Založ si blog

Zvláštne, Smer má asi aj personálne problémy, hoci ešte stále vládne

Možno to bude znieť až neuveriteľne, ale táto problematika ma zaujala a inšpirovala napísať kritický blog v kontexte s informáciami pre verejnosť, ktoré nedávno v médiách uverejnila ministerka súčasnej vlády SR Lucia Źitňanská. Mala potrebu vysvetliť, prečo kauzu Kaliňák posudzuje celkom jednoznačne ako skutok porušujúci zákon a od svojho kolegu vo vláde žiada vyvodiť zodpovednosť voči sebe samému vzdaním sa funkcie, čo je dôkaz jej bezchybnej mravnosti a morálky a v oveľa jednoduchších kauzách, ponúkajúcich rovnakú nekompromisnosť, privrela oči a nielenže mlčala, ale dokonca tie mimoriadnosti aj podporila. A to veru aj napriek faktu, že je v rovnakej vláde, kde je zodpovednosť v dobrom aj v zlom kolektívna a svoj argument podporila vysvetlením zásad kolegiality, ktorá sa dá akceptovať presne vtedy, ked´ nie je reč o dôležitej vine či hriechu a ak to potvrdí spoločné rozhodnutie partnerov.
Pre istotu vám jej slová interpretujem súhrnne, aj ked´ sa kauza Procházka strany Smer naozaj nedotýka, ale predsa len, je to presný dôkaz tej veľkorysosti kolegiálnej spoluzodpovedosti. Zánik strany #Sieť máte celkom iste stále v pamäti, rovnako tak vari aj koniec kariéry jej šéfa Procházku a jeho úsilie, získať nomináciu za SR do štruktúr súdu EÚ v Śtrasburgu by v prísnych očiach Žitňanskej celkom iste nenašlo pochopenie, ale Súdna rada a jej všetkých 10 členov ho vypočulo. Celkom iste ju to trápilo výčitkami svedomia – vôbec nemala problém ich verejnosti pribížiť, ale úzus kolegiálnej zásady dodržala spoľahlivo – svoj súhlas mu napokon dala aj ona.
Ten druhý prípad sa dotýka presne tých skutočností v realite našej súčasnosti, o ktorej je obsah mojej úvahy a verte mi, ministerke spravodlivosti verím do poslednej bodky jej výpovede o tomto dôkaze jej kolegiálnej spoluzodpovednosti, že to naozaj nemala jednoduché. Aby v tom naozaj nebola žiadna záhada, tak jeden poslanec strany Smer je pri odchode do výkonu verejnej funkcie v štátnej správe štátu nahradený jej nominantom presne tak, ako sa to predpokladá – teda jednohlasne, lenže aha ho – všetko sa v konečnom dôsledku a vo finálnej podobe dostáva do sféry kocúrkovských príbehov, či ešte horšej proveniencie, lebo čítajte, posudzujte a pomenujte si to sami pre seba.
Tým odchádzajúcim poslancom je Pavol Pavlis, nominant a aj člen strany Smer a jeho cestu do parlamentného kresla vám nebudem pripomínať ani len slovíčkom, aby som nebol v podozrení voľajakého podozrievania, minimálne z ohovárania. V každom prípade sa však vracia do sféry plnenia povinností, odkiaľ ani nie tak dávno musel odísť a dnes je teda už šéfom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a rovnako tak nebudem ani meditovať nad tým, s akou výbavou odbornosti, ale nič sa nedá robiť, o jeho náhradníkovi v poslaneckej funkcii už nemlčať je povinnosť.
Volá sa Vladimír Baláž, je to bývalý riaditeľ nemocnice v Banskej Bystrici, ktorého svojho času z tohto úradu spolu s inými kolegami v Trnave a Poprade odvolal pre predražené potravinové tendre vtedajší minister zdravotníctva Ćislák a bol to biznis súkromných firiem v úhrnnej sume 81 miliónov eur o ktorom viac ako samozrejme vláda vôbec nič nevedela. Hodné zapamätania si, lebo v tomto parlamente už zrejme viac ako nenahraditeľný expert Vladimír Baláž sedel a ak si pamätáte, ked´ sa tam vracal Erik Tomáš, tak to bol presne on, čo mu uvoľnil kreslo. Jeho návrat bol viac ako impozantný, poslanecký sľub presvedčivý a v ničom nezaostal byť bezúhonným ani napriek výhradám a výčitkám spojených s odvolaním z funkcie. Jeho argumentácia je skutočne bezprecedentná, ved´ pochopte – bol som v pozícii bez finančnej spoluzodpovednosti!
Tieto manévre teda Źitňaská zvládla, Smer to všetko jednotne odsúhlasil a ona teda svoju kolegiálnu veľkorysosť a nadhľad potvrdila súhlasom vládneho partnera, ale čo sa dá robiť, pre mňa osobne, ako pre nezávislého občana, sa voľačo také ako rozkazovanie a poslušnosť nedá očakávať. Môžem byť teda celkom konzekventný a iba kritizovať verdikty vedenia strany Smer, prečo tá zbabelá a účelová personalistika, potvrdzujúca ak už nič iné, tak prítomnosť protekcie a korupcie v tejto sfére výkonu moci, ale aby som rozhodnutie ministerky v ničom nespochybnil, ani len náhodou, tento neuveriteľný hókus – pókus švindľovania s prideľovaním úradov a verejných funkcií oblečiem do masky doslova maškarnej.
V strane Smer sú v hlbokej kríze, ved´ pochopte, nielenže stratili dôveru väčšiny voličov v parlamentých voľbách, lebo ak chceli vládnuť, museli uzavrieť celkom pofidérne koaličné spolky, čo už sa naozaj v nevídane krátkom čase museli meniť, ale šokujúci na realite je predovšetkým fakt, že im chýbajú spoľahlivé a všestranne použiteľné kádre. A to sa im nevysmievam, to je spoľahlivá realita, ved´ uznajte, tu uvedený príklad, ak sa dvojnásobne škandálom dehonestované persóny musia aj s nebezpečím straty dôvery zasa do verejného života nominovať, je to voľačo celkom zúfalé a praxe v tejto strane tisícich možností nehodné a ešte nikdy nevídané. Nechcem strašiť, ale uznajte, voľačo sa v Smere predsa len pohlo celkom zlým smerom, ved´ hľa, táto úvaha má svoju výpovednú hodnotu viac ako len negatívnu a to už naozaj nie je voľačo osamelé, kdeže, z radov členstva sa nezadržateľne šíria hlasy, vraj pozor, voľačo ako memento obáv je aktuálne – v našom spoločenstve doterajšieho pokoja a istôt nastanú čo nevidieť zmeny a pochopte, nič dobrého sa v súvislosti s tým neočakáva.

