Založ si blog

Byť sklamaným fanúšikom nie je tragédia, lebo byť boľavým je ľudské

Posledná júnová nedeľa, na majstrovstvách starého kontinentu vo futbale patrila viac ako prednostne do itinerára mojich osobných záľub a veru aj povinností, lebo úspech našich reprezentantov, dokonaný postupom zo základnej skupiny do osemfinále, s povinnosťou pobiť sa naozaj definitívne o svoje miesto na slnku futbalovej slávy s Nemeckom, dostal definitívnu podobu. Bol som v tom celkom dobre známom ošiali dobrých očakávaní, viera v úspech tých, čo sú pre mňa dôkazom šikovnosti a športového kumštu svojich rodákov ma držala v nádeji a hoci mi ten pocit nevydržal ani len celý prvý polčas, toho napokon priemerného stretnutia so smutným koncom pre nás, bolo to naozaj bez slzavých očiek.

To viete, príprava štadióna v Lille, kde sme ešte v skupine porazili Rusko a kde sa usporiadateľ rozhodol položiť nový trávnatý koberec ma uviedlo do vytrženia, bol to pre mňa dôkaz, že Francúzsko je krajinou naozaj väčších možností, než na aké sme u nás privyknutí a čo ako to bude znieť zbytočne skromne, pred obrazovku televízora som spolu s manželmi zo spoločnej chodby, ktorým vlastný vnúčik prikázal svoje práva ako prioritu veľkorysosti múdrejších,  sadal bez vzrušenia a veľkých nádejí. Sú to ešte „mládenec a deva“, ako zvyknem týchto päťdesiatnikov titulovať, ale keď sme už v ôsmej minúte, v celkom nevzrušenej atmosfére – naozaj sa hralo iba na našom pľaci – dostali od Boatenga gól, prekvapilo ma, ako ľahko som sa s tou hrôzou pokonal!

Moji návštevníci však vtedy ešte dúfali v lepšie konce, na tú diaľku burcovali naše modré dresy k bojovnosti a k vyrovnaniu a dostal som befel pripraviť tú „skvelú kávu“, s ktorou to oslávime, ale napokon som ju servíroval na Kozáčikovu oslavu – vyrazil Özilovi jedenástku. Susedia naozaj ožili, ako keby v sebe našli nové zdroje optimizmu, lenže ja som ich nemal odvahu podporovať. Ten opakovaný Škrteľov faul na Hummelsa, keď ho celkom zbytočne sotil do chrbáta ako falošný rugbista, ma neuveriteľne rozladil, zdalo sa mi to byť celkom nedôstojné, od takého fairplay športovca, ba bol som ochotný sa hádať, že som v jeho réžii ešte nikdy nič podobne nedôstojné ešte nevidel a prikázal som si, v očakávaní blížiacej sa katastrofy – len pokoj, veď hľa, nestačíme, nezvládame, zaslúžime si to!

Tesne pred polčasom som však prežil nádej, z pravej strany nášho útoku priletel na hlavu Kucku center a z nej putoval pod brvno Neuerovej brány, ale prisahám, ani som nevyskočil, kým moji susedia to prežívali aj zvukovo. A potom – o voľajaké dve minútky prišla definitíva, Özil unikal na ľavej strane až k čiare bránky, loptu takmer rovnobežne s ňou posunul až na päťku pred Kozáčika a tam ma Kucka presvedčil, že dnes mu naozaj osud nenadŕža! Mário Gómez, naozaj nevedno ako, ten priestor bol naozaj zúfalo prehustený ho predskočil, dostal sa do trajektórie lopty a Kozáčik ťahal loptu znovu zo siete a bolo mi jasné, že našich nádejí už jednoducho niet!

Ten tretí gól bol potom potvrdením nemeckej prevahy a našej podriadenosti na ihrisku, ba mali sme dostatok príležitostí chváliť Kozáčika, že je naozaj brankár svetových kvalít, ba suseda predpovedala, že v Plzni skončil, peniaze ho zákonite posunú k väčšej sláve, než sú Čechy a šokujúco, rozchádzali sme sa akurát takto nedôstojne – boli sme v osemfinále a naši bratia ani len to!

Uznajte, voľačo milovníka a bývalého profesionála športu nedôstojné, prežíval som to naozaj s hanbou a bolo jasné, že tie dve povinnosti nočných televíznych prenosov musím pretrpieť akurát z tých dôvodov, aby som si napravil chuť, teda predovšetkým mienku o sebe samom! Ten osemfinálový súboj ME medzi Maďarskom a Belgickom bol naozaj ako elixír zázrakov, tie mužstvá bojovali s nasadením celkom nevídaným a šokujúco, mojim pocitom a zážitkom vôbec nedominovala voľajaká dokonalá taktika, žiadne trénerské manévre, kdeže, všetkému velila lopta, jej azimut postupu do súperovej brány a čo ako sa to bude zdať byť podozrivé, akurát belgickí futbalisti sa stali v tú noc mojimi favoritmi! Vedia a chcú, nešetria sa, je v tom kumšt, vôľa aj odhodlanie, ba jednoznačná túžba dokázať, že aj malí môžu byť veľkými a keďže som to už v kontexte s vlastným národom viackrát prežil, z tých úžasných belgických hrdinov mám svojich favoritov až do finále!

