Založ si blog

Naozaj „teatro groso“, ale tá kulisa!

Keď Igor Čekirda, výkonný riaditeľ TA3 a viaceré osobnosti z prípravného štábu záverečného programu z ponuky predvolebnej kampane V politike, čo je jednoznačne vývesným štítom jej produkcie v oblasti politickej talkshow hovorili o tom, ako si dali, na nedeľňajšom  predvolebnom programe venovanom parlamentným voľbám 2016, lebo bude v tom kolotoči reklamnej ponuky tým najväčším, najdôležitejším a  vraj definitívne aj finálnym záležať, bol som presvedčený, že je to tak trošku povinná reklama. Potom však klebety dostali presné kontúry avizovanej produkcie, kulisou vystúpenia tých absolútne najdôležitejších kandidátov nášho parlamentného diania o štvorročnej budúcnosti bude historická budova SNR priamo v centre Bratislavy a celkom iste sa práve táto informácia pričinila o to, že som toto rozhodnutie akceptoval ako pripomenutie si našej, stále ešte čerstvej, národne originálnej samostatnosti parlamentarizmu. A veru aj všetku tú nezabudniteľnú osobnú účasť  na tejto povznášajúcej histórii nášho národa, lebo pochopte, mať účasť na tých zásadných zmenách v spoločnosti a v národe, keď zaniká komunizmus, nastupuje demokracia, čo malo v mojom prípade spomínanie na nádhernú robotu na školských zákonoch, s doteraz absolútne nepoznanou slobodou myslenia, takže pochopte, začal som všetkému, čo sa malo stať voľačím tiež historicky dôležitým, veriť.

A tak som svoju zvedavosť povýšil na preferenciu interesu, chcel som vedieť, v čom to bude celkom iste originálna ponuka a s predstihom avizujem, že všetkému dominovala veľkorysosť riešení, nadhľad a  dôležitosť prítomných osobností, aj keď ma práve ich počty znervózňovali obavami o dostatočnú zrozumiteľnosť podobností aj rozdielností v názoroch na potreby Slovenska tak naozaj, ale predsa len, v konečnom dôsledku som všetko dokázal vnímať ako oslavu histórie našej vlasti. Poviem to celkom jednoducho, ak som si dokázal vybrať z ponuky vyjadrení našich politikov to múdre, akceptovateľné, v našej vlasti prijateľné, tak to v ponuke odpovedí jednoducho bolo a všetky výhrady, výhovorky, či nebodaj iba zásadný nesúhlas je voľačo celkom zbytočné.

Riešenie scény ma svojou strohou a výhradne racionálnou ponukou celkom sklamalo, nebolo tam jednoducho nič, čo by aspoň náznakom pripomínalo históriu, o ktorú celkom iste, aspoň v kontexte s plynutím času a našim vývojom išlo – veď ešte aj Fico to s nostalgiou v hlase pripomínal – ale aby som pravdu povedal, videné, počuté a absorbované divákom pri televíznom prijímači to malo celkom iste potenciál dobrovoľného poradcu vo voľbách. Širokospektrálne, tým naznačujem mnohorakosť ponuky, lebo dve skupiny politikov, zosobnené v relácii predsedami relevantných politických strán v celkovom množstve 10 osôb, ponúkali výber prakticky bez obmedzení a kým prvá partia, aj s účasťou predsedu strany Smer a premiéra vlády Róberta Fica predstavovala predsa len väčšiu silu občianskych preferencií, ten zvyšok ponúkal väčšiu osobnú odvahou, kreativitu a až obdivuhodnú  túžbu zaujať občana za každú cenu.

Moderátor relácie tejto špeciálnej relácie V politike, Peter Bielik, je naozaj ostrieľaný profesionál, všetko pod jeho pokojným dohľadom fungovalo spoľahlivo a aby ste mali predstavu, ako to vyzeralo v praxi, tvorca scény mu to zariadil naozaj pohodlne – v extra stoličkách sedeli politici voči nemu v decentom polkruhu, ako pri rovnocennej debate, v ich zornom poli bola umiestnená časomiera v podobe osobných záznamov tak, aby si dokázali spoľahlivo kontrolovať svoj 11 minútový limit osobnej výpovede a všetci sme vedeli, o čom tak naozaj bude reč!