Mám síce pravdu, ale hovoria o tom iba klamári

20.11.2017

No čo už, lepšie by bolo byť akurátnym, spoľahlivým a rozhodným, čo je v praxi voľačo presne spojené s rýchlou reakciou na tvrdenie a presvedčivú lož vášho oponenta, lenže ako to už viac »

Je to naozaj pravda, už je to viac ako štvrťstoročie. . .

19.11.2017

Svoje spomienkové povinnosti na návrat krajiny, kde som naozaj od narodenia doma, k slobode a k demokracii, ako teda v kontexte s tou národnou oslavou pripadajúcou na 17. november musím celkom plnohodnotne viac »

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Bialowiežský prales, Poľsko

Poľsku hrozí za výrub v pralese pokuta 100 000 eur denne

20.11.2017 22:05

Poľsko musí okamžite prestať rúbať v chránenom Bialowiežskom pralese, alebo zaplatí každý deň pokutu 100 000 eur. Rozhodol o tom súdny dvor Európskej únie.

bitcoin, mena, platidlo

Hodnota bitcoinu prekročila hranicu 8-tisíc dolárov

20.11.2017 21:34

Digitálna mena bitcoin pokračuje v raste na nové rekordy a prvýkrát prekonala 8000 dolárov.

trump

Trump: USA opäť zaradí KĽDR na zoznam podporovateľov terorizmu

20.11.2017 20:27, aktualizované: 22:07

Spojené štáty opäť začlení KĽDR na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. V pondelok to podľa agentúry Reuters oznámil americký prezident Donald Trump.

kompa Gabčíkovo

Gabčíkovo: Bude kompa aj dva tunely?

20.11.2017 20:00

Odborníci zatiaľ dávajú zelenú projektu dvoch tunelov popod prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,305
Celková čítanosť: 2121803x
Priemerná čítanosť článkov: 1626x

Autor blogu

Kategórie