osobností politickej publicistiky u nás – to hovorím o Ľube Oravovej, ktorá si v svojej domovskej relácii na TA3 V politike naložila na káru osobnej zodpovednosti náklad viac ako nebezpečný a nadrozmerný – osobné rozhovory o voľbách, z pozície predsedov naozaj dôležitých, významovo relevantných a v slovenskej rodine voličov uznávaných politických strán! Aby bolo celkom jasné, nuž potom všetkým pripomínam, že pretrvávajúci zlozvyk dramaturgie tejto politickej talkshow, udržiavať reláciu s týmto názvom na nedeľnej obrazovke viac ako dve hodiny  nonstop som už naozaj opakovane ostro odmietal, lebo naozaj, čoho je veľa, to už má symptómy malej topánky na vlastnej nohe a keď som sa tak akosi kontinuálne dozvedal, že sa odhodlala naozaj tú ponuku naplniť v podobe celkom vyčerpávajúcej  – teda päťnásobnej, zložil som jej hold a seba som poľutoval!

Bolo mi celkom jasné, že jej aktualizáciu opisu predvolebných aktivít v ponuke naozaj „čerstvého informačného artiklu“ nemám šancu spracovať s rovnakým úmyslom a zámerom dal som si záväzok, že ak sa nič nestane, tak do stredy svoje postoje k jej supervýkonnosti premením do podoby osobnej úvahy a veru aj svojského obdivu, lebo  naozaj, začala v nedeľu o jedenástej pred obedom a svoju misiu zavŕšila desať minút pred pol treťou, teda takmer v čase „hladného olovrantu“ a verte mi, stále vo forme a v strehu, dokonale koncentrovaná a naozaj obdivuhodná, bez možnosti dať sa čo len v detailoch spochybňovať! Ten jej scenár mal podobu osobného rozhovoru pred kamerami a pre občanov tejto republiky s predsedom strany Smer SD Róbertom Ficom, strany MOST – HÍD Bélom Bugárom, KDH, Jánom Figeľom, #Sieť Radoslavom Procházkom a SNS Andrejom Dankom, pochopiteľne jednotlivo a predstavte si, v konečnom dôsledku som to napokon v zdraví prežil aj ja, poznámok bolo treba naozaj požehnane, ale prisahám, oveľa dôležitejšia  bola atmosféra v štúdiu, počas debaty a ak sa dokážete vžiť do osobných pocitov, prejavov a postojov týchto politikov, celkom by postačovalo napísať, čo ste v ich ponuke rečí prežívali ako dominantný pocit!

Róbert Fico moderátorku vnímal, tak ako vždy, ako voľačo brzdiace ho v rozlete myšlienok a nápadov, ona sa usilovala svoju reláciu moderovať akurát tak, ako si to s predstihom naplánovala, no márne, premiér bol rozbehnutý ešte z vlastných konferencií, predovšetkým tá o programe strany Smer do volieb a „jej úžasných úspechoch“ ho stále udržovala príjemne vzrušeného a pravdu povediac, aj „demarš“ vedenia EÚ, k rokovaniam o ochrane vonkajších hraníc spoločenstva, ho prezentoval „dobre pripraveného a motivovaného“, takže nepochybujte, Oravová to mala s ním ako na posteli plnej ruží  – to viete, spoľahlivo nevoniacich, ba celkom zvädnutých, ale s tŕňmi až exportnými!

Všetka česť, usilovala sa byť konzekventná a všetky oficiálne aj naznačované omyly strany Smer chcela v debate „preprať“, napríklad aj kauzu Matovič a odkiaľ ste mali tie kompromitujúce ho dokumenty,  ale kdeže, tak ako vždy, Róbert Fico hovorí iba o tom, čo uzná iba pre seba výhodnou témou! A aby som vám opísal  ním evokovanú atmosféru – pre Oravovú bola pracovnou, dá sa charakterizovať citáciou hodnotenia postojov jeho oponentov v podobe – na kieho Boha kritizujú naše nespochybniteľné úspechy a aby bolo jasné, najviac ho omínali pochybnosti o 100 tisícoch nových pracovných miest, ba dokonca 130 tisícoch, ale napokon doznal, že po voľbách bude hovoriť so všetkými politikmi, čo svoje strany dovedú do parlamentných lavíc. A bude im prezentovať, aký má Smer obrovský priestor pre partnerské ponuky, fantastické, teraz „objavené rozpočtové zdroje až do roku 2020“, možnosť mať minimálnu mzdu v sume začínajúcej číslicou 500 a 85% priemerej životnej úrovne vyspelých krajín EÚ a nepreháňam, cítil som jej nedočkavosť, ten hymnus pýchy tých „úspechov“ konečne stopnúť!

