Založ si blog

Národné a klubové reprezentácie – horor aj krásna rozprávka

Nemám prečo svoje životné prirority a záľuby zatajovať, alebo o nich s radosťou a nadšením nehovoriť, ak môj život v určitom období urobia krásnym a obdivuhodným, lebo čo sa dá robiť, ak má byť život človeka naozaj hodný šťastia, lásky, vzájomnosti a všestrannej pohody, s vylúčením takejto prirodzenej samozrejmosti to nikdy nedosiahnete. Svojou životnou profesiou a záľubami, či priamo životnými láskami, čo sú v ňom bytostne doma sa naozaj neskromne zaraďujem medzi persóny širokospektrálnych záujmov a v kontexte s titulkom, ako som pomenoval svoju dnešnú úvahu aj priznávam, že vyštudovaná profesia telocvikára mi viac ako len predurčila, že športový svet ľudskej spoločnosti sa stane doménou môjho života v tej jeho nadstavbe všednosti.

V súvislosti s takto vymedzenou záujmovou sférou som cez uplynulý víkend zažil voľačo až neuveriteľne krásne a citovo bohaté, pokojne to označím termínom rozprávkové a samozrejme aj športové, lebo je to presne tak dobre načasované, že v Moskve a v Petrohrade sa začali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji mužov a vo svete sa vôbec nie náhodou končia domáce šampionáty vo futbale a spravodlivo, všetko čo s tým súviselo a súvisí sa akurát teraz svetu ponúka v réžii, čo si zaslúži stať sa „večným príbehom“!

Ako v správnej rozprávke, do tretice všetkého dobrého teda aj tu, v podobe národného, teda reprezentačného, slovenského, pochopiteľne hokejového, lebo odštartované MS 2016 to špecifikujú celkom jednoznačne a potom klubového, so slávou hodnou nášho domicilu v národnej futbalovej lige, no predovšetkým svetová sláva futbalistov z Leicestru v Premier Leaugue, aby to malo očakávanú gradáciu. Premenené na drobné je to potom duma o voľačom vysnívanom, čo sa môže a vôbec nemusí stať šťastnou budúcnosťou a bude správne, ak začnem akurát takto, lebo dám reč o slovenskej hokejovej repezentácii, čo prežila a prežíva časy viac ako neľahké a zložité, v nepochopení zainteresovaných a mocných na viacero spôsobov a hoci som už o tom naozaj zodpovedne meditoval, ten prežitý víkend ma v predstihu a s podmienkami neurčitých očakávaní predsa len naladil ako optimistu!

Prežili sme rok viac ako problematický, doteraz sme hokejové zákulisie nepoupratovali tak, ako o tom zodpovední snívajú, tým čo nosia reprezentačné dresy verí málokto, dominujú skôr pochybnosti než viera v úspechy, ale na druhej strane rád prezradím, že aj to už bolo v ponuke a dobrota konca potom mala podobu až zázraku a ako sa povie s nádejou, kiež by to malo aspoň reprízu! Teraz v sobotu sme v ouvertúre MS porazili Maďarov, výsledkok 4:1 potešil, v nedeľu potom Francúzov, čo nás v príprave pokorili, dokonca 5:1 a kiež by to malo pokračovaanie ako v roku 2000, tiež v Petrohrade, keď nám málokto veril, každý podceňoval a spochybňoval, veď v tej „partii“ bolo vtedy 8 kandrdasovz domácej ligy a naozajstných hviezd skromnejšie, ale šok – priviezli sme striebro! Nuž prečo nie aj teraz, pýtam sa s nádejou, lebo nádeje a očakávania sú viac ako len podobné! V utorok porazíme Nemcov, v stredu, pevne verím, aj Bielorusov, čo bude znamenať 8 bodov zisku a cestu do semifinále a až potom bude čas snívať aj o medailách, čo poviete, lebo optimizmus k outsiderom pristane!!!

Ten druhý príbeh priniesla do relity nášho života futbalová liga, už v repríze, lebo futbalisti AS Trenčín naozaj obhájili titul majstra Slovenska a keby len to, opakovane sa stali aj víťazmi Slovenského pohára, to už v predstihu.  V porovnaní so Slovanom Bratislava je AS Trenčín vidiecky klub, s celkom neporovnateľnými danosťami a ak smiem akurát tu ich predsa len porovnať, potom je naozaj iba Popoluškou, ak mám dodržať modus rozprávky v tomto príbehu.  Vlastníctvo športového klubu u nás je takmer s istotou stratový biznis, počty divákov a predovšetkým sponzorov a biznismenov so športom spojených sa nedá so svetom naozajstných  špičiek v športe a vo futbale zvlášť vôbec porovnávať a dobre sa držte, akurát Trenčín a jeho zahraničný majiteľ, holandský podnikateľ s čínskymi koreňmi Tschen La Ling, čo klub už pred ôsmimi rokmi kúpil, od samého začiatku svojho podnikania tvrdil, že jeho podnikanie bude celkom iste ziskové!

A darí sa mu, má viac ako slušný marketing a jeho ročný rozpočet, vraj 2,2 milióna eur, spoľahlivo kryjú zisky z predaja hráčov, lebo majiteľova investícia do ich nákupu bola až doteraz cca 600 tisíc, ale zisk z predaja prekročil 12 miliónov eur! Tomu sa potom hovorí samofinancovanie, k chvále Trenčína potom patrí aj práca s mládežou, ich futbalovú akadémiu už svet porovnáva  s tou v Barcelone a jej absolvent Matúš Bero, ledva dvadsiatka tímu, ale už najlepší strelec súťaže s dostatočnou chválou vo svete, je toho dôkazom!

