Založ si blog

Byť sklamaným fanúšikom nie je tragédia, lebo byť boľavým je ľudské

Posledná júnová nedeľa, na majstrovstvách starého kontinentu vo futbale patrila viac ako prednostne do itinerára mojich osobných záľub a veru aj povinností, lebo úspech našich reprezentantov, dokonaný postupom zo základnej skupiny do osemfinále, s povinnosťou pobiť sa naozaj definitívne o svoje miesto na slnku futbalovej slávy s Nemeckom, dostal definitívnu podobu. Bol som v tom celkom dobre známom ošiali dobrých očakávaní, viera v úspech tých, čo sú pre mňa dôkazom šikovnosti a športového kumštu svojich rodákov ma držala v nádeji a hoci mi ten pocit nevydržal ani len celý prvý polčas, toho napokon priemerného stretnutia so smutným koncom pre nás, bolo to naozaj bez slzavých očiek.

To viete, príprava štadióna v Lille, kde sme ešte v skupine porazili Rusko a kde sa usporiadateľ rozhodol položiť nový trávnatý koberec ma uviedlo do vytrženia, bol to pre mňa dôkaz, že Francúzsko je krajinou naozaj väčších možností, než na aké sme u nás privyknutí a čo ako to bude znieť zbytočne skromne, pred obrazovku televízora som spolu s manželmi zo spoločnej chodby, ktorým vlastný vnúčik prikázal svoje práva ako prioritu veľkorysosti múdrejších,  sadal bez vzrušenia a veľkých nádejí. Sú to ešte „mládenec a deva“, ako zvyknem týchto päťdesiatnikov titulovať, ale keď sme už v ôsmej minúte, v celkom nevzrušenej atmosfére – naozaj sa hralo iba na našom pľaci – dostali od Boatenga gól, prekvapilo ma, ako ľahko som sa s tou hrôzou pokonal!

Moji návštevníci však vtedy ešte dúfali v lepšie konce, na tú diaľku burcovali naše modré dresy k bojovnosti a k vyrovnaniu a dostal som befel pripraviť tú „skvelú kávu“, s ktorou to oslávime, ale napokon som ju servíroval na Kozáčikovu oslavu – vyrazil Özilovi jedenástku. Susedia naozaj ožili, ako keby v sebe našli nové zdroje optimizmu, lenže ja som ich nemal odvahu podporovať. Ten opakovaný Škrteľov faul na Hummelsa, keď ho celkom zbytočne sotil do chrbáta ako falošný rugbista, ma neuveriteľne rozladil, zdalo sa mi to byť celkom nedôstojné, od takého fairplay športovca, ba bol som ochotný sa hádať, že som v jeho réžii ešte nikdy nič podobne nedôstojné ešte nevidel a prikázal som si, v očakávaní blížiacej sa katastrofy – len pokoj, veď hľa, nestačíme, nezvládame, zaslúžime si to!

Tesne pred polčasom som však prežil nádej, z pravej strany nášho útoku priletel na hlavu Kucku center a z nej putoval pod brvno Neuerovej brány, ale prisahám, ani som nevyskočil, kým moji susedia to prežívali aj zvukovo. A potom – o voľajaké dve minútky prišla definitíva, Özil unikal na ľavej strane až k čiare bránky, loptu takmer rovnobežne s ňou posunul až na päťku pred Kozáčika a tam ma Kucka presvedčil, že dnes mu naozaj osud nenadŕža! Mário Gómez, naozaj nevedno ako, ten priestor bol naozaj zúfalo prehustený ho predskočil, dostal sa do trajektórie lopty a Kozáčik ťahal loptu znovu zo siete a bolo mi jasné, že našich nádejí už jednoducho niet!

Ten tretí gól bol potom potvrdením nemeckej prevahy a našej podriadenosti na ihrisku, ba mali sme dostatok príležitostí chváliť Kozáčika, že je naozaj brankár svetových kvalít, ba suseda predpovedala, že v Plzni skončil, peniaze ho zákonite posunú k väčšej sláve, než sú Čechy a šokujúco, rozchádzali sme sa akurát takto nedôstojne – boli sme v osemfinále a naši bratia ani len to!

Uznajte, voľačo milovníka a bývalého profesionála športu nedôstojné, prežíval som to naozaj s hanbou a bolo jasné, že tie dve povinnosti nočných televíznych prenosov musím pretrpieť akurát z tých dôvodov, aby som si napravil chuť, teda predovšetkým mienku o sebe samom! Ten osemfinálový súboj ME medzi Maďarskom a Belgickom bol naozaj ako elixír zázrakov, tie mužstvá bojovali s nasadením celkom nevídaným a šokujúco, mojim pocitom a zážitkom vôbec nedominovala voľajaká dokonalá taktika, žiadne trénerské manévre, kdeže, všetkému velila lopta, jej azimut postupu do súperovej brány a čo ako sa to bude zdať byť podozrivé, akurát belgickí futbalisti sa stali v tú noc mojimi favoritmi! Vedia a chcú, nešetria sa, je v tom kumšt, vôľa aj odhodlanie, ba jednoznačná túžba dokázať, že aj malí môžu byť veľkými a keďže som to už v kontexte s vlastným národom viackrát prežil, z tých úžasných belgických hrdinov mám svojich favoritov až do finále!

