Založ si blog

Zvláštne, Smer má asi aj personálne problémy, hoci ešte stále vládne

Možno to bude znieť až neuveriteľne, ale táto problematika ma zaujala a inšpirovala napísať kritický blog v kontexte s informáciami pre verejnosť, ktoré nedávno v médiách uverejnila ministerka súčasnej vlády SR Lucia Źitňanská. Mala potrebu vysvetliť, prečo kauzu Kaliňák posudzuje celkom jednoznačne ako skutok porušujúci zákon a od svojho kolegu vo vláde žiada vyvodiť zodpovednosť voči sebe samému vzdaním sa funkcie, čo je dôkaz jej bezchybnej mravnosti a morálky a v oveľa jednoduchších kauzách, ponúkajúcich rovnakú nekompromisnosť, privrela oči a nielenže mlčala, ale dokonca tie mimoriadnosti aj podporila. A to veru aj napriek faktu, že je v rovnakej vláde, kde je zodpovednosť v dobrom aj v zlom kolektívna a svoj argument podporila vysvetlením zásad kolegiality, ktorá sa dá akceptovať presne vtedy, ked´ nie je reč o dôležitej vine či hriechu a ak to potvrdí spoločné rozhodnutie partnerov.
Pre istotu vám jej slová interpretujem súhrnne, aj ked´ sa kauza Procházka strany Smer naozaj nedotýka, ale predsa len, je to presný dôkaz tej veľkorysosti kolegiálnej spoluzodpovedosti. Zánik strany #Sieť máte celkom iste stále v pamäti, rovnako tak vari aj koniec kariéry jej šéfa Procházku a jeho úsilie, získať nomináciu za SR do štruktúr súdu EÚ v Śtrasburgu by v prísnych očiach Žitňanskej celkom iste nenašlo pochopenie, ale Súdna rada a jej všetkých 10 členov ho vypočulo. Celkom iste ju to trápilo výčitkami svedomia – vôbec nemala problém ich verejnosti pribížiť, ale úzus kolegiálnej zásady dodržala spoľahlivo – svoj súhlas mu napokon dala aj ona.
Ten druhý prípad sa dotýka presne tých skutočností v realite našej súčasnosti, o ktorej je obsah mojej úvahy a verte mi, ministerke spravodlivosti verím do poslednej bodky jej výpovede o tomto dôkaze jej kolegiálnej spoluzodpovednosti, že to naozaj nemala jednoduché. Aby v tom naozaj nebola žiadna záhada, tak jeden poslanec strany Smer je pri odchode do výkonu verejnej funkcie v štátnej správe štátu nahradený jej nominantom presne tak, ako sa to predpokladá – teda jednohlasne, lenže aha ho – všetko sa v konečnom dôsledku a vo finálnej podobe dostáva do sféry kocúrkovských príbehov, či ešte horšej proveniencie, lebo čítajte, posudzujte a pomenujte si to sami pre seba.
Tým odchádzajúcim poslancom je Pavol Pavlis, nominant a aj člen strany Smer a jeho cestu do parlamentného kresla vám nebudem pripomínať ani len slovíčkom, aby som nebol v podozrení voľajakého podozrievania, minimálne z ohovárania. V každom prípade sa však vracia do sféry plnenia povinností, odkiaľ ani nie tak dávno musel odísť a dnes je teda už šéfom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a rovnako tak nebudem ani meditovať nad tým, s akou výbavou odbornosti, ale nič sa nedá robiť, o jeho náhradníkovi v poslaneckej funkcii už nemlčať je povinnosť.
Volá sa Vladimír Baláž, je to bývalý riaditeľ nemocnice v Banskej Bystrici, ktorého svojho času z tohto úradu spolu s inými kolegami v Trnave a Poprade odvolal pre predražené potravinové tendre vtedajší minister zdravotníctva Ćislák a bol to biznis súkromných firiem v úhrnnej sume 81 miliónov eur o ktorom viac ako samozrejme vláda vôbec nič nevedela. Hodné zapamätania si, lebo v tomto parlamente už zrejme viac ako nenahraditeľný expert Vladimír Baláž sedel a ak si pamätáte, ked´ sa tam vracal Erik Tomáš, tak to bol presne on, čo mu uvoľnil kreslo. Jeho návrat bol viac ako impozantný, poslanecký sľub presvedčivý a v ničom nezaostal byť bezúhonným ani napriek výhradám a výčitkám spojených s odvolaním z funkcie. Jeho argumentácia je skutočne bezprecedentná, ved´ pochopte – bol som v pozícii bez finančnej spoluzodpovednosti!
Tieto manévre teda Źitňaská zvládla, Smer to všetko jednotne odsúhlasil a ona teda svoju kolegiálnu veľkorysosť a nadhľad potvrdila súhlasom vládneho partnera, ale čo sa dá robiť, pre mňa osobne, ako pre nezávislého občana, sa voľačo také ako rozkazovanie a poslušnosť nedá očakávať. Môžem byť teda celkom konzekventný a iba kritizovať verdikty vedenia strany Smer, prečo tá zbabelá a účelová personalistika, potvrdzujúca ak už nič iné, tak prítomnosť protekcie a korupcie v tejto sfére výkonu moci, ale aby som rozhodnutie ministerky v ničom nespochybnil, ani len náhodou, tento neuveriteľný hókus – pókus švindľovania s prideľovaním úradov a verejných funkcií oblečiem do masky doslova maškarnej.
V strane Smer sú v hlbokej kríze, ved´ pochopte, nielenže stratili dôveru väčšiny voličov v parlamentých voľbách, lebo ak chceli vládnuť, museli uzavrieť celkom pofidérne koaličné spolky, čo už sa naozaj v nevídane krátkom čase museli meniť, ale šokujúci na realite je predovšetkým fakt, že im chýbajú spoľahlivé a všestranne použiteľné kádre. A to sa im nevysmievam, to je spoľahlivá realita, ved´ uznajte, tu uvedený príklad, ak sa dvojnásobne škandálom dehonestované persóny musia aj s nebezpečím straty dôvery zasa do verejného života nominovať, je to voľačo celkom zúfalé a praxe v tejto strane tisícich možností nehodné a ešte nikdy nevídané. Nechcem strašiť, ale uznajte, voľačo sa v Smere predsa len pohlo celkom zlým smerom, ved´ hľa, táto úvaha má svoju výpovednú hodnotu viac ako len negatívnu a to už naozaj nie je voľačo osamelé, kdeže, z radov členstva sa nezadržateľne šíria hlasy, vraj pozor, voľačo ako memento obáv je aktuálne – v našom spoločenstve doterajšieho pokoja a istôt nastanú čo nevidieť zmeny a pochopte, nič dobrého sa v súvislosti s tým neočakáva.