Nuž a tá tretia športová story, je tiež futbalová, spojená s krajinou zrodu tejto najznámejšej loptovej hry na svete, s Anglickom a verte mi, čo nevidieť sa celý svet dozvie, ako je to tak naozaj, čo je to Leicester a kto je to vôbec Jamie Vardy, lebo v Hollywoode už o tom natáčajú film s prívlastkom svetový trhák!

Mesto Leicester, hlavné mesto Grófstva Leicestershire, podľa sčítania ľudu z roku 2011 s 329 839 obyvateľmi sa zo svojej všednosti a britskej akurátnosti akurát v tomto kalendárnom roku stalo svetovým zázrakom futbalového diania, keď na svojom futbalovom štadióne King Power, v svojich modrých, domácich dresoch porazilo Everton a v predstihu začalo oslavovať titul a zisk trofeje  v Premier League, čo je nielen najuznávanejšia futbalová súťaž na svete, ale bez akýchkoľvek pochybností aj s futbalom súvisiaci najväčší zázrak všetkých dôb na celom svete! Ba všetko malo svoj rodný list vypísaný už od pondelka pred týždňom, keď súper Leicesteru v lige, hráči Tottenhamu nesmeli stratiť so svojim súperom z Chelsea ani bod a iba remizovali 2:2, čím sa zázrak dokonal a všetky referáty a komentáre z Veľkej Británie  sú jednoznačné – div sveta číslo jedna má svoju podobu! Foxes, líšky sú víťazi, iba pred rokom sa zachraňovali , teraz sú majstrami a dobre si pamätajte, kto je to Jamie Vardy!!!

Aby to bolo bez pochybností, teraz 29 ročný útočník prišiel do Leicesteru pred 4 rokmi ako amatér, neznáma persóna so sklonmi k alkoholizmu, vraj nasával naozaj denne a podľa spomienok syna majiteľa klubu, thajského milionára Vichala Srivaddhanaprebha  Aiyawatta dostal ultimátum, ak nezmúdrieš, vyhodíme ťa! Mimochodom, ročný rozpočet Foxes je v Premier League deviaty najbohatší, 1,4 miliardy libier a aby bolo jasné, majiteľ naozaj nie je na „tých svojich naozaj žiaden škrob“, lebo keď sa pred rokom v lige premiérovo zachránili, hráčom oferoval milión, poslal ich „potešiť sa do svojej vlasti“m vraj s krásnymi dámami a pripomenim, bol z toho naozaj svetový škandál!

Lenže uznajte, teraz sú majstri, ten polepšený alkoholik je podľa hlasovania novinárov najlepší hráč Premier League, najlepší strelec klubu, jasné aj reprezentant na blížiace sa ME vo futbale vo Francúzsku a sám za seba pripomeniem, že takmer isto bude aj naším súperom! A nedá mi, jeho súčasný tréner, taliansky rodák Claudio Ranieri tvrdí, že ak mu položíte na čelo žiarovku získate zdroj svetla, lebo ten futbalista je neuveriteľným zdrojom energie!

A namiesto bodky za touto futbalovou fantáziou pripisujem pre všetkých futbalových fanúšikov bájku hodnú starosvetských cien ozajstnej veľkomyseľnosti – na štadión King Power do Leicesteru,  pred stretnutím s Evertonom, čo bol naplánovaný ako oslava titulu, prišiel trénerovi Ranierimu  a jeho zverencom zaspievať jeho slávny rodák, nevidiaci spevák Andrea Bocceli a aby bolo jasné, aj  v tom je záruka, že to, čo vznikne v Hollywoode bude potvrdením tohto zázraku vo futbalovej ponuke!

Radšej nebudem nič hádať, ale toto je celkom iste bomba!

16.08.2017

Aby bolo jasné, takáto špecifikácia konštatovania je voľačo svojim spôsobom celkom zložité, lebo všetky tie správy, reportáže, hodnotenia koaličných kontaktov a predovšetkým informácie viac »

Veľká Británia je stredobodom svetovej pozornosti. ..

16.08.2017

Aby bolo jasné, som občan kontinentu s prívlastkom „ten čo je najstarší, dejinami ľudstva najbohatší a historicky celkom iste najcennejší“ – dobre si to uvedomujem a nemám naozaj žiaden viac »

Teda poviem vám, realita vládnej koalície je v podobe celkom pesimistickej

15.08.2017

Svoje očakávania naplánovaného stretnutia koaličných partnerov sediacich v súčasnej vláde som verejnosti priblížil avízom, že bude v utorok 15. augusta o sedemnástej hodine, lebo taká bola viac »

alkohol, vodka, nalievať, piť, opitý, pohárik, poldeci,

Primátor Popradu Švagerko šoféroval opitý

16.08.2017 20:37

Policajná hliadka zastavila pri popradskom cintoríne biele motorové osobné auto, ktoré šoféroval popradský primátor Jozef Švagerko.

porošenko, Južmaš, ukrajina

Porošenko nariadil prešetriť správy o dodávkach motorov do KĽDR

16.08.2017 20:21

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil prešetriť správy o údajných dodávkach raketových motorov vyrábaných na Ukrajine do Severnej Kórey. Prezident to oznámil na facebooku.

Michal Horsky

Horský: SNS nemá inú cestu, iba konflikt ukončiť

16.08.2017 20:00

Fico v hodine dvanástej ukončil štádium vládnych improvizácií žiadosťou, aby predseda SNS nominoval nového ministra školstva, povedal politológ Michal Horský.

sledovanie, špehovanie, internet, zlodej, krádež, identita,  kyberzločin, hacker

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku

16.08.2017 19:54

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku, zabezpečenie systémov sa ale hackerom prelomiť nepodarilo. Parlament uviedol, že ide o takzvaný útok hrubou silou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,208
Celková čítanosť: 1945603x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie