Založ si blog

Národnostná politika vo vláde, kde je národnosť viac ako doma

Problematika menšín sa na Slovensku jednoducho nedá ani obchádzať a už vôbec nie minimalizovať, lebo spolužitie národností na našom, presne špecifikovanom, v mnohom geograficky predurčenom stať sa zmiešaným národnostným územím – predovšetkým na juhu maďarským  a na východe rusínskym, alebo naopak, celkom nevyspytateľnom, ak je reč o populácii Rómov, je voľačo naozaj celkom špecifické a originálne. Žijem v Prešove, moje kontakty s Rusínmi sú nielen prirodzené, samozrejmé, bezkonfliktné, ale veru aj diplomatické a na vysokej úrovni, v oblasti kultúry tiež nespochybniteľné a tak mám nielen odvahu, ale aj povinnosť celému Slovensku odkázať, že keby to bolo naozaj iba o nás, teda o obyvateľoch východu Slovenska a „rusnákoch“, ako sa zjednodušene a bez malichernosti či patetizácie hovorí menšine s historickým domovom voľakde v priestoroch Zakarpatskej Ukrajiny, žiadna naozajstná problematika by to ani nebola! V ničom si veru nerobíme prieky, akceptujeme ich kultúru, jazyk, náboženstvo, „kalendárové harakiri“ komplikujúce všetky sviatky a pracovné povinnosti, ba s nadhľadom až obdivuhodným, ich divadlo s národnou produkciou vnímame ako svoj stánok kultúry s menom DAD a vôbec v tom nie je nič podozrivé! Ba šokujúco, sú to väčšinovo mudri občania, takmer nepoznáte, že sú národnostnou menšinou a spoľahlivo sa za tých, čo osobne poznám, môžem zaručiť – občiansky, vzdelaním, výchovou, kultúrou a životnými zásadami cti sú presne našimi kópiami!

Aby som všetko, v kontexte s národnostnu problematikou iba nezjednodušil, alebo naopak nezdramatizoval, všade tam, kde som bol predtým tak voľajako celkom samozrejme doma – Trnava, Bratislava pri Karlovej Vsi – to aby v tom bolo predsa len aj troška nadsádzky, lebo vtedy to bola aj tak pravda a predovšetkým Považská Bystrica, ktorú budem musieť prednoste špecifikovať, lebo ak o tomto meste neviete nič extra, zvláštne, mimoriadne, či až neuveriteľné neviete o ňom a o Slovensku, aj v kontexte so spolunažívaním národnostných menšín vôbec nič!  A tak teda skromný rešerš udalostí, čo z maličkej obce pod Manínmi, podieľajúcimi sa na vzniku Manínskej tiesňavy, vďaka majiteľovi Ružičkovi, pánovi Orlovského kaštieľa na pravom breh Váhu, čo bol voľakedy v histórii spojený s menom MáriaTerézia,  lebo práve jeho zásluhou sa tá zemepisná lokalita stala územím, čo si zaslúži viac ako len obdiv súčasníkov! Lebo kto naozaj nevie – ten  nech banuje, lebo história tohoto okresného mesta sa na zveľaďovaní našej kultúry, histórie, dejín výroby, sociálnej sféry spoločnosti, dopravy, kuchynskej techniky, športu, prezentácie miestnej danosti obyvateľstva a jeho obetavosti a vynaliezavosti posunul až na vrchol prezentácie kultúry národnej!

Všetko zjednoduším, v dobách vzniku prvej ČSR sa na Slovensku hľadal priestor na čo najjednoduchšie a najlacnejšie rozbehnutie výroby pobočky Zbrojovky, čo už vtedy bola značka vysokej kvality strojárskej produkcie minimálne v kontexte s Európou a vedzte, že presne tam, kde o čosi neskôr stála fabrika s názvom Považské strojárne, s produkciou výroby doslova zázračnou, nuž presne tam, na svojich poliach, to všetko veľkorysým darom  majiteľom ich licencie odštartoval majiteľ Orlovského kaštieľa Ružička! Keď sa fabrika, teda presnejšie, jej hutné prevádzky, stali  po roku 1968 aj mojim pracovným miestom, už tu pracovalo viac ako 16 tisíc zamestancov, bola tu motovýroba, ložisková produkcia, výroba hutnej produkcie farebných kovov, ale aj letecké motory a zbrojovka v širokom zábere už aj raketovej produkcie a aby bolo jasné, bol to naozaj zázrak zrodu voľačoho takého naozaj dôležitého!

Lebo vedzte, to všetko podopierali zázraky infraštruktúry, predošetkým dokonale vyprojektované a sociálne bezchybne prešpekulované občianske bývanie, aj so službami v každej podobe, teda doprava, zásobovanie, zdravotníctvo, služby, šport, kultúra – naozaj všetko, na čo si spomeniete a prisahám, za to trištvrte storočie, čo poznám ponuku služieb vlastne v ponuke celého známeho sveta, som ešte nikdy nenašiel na jedinom mieste voľačo v takej dokonalosti a komplexnosti! A úžasné na veci bolo predovšetkým to, že tak, ako sa objekty kontinuálne budovaných fabrických realít stávali skutočnosťou všetkým bolo nad slnko jasnejšie, že to všetko je dielom neuveriteľne šikovných občanov vlastne odvšadiaľ! Z Prahy, Brna, Bratislavy, domácich aj z širokého sveta – machrov a expertov s prívlastkami géniovia  a keď som sa do tej zázračnej reality narodil ja, už to celkom iste nebol voľajaký všedný Slovenský štát, ale krajina doslova zázrakov, lebo všetko tu fungovalo celkom ináč, ako všade inde! Jasné, v tejto krajine bol aj Baťa, voľačo dosť podobné, ale aj tak, národnostný zázrak sa dal prežívať iba tu! Prisahám, tu nikto nevedel prečo, ale naozaj fungovalo to zázračné dedičstvo francúzskej revolúcie, čo všetkých šikovných a ostatným prospešných akceptovali a vyznávali!

Mali sme tam naozaj všetko, dnes sa to naozaj ani nechce veriť, pre deti fabrických zamestnancov a aj pre nich  väčšinou zadarmo, teda športoviská od výmyslov sveta, futbal, hádzaná, tenis, plávanie, stolný tenis, box, vzpieranie, zápasenie, ale aj plachtárstvo, gymnastika, horolezectvo a turistika, s bratmi trénermi na vysokej profesionálnej úrovni a prisahám presne odvtedy nedokážem pochopiť, prečo je občan inej národnosti než je tá moja voľačím ako keby menej hodnotným, alebo nehodným uznania, Slovák, Čech, Maďar, Poliak, Rus, všetko jedno a aby to bolo ešte záhadnejšie, reč sme mali všetci naozaj spoločnú – peknú slovenčinu! Bez výhrad a výnimiek, to rád aj odprisahám!

Bol to v kontexte s celým zvyškom mojej vtedajšej domoviny a potom neskôr, aj  v povojnovej histórii ČSR jednoducho zázrak a možno práve preto nerozumiem tej národnostnej mäteži u nás akurát dnes, keď si nerozumieme s Rómami, na čo tu je viac ako opodstatnenie, lebo nemajú sociálnu spravodlivosť s väčšinovou kultúrou a ako keby sme ani nemali povinnosť a chuť im voľačo v kontexte s právom ju mať, to ako svoju záväznú povinnosť dodržiavať a v kontexte s maďarskou národnosťou  aj voľačo celkom, ale naozaj celkom iné!

Dnes je Béla Bugár slovenským občanom vyššej kvality, je predsedom vládnej strany, väčšinu svojich súkmeňovcov žijúcich u nás ako keby ani nevnímal, či priamo ignoroval, predovšetkým vtedy, ak sú členmi politickej strany SMK a nie Most –Híd a nemyslite si, že to tvrdím úmyselne či z neznalosti, prisahám že nie! Už som o tom viackrát napísal, je to účelovosť jedných aj druhých, potreba napĺňať sny menšiny v podobe autonómnosti v širokom zábere mu ako keby nepristali, ba hanbí sa za ne, aj keď to tým z SMK závidí a ak neviete, tak mu to jednoznačne zazlievam a vyčítam! Viete, bol by som najradšej, keby boli jednotnou menšinou, lebo čestné slovo, radšej sa rozprávam s politikom Simonom, čo od neho programovo utiekol, alebo hoci aj s tým Csákym, čo zostal v SMK aj teraz, keď je to skratka v novom znení, lebo čo sa dá robiť – ich slovenčina je oproti tej Bugárovej čistá a kultúrna a možno práve preto, že ani nie tak dávno bol ešte Vojtech a nie  Béla a artikuloval s  „h“ a nie „ch“, ako sa prezentuje s nesmiernou chuťou naozaj na počkanie!  Verte mi, je mi to smiešne, keď sa dá počuť že chovorí rozchodne zodpovedne, veď je vzdelaný, keď prišiel do politiky, voľačo na tento spôsob „kultúrnosti“ mu nerobilo žiaden problém, no teraz sa v mnohom stal iným! Teda prednostne v kontexte s národnostnou politikou, teda naozaj tak akceptovanej, ako to cíti a vníma, no predovšetkým počuje on sám, vtedy je to naozaj voľačo nás všetkých a aj jeho samého nedôstojné!

Veru tak, naozaj je celkom dobre možné, že akurát v takomto niečom banálnom je ukryté to tajomstvo zmeny jeho myslenia, lebo uznajte, kým včera mu meno Fico a Smer DS vyvolávalo voľačo na spôsob klasického zrádnika, dnes slintá blaženosťou, že je to reč o partnerovi vo vláde, čo si vraj lásku, vzájomnosť a bratskú úctu viac ako úprimne zaslúži! Nič sa však nedá robiť, akurát ja mu teda nebudem veriť nikdy – moje spomienky sa zaprieť naozaj nedajú! To všetko si iba vymýšľa a predstiera a s tým „ch“ v rečovom prejave až ironizuje, takže čo už – komendiantom sme naozaj neverili nikdy, skôr boli iba na smiech!

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Graf, ekonomika, okuliare, počítač

NBS odhaduje tohtoročný rast na 4,2 % HDP

18.12.2018 16:26

Rast slovenskej ekonomiky má v tomto roku dosiahnuť 4,2 %. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska.

pellegrini

Na hlasovaní o globálnom pakte o migrácii sa nikto zo Slovenska nezúčastní, vyhlásil Pellegrini

18.12.2018 16:25

Slovenská republika podporila v pondelok (17.12.) na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku iný dokument, pakt o utečencoch.

Jozef Makúch

Guvernér NBS Makúch verí, že Kažimír bude dobrým nástupcom

18.12.2018 16:13

Jozef Hudák, ktorý sa uchádza o funkciu viceguvernéra, však podľa neho nespĺňa zákonné podmienky.

Cestovanie lietadlom, lietadlá, bratislavské letisko, letisko Milana Rastislava Štefánika, cestujúci, dovolenkujúci

Na bratislavskom letisku pribudne počas sviatkov 56 letov

18.12.2018 15:34

Leteckí dopravcovia pridali lety aj z Londýna-Lutonu, Birminghamu či Dublinu do Bratislavy a späť.