Založ si blog

Zvláštne, Smer má asi aj personálne problémy, hoci ešte stále vládne

Možno to bude znieť až neuveriteľne, ale táto problematika ma zaujala a inšpirovala napísať kritický blog v kontexte s informáciami pre verejnosť, ktoré nedávno v médiách uverejnila ministerka súčasnej vlády SR Lucia Źitňanská. Mala potrebu vysvetliť, prečo kauzu Kaliňák posudzuje celkom jednoznačne ako skutok porušujúci zákon a od svojho kolegu vo vláde žiada vyvodiť zodpovednosť voči sebe samému vzdaním sa funkcie, čo je dôkaz jej bezchybnej mravnosti a morálky a v oveľa jednoduchších kauzách, ponúkajúcich rovnakú nekompromisnosť, privrela oči a nielenže mlčala, ale dokonca tie mimoriadnosti aj podporila. A to veru aj napriek faktu, že je v rovnakej vláde, kde je zodpovednosť v dobrom aj v zlom kolektívna a svoj argument podporila vysvetlením zásad kolegiality, ktorá sa dá akceptovať presne vtedy, ked´ nie je reč o dôležitej vine či hriechu a ak to potvrdí spoločné rozhodnutie partnerov.
Pre istotu vám jej slová interpretujem súhrnne, aj ked´ sa kauza Procházka strany Smer naozaj nedotýka, ale predsa len, je to presný dôkaz tej veľkorysosti kolegiálnej spoluzodpovedosti. Zánik strany #Sieť máte celkom iste stále v pamäti, rovnako tak vari aj koniec kariéry jej šéfa Procházku a jeho úsilie, získať nomináciu za SR do štruktúr súdu EÚ v Śtrasburgu by v prísnych očiach Žitňanskej celkom iste nenašlo pochopenie, ale Súdna rada a jej všetkých 10 členov ho vypočulo. Celkom iste ju to trápilo výčitkami svedomia – vôbec nemala problém ich verejnosti pribížiť, ale úzus kolegiálnej zásady dodržala spoľahlivo – svoj súhlas mu napokon dala aj ona.
Ten druhý prípad sa dotýka presne tých skutočností v realite našej súčasnosti, o ktorej je obsah mojej úvahy a verte mi, ministerke spravodlivosti verím do poslednej bodky jej výpovede o tomto dôkaze jej kolegiálnej spoluzodpovednosti, že to naozaj nemala jednoduché. Aby v tom naozaj nebola žiadna záhada, tak jeden poslanec strany Smer je pri odchode do výkonu verejnej funkcie v štátnej správe štátu nahradený jej nominantom presne tak, ako sa to predpokladá – teda jednohlasne, lenže aha ho – všetko sa v konečnom dôsledku a vo finálnej podobe dostáva do sféry kocúrkovských príbehov, či ešte horšej proveniencie, lebo čítajte, posudzujte a pomenujte si to sami pre seba.
Tým odchádzajúcim poslancom je Pavol Pavlis, nominant a aj člen strany Smer a jeho cestu do parlamentného kresla vám nebudem pripomínať ani len slovíčkom, aby som nebol v podozrení voľajakého podozrievania, minimálne z ohovárania. V každom prípade sa však vracia do sféry plnenia povinností, odkiaľ ani nie tak dávno musel odísť a dnes je teda už šéfom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a rovnako tak nebudem ani meditovať nad tým, s akou výbavou odbornosti, ale nič sa nedá robiť, o jeho náhradníkovi v poslaneckej funkcii už nemlčať je povinnosť.
Volá sa Vladimír Baláž, je to bývalý riaditeľ nemocnice v Banskej Bystrici, ktorého svojho času z tohto úradu spolu s inými kolegami v Trnave a Poprade odvolal pre predražené potravinové tendre vtedajší minister zdravotníctva Ćislák a bol to biznis súkromných firiem v úhrnnej sume 81 miliónov eur o ktorom viac ako samozrejme vláda vôbec nič nevedela. Hodné zapamätania si, lebo v tomto parlamente už zrejme viac ako nenahraditeľný expert Vladimír Baláž sedel a ak si pamätáte, ked´ sa tam vracal Erik Tomáš, tak to bol presne on, čo mu uvoľnil kreslo. Jeho návrat bol viac ako impozantný, poslanecký sľub presvedčivý a v ničom nezaostal byť bezúhonným ani napriek výhradám a výčitkám spojených s odvolaním z funkcie. Jeho argumentácia je skutočne bezprecedentná, ved´ pochopte – bol som v pozícii bez finančnej spoluzodpovednosti!
Tieto manévre teda Źitňaská zvládla, Smer to všetko jednotne odsúhlasil a ona teda svoju kolegiálnu veľkorysosť a nadhľad potvrdila súhlasom vládneho partnera, ale čo sa dá robiť, pre mňa osobne, ako pre nezávislého občana, sa voľačo také ako rozkazovanie a poslušnosť nedá očakávať. Môžem byť teda celkom konzekventný a iba kritizovať verdikty vedenia strany Smer, prečo tá zbabelá a účelová personalistika, potvrdzujúca ak už nič iné, tak prítomnosť protekcie a korupcie v tejto sfére výkonu moci, ale aby som rozhodnutie ministerky v ničom nespochybnil, ani len náhodou, tento neuveriteľný hókus – pókus švindľovania s prideľovaním úradov a verejných funkcií oblečiem do masky doslova maškarnej.
V strane Smer sú v hlbokej kríze, ved´ pochopte, nielenže stratili dôveru väčšiny voličov v parlamentých voľbách, lebo ak chceli vládnuť, museli uzavrieť celkom pofidérne koaličné spolky, čo už sa naozaj v nevídane krátkom čase museli meniť, ale šokujúci na realite je predovšetkým fakt, že im chýbajú spoľahlivé a všestranne použiteľné kádre. A to sa im nevysmievam, to je spoľahlivá realita, ved´ uznajte, tu uvedený príklad, ak sa dvojnásobne škandálom dehonestované persóny musia aj s nebezpečím straty dôvery zasa do verejného života nominovať, je to voľačo celkom zúfalé a praxe v tejto strane tisícich možností nehodné a ešte nikdy nevídané. Nechcem strašiť, ale uznajte, voľačo sa v Smere predsa len pohlo celkom zlým smerom, ved´ hľa, táto úvaha má svoju výpovednú hodnotu viac ako len negatívnu a to už naozaj nie je voľačo osamelé, kdeže, z radov členstva sa nezadržateľne šíria hlasy, vraj pozor, voľačo ako memento obáv je aktuálne – v našom spoločenstve doterajšieho pokoja a istôt nastanú čo nevidieť zmeny a pochopte, nič dobrého sa v súvislosti s tým neočakáva.

