Založ si blog

Je predsedom vlády s podmienkami a výnimkami – ale aspoň sa tvári

Dnes je kabinet Fico III. pri vláde už 101 dní a ak sa nič nestane, zo zákona je ich ešte 1359 pred nami  a čo ako sa mi žiada k tomu konštatovaniu dodať – Pán Boh nám pomáhaj, zostanem radšej racionalistom. Všetkým pripomeniem, že voľby v marci 2016 mali celkom zvláštny priebeh aj výsledky, lebo víťazná strana Smer získala iba 28,3% – čo bol celkom alarmujúci pokles preferencií, hneď za ňou SaS a OĽaNO s 12,1% a 11%,, SNS 8,6%, šokujúco   Ľudová strana 8%, Sme rodina 6,6% a napokon Most – Híd a #Sieť s 6,5 a 5,6% a pri prvom pohľade na zoznam subjektov, čo sa stali súčasťou parlamentu to naozaj vyzeralo tak, že vládu sa bude pokúšať poskladať v širokom zábere Sulík a jeho SaS, ale tak ako zákon káže, tri dni po vyhlásení volebných výsledkov prezident Andrej Kiska poveril zostavením vlády Róberta Fica.

Na rokovanie s ním však prijali pozvanie iba politici z SNS, už na čele s Andrejom Dankom  a ten už 12. marca verejnosť informoval, že chce vládu výhradne so stranou Smer, spolu s Most – Híd-om a #Sieťou a že je to naozaj realita, vzápätí potvrdili Bugár a Procházka a bolo naozaj vymaľované! Vtedy som pociťoval prekvapenie, prioritne šok zo zrady Bugára, Procházku a ich  straníckeho členstva, ale s postupujúcim časom mi začalo byť jasné, že iniciátorom, tej naozaj šikovnej taktiky hľadania cesty na výslnie riadenia štátu, ba aj s nárastom kreditu strany aj osobností, je Andrej Danko a nikto iný! Už o dva dni sa dohodli na zložení štvorkoalície riadenia štátu a potom už to malo dlhú šnúročku dôkazov, že ten politický nováčik a náhradník Jána Slotu svoju kariéru odštartoval nielen veľkoryso, ale aj fiškáľsky vynaliezavo, stal sa predsedom parlamentu a veru z ničoho nič aj tou politickou silou, čo si vôbec nič nedá diktovať, ani Smerom, naopak trúfa si mať finálne slovo!

Poviem to takto, zjednodušujúco, už aj takáto realita by stačila na potvrdenie faktu, že tých prežitých 100 dní vlády nebolo pre Fica med lízať, SNS si vydobyla naozaj viacero extra postov v sfére riadenia štátu a vrcholom všetkého je boj o vedenie v RTVS a o zvýšenie koncesionárskych poplatkov, čo bol oficiálny program ministra kultúry Maďariča. A priznajte sa, koho by napadlo, ako samozrejme Danko a SNS bude diktátu Smeru odolávať, a že odolá aj Maďaričovej hrozbe demisie  z ministerského postu, lebo prax, až doteraz bola preukazná – Smer má presne to, čo si zaumieni, lenže hľa, nie je to vôbec pravda! Ba Danko mal gule poslať aj odkaz – nech si len ide… a hoci sa mi zažiadalo tak voľajako extra poučne ho aj dotvoriť, je to váš priestor prejaviť sa, lebo práve vtedy sami sebe dokážete, že titulku tejto úvahy začínate rozumieť!

Už som aj to v svojom chápaní reality  tak trošku prelúskal, národniari išli do volieb skromne, mali v prognózach tak asi 7%, vo voľbách, to už po Dankovej reklame, už spomenutých 8,6% a podľa júnových prognóz agentúry Focus už 14, 5%! A ani nehádajte, na koho účet ten nárast  preferencií treba pripočítať, lebo kauza Bašternák a jeho kšefty s Kaliňákom a Počiatkom už svoje negatíva predtým dokonali, ale Fico a Smer majú odvahu tie hriechy a zločiny verejne odmietať, aj napriek nulovým dôkazom a presvedčivej verejnej mienke s opozičným postojom. Bol som od prvých chvíľ vyslovenia názorov sociológa Martina Slosiarika z Focusu presvedčený, že trafil klinček našej domácej reality priamo po hlavičke – väčšina voličov strany Smer, teda tých, bez členstva v strane, je teraz presvedčená, že by volila SNS a naozaj nie Fica, lebo to má ľudskú tvár politiky a žiaden diktát! A tak akosi naviac je celkom symptomatické, že veľká skupina nevoličov úspech SNS voči Smeru  akceptuje ako víťazstvo a prisahám, kto napríklad z nerozhodnutých voličov, alebo z prvovoličov bude porovnávať Dankov pokojný, nekonfrontačný štýl verejných vystúpení a porovnáva ho s konkurenciou, čo je veru naozaj aj Fico, napriek štvorkoalícii na podporu vlády a jeho kultúra prejavu, sústavne podopieraná fajnovosťou riadenia rokovaní parlamentu tomu dáva kredit  dôveryhodnosti.

Lenže pozor, je tu napriek všetkému zložitému, čo už priniesla nominácia politikov na posty ministrov – to menujem Luciu Žitňanskú v rezorte spravodlivosti a Druckera v zdravotníctve, je tu  ešte aj školský minister Plavčan a jeho historické švindle v rodinnej réžii a s odpustením, premiérovi musím pripomenúť, že práve teraz štartuje Žitňanská svoju domácu úlohu pre rezort spravodlivosti, schránkové firmy a ak mu ešte nenapadlo, že presne táto problematika znovu umocní všetky tie podozrenia z kauzy Kaliňák a upriami na ne interes verejnosti, nuž mu to pripomínam s apelom  – nič sa nedá robiť, už sa to stane naozaj neudržateľnou kauzou!

A pozor, to som ešte vôbec nepremýšľal nad vládnou štvorkoalíciou, čo už ňou naozaj nie je, lebo podoba #Siete je podľa drievnych proroctiev Fica naozaj dôkazom pravicového zlepenca a žiaľ, čo voľakedy považoval za kritiku svojej konkurencie vládnutia, je jeho osobným problémom, už dnes je vlastníkom iba 81 poslaneckých hlasov, namiesto 85 a nikto mu neprezradí a ani nevyveští, dokedy to bude mať takúto podobu, lebo to jednoducho nikto nevie, veď ani ich šéf Procházka to ani len neháda!

Teda tak a aby v tom bolo viac ako samozrejme, aj čo najviac osobnej zainteresovanosti, rozhodol som sa tie meditácie o osudoch, ešte stále premiéra Fica, rozšíriť o spojenie  s divadelnými aktivitami herca Juraja Kemku, čo v spolupráci s učiteľskou verejnosťou chcel národu predviesť, aká je realita jeho sľubov komunite učiteľov – ešte pred voľbami, ako monodrámu „Ficove percentá“, stvárnením jeho osoby. Pôvodne som to chcel využiť už skôr,  v meditovaní o protestnom  priebehu   pochodu učiteľov Bratislavou, ale nakoniec mi bolo nad slnko jasnejšie, že ten Kemkov protest si zaslúži predsa len väčšiu scénu, rozhodujúcejšieho inscenovania patričnej osudovosti a už teraz tomuto vernému služobníkovi Tálie fandím, aby sa  jeho sľub, že o „tomto našom premiérovi raz naozaj napíše hru“, ktorá sa stane senzačným dôkazom podoby tejto  „jeho doby“, aby sa teda vedelo!

Ten jeho sľub mal napokon úžasnú podobu, vraj všetko je dané a podmienené časom  a závisí predovšetkým naozaj od toho, kedy sa uskutoční skutočná derniéra premiéra a vychutnajte si to aspoň tak ako ja, s prísľubom lepších čias a veru aj s veštbou, že už to čakanie nebude trvať  dlho.

A aj tak nemôžem skončiť, s prepáčením, všetkému je na vine podanie návrhu 34 poslancov opozície, na odvolanie premiéra Róberta Fica z premiérskeho postu a predseda parlamentu Andrej Danko oznámil, že schôdza s takýmto programom bude v stredu, 6. júla, hneď po štátnom sviatku Svätých Cyrila a Metoda a nezabudol ten oznam špecifikovať aj upresnením programu. Vraj to bude pokračujúca schôdza odvolávania ministra Kaliňáka, z jeho rozhodnutia vo štvrtok prerušená, pre „celkom nevhodné prejavy vizuálnej prezentácie poslanca Matoviča v kauze Kaliňák“ a bude zahájená premiérovým odvolávaním, lebo nech je vám jasné, takto naplnený verdikt by znamenal pád vlády a rokovanie o Kaliňákovi by potom bola márnosť nad márnosť!

Je vám to moji rodáci naozaj jasné? Spôsob, akým to predseda parlamentu Danko svetu oznamoval bol naoko pokojný a zdanlivo seriózny, ale ten podtón, že vo chvíľach predsedníctva SR Rade EÚ je to voľačo celkom nás dehonestujúce pre istotu pridám aj historické pozadie dané dátumom toho odvolávania oboch našich štátnikov zo strany Smer, lebo radšej to vedzte z oficiálneho informačného prameňa, než od voľakoho škodoradostného či podozrievavého, lebo streda,  6. júla, je pamätný deň Upálenia Majstra Jána Husa a uznajte, neurobil ten výber Andrej Danko schválne, aby  svoj posun v hierarchii štátnych funkcií programovo neovplyvnil!? To viete, taká jasná špecifikácia osudov a histórie, to naozaj nebude náhoda??!

Svet a my, porovnanie reality, vlastných rozhodnutí, ich dôsledkov a našej budúcnosti. . .

25.09.2017

Musím byť voči svojim čitateľom celkom úprimným prispievateľom na portál, lebo čo ako by sa mi zdalo, že som tu už spoľahlivo rozhľadený, dobre zorientovaný vo všetkom, čo je pre autora viac »

Prešov je iný než Banská Bystrica – chuť veliť tam má viac „generálov“

25.09.2017

Aby som náhodou nikoho nepomýlil, tak všetkým na Slovensku pripomeniem, že reč je o župných voľbách, alebo ak sa vám bude viac páčiť iný termín, tak voľby naplánované na 4. novembra viac »

Tak čo uhádnem, víťazstvo Merkelovej či Sagana. . .

24.09.2017

Je to veru naozaj celkom mimoriadna nedeľa, v hre je naozaj prednostne presne to, čo som sa odvážil špecifikovať v titulku ako záležitosť celkom prednostnú pre môj osobný interes, lebo čo viac »

trump, alabama, obamacare

Sedieť alebo kľačať počas hymny na americkom futbale? Neprípustné, tvrdí Trump

25.09.2017 21:57

Viac ako dvesto hráčov NFL v zápasoch tohto kola pri hymne sedelo, kľačalo alebo sa modlilo. Podľa Trumpa by malo byť státie v pozore povinné a ak to niekto nedodrží, klub by ho mal vyhodiť.

pendolino, vlak

Česi predstavili Slovákom vynovené pendolino

25.09.2017 20:00

Interiér rýchlovlaku pendolino, ktorý zabezpečuje spojenie medzi Prahou a Košicami, České dráhy výrazne obnovili.

kim, trump

Nevyhlásili sme vám vojnu, odkazuje Biely dom do Pchjongjangu

25.09.2017 19:37, aktualizované: 23:16

O tom, že USA vyhlásili Pchjongjangu vojnu, hovoril severokórejský minister zahraničných vecí. Podľa Washingtonu však ide len o dezinterpretáciu.

putin

Rusko porušuje na Kryme ľudské práva, mieni OSN

25.09.2017 18:49

Podľa misie OHCHR krajina porušuje ľudské práva vnútením ruského občianstva tamojším obyvateľom a úmyselným presúvaním stoviek väzňov a zadržaných ľudí do ruských väzníc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,249
Celková čítanosť: 2014753x
Priemerná čítanosť článkov: 1613x

Autor blogu

Kategórie