Ten zážitok, čo som si pripravil z tvrdohavosti bol motivovaný finále turnaja Copa America medzi Argentínou a Chile, bolo mi jasné, že všetkého, aj dobrého športu a futbalu zvlášť býva veru aj naozaj priveľa, ale vidieť v domácich dresoch naše najúžasnejšie futbalové hviezdy z európskych líg, predovšetkým hviezdu Barcelony Messiho, čo sa ako 29 ročná celebrita svetového futbalu rozhodla  rozlúčiť sa s národnou reprezentáciou po hanebných daňových švindľoch, za ktoré vraj nemôže – to všetko jeho otec, to som si nedokázal odriecť!

Štadión v USA, mesto East Rutherford, štadión s 82 026 divákmi, rozhodca Lopes z Brazílie, napätie a nervy, dve červené karty s výhodou štvrťhodinovej presily Argentíny a napokon aj tak iba 0:0 a jedenástkový rozstrel o titul  – divadlo naozaj dokonalej scény a fantastickej réžia až do posledného hvizdu  – na to sa naozaj nedá zabudnúť.

A všetko to malo vyvrcholenie v podobe vymyslenej osudom, to svoje sklamanie z prehry s Nemcami som prežil dôstojne, súc si vedomý faktu, že niet za čím banovať, súper bol pánom aj režisérom diania, ba ani len suseda, ináč pripravená smútiť aj so slzami v očiach si to uvedomila a všetko akceptovala ako náš spravodlivý údel, takže až Copa Amerika svoju ponuku doviedla do slzavého finále.

Malo podobu málokedy vídateľnú, pokutové kopy odštartovali Chiľania, v realizácii Vidala z Juventusu v talianskej lige  a dobre sa držte –zlyhal, žiadna radosť, brankár mu to pri ľavej žrdi chytil, zúfalstvo na ihrisku, v hľadisku a celkom iste aj v juhoamerických domácnostiach  a to už k bielemu bodu osudového významu kráčal Lionel Messi  – zdanlivo pokojne, dôstojne, vedomý si svojej zodpovednosti, veď koľkokrát už mal takúto možnosť dať svojej domovine úspech a nedal, nikdy, ak sa nepočíta čas nedospelosti!

Malo to napokon celkom všedný priebeh, loptu si položil na bod jej štartu do hry pokojne, odišiel od nej nenáhlivo, bolo jasné, že bude kopať ľavačkou, lebo presne tak sa postavil a po ráznom rozbehu poslal loptu až neuveriteľne vysoko na brvno brány! Zlyhal, sklamal, zasa prepadol, ale nič z toho nedal na sebe poznať, všetko s týmto obsahom jeho myšlienok  sme spoznali až potom, keď Argentína prehrala 2:4 a Messi celkom žensky plakal, fňukal, žialil – nedal sa utíšiť a pre mňa bodka za tým všetkým prišla až v ponuke našej televízie! Ponúkli šot, dvoch maličkých synov našej hviezdy Hamšíka so zvedavou otázkou, ako sa im ako hráč po tej prehre pozdával ocino a hoci ho chválili, detská spokojnosť má čestné slovo inú podobu. A neváham priznať sa, keď sa tie chlapčiatka predviedli tým chorálom – Slovensko, Slovensko, heja, heja, heja, Slovensko, aj s chybou v hláskovaní, lebo čo sa dá robiť, doma sú na neapolskej ulici  a nie u deda v Bystrici, zvlhli oči a vyschlo v krku aj mne!

Byť smutným a boľavým je naozaj ľudské…

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

22.02.2018

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla viac »

Dva pohľady na vec, dva názory na problém. . .

21.02.2018

Ba ak môžem byť výhradne racionálnym, tak túto kauzu, čo si robí otvorenú zábavu na úkor koaličnej jednoty našej súčasnej vládnej trojice - politikov zo Smeru, SNS a Mostu – Híd označím viac »

Francúzsko, Paríž, Eiffelova veža,

Paríž láka turistov, prišlo ich rekordných 33,8 milióna

23.02.2018 08:59

Paríž a jej okolie vlani prilákali rekordných 33,8 milióna turistov, najviac za uplynulú dekádu.

poprava, USA

Vraha z Texasu zachránila milosť polhodinu pred popravou

23.02.2018 08:39

V Spojených štátoch mali vo štvrtok popraviť troch usvedčených vrahov, čo by bol najvyšší počet vykonaných popráv v jeden deň za posledných vyše osem rokov.

Zdenko Michalides

Radi pomáhajú naprávať ľudské osudy

23.02.2018 08:00

Detskému domovu v Liptovskom Hrádku zasvätil Zdeno Michalides pomaly už 27 rokov aktívneho života. Z nich 18 sedí v kresle riaditeľa.

poľsko, židia, propaganda

Poľský senátor pobúril verejnosť, zdieľal video protižidovskej propagandy z čias holokaustu

23.02.2018 07:40

Senátor poľských vládnych konzervatívcov zdieľal na svojom facebookovom profile video zostrihané z propagandistických materiálov nacistov z druhej svetovej vojny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,409
Celková čítanosť: 2328724x
Priemerná čítanosť článkov: 1653x

Autor blogu

Kategórie