Založ si blog

Fámy a legendy – vyberte si!

Ponuky informácií z verejnej sféry, čo si k nám, cez naozaj rôzne spravodajské zdroje nájdu svoju cestičku sú  mnohoraké, často až fantastické, ba pokojne použijem termín až zázračne neuveriteľné a ak sa dotýkajú napríklad mňa osobne, pociťujem potrebu na ne zareagovať, najčastejšie voľačo vysvetliť, alebo priamo sa brániť, čo je v svojej podstate základný princíp demokracie pri hľadaní spravodlivosti. Presne v tej chvíli, ak takáto možnosť vo vašich možnostiach absentuje pochopíte, ako „chutí bezmocnosť“, viete precítiť krivdu naozaj až do dna pokory a znenávidíte tých, čo s takouto výbavou kalkulujú nielen premyslene, ale aj  prefíkane, aby tie konce mali jednoznačné podoby. Veď hľa, mlčí, nemá čo povedať a všetci to poznáme, kto mlčí, ten svedčí! A pravda je pritom celkom jednoduchá – nemáte nárok reagovať, zakázali vám to, potrestali vás a v tej chvíli naplno pocítite, ako je to tak naozaj stáť na pranieri so zaviazanými ústami a naozaj je to viac ako podobné pocitom stáť so zviazanými rukami, nohami, ba aj očami, aby ste o vinníkoch nevedeli nič, veď ste ako keby pred popravčou čatou!

Aby bolo jasné, nič si z tejto sféry životných zážitkov nemusím predstavovať, v dobách vrcholiaceho socializmu som mal tú česť byť verejne pasovaný  za nepriateľa socializmu a celkom paradoxne ma ako intelektuála potrestali povinnou príslušnosťou k triede robotníkov a dopriali mi toho protekcionárstva plným prehrštím – až do novembra 1989!  Všetko, čo mi tak akosi bytostne intelektuálne chýbalo v tejto sfére zarábania si na chleba každodenný som sa naučil nahrádzať si písaním do dennej tlače a v priebehu krátkeho hľadania kontaktov v podnikových novinách, čo bolo čestné slovo viac ako uspokojujúce súperenie o čitateľský záujem verejnosti, lebo produkcia recenzií z divadiel, ku ktorej som to mal blízko predošetkým interesom a láskou a článkov zo športu, to zrazu bolo v ponuke všemocného písmenka EF, teda „F“ a aby ste tomu správne porozumeli, je to jednoducho ten širočizný rozsah s obsahom fšetko, aby v tom bolo aspoň trošku záhad!

Pomáhalo to, bavilo ma to, vrátilo mi to sebavedomie, tých viac ako 20 rokov som už dostatočne zmapoval aj ex post, ale aj tak, ak dnes napíšem úvahu o tom, aké výsledky priniesli voľby 2016 a „nemilosrdný kritik“ do debaty prispeje príspevkom, že matematika malých čísiel je dôkaz mojej nedostatočnosti, cítim to ako tendenciu a zámer klamať! Aby bolo jasné – hodnotil som, stredopravé strany a Sme rodina Borisa Kollára, čo verejne oznámil svoju podporu pravici,  získali viac hlasov ako Smer SD a pripojil som opis aktivít, ktoré v predstihu – teda bez poverenia prezidenta, odštartoval šéf SaS, lebo možnosť presvedčiť Andreja Danka pridať sa k pravici by tomuto spoločenstvu prinieslo absolútnu prevahu parlamentých kresiel, čo bol oznam bez vyvolávania pochybností! Dôvody boli viac ako jasné, Smer SD iba 49 kresiel, aj s 15 od SNS zúfalo málo a rysujúca sa potreba nových volieb, lebo potenciál ĽS NS bol v kontexte s tým naozaj nulový, kým s pravicovými stranami istota zázračnej 89 a uznajte, tá tendenčná informácia, že päťka z počtov mi pristane ma rozčertila.

Lenže čo už, ten mudrlant vie svoje, čokoľvek napíše, akokoľvek ma znemožní, nazve, urazí – nič sa ho nedotkne, ani len výčitkou nie, lebo patent na rozum má teraz iba on a čo bude potom, to ho vôbec neinteresuje, lebo žiadna moc a sila neuznávajúca pravidlá sa veru nestará, čo príde až ex post!  On smie všetko, mne zostáva iba držať hubu a krok, lebo čo sa dá robiť, zasa je na tej správnej strane a s tým, okrem výčitiek zodpovedným, naozaj neurobím nič. A tak teda východisko z núdze, ako sa hovorí, lebo tak akosi v podobe spravodlivého vis major je tu správa z Česka, už staršieho dáta, ale famózna a úplne čerstvá z Ukrajiny, že naši rodáci, Slováci ako repa, sú osobnosti s vysokým kreditom uznania aj napriek faktu, že nepatria k tej minulej a doteraz dedičnej sile ľavicových hodnôt a naopak, tá najpresvedčivejšia osobnosť takéhoto vierovyznania, predseda strany Smer DS Róbert Fico sa dal viac ako múdro a presvedčivo počuť. Hovoriť striebro, mlčať zlato, takže pre istotu budem teraz iba čušať, čím dal svojim obdivovateľom, vyznávačom a nasledovníkom jasne najavo, na čo sa napríklad v porovnaní s konkurenciou, ktorá je práve teraz v kurze, tak naozaj cíti. Lebo spravodlivo, ani on a vlastne vôbec nikto z jeho súkmeňovcov si takto prejavený obdiv a úctu sveta nikdy nevyslúžil, ak neuvediem aspoň náznak takejto slávy v podobe fámy, že šéfom v OSN by mohol byť  Lajčák, ale to by sa pýšili cudzím perím, ten diplomat si spoľahlio udržuje nezávislosť myslenia a do strany Smer vstúpiť celkom spoľahlivo  odoláva,  lebo čo sa dá robiť, on naozaj hovoriť musí vždy, ak je to treba!

A teraz teda tie príklady pre Smer DS, najskôr ten z Čiech, čo už je všedný, ale aj tak stále v kurze, lebo kritizovaný podnikateľ Andrej Babiš, čo pred nezávideniahodným interesom orgánov moci od nás odišiel, aby mal, ako sa povie, pokoj pre vlastné rozhodovanie sa a čuduj sa svet, ľudia v „historických zemiach“ v ňom objavili potenciál hodný interesu aj využitia a všetci viete, že ako minister financií  a zakladateľ politickej, už samozrejme aj parlamentnej strany ANO je u našich susedov osobnosť uznávaná aj nenávidená, tak ako to už  v takýchto súvislostiach býva, ale celkom jednoznačne známa až k sláve!

Práve teraz v kurze tak trošku dobrodružnom, chcú mu prišiť na triko cti a slávy záplatu vraj politicky podmienenej vypočítavosti a zneužitia moci, to viete, interes našich zainteresovaných fandí jeho „vrchnému nepriateľovi Kalouskovi“, ale radosť zrejme mať nebudú, je to naozaj skôr fáma a Babiš to napokon zvládne bez problémov!

A teraz teda pozor, legendou sa pre Slovensko súčasnosti stáva politik, demokrat, ekonóm dobrého mena a povesti z vlád SDKÚ DS Mikuláša Dzurindu Ivan Mikloš, ktorý mal naozaj dostatok príležitostí  osobne a verejne sa sporiť s politikmi a expertmi strany Smer! Dobre viem, o čom je to reč, lebo som o tom pravidelne verejnosť informoval a aj s odstupom rokov pokojne tvrdím, že napríklad jeho konkurent v sfére štátnych financií Počiatek mal vždy naozaj hlavu v smútku a nočné mory, lebo v jeho prítomnosti bol jednoducho to, čo nazývame nedôstojný súper! To viete, dnes už ho dávno nahradil „väčší expert“, je ním  Peter Kažimír, ale nič sa nedá robiť, pri predstave ich možného verejného odborného súperenia by to malo ešte jednoznačnejší priebeh v prospech demokrata Mikloša, lebo napriek fungovaniu v ústraní, na jeho schopnosti a profesionálnu zdatnosť svet nezabudol!

Je poradcom ministerky financií z Porošenkovho kabinetu ukrajinskej vlády a fámy pripravovaných zmien v jej zložení, predovšetkým  v súvislosti so zmenou na poste premiéra, ktorým má byť Volodymyr Hrojsman, súčasný šéf parlamentu,  je pre nás šokujúca zvesť,  že ministrom financií v jeho kabinete by mal byť práve Ivan Mikloš! V každom prípade je to informácia naozaj zásadná, široko komentovaná a spravodlivo, sféru našich zodpovedných ekonómov zo strany Smer to celkom iste nerobí šťastnými!

Jasné, významovo pre súčasnosť naozaj nič moc, je v tom osobný interes v celkom jasnej preferencii, ale čo sa dá robiť, to, aká je pôžička nech sú aj splátky je dobrý princíp reciprocity a ak to má dostať pýcha strany Smer aj ako voľajakú frčku do nosa, budem mať naviac aj trošku zadosťučinenia!

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Euro, peniaze, kôš, kríza

Až 111 kg ročne. Toľko jedla vyhodí priemerný Slovák

21.05.2018 11:01

Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kg jedla ročne.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

KĽDR chce ukázať demontáž nepoužiteľnej strelnice. Neprijala však zoznam susedných novinárov

21.05.2018 10:59

Severná Kórea neprijala zoznam juhokórejských novinárov a reportérov, ktorí by mali pokrývať uzavretie jadrového testovacieho areálu Pchunggje.

Indonézia, sopka Merapi

Indonézsky vulkán sa prebudil k životu, Merapi chrlí popol

21.05.2018 10:44

Najaktívnejšia indonézska sopka Merapi v pondelok skoro ráno opäť vybuchla, pričom vychrlila dym a popol do výšky 1 200 metrov.

City, Londýn

Britskí poslanci vyzvali Mayovú, aby bojovala s ruskými špinavými peniazmi

21.05.2018 10:37

Ruskí "kleptokrati" napojení na Putina podľa poslancov využívajú britské finančné služby na pranie špinavých peňazí a obchádzanie sankcií proti Moskve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574356x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie