Založ si blog

Dilema veľká najmenej ako Gerlach – ako stvoríme vládu?

Aktivity osôb zo sveta verejného spravodajstva a novinárskej branže všeobecne sa okamžite a to naozaj nepreháňam, lebo to vybuchlo ako informačná bomba ešte pred oficiálnym vyhlásením volebných výsledkov, verejnosti prezentovali v podobe viac ako svojskej. Prisahám, volebné výsledky ma v svojej absolútnej mimoriadnosti  nezaskočili tak radikálne, ako o chvíľočku neskôr verejne prejavené postoje a emócie šéfov politických strán, lebo vôbec nie prekvapujúco bolo všetkým, in medias res a nad slnko jasnejšie, že voľby tu boli s prvoradou povinnosťou dať Slovensku pred predsedníctvom EÚ vládu v takej podobe, aby bola akceptovateľná nielen v domácom priestore, s tak širokou a rôznorodou orientáciou politickej praxe, aká je v ponuke v našom parlamente a veru aj navonok, lebo ruku na srdce, tá vláda Smeru a Fica, čo tu akurát v tejto chvíli svoju misiu skončila, bola pre vedenie spoločenstva EÚ a demokracie sveta vôbec vlastne menej ako akceptovateľná a to veru aj s prižmúrenými očami a ústami zalepenými širokou lepiacou páskou!

Aby bolo jasné, ako to je tak naozaj a v priamom rozhodovaní zodpovedných, budem citovať slová predsedu víťaznej strany Smer Róberta Fica, že nič sa nedá robiť, čo ako je to ťažká povinnosť aj v takýchto podmienkach vytvoriť vládu pomenoval ju termínom naozaj psia povinnosť, vytvorená byť jednoducho musí, lebo ak sa tento problém nevyrieši do 30 dní, už aj bude nad Slovenskom visieť nežiadúci mrak mimoriadnych volieb! A poviem to takto, celkom márne a zbytočne, to treba riešiť naozaj onakvejšie!

Bolo viac ako skvelé, že sa dvaja moderátori TA3, „slúžiaci“ v pravidelnej relácii V politike,  Ľuba Oravová a Norbert Dolinský Slovensku predviedli v priamom prenose, čo  znamená byť spoľahlivá služba verejnosti, lebo celkom iste prebdená volebná moc pokračovala viac ako prirodzene a svojim spôsobom naozaj prekvapujúco „čerstvým V politike“, so všetkými rovnako unavenými, ale zodpovednými, lebo…! Veru tak, lebo, v ich réžii to dostalo pokračovanie riešenia dilemy, ako ďalej s výsledkami volieb, čo spôsobili zemetraseniene našej politickej scéne, predovšetkým s pochybnosťou, ako sa to prejaví v možnostiach zložiť, vymenovať a do praktického života u nás priviesť funkčnú vládu konečne s predikátom – že bude slúžiť slovenskému národu!!!

Do svojho štúdia pozvali naozaj všetkých, čo dosiahnutým volebným výsledkom predstavujú úspešných politikov a ich strany, veľmi nenásilne a trpezlivo formulovali svoje otázky do podoby slúžiacej ich relácii v jedinej veci – Slovensko potrebuje vládu namiesto tej, realizovanej stranou Smer – charakterizujte, ako to treba riešiť a akú to má perspektívu!? Boli trpezliví, ale naozaj vynaliezaví, nedali sa odradiť formálnymi postojmi a vágnymi scenármi a naozaj presvedčivé to bolo už v úvode toho predpoludnia, keď ich navštívil muž s predikátom – najväčšia obeť volieb, lebo 28,28% odovzdaných hlasov je napriek volebnému víťazstvu „vlastne prehra naozaj na hlavu“, veď je to naozaj iba 49 poslaneckých mandátov, zatiaľ čo doteraz Slovensku všetko diktovalo až 83 osôb s takýmto kreditom! Veru tak, s moderátormi sa usiloval debatovať v inom štýle, ako vždy doteraz, bol skromný a v každom ohľade mierny až ústretový  a bolo to preukazné predovšetkým v tej chvíli, keď sa zaručil, že „víťazný Smer“ bude o vytvorení vlády na najbližšie štyri roky pre Slovensko rokovať s každým, kto bude súčasťou parlamentu a verte mi, už teraz sa teším na chvíľu, keď sa jeho spoločníkom v diskusii stane Marián Kotleba, ktorý v realite nášho života pre jeho osobu ako keby ani nejestvoval! Iba toť, nedávno, pri divadle s firmou čo bude „svetovým obchodným úspechom“  bol vari každý známy, ale Kotleba ani len náhodou, hoci je z vôle ľudí župan?!

Strany strieborného a bronzového  stupienka volebných víťazov  reprezentovali za SaS Richard Sulíkpredseda strany Nova zo združenia OĽaNo – Nova, Daniel Lipšic a možno práve preto, že je menej v ponuke než Igor Matovič, predseda tohto združenia, bol neuveriteľne presvedčivý! Nenechal nikoho na pochybách, ako je na tom v súčasnosti viac ako biedne vládnuci Smer, prezentoval naozaj presvedčivo jeho omyly, hriechy a zlé rozhodnutia, ba  bolo celkom jasné, že  tieto dve politické spoločenstvá, naozaj prekvapujúco úspešné s takýmto úžasným volebným ziskom, s Ficom a Smerom o zložení spoločného vládneho kabinetu rokovať nebudú a aby o tom Slovensko naozaj nepochybovalo, Richard Sulík to zdôrazňoval naozaj vždy, ak mal k tomu príležitosť!

