Založ si blog

Predvolebný súboj o voliča

Nedeľa bola v sfére predvolebných aktivít voľačím celkom mimoriadna, predovšetkým v celkom reálnej robote jednej z naozaj dôležitých osobností politickej publicistiky u nás – to hovorím o Ľube Oravovej, ktorá si v svojej domovskej relácii na TA3 V politike naložila na káru osobnej zodpovednosti náklad viac ako nebezpečný a nadrozmerný – osobné rozhovory o voľbách, z pozície predsedov naozaj dôležitých, významovo relevantných a v slovenskej rodine voličov uznávaných politických strán! Aby bolo celkom jasné, nuž potom všetkým pripomínam, že pretrvávajúci zlozvyk dramaturgie tejto politickej talkshow, udržiavať reláciu s týmto názvom na nedeľnej obrazovke viac ako dve hodiny  nonstop som už naozaj opakovane ostro odmietal, lebo naozaj, čoho je veľa, to už má symptómy malej topánky na vlastnej nohe a keď som sa tak akosi kontinuálne dozvedal, že sa odhodlala naozaj tú ponuku naplniť v podobe celkom vyčerpávajúcej  – teda päťnásobnej, zložil som jej hold a seba som poľutoval!

Bolo mi celkom jasné, že jej aktualizáciu opisu predvolebných aktivít v ponuke naozaj „čerstvého informačného artiklu“ nemám šancu spracovať s rovnakým úmyslom a zámerom dal som si záväzok, že ak sa nič nestane, tak do stredy svoje postoje k jej supervýkonnosti premením do podoby osobnej úvahy a veru aj svojského obdivu, lebo  naozaj, začala v nedeľu o jedenástej pred obedom a svoju misiu zavŕšila desať minút pred pol treťou, teda takmer v čase „hladného olovrantu“ a verte mi, stále vo forme a v strehu, dokonale koncentrovaná a naozaj obdivuhodná, bez možnosti dať sa čo len v detailoch spochybňovať! Ten jej scenár mal podobu osobného rozhovoru pred kamerami a pre občanov tejto republiky s predsedom strany Smer SD Róbertom Ficom, strany MOST – HÍD Bélom Bugárom, KDH, Jánom Figeľom, #Sieť Radoslavom Procházkom a SNS Andrejom Dankom, pochopiteľne jednotlivo a predstavte si, v konečnom dôsledku som to napokon v zdraví prežil aj ja, poznámok bolo treba naozaj požehnane, ale prisahám, oveľa dôležitejšia  bola atmosféra v štúdiu, počas debaty a ak sa dokážete vžiť do osobných pocitov, prejavov a postojov týchto politikov, celkom by postačovalo napísať, čo ste v ich ponuke rečí prežívali ako dominantný pocit!

Róbert Fico moderátorku vnímal, tak ako vždy, ako voľačo brzdiace ho v rozlete myšlienok a nápadov, ona sa usilovala svoju reláciu moderovať akurát tak, ako si to s predstihom naplánovala, no márne, premiér bol rozbehnutý ešte z vlastných konferencií, predovšetkým tá o programe strany Smer do volieb a „jej úžasných úspechoch“ ho stále udržovala príjemne vzrušeného a pravdu povediac, aj „demarš“ vedenia EÚ, k rokovaniam o ochrane vonkajších hraníc spoločenstva, ho prezentoval „dobre pripraveného a motivovaného“, takže nepochybujte, Oravová to mala s ním ako na posteli plnej ruží  – to viete, spoľahlivo nevoniacich, ba celkom zvädnutých, ale s tŕňmi až exportnými!

Všetka česť, usilovala sa byť konzekventná a všetky oficiálne aj naznačované omyly strany Smer chcela v debate „preprať“, napríklad aj kauzu Matovič a odkiaľ ste mali tie kompromitujúce ho dokumenty,  ale kdeže, tak ako vždy, Róbert Fico hovorí iba o tom, čo uzná iba pre seba výhodnou témou! A aby som vám opísal  ním evokovanú atmosféru – pre Oravovú bola pracovnou, dá sa charakterizovať citáciou hodnotenia postojov jeho oponentov v podobe – na kieho Boha kritizujú naše nespochybniteľné úspechy a aby bolo jasné, najviac ho omínali pochybnosti o 100 tisícoch nových pracovných miest, ba dokonca 130 tisícoch, ale napokon doznal, že po voľbách bude hovoriť so všetkými politikmi, čo svoje strany dovedú do parlamentných lavíc. A bude im prezentovať, aký má Smer obrovský priestor pre partnerské ponuky, fantastické, teraz „objavené rozpočtové zdroje až do roku 2020“, možnosť mať minimálnu mzdu v sume začínajúcej číslicou 500 a 85% priemerej životnej úrovne vyspelých krajín EÚ a nepreháňam, cítil som jej nedočkavosť, ten hymnus pýchy tých „úspechov“ konečne stopnúť!

Potom bol jej hosťom Béla Bugár, hned v pokračovaní Ján Figeľ a aby som ich predvolebné odkazy voličom charakterizoval ako voľačo naozaj si podobné, potom je to prihlásenie sa k viere, že snívajú o vláde pravicových, teda stredopravých strán a nedá mi znovu im nepripomenúť, že ten sen naozaj ešte nie je celkom dosnívaný! Ešte stále je tu možnosť dohody s tými malými, čo zotrvávaním vo volebných zoznamoch, s márnou nádejou na zázrak zvolenia zapríčiňujú, že sa  možnosť víťazstva tejto občianskej a väčšinovej orientácie mení na márne a nepoužiteľné čriepky stratených voličských kapacít, čo je hriešnosť viac ako nezodpovedná!

Moderátorka pri nich pookriala, stala sa neformálnou hostiteľkou a hoci to bola časovo celkom recipročná konkurencia Ficovej produkcie, bolo to v každom ohľade prirodzené, nemalo to nádych voľajakých vojenských manévrov a bol som úprimne zvedavý, na koho stranu sa pridá Procházka a jeho #Sieť! Ešte stále si na jeho, celkom neformálne vyjadrované odkazy voličom iba zvykám, ale predsa len, už v tom nie je cítiť ten fiškáľsky opatrnícky postoj, všetky možné pochybnosti o povolebnej spolupráci s ľavicou už pokojne a samozrejme vylučuje a naopak, nemá strach ani z naozaj zodpovednejšej podoby blížiacich sa povinností – tých vo vláde, ak sa tak náhodou stane skutkom!

Páčilo sa mi, ako reagoval na hodnotenie Fica o jeho kandidátskej listine, kde sa vraj tí ľuda ani len nepoznajú, svojsky a rázne, lebo na reálnych prípadoch zo súčasného parlamentu mu presne uviedol, ako si jeho ľudia nenašli spoločnú reč v kauzách celkom dôležitých, zvlášť citácia mena poslanca Bláhu ma osobne potešila a odkazuje mu, že v strane #Sieť je v tomto ohľade potenciál istôt!  Bolo presvedčivo cítiť, že už privykol na možnosť potenciálne najsilnejšeho súpera strany Smer a Fica a ak sa to stane realitou som si viac ako istý, že sa s tým v #Sieti spoľahlivo pokonajú!

A moderátorka Oravová svoju spravodajskú misiu s názvom predvolebný súboj o voliča zavŕšila prítomnosťou Andreja Danka z SNS, ktorej on sám dal meno stranou znovuzrodenu, s členstvom 6400 verných a oddaných, s jednotnými postojmi pri plnení dohodnutých zámerov rozvoja a volebných plánov, čo si nedajú nič diktovať, chcú byť sami  sebou, lebo to všetko, čo chcú na Slovensku ako jeho občania prežívať si sami objavili a naplánovali a naozaj to znelo presvedčivo!

