Založ si blog

Prekvapujúce zistenie, koaličná dohoda vládnutia má medzery!

Aby som bol celkom serióznym informátorom, tak po spravodajstve agentúry SITA, čo po spovedi predsedu SNS Andreja Danku uverejnila hodnotiaci materiál venovaný celkom iste najvýznamnejšej politickej udalosti domácej scény v roku 2017 – celkom iste sú to regionálne voľby – sme sa dočkali prekvapujúcich správ. Tá doteraz ničím nespochybňovaná koaličná jednota tých troch, ináč absolútne si takmer v ničom nepodobných politických spoločenstiev Smer SD, SNS a Most – Híd sa práve v súvislosti s touto spoločenskou povinnosťou dočkala verejného vyhlásenia Andreja Danka, že koaličná zmluva akurát pre tieto voľby v ničom neplatí a členov koalície v ničom nezaväzuje. A aby to dokumentoval celkom bez pochybností, ten lakonický text doplnil o verejné vyznanie celej členskej základne SNS, čo je vôbec nie prekvapujúco viac ako 7000 straníkov a že to nie je žiadne predstieranie či účelovosť podoprel vlastným pravidlom, že každý poslanec zvolený do regionálnej samosprávy ako člen SNS je originálna hodnota, kým čo ako spoľahlivo zvolený spoločný kandidát koalície nie je pre stranu žiadna istota a táto filozofia bude v tých jesenných voľbách pre celú stranu zaväzujúcou volebnou taktikou.
Celkom úprimne ma prekvapilo, ako radikálne sa práve v sfére vzájomnej dôvery koaličných partnerov Andrej Danko rozhodol byť nekompromisným, dal najavo, že regionálne voľby už nebudú pre SNS priestorom na vznikanie koaličných dohôd v akejkoľvek podobe či obsahu, podľa jeho presvedčenia to v minulosti znamenalo výhradne sklamanie pre vlastné záujmy a ciele a dnes je jeho voľba jasný befel pre všetky obce, mestá aj župy – budeme voliť iba svoje „originály, žiadne dohodnuté zlepence“ a kde sa s tým nedokážu pokonať, nuž tam do budúcnosti vyvodíme dôsledky! Vraj „lepší jeden poslanec zvolený členstvom SNS ako 200 takých, za ktorých menami je 300 koaličných hlasov“ a ak už nič iné, tak takáto, až obludná skepsa ma prinútila prijať presvedčenie, že pre tohto národniara je koalícia skôr chybou než správnou taktikou spolupráce.
A naozaj to upresnil, vraj v tých predchádzajúcich regionálnych voľbách koaličným dohovorom uverili, prednostne hovoril o županoch vo viacerých prípadoch a všetko malo podobu hanebnej podoby sklamania – pre víťaza bola SNS ako voľačo cudzie a neznáme, bola to vraj čistá márnosť spolupráce vo voľbách – akési za dobrotu na žobrotu a to vraj už nikdy viac! Ba, celkom šokujúco to výhradne svojskou filozofiou rozviedol detailne – podľa jeho hodnotenia je žúp na Slovensku priveľa, ich správa je celkom zmätočná a nezodpovedná, vraj zlyhávajú v zásadných otázkach, ktoré sú často až duplicitné a bez váhania predpovedal, že nemajú budúcnosť, vraj sa tak stane asi v roku 2020!
Nuž a celkom šokujúco som zaznamenal aj výrok, že samosprávne kraje neboli pripravené zvládať kompetencie, vinníkom je štát, čo mal dávať pozor predovšetkým na ochranu majetku, čo im bol zverený a všetka tá kritika za zatvorené stredné školy a učilištia, za ich zaniknuté ihriská, kde dnes stoja veľkoobchody, za štátne nemocnice, čo prešli do rúk súkromného majetku ako keby ukazovali prstom, kto je v tomto prípade ten štát a bodkou za všetkým je potom sľub, že SNS pripraví projekt, čo s VÚC v budúcnosti zariadi, aby sa ten nedostatok správy regiónov vyriešil, lebo samospráva je podľa Danka postačujúca v obciach a mestách. Ak ste hádali, čo tým chcel tento nádejný reorganizátor štátnej správy povedať adresne a napadlo vás, že chybu vidí predovšetkým v najmocnejšej strane koaličného vládneho spoločenstva, nemýlili ste sa, presne takto to veru nielen vyzerá, ale podľa naznačených hodnotení aj je – mali to všetko najdlhšie pod vlastnou kuratelou!
