Založ si blog

Priority tejto planéty sa prezentujú dnes a takto – prekvapujúco!

Aby som všetkým v svojej rodnej krajine špecifikoval problémy, čo ma v súvislosti s očakávaním výsledkov prezidentských volieb v USA čakajú, tak je v tom prednostne fakt, že časový posun je voľačo viac, ako len možnosti pohotovej informovanosti väčšiny nášho obyvateľstva komplikujúce, ale pre mňa aj tá škodoradosť osudu, že kontrola môjho zdravotného stavu, v predpísanej zostave vyšetrení, s voľbami v USA koliduje a bolo mi celkom jasné, že udržať sa v obraze reálneho diania bude ťažko riešiteľný problém. Patriť k tým zvedavcom, čo voľačo také superdôležité vedia presne v tej chvíli, keď sa tak stane, bude mnohým celkom nepochopiteľné, alebo možno až smiešne, ale čo sa dá robiť, každý sme voľajaký a vedieť viac či skôr než väčšina v mojom okolí, sa mi stala už v detstve prioritou.
Taký jednoduchý príklad, viete vôbec taký, mne už roky známy fakt, že americké prezidentské voľby môžu byť v programe ľudu USA iba v novembri, v dátumoch 2. až 8? Príčinou je voľačo také jednoduché ako úzus, alebo ak chcete tak dohoda, že v Amerike sa dá prezident voliť iba v prvý kalendárny utorok po prvom novembrovom pondelku a ak neviete, prečo sa mi ten termín volieb zdal byť vždy celkom mimoriadnym tak vedzte, že je to zázračný Dušičkový čas,keď som prišiel svet, alebo v tej americkej kultúre vari ešte preslávenejší Halloween a čo ako je to dnes už skôr tradícia, než pravda, tradovalo sa, že v tom čase zvolený prezident sa zákonite stane najmocnejším mužom planéty. Prezradím, že príčinou znalostí takýchto a veru aj mnohých iných pikošiek je môj písomný kontakt v mene celej famílie s ockovou staršou sestričkou, tetou Jožkou, čo sa síce s celou rodinou v roku 1918 vrátila do už Československa, ale „tunajšia chudoba a fádny život“ – to bolo jej hodnotenie reality, jej život zmenili tak radikálne, že sa vrátila do NY ku krstnej mame. Ako meštiankar som sa stal celkom z ničoho nič udržiavateľom korešpondencie za celú famíliu a dodnes banujem, že ten kontakt kultúr sa jej odchodom do večnosti skončil.
Prepáčte mi to odbočenie, je to však naozaj obrovská moc spomienok, no ako vidíte, má to svoj praktický význam aj pre môj dnešok, všetky tie extra podrobnosti o nádejách Trumpa a Clintonovej vnímam celkom ináč, ako svoje okolie a ak by som mohol byť iba racionalistom, presne v tejto chvíli by som už dávno vyhlasoval, že prezidentom sa v premiére stane žena, teda demokratka Hillary Clintonová. Aby bolo jasné, ešte nikdy sa Slovač o voľby prezidenta nezaujímala tak presvedčivo ako teraz, čo je naozaj šokujúce, lebo úspech Obamu, ako černocha v krajine, kde bol ešte v minulom storočí normou spolužitia v národe apartheid sa stala ako keby vecou očakávanou a samozrejmou, no radšej všetkým pripomeniem, že svet vníma súboj o prezidentské kreslo v Bielom dome ako súperenie filozofie demokratov republikánov a vôbec nie tak, že v hre je voľačo také naozaj extra, že prvý raz v histórii sa stane prezidentom žena.
Bude to mnohým znieť ako až voľačo neuveriteľné, ale fakt, že volebný zákon do prezidentského úradu už v roku 1878 právoplatne delegoval toho kandidáta, ktorého podľa zákonnej normy o voliteľoch určil vyšší súčet vo všetkých 50 štátoch USA a aj District of Columbia, čo je územie dané hlavným mestom krajiny Washingtonom a spoľahlivo vedzte, že ich počty sú dané súčtom ich reprezentantov a senátorov v Kongrese. Budem ešte presnejší, lebo akurát takéto nuancy prezidentských volieb sú väčšinovo málo známe, počty republikových voličov sú v svojej podstate určené počtom obyvateľov v jednotlivých štátoch a mali pôvodne zaručiť, aby práva občanov nedominovali právam štátov v Únii, lebo počty obyvateľov v jednotlivých štátoch sú celkom neporovnateľné. Je to voľačo ako keby až neamericky spravodlivé, je v tom záruka, že veľkí celkom nepošliapu malých a federácia štátov v USA má k dispozícii garancie rovnoprávnosti vlastne až zázračné.
Ba pre istotu budem ešte akurátnejší, presne takáto je réžia prezidentských volieb v 48 štátoch krajiny a aj vo Washingtone, ale pozor, v štátoch Maine a Nebraska volitelia volia presne tak, ako hlasovali občania v danej, presnej lokalite a vždy som zvedavcov, prečo taká výnimka presviedčal, že príčinou je príležitosť dokázať, že hlasy občanov sú v porovnaní s rovnocennosťou štátov v nezaslúženej výhode. Príkladom nech je fakt, že štát Kalifornia reprezentuje 55 voliteľských hlasov, tie malé iba 3 a rozdiely v počtoch občianskych voličov, predpokladaných deň pred voľbami boli veru viac ako než šokujúce! Šanca stať sa prezidentom sa ešte v pondelok pred voľbami, v prieskumoch verejnej mienky tých, čo pôjdu osobne voliť vo väčšine agentúr dal vyjadriť celkom jednoznačným výsledkom – 65,8% hlasov získa Hillary Clintonová a iba 34,2% Donald Trump, kým podľa voliteľov sa predpokladala neuveriteľná vyrovnanosť oboch kandidátov. Častý výsledok bol 1% v prospech Clintonovej, väčšinovo však vyrovnaný, ba vo chvíľach „aktivít FBI, keď sa do sveta dostali jej osobné depeše v služobnej korešpondencii“ mal víťazné očakávania Trump a pre istotu komplexnosti očakávam, že ten optimizmus na poslednú chvíľku, že demokratka Clintonová vedie o 6 percentuálnych bodov, je predsa len viac ako márna nádej. To viete, som jej fanúšikom, je nielen demokratka, ale prezentovala sa aj ako člen vlády, je rozhľadená štátnicky, na rozdiel od Trumpa, ale predsa len, toľkým optimizmom veru neoplývam.
Svoju prvú aktuálnu správu z USA , už z volebného diania, som dostal ráno vo volebný utorok ešte skôr, než ma povinnosti zbavili výsad celkom slobodného seniora a všetko sa to vydarilo v očakávanej réžii. V dvoch malých, originálnych volebných okrskoch štátu New Hampshire, kde sa všetko odštartovalo úderom polnoci do prvého utorka v novembri 2016, podľa prvých informácií vyhral Trump a nečudujte sa, úprimne som s potešil. Aby bolo jasné, ako pamätník a staromilec som vyznávačom českej klasiky istoty múdra, „první vyhrání z kapsy vyhání“ a netrvalo dlho, všetko potvrdili správy nasledujúce – lebo v mestských volebných okrskoch bola Hillary predsa len úspešnejšia. A dosť, rozkázal som si, každú žeravú novinku z volieb síce zaregistruješ, ale viac nič, žiadne úvahy o možnostiach, predpokladoch či víziách, lebo sklamanie z optimizmu preukazne bolí viac než čokoľvek s príchuťou všednosti a tak pred finálnou senzáciou iba voľačo celkom málo reálne, ale vôbec nie vylúčené.
Výsledok volieb bude remíza, všetko však bude aj tak konečné, rozhodne o tom Snemovňa reprezentantov a meno prezidenta vzíde z jej hlasovania, to oveľa voľačo horšie nás očakáva v tej chvíli, ak Trump prehrá, volebné výsledky odmietne akceptovať, Clintonovej nezablahoželá a USA a veru aj celú planétu čaká trauma hanby a neistoty, ľudstva nedôstojná.
Zatiaľ to však vyzerá všetko celkom ináč, ako som o tom dumal a všetko ovplyvňovali priebežné výsledky z jednotlivých štátov USA tak, ako sa postupne od východného pobrežia až na západ volebné miestnosti zatvárali a tesne pred siedmou rannou u nás všetko vyzeralo tak, že Donald Trump nielen prekvapujúco vedie, ale už vraj prehrať ani nemôže. Všetko bolo neuveriteľne dramatické, CNN ponúkala priamy prenos meniacej sa ponuky spočítaných výsledkov a potom, tak voľajako o deviatej hodine nášho času sa vo volebnom štábe republikánov šíril rozruch, pred mikrofón, pred svojich nedočkavých priaznivcov sa postavil osobne a bol to neuveriteľne šokujúci príhovor, už vraj prezidenta USA!
Všetko odštartoval telefonát jeho súperky Hillary Clintonovej s gratuláciou, ten fakt Trump akceptuje ako definitívu svojho triumfu a mne zostáva už iba jediné, uznať, že Amerika si vybrala zmenu!