Potom bol jej hosťom Béla Bugár, hned v pokračovaní Ján Figeľ a aby som ich predvolebné odkazy voličom charakterizoval ako voľačo naozaj si podobné, potom je to prihlásenie sa k viere, že snívajú o vláde pravicových, teda stredopravých strán a nedá mi znovu im nepripomenúť, že ten sen naozaj ešte nie je celkom dosnívaný! Ešte stále je tu možnosť dohody s tými malými, čo zotrvávaním vo volebných zoznamoch, s márnou nádejou na zázrak zvolenia zapríčiňujú, že sa  možnosť víťazstva tejto občianskej a väčšinovej orientácie mení na márne a nepoužiteľné čriepky stratených voličských kapacít, čo je hriešnosť viac ako nezodpovedná!

Moderátorka pri nich pookriala, stala sa neformálnou hostiteľkou a hoci to bola časovo celkom recipročná konkurencia Ficovej produkcie, bolo to v každom ohľade prirodzené, nemalo to nádych voľajakých vojenských manévrov a bol som úprimne zvedavý, na koho stranu sa pridá Procházka a jeho #Sieť! Ešte stále si na jeho, celkom neformálne vyjadrované odkazy voličom iba zvykám, ale predsa len, už v tom nie je cítiť ten fiškáľsky opatrnícky postoj, všetky možné pochybnosti o povolebnej spolupráci s ľavicou už pokojne a samozrejme vylučuje a naopak, nemá strach ani z naozaj zodpovednejšej podoby blížiacich sa povinností – tých vo vláde, ak sa tak náhodou stane skutkom!

Páčilo sa mi, ako reagoval na hodnotenie Fica o jeho kandidátskej listine, kde sa vraj tí ľuda ani len nepoznajú, svojsky a rázne, lebo na reálnych prípadoch zo súčasného parlamentu mu presne uviedol, ako si jeho ľudia nenašli spoločnú reč v kauzách celkom dôležitých, zvlášť citácia mena poslanca Bláhu ma osobne potešila a odkazuje mu, že v strane #Sieť je v tomto ohľade potenciál istôt!  Bolo presvedčivo cítiť, že už privykol na možnosť potenciálne najsilnejšeho súpera strany Smer a Fica a ak sa to stane realitou som si viac ako istý, že sa s tým v #Sieti spoľahlivo pokonajú!

A moderátorka Oravová svoju spravodajskú misiu s názvom predvolebný súboj o voliča zavŕšila prítomnosťou Andreja Danka z SNS, ktorej on sám dal meno stranou znovuzrodenu, s členstvom 6400 verných a oddaných, s jednotnými postojmi pri plnení dohodnutých zámerov rozvoja a volebných plánov, čo si nedajú nič diktovať, chcú byť sami  sebou, lebo to všetko, čo chcú na Slovensku ako jeho občania prežívať si sami objavili a naplánovali a naozaj to znelo presvedčivo!

Viete, keď to deklaroval, držal tie tézy v ruke a bolo úprimne cítiť, že tie slová – tak toto nezapredáme a neopustíme hovorí bez vypočítavosti a už sa svojim spôsobom teším na chvíľku, keď mu bude Fico po voľbách ponúkať spoluprácu v podobe – slúžte nám, káva čo nám budete variť nám bude chutiť  a vám to osoží! Ba bol naozaj predvolebne nabrúsený, kritizoval politické chyby Smeru a jeho ministrov, menovite a adresne a kdesi v podvedomí ma šteklila myšlienka, že ho v Smere, pre nich pripravované vazalstvo vôbec neláka! A ten výrok, vraj on „spolu s Kaliňákom nerozdáva každú nedeľu hasičom hasičské autá ako Béla Bugár“ bola naozaj jednoznačná výzva a protest, lebo voľačo na takéto očakávanie v tom bolo cítiť naozaj tvrdohlavo. Predseda MOST – HÍD by si mal svoju ľahkomyseľnosť vzťahov falošnej úprimnosti k Smeru naozaj prehodnotiť a spoznať, že byť spoľahlivým politikom stredopravej orientácie naozaj neznesie ani len koketériu s ľavičiarmi, čo v každom ohľade iba diktujú a velia a kradnú mu pred národom aj iba zdanie korektnej nezávislosti pravicového politika!

No nič, všetko to Oravovej veľdielo malo akurát v takejto podobe svoj koniec, až pri príprave olovrantu, teda v mojom prípade šálke čertvo uvarenej kávy vo výmyselníckej mašinke a šokujúco, dnes som to všetko nepohodlie vnúteného mi programu prežil bez utrpenia. Celkom iste akurát preto, že pomer stráviteľných postojov bol v dnešnej ponuke V politike v pomere 4:1, prím mali tie stráviteľné reči a odkazy a tak akosi naviac je celkom príjemné vedieť, že čo ako je to ešte stále iba lotéria – teda akože ten volebný finálny verdikt, to Ficove očakávanie nie je v  kontexte očakávaní nič viac, než snívanie  s  pekným snom, aj keď  o čosi smelšie, než v tábore jeho konkurentov!

Slováci, spravodlivo a múdro to rozhodnite akurát vy, pri volebných urnách a kiež by sa vám to podarilo presne tak, aby sa vám konečne žilo ako slobodným ľuďom, pre ktorých je sloboda myslenia a rozhodovania slobodou osobnou, teda naozaj ináč, ako to máme nadiktované v súčasnosti, diktatúrou tej vládnucej strany s dedičstvom viac ako nežiadúcim!

V EÚ je to teraz norma – vládu sa nedarí zostaviť

25.02.2018

Naozaj, nie a nie, čo ako sa usiluje politička kvalít premiérky Nemecka Merkelová, ktorej sa voľačo tak spoľahlivo známe ako je triumvirát oddávna námych politických partnerov viac ako neprimerane viac »

Mať doma olympiádu je úžasný sen každého dobrého Slováka

24.02.2018

Teda čestne a spravodlivo, pri návšteve predsedu poľského Sejmu Mareka Kuchciňského v Bratislave, priamo u svojho kolegu, predsedu nášho parlamentu Andreja Danka, som sa viac ako prekvapujúco viac »

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Moyzesovo kvarteto, komorný súbor mesta Skalica

Moyzesovo kvarteto, komorný súbor mesta Skalica

26.02.2018 00:03

Moyzesovo kvarteto už 43 rokov reprezentuje slovenskú kultúru doma i v zahraničí. Nahrali sme 40 CD a odohrali vyše 2000 koncertných vystúpení.

Emisie

Slovensko dusí smog

26.02.2018 00:00

Nebezpečný prach v ovzduší ohrozuje zdravie najmä v zime. Prispieva k tomu inverzia, kúrenie drevom, posypy ciest a doprava. Situácia sa v tomto roku zhoršila.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Združenie mentálne a zdravotne postihnutých detí - MOTÝĽ

25.02.2018 23:56

Združenie rodičov a priateľov mentálne a zdravotne postihnutých detí,

dve percentá dane, Pravda, 2%

Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých č.497 v Oščadnici

25.02.2018 23:51

Sme organizácia, ktorá združuje zdravotne postihnutých občanov a zdravotne postihnuté deti, siroty. Organizujeme podujatia v rámci možností ich zdravotného stavu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,411
Celková čítanosť: 2336618x
Priemerná čítanosť článkov: 1656x

Autor blogu

Kategórie