Ten zážitok, čo som si pripravil z tvrdohavosti bol motivovaný finále turnaja Copa America medzi Argentínou a Chile, bolo mi jasné, že všetkého, aj dobrého športu a futbalu zvlášť býva veru aj naozaj priveľa, ale vidieť v domácich dresoch naše najúžasnejšie futbalové hviezdy z európskych líg, predovšetkým hviezdu Barcelony Messiho, čo sa ako 29 ročná celebrita svetového futbalu rozhodla  rozlúčiť sa s národnou reprezentáciou po hanebných daňových švindľoch, za ktoré vraj nemôže – to všetko jeho otec, to som si nedokázal odriecť!

Štadión v USA, mesto East Rutherford, štadión s 82 026 divákmi, rozhodca Lopes z Brazílie, napätie a nervy, dve červené karty s výhodou štvrťhodinovej presily Argentíny a napokon aj tak iba 0:0 a jedenástkový rozstrel o titul  – divadlo naozaj dokonalej scény a fantastickej réžia až do posledného hvizdu  – na to sa naozaj nedá zabudnúť.

A všetko to malo vyvrcholenie v podobe vymyslenej osudom, to svoje sklamanie z prehry s Nemcami som prežil dôstojne, súc si vedomý faktu, že niet za čím banovať, súper bol pánom aj režisérom diania, ba ani len suseda, ináč pripravená smútiť aj so slzami v očiach si to uvedomila a všetko akceptovala ako náš spravodlivý údel, takže až Copa Amerika svoju ponuku doviedla do slzavého finále.

Malo podobu málokedy vídateľnú, pokutové kopy odštartovali Chiľania, v realizácii Vidala z Juventusu v talianskej lige  a dobre sa držte –zlyhal, žiadna radosť, brankár mu to pri ľavej žrdi chytil, zúfalstvo na ihrisku, v hľadisku a celkom iste aj v juhoamerických domácnostiach  a to už k bielemu bodu osudového významu kráčal Lionel Messi  – zdanlivo pokojne, dôstojne, vedomý si svojej zodpovednosti, veď koľkokrát už mal takúto možnosť dať svojej domovine úspech a nedal, nikdy, ak sa nepočíta čas nedospelosti!

Malo to napokon celkom všedný priebeh, loptu si položil na bod jej štartu do hry pokojne, odišiel od nej nenáhlivo, bolo jasné, že bude kopať ľavačkou, lebo presne tak sa postavil a po ráznom rozbehu poslal loptu až neuveriteľne vysoko na brvno brány! Zlyhal, sklamal, zasa prepadol, ale nič z toho nedal na sebe poznať, všetko s týmto obsahom jeho myšlienok  sme spoznali až potom, keď Argentína prehrala 2:4 a Messi celkom žensky plakal, fňukal, žialil – nedal sa utíšiť a pre mňa bodka za tým všetkým prišla až v ponuke našej televízie! Ponúkli šot, dvoch maličkých synov našej hviezdy Hamšíka so zvedavou otázkou, ako sa im ako hráč po tej prehre pozdával ocino a hoci ho chválili, detská spokojnosť má čestné slovo inú podobu. A neváham priznať sa, keď sa tie chlapčiatka predviedli tým chorálom – Slovensko, Slovensko, heja, heja, heja, Slovensko, aj s chybou v hláskovaní, lebo čo sa dá robiť, doma sú na neapolskej ulici  a nie u deda v Bystrici, zvlhli oči a vyschlo v krku aj mne!

Byť smutným a boľavým je naozaj ľudské…

Je to voľačo skôr štátnej správy nehodné ako smiešne či tragické

25.05.2018

V parlamente SR je jednoducho priestor, dokonca celkom povinne určený, pre všetky oblasti riadenia štátnej správy v podobe komplexnej a tak sa teda k hodnoteniu roka 2017 v svojom vlastnom rezorte, viac »

No čo už, byť občanom aj dedkom naraz nie je jednoduché!

24.05.2018

Budem úprimný, to všetko sa v mojom živote skomplikovalo takpovediac celkom prirodzene iba v jedinej z dvoch udalostí, čo v mojom živote znamenajú akurát teraz voľačo ako mimoriadny interes, viac »

Stať sa prezidentom republiky je nádej, sen, fantázia či iba márna viera?

23.05.2018

Rozhodnutie súčasného prezidenta republiky Andreja Kisku nekandidovať na ten post v opakovanej réžii sa stalo predmetom úvah na neuveriteľne veľa podôb a väčšinovo nás mýli predovšetkým viac »

Dolár, libra, jen, mena, peniaze

Obchodná dohoda USA a EÚ by mohla posilniť ich pozície

25.05.2018 09:16

Ázia bude v 21. storočí motorom svetovej ekonomiky, najmä vďaka rýchlemu rastu Číny a Indie. Význam USA a EÚ nemusí klesnúť.

Izrael, Sýria, Hizballáh, vojaci, vojsko,

Súd v Izraeli odmietol zmenu armádnych pravidiel pre používanie ostrej streľby

25.05.2018 09:01

Stalo sa tak napriek tomu, že počas týždňov násilných protestov zahynuli po zásahoch izraelských vojakov na hraniciach s Pásmom Gazy desiatky Palestínčanov.

jahody samozber

Jahodové plantáže lákajú

25.05.2018 08:00

Letné počasie z prelomu apríla a mája sa postaralo nielen o skoršie dozrievanie jahôd, ale aj o úrodu, aká tu už viac rokov nebola.

CANADA-EXPLOSION/

V reštaurácii pri kanadskom Toronte vybuchla bomba, zranila 15 ľudí

25.05.2018 07:50

Polícia zverejnila fotografiu dvoch podozrivých. Podľa zdroja agentúry Reuters sa obom podarilo z miesta utiecť. K akcii sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,512
Celková čítanosť: 2583910x
Priemerná čítanosť článkov: 1709x

Autor blogu

Kategórie