Oficiálna aktivita Holandska a Austrálie – obvinenie Ruska zo zločinu

27.05.2018

Neuveriteľná tragédia leteckej dopravy, ktorá sa odohrala 17. júla 2014 nad východnou Ukrajinou, ktorá bola vtedy celkom presvedčivo pod kontrolu proruských separatistov, bola odvtedy prvoradým viac »

No čo poviete, budeme dostávať 13. dôchodok?

26.05.2018

Iniciatíva strany Smer, orientovaná celkom jednoznačne proti poklesu podpory volebnej obľuby pri prieskumoch verejnej mienky o jej obľúbenosti a čo je horšie, predovšetkým pri reálnej volebnej viac »

Je to voľačo skôr štátnej správy nehodné ako smiešne či tragické

25.05.2018

V parlamente SR je jednoducho priestor, dokonca celkom povinne určený, pre všetky oblasti riadenia štátnej správy v podobe komplexnej a tak sa teda k hodnoteniu roka 2017 v svojom vlastnom rezorte, viac »

George HW Bush

Georgea Busha staršieho opäť hospitalizovali

27.05.2018 21:20

93-ročný Bush starší trpí formou Parkinsonovej choroby a často ho trápia zápaly pľúc a ďalšie infekcie.

Giuseppe Conte

Populisti vládu v Taliansku nezostavia, prezident odmietol euroskeptika

27.05.2018 20:54, aktualizované: 22:00

Hovorí sa o predčasných parlamentných voľbách, ktoré by mohli byť už v októbri.

utečenci, Grécko

Španielsko počas víkendu zachránilo vyše 500 migrantov

27.05.2018 19:30

Počet migrantov, ktorí sa plavia cez Stredozemné more do Španielska, v posledných rokoch výrazne vzrástol, zatiaľ čo poklesol ich prílev do Talianska a Grécka.

Jemen, americké námorníctvo

Americké vojenské lode preplávali okolo sporných čínskych ostrovov

27.05.2018 18:31

Čína udalosť označila za provokáciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,514
Celková čítanosť: 2589386x
Priemerná čítanosť článkov: 1710x

Autor blogu

Kategórie