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

22.02.2018

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla viac »

Dva pohľady na vec, dva názory na problém. . .

21.02.2018

Ba ak môžem byť výhradne racionálnym, tak túto kauzu, čo si robí otvorenú zábavu na úkor koaličnej jednoty našej súčasnej vládnej trojice - politikov zo Smeru, SNS a Mostu – Híd označím viac »

Francúzsko, Paríž, Eiffelova veža,

Paríž láka turistov, prišlo ich rekordných 33,8 milióna

23.02.2018 08:59

Paríž a jej okolie vlani prilákali rekordných 33,8 milióna turistov, najviac za uplynulú dekádu.

poprava, USA

Vraha z Texasu zachránila milosť polhodinu pred popravou

23.02.2018 08:39

V Spojených štátoch mali vo štvrtok popraviť troch usvedčených vrahov, čo by bol najvyšší počet vykonaných popráv v jeden deň za posledných vyše osem rokov.

Zdenko Michalides

Radi pomáhajú naprávať ľudské osudy

23.02.2018 08:00

Detskému domovu v Liptovskom Hrádku zasvätil Zdeno Michalides pomaly už 27 rokov aktívneho života. Z nich 18 sedí v kresle riaditeľa.

poľsko, židia, propaganda

Poľský senátor pobúril verejnosť, zdieľal video protižidovskej propagandy z čias holokaustu

23.02.2018 07:40

Senátor poľských vládnych konzervatívcov zdieľal na svojom facebookovom profile video zostrihané z propagandistických materiálov nacistov z druhej svetovej vojny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,409
Celková čítanosť: 2328688x
Priemerná čítanosť článkov: 1653x

Autor blogu

Kategórie