Bezpečnosť našej domoviny predovšetkým s ohľadom na problematiku migrácie do Európy, otázky ekonomiky a jej vývoja v našom hospodárení, podnikanie a problematika zamestnanosti, školstvo a zdravotníctvo, ako priority súčasnosti a vo finále, už aj s ohľadom na osobné odkazy pre svojich voličov vízie  budúcnosti vo vlastnej réžii!  Uznajte, veľavravný obsah a v tá mocná päťka, reprezentovaná v abecednom poradí Béla Bugár, Andrej Danko, Róberf Fico, Ján Figeľ a Radomír Procházka to odštartovala naozaj bez problémov, od začiatku skôr konfrontačne než opatrne a tak, ako čas pokračoval a témy prinášali nové a nové rozdielne postoje a názory mi bolo jasné, akú to bude mať nielen atmosféru, ale veru aj vizuálnu podobu!

Jeden proti všetkým, tak akosi v plynulom smerovaní sa všetko vykrištalizovalo prirodzene a poviem to úprimne, kým v úvode debaty, keď bola reč o emigrácii a jej peripetiách naozaj od výmyslu sveta sa Danko z SNS snažil v postojoch predsedu zo Smeru a zodpovedného premiéra Fica objavovať naozaj všetko, čo mohol akceptovať tiež ako voľačo svoje, z ničoho nič však „stratil možnosť“ v tom pokračovať  – stal sa ako keby občanom – podnikateľom, pre ktorého je ľavicové myslenie a posudzovanie pravidiel a potrieb života naozaj málo racionálne a zrozumiteľné a kto sa nepozeral nech mi uverí, že Róbert Fico si to slušne povedané, užíval ako voľakde na sociálnom mučiarenskom zariadení!

Jasné, neodolal a nevydržal, spočiatku to zvládal iba nespokojnou grimasou a pohrdlivým úškrnom, ale v reakcii na Matoviča, Bugára, Figeľa a napokon aj Procházku už oponoval, viac ako škriepne dal najavo „svoje istoty myslenia“ a v predstihu uvediem, že kým všetci svoj odkaz pre vlastného voliča vyslovili jednotne solídne a logicky presne, on jediný jednoznačne urazene, podráždene a formálne či účelovo až neospravedlniteľne – ak tu chcete žiť v pohode a bezpečne ako doposiaľ, voľte istotu strany Smer SD, ale ak sa chcete trápiť, umárať, báť sa a byť nešťastným národom tak voľte strany pravicového  politického zlepenca a musel najmenej trikrát vzrušene preglgnúť, aby nedopovedal presne to, čo sa mu bytostne žiadalo a tak vám treba!!!

Bude správne, ak sa priznám k sklamaniu z jeho reakcií a z finálneho výkonu v tej verejnej produkcii, lebo uznajte, byť sám sebou a veriť si v kontexte s každou vyslovenou pochybnosťou v tomto ohľade je naozaj nevyhnutnosť, ináč som alebo pokrytec či priamo klamár, čo predstiera pozitíva, hoci pridobre vie že voľačo na ten spôsob spoločenského dobra nevlastní a stabilná vláda strany Smer je napriek jeho zaklínaniu iba chiméra primitívneho zavádzania. Vo všetkom a dali mu to spoľahlivo precítiť!

Tá druhá zostava besedníkov, podľa môjho rebríčka podpory voličov jednoznačné „béčko“, lebo v prieskumoch verejnej mienky nepreniká samozrejme a očakávane až do sfér možnej zvoliteľnosti do parlamentnej úrovne, bola v tomto ohľade rovnorodejšia. József Berényi, SMK, Pavol Frešo, SDKÚ DS, Boris Kollár, Sme rodina, Igor Matovič OĽaNO + Nova a Igor Sulík, SaS si svoje postoje oznamovali slobodne a preukazne, v mnohom aj originálne a kým väčšina pánov politikov naozaj iba v takomto štýle, predseda strany Sme rodina Kollár pôsobil predsa len ako voľajaký favorit – teda predovšetkým sebaistotou a slovníkom!