Zákaz diskutovať na portáli platí pre tému práva Rómov

20.01.2018

Zvláštne, keď som sa dozvedel o aktivitách prezidenta Andreja Kisku po pracovnom stretnutí stretnutí so splnomocnencom vlády pre rómsku problematiku Ravaszom a bolo mi jasné, že sa tým štartuje viac »

Ako je skvelé byť Slovákom ak sa je k čomu hlásiť. . .

19.01.2018

Nemám naozaj žiaden problém priznávať sa k svojim naozaj širokospektrálnym záľubám a voľačo také samozrejmé, ako vyznať sa k takým naozaj málo si podobným interesom označovaných v živote viac »

Majú síce moc, ale morálny kredit slušnosti naozaj nie!

19.01.2018

Voľačo také, ako je zvedavosť môjho všestranného ega nasmerovaná na dianie v svetovom rozmere a naozaj širokospektrálne, je danosťou naozaj dlhodobou a permanentnou, fungovali sme vždy ako viac »

pocasie,

Na víkend zasneží, na horách aj zafúka

20.01.2018 08:00

Orkán nám už nehrozí, no víkend najmä v horských polohách môže byť pre turistiku nebezpečný.

Diaľnica, Maďarsko, M30

Slovensko s diaľnicami zaostáva za susedmi

20.01.2018 07:00

Česko aj Maďarsko majú diaľnice naprieč krajinou a vo výstavbe napreduje aj Poľsko. Pomalá výstavba robí zo Slovenska v regióne diaľničného trpaslíka.

trump

Trumpov prvý rok: silné výroky a dôraz na domácu politiku

20.01.2018 06:00

Výber hlavných aktivít amerického prezidenta Donalda Trumpa (71), ktorý bol pred rokom, 20. januára 2017, inaugurovaný 45. prezidentom USA:

Lavrov

Lavrov hájil dohodu s Iránom, situáciu sleduje aj KĽDR

20.01.2018 00:01

"Dohodu nebude možné plniť, pokiaľ ju jednostranne vypovie niektorý z jej účastníkov."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,371
Celková čítanosť: 2244979x
Priemerná čítanosť článkov: 1637x

Autor blogu

Kategórie