Viete, keď to deklaroval, držal tie tézy v ruke a bolo úprimne cítiť, že tie slová – tak toto nezapredáme a neopustíme hovorí bez vypočítavosti a už sa svojim spôsobom teším na chvíľku, keď mu bude Fico po voľbách ponúkať spoluprácu v podobe – slúžte nám, káva čo nám budete variť nám bude chutiť  a vám to osoží! Ba bol naozaj predvolebne nabrúsený, kritizoval politické chyby Smeru a jeho ministrov, menovite a adresne a kdesi v podvedomí ma šteklila myšlienka, že ho v Smere, pre nich pripravované vazalstvo vôbec neláka! A ten výrok, vraj on „spolu s Kaliňákom nerozdáva každú nedeľu hasičom hasičské autá ako Béla Bugár“ bola naozaj jednoznačná výzva a protest, lebo voľačo na takéto očakávanie v tom bolo cítiť naozaj tvrdohlavo. Predseda MOST – HÍD by si mal svoju ľahkomyseľnosť vzťahov falošnej úprimnosti k Smeru naozaj prehodnotiť a spoznať, že byť spoľahlivým politikom stredopravej orientácie naozaj neznesie ani len koketériu s ľavičiarmi, čo v každom ohľade iba diktujú a velia a kradnú mu pred národom aj iba zdanie korektnej nezávislosti pravicového politika!

No nič, všetko to Oravovej veľdielo malo akurát v takejto podobe svoj koniec, až pri príprave olovrantu, teda v mojom prípade šálke čertvo uvarenej kávy vo výmyselníckej mašinke a šokujúco, dnes som to všetko nepohodlie vnúteného mi programu prežil bez utrpenia. Celkom iste akurát preto, že pomer stráviteľných postojov bol v dnešnej ponuke V politike v pomere 4:1, prím mali tie stráviteľné reči a odkazy a tak akosi naviac je celkom príjemné vedieť, že čo ako je to ešte stále iba lotéria – teda akože ten volebný finálny verdikt, to Ficove očakávanie nie je v  kontexte očakávaní nič viac, než snívanie  s  pekným snom, aj keď  o čosi smelšie, než v tábore jeho konkurentov!

Slováci, spravodlivo a múdro to rozhodnite akurát vy, pri volebných urnách a kiež by sa vám to podarilo presne tak, aby sa vám konečne žilo ako slobodným ľuďom, pre ktorých je sloboda myslenia a rozhodovania slobodou osobnou, teda naozaj ináč, ako to máme nadiktované v súčasnosti, diktatúrou tej vládnucej strany s dedičstvom viac ako nežiadúcim!

Hľa, zodpovednosť môže byť taká a aj onaká!

16.01.2019

Táto informácia je voľačo neuveriteľne dôležité, lebo verejnosti celkom jednoznačne pripomína jeden z najväčších úspechov polície, akým sa mohla pochváliť v svojej súčasnej podobe, viac »

Takéto diplomatické sústo doteraz nezvládol nikto, čo to spraví s nami?

15.01.2019

Keď sa 1. január roka 2019 stal dátumom vstupu Slovenskej republiky, teda predovšetkým jej diplomatickej sféry v oblasti medzinárodnej politiky namiesto povinností Talianska v OBSE, čo je organizácia viac »

Nuž inú možnosť som nemal, iba sa dnes predviesť na portáli ešte raz!

14.01.2019

Tá prvá príčina je daná oznamom podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča pre verejnosť SR, že „silno zvažuje kandidatúru na prezidenta“, čo mu verejne prezentovanou ponukou adresoval viac »

výbuch, sýria, izrael

Irán ani napriek hrozbám Izraela nestiahne vojakov zo Sýrie

16.01.2019 14:59

Izraelský premiér pohrozil, že izraelské jednotky budú na iránskych vojakov útočiť dovtedy, kým zo Sýrie neodídu.

Šufliarsky

Šufliarsky nevylúčil úniky informácií z GP, jeho popravu si mohol objednať aj Kočner

16.01.2019 14:27, aktualizované: 14:53

Prvý námestník generálneho prokurátora Šufliarsky informoval o prípade, v ktorom vystupuje ako poškodený. Mala sa pripravovať fyzická jeho likvidácia.

Británia, EÚ, brexit,

VIDEOKOMENTÁR: Riziko tvrdého brexitu je veľké

16.01.2019 14:24

Prehra premiérky Theresy Mayovej dostala členské krajiny únie do chaosu. Riešenie je v rukách Británie, tvrdí komentátor denníka Pravda Andrej Matišák.

Eurotunnel, Calais, Lamanšský prieliv

Na brexit bez dohody sa pripravuje aj Eurotunnel

16.01.2019 14:11

Spoločnosť Eurotunnel, ktorá prevádzkuje železničné spojenie pod kanálom La Manche, podniká kroky, aby sa tvrdý brexit neodrazil na prevádzke.