Tak trošku výnimkou z pravidla boli výsledky volieb pre  Andreja Danka a jeho SNS a ĽS NS Mariána Kotlebu a keďže tento naozaj „extrovne“ politicky orientovaný župan BB nebol v ponuke, na TA3 sa prezentoval iba nástupca Jána Slotu.Presvedčivo – tvrdil, že  je úžasný úspech vzkriesiť stranu po jej páde až na dno interesu národu a poviem to už s predstihom, že rokovať s ním o budovaní vlády bude nielen Fico, ale veru aj všetci politici z ostatných ôsmych parlamentných strán s výnimkou MOST – HÍD Bélu Bugára a aby bolo jasné, k tomu rozhodnutiu sa ešte pokorne vrátim – je viac ako špecifické.

Pre zachovanie poriadku volebných výsledkov teda verejnosti priblížim rokovanie predsedu strany Sme rodina Borisa Kollára s moderátormi V politike a nech mi prepáči, ale jeho prístup k celej problematike volieb a predovšetkým k ich dôsledkom ma sklamal. Cíti sa byť víťazom, je rád že v tom súperení politikov uspel, ale vraj žiadna účasť na vládnutí neprichádza do úvahy! Chce mať odstup, nemá chuť byť v takejto káre povinností zapriahnutý dlhšie, ako ho uspokojuje realita tejto chvíle a som úprimne zvedavý, ako budú vyzerať rokovania s tými politikmi, pre ktorých je vidina konca Ficovej kariéry a nadvlády nad našou krajinou priroritou. Veď napríklad Sulík a Matovič aj s Lipšicom celkom otvorene hlásajú, že byť tvorcami vlády so všetkými, s ktorými dokážu nahradiť Smer berú ako svoju povinnosť a čas rokovania s Kollárom je naozaj za dverami! Som si istý, že žiadne formálnosti nebudú akceptovať, politika nie je žiadna hra na skrátenie dlhej chvíle voľajakého dobrodruha so záľubou v otcovstve na mnoho podôb!

Nuž a ten MOST – HÍD s Bélom Bugárom sa dal počuť neuveriteľne pesimisticky, sklamanie z poklesu preferencií strany vo verejnosti pripisujú na tričko Smeru a jeho politiky antikorupcie, antibrusel  a antiemigrácia, tvrdia, že v parlamente sú teraz jedinou klasickou politickou stranou a svojim spôsobom sa im dá rozumieť. Zostali naozaj ako mohykáni, všetci sú naozaj čerstvou surovinou bez tradičných znakov a atribútov klasickej výbavy, lebo šokujúco, KDH už v snemovni niet! Šokujúco, chýba v koalícii správne orientovanej pravice a v spojení s tým osobným sklamaním volebných výsledkov sa Bugárova skepsa jednoducho dá tolerovať.

Najmenej rečí na tému budúcej spolupráce sa pri debate stvoriť pravicový vládny kabinet viedlo potom s predstaviteľom strany #Sieť Miroslavom Beblavým, jej podpredsedom, lebo aj v tomto prípade sa očakávania lídra Radoslava Procházku vo voľbách vôbec nenaplnili! Jeho predstavy boli v podobe dnešných Sulíkových predstáv a dobrovoľných povinností, byť v mene pravicovej politiky garantom úspechu v priebehu najbližších rokov aj so zárukou, že Fico už  nikdy viac a nech sa to vyrieši čo najskôr, lebo byť urazeným je v tomto prípade celkom krátkozraké riešenie! Jasné, nenaplnený sen byť premiérom celkom iste tlačí a omína vlastné sebavedomie, či aspoň sny, ale povinnosť takejto realite poctivo slúžiť je voľačo ako prísaha vernosti spoločným cieľom spravodlivých!

Aby bolo jasné, fanúšik Smeru a Fica ma upodozrieva, že sa celkom krátkozrako teším z volebných výsledkov, čo Smer zdeptali a ponížili, lebo vraj čo teraz, keď to malo byť jedinou alternatívou nášho bytia a hľa, moja predstava je stotožnená s tým, čo všetky, tu vymenované politické strany, v novom parlamente, s výnimkou strany Smer DS a možno tých od Kotlebu, dokážu s nadhľadom a s povinnosťou stať sa spoločníkmi vo vláde čo najskôr a  vynájsť či objaviť ako na to v praxi, lebo akurát to je spoľahlivá cesta do krajšej budúcnosti!

V oblasti žurnalistiky je dohoda výhradne problémová. . .

12.12.2018

Titulok svojim spôsobom celkom jednoznačný, lebo informovať verejnosť o veciach hodných názvu problematika vecí verejných v tom najširšom možnom kontexte je jednoducho vždy najmenej v dvoch viac »

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Andrej Babiš

Európska komisia nemieni dotovať firmy okolo Agrofertu

12.12.2018 22:49

Peniaze sa nebudú vyplácať, kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov premiéra Babiša.

Tupolev Tu-160

Ruské strategické bombardéry lietali na Karibikom

12.12.2018 22:23

Bombardéry, ktoré v minulých dňoch prileteli do Venezuely, vykonali desaťhodinový let nad Karibským morom.

obrnené vozidlo

Maďarsko na ochranu trhov nasadilo obrnené vozidlá

12.12.2018 21:32

Spravodajský server Index.hu pôvodne pohyb vojenských vozidiel spájal s podvečerným protestom v uliciach Budapešti.

Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

12.12.2018 20:03

Dolná komora parlamentu podržala Morawieckeho vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.