S pribúdajúcim časom – aj títo páni mali k dispozícii svojich 11 minút slobodnej prezentácie, sa sebaistota Sulíka  a Matoviča, ako reprezentantov strán s praxou nielen poslancov, ale naozaj aj verejne známych verejných činiteľov stupňovala a bolo naozaj cítiť, že si vo voľbách veria – naše sny sa vyplnia a staneme sa súčasťou parlamentu a po pravde je to takmer istota, ak bude volebná účasť aspoň v očakávanej realite. A ešte niečo, mám pre všetkých budúcich voličov takúto správu takpovediac v talóne, Róbert Fico s „béčkom politikov“ v reáli naozaj nesedel, ale v ponuke rečí, sporov a predovšetkým kritiky sa jeho meno vyskytovalo kontinuálne, alebo ešte lepšie nonstop a ak už nič iné, tak sa dá dedukovať, že politika súčasnej vlády v tom jednofarebnom prevedení diktatúry nemá u nich žiadnu podporu a verte mi, bolo to celkom presvedčivé!

Nuž a ak mám byť autorom nielen opisu takejto extra reklamnej udalosti, ale aj sprostredkovateľom voľajakého odkazu tých priamych aktérov,  tak všetko, čo som doteraz uviedol, rozšírim aj o presvedčenie, čo má takúto podobu. SMK a József Berényi si vybrali celkom pofidérnu podobu svojho voličského zisku, úsilie dobra pre materskú krajinu a jej národ s ľahkosťou zapredali za národnostný profit svojho menšinového etnika. SDKÚ DS a Pavol Frešo prestali byť – celkom spoľahlivo a presvedčivo pokračovateľom politiky národného profitu z čias Dzurindovej vlády a ak mi dovolíte aj ironický nadhľad, vodca Frešo v tom štúdiu v historickej budove SNR pôsobil ako replika hrdinského kocúra v čižmách, lebo uznajte, naozaj tam sedel s niečím žiarivo červeným na nohách a bol mi jednoznačne poľutovaniahodný!

Kollár, Sulík a Matovič, aby som už nazaj nič nezahovoril, či nebodaj nezatajil si veria, dúfajú, že svojich voličov už presvedčili, svoju filozofiu sú pripravení prezentovať v budúcom parlamente pekne nahlas a presvedčivo a karty sú teda definitívne rozdané! Uvidíme, presvedčíme sa, ale poučenie sa nám všetkým, s právami slovenského voliča, predsa len zíde!   Nezabudnime, naozaj nikto z nás, voľby sú už v sobotu 5. marca, dočkali sme sa a nezaváhajme – je to pre každého záväzná účasť, výhovorky sa neprijímajú, lebo pochopte, po voľbách už bude na všetko, aj na ľútosť, to predovšetkým, naozaj neskoro! Ako si zvolíme, tak budeme mať ustlané!

V oblasti žurnalistiky je dohoda výhradne problémová. . .

12.12.2018

Titulok svojim spôsobom celkom jednoznačný, lebo informovať verejnosť o veciach hodných názvu problematika vecí verejných v tom najširšom možnom kontexte je jednoducho vždy najmenej v dvoch viac »

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Andrej Babiš

Európska komisia nemieni dotovať firmy okolo Agrofertu

12.12.2018 22:49

Peniaze sa nebudú vyplácať, kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov premiéra Babiša.

Tupolev Tu-160

Ruské strategické bombardéry lietali na Karibikom

12.12.2018 22:23

Bombardéry, ktoré v minulých dňoch prileteli do Venezuely, vykonali desaťhodinový let nad Karibským morom.

obrnené vozidlo

Maďarsko na ochranu trhov nasadilo obrnené vozidlá

12.12.2018 21:32

Spravodajský server Index.hu pôvodne pohyb vojenských vozidiel spájal s podvečerným protestom v uliciach Budapešti.

Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

12.12.2018 20:03

Dolná komora parlamentu podržala Morawieckeho vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.