Korektnosť má však samozrejme celkom iné kritériá, to župné usporiadanie Slovenska vôbec nie je voľačo celkom náhodné, či až samoúčelné, kdeže, história a udalosti v nich dominujúce vtlačili našim regiónom naozaj svojskú podobu a charakter, veru aj myslenia miestnych ľudí a tak je racionálny občan súčasnosti spoľahlivo presvedčený o tom, že čo kraj, to naozaj iný mrav a národniarov v tej podobe, akú si za svoju osobnú vieru vyvolili straníci v SNS nenájdete všade a je potom ľahko hádať, prečo im tam či onam v samosprávnych krajoch ruže nekvitnú. Alebo presnejšie, kde ich do výkonu funkcie v správe vecí verejných nezvolia ani vtedy, ak sa to zdá byť väčšinovou istotou. Nechcem nikomu nič radiť a ani našepkávať, ale súčasné medziľudské vzťahy sú naozaj v inej podobe a norme, než nám ich SNS ponúka a ak už nič iné, tak kresťanské tradície Slovákov, úroveň vzdelania, sociálne medziľudské vzťahy a humanizmus sú súčasťou našich občianskych daností a čo sa dá robiť, ich konečná podoba je od tých Dankom vyznávaných naozaj celkom iná.
Všetko to konštatované a napísané by ma naozaj mohlo uspokojiť, ale realita je predsa len celkom iná. Najslabší partner tej vládnej koalície je Most – Híd a cez hodnotenie jeho vodcu Bélu Bugára sa verejne prezentoval tak akosi „veľkohubo“ ako aj Danko, zrejme aby netrpel pocitom podceňovania, čo vôbec nie je jeho vrodený nedostatok. Ten jeho príspevok k hodnoteniu očakávanej situácie v jesenných voľbách s označením regionálne sa posunul celkom opačným smerom, presvedčivo tvrdí, že dnes je v tejto koalícia istota serióznych vzťahov, vládne dôvera a spolupráca bez podmienok či výnimiek je bezchybná –vraj pravý opak čias, keď vládla Radičová a všetko potom vyzerá akurát tak, že Dankove postoje a stratégiu nepozná, neovláda, alebo si ich celkom vedome nevšíma, aby sa nemusel trápiť, lebo aj nevedomosť pomáha vydržať v ťažkostiach, no pochybujem, bude to zrejme menej dôstojné.
Svoju pozíciu vo vzťahu k SMK, čo priniesla zásadný rozkol v situácii našej maďarskej menšiny u nás celkom iste ovláda detailne, rád opakuje, že pre členov SMK je on osobne Slovák, čo vie po maďarsky a naviac zradca maďarského národa, ktorého by bolo treba obesiť na voľaktorom orechu pri ceste – takže voľačo ako spolupráca je takmer nemožné, lebo predstavte si, akurát toto verejne hlása šéf maďarského parlamentu Köver a vedenie SMK sa pod to pokojne podpisuje! Takže istota je iba tá dokonalosť koaličnej zmluvy, čo je kritérium „skvelej spolupráce a spoločných postupov“ a budem s veľkým interesom čakať na chvíľu, keď sa akože dozvie pravdu, čo má v talóne svojich rozhodnutí ten zázračne objavený koaličný partner, teda SNS, čo nozaj iba nedávno nemalo lepšiu povesť, než rival na smrteľný boj…
A finále očakávaní bolo včera dovŕšené propagačnou aktivitou Smeru, tí najúžasnejší v jeho vedení sa postavili pred kamery v „jednom nerozbornom šíku“, ako sa to od dedičov hrdinstiev starých dobrých čias vládnutia očakáva a predseda strany aj premiér vlády Róbert Fico dal vedieť, čo a ako to všetko vnímajú tí najzodpovednejší. Bolo to teda vlastne tiež o voľbách, lenže o predčasných parlamentných, o ktorých sa tak akosi z ničoho nič u nás klebetí – vraj všade a celkom zbytočne a dal za všetkých všetkým garancie, že nič také tu nehrozí, nie je v ničom taká potreba a všetko u nás je presne také, ako byť má! Ten verejne obchádzaný fakt, že tajná schôdzka SNS s SaS, teda Danka a Sulíka bola predsa len realitou nepovedal vôbec nič a bude to zrejme presne tak, že u nás bude vždy iba tak, ako to tí naozaj mocní budú chcieť a hotovo!
Bude to teda tak, ako ešte nebolo, SNS v režime individuálnych rozhodnutí, Bugár naopak, s heslom v jednote je sila a som si istý, že Smer zásadne vo vlastnej réžii v každom ohľade a istotou očakávaní je potom iba jedno jediné – koaličná dohoda je dokument formálny a bezcenný. Dám sa prekvapiť, rád aj presvedčiť, lebo čo už, pre tých, čo majú súčasnú vládnu koalíciu za svojho čierneho koňa, teda jednoznačného favorita, som presne ten nezodpovedný, čo je presvedčený o opaku a verí, že svet aj u nás už bude iba v normálnej podobe. Bude to pre všetkých dosť zrozumiteľné, alebo to bude predsa len hádanka a tak akosi naviac, pre koho s dobrým koncom? Záruky dávam, výhradne po osobnej konzultácii a …, lebo čo sa dá robiť, veď si o to koledovali, že áno?!

Dovládnutie vlády po voľbách nemusí byť žiadna istota!

25.04.2018

Tak akosi celkom nebadane je tu čas s nadhľadom označovaný ako polčas rozpadu, čo tak akosi až polopaticky verejnosti naznačuje, že od volieb v roku 2016 je tu nenávratne zaregistrovaná dvojročná viac »

Prezident ČR Miloš Zeman agituje, poúča aj motivuje. . .

24.04.2018

Hovorí sa, že svet je v podstate celkom maličký, teda na šírenie klebiet celkom prednostne a spoľahlivo a keď som v sobotu večer, od kamaráta z Prahy dostal „depešu o aktivitách Miloša Zemana viac »

Nastal čas veľkých očakávaní. . .

23.04.2018

Už tento týždeň je pred celým svetom udalosť, čo irituje celosvetovú verejnosť až k očakávaniam spojeným s voľačím tak významným, čo dostalo názov rokovanie o konci vojny a v tej pravej viac »

medveď biely

Uhynul jediný medveď biely narodený v tropickom pásme, podľa ochranárov tam nemal čo hľadať

25.04.2018 10:34

Medveď sa narodil v zoologickej záhrade. Trpel artritídou, mal problémy s chrupom a infekciu uší.

CZECH-GOVERNMENT/

Babiš žaluje Nový čas za článok o spolupráci s ŠtB. Chce milión eur

25.04.2018 10:05

Český premiér žaluje vydavateľa denníka Nový Čas za článok z rozhovoru s expríslušníkom ŠtB Jánom Sarkocym, ktorý ho označil za vedomého spolupracovníka.

India zznásilnenie guru Bapu

Indický súd uznal vinným zo znásilnenia známeho duchovného vodcu

25.04.2018 09:32

Súd dospel k záveru, že sedemdesiatsedemročný Bapu v roku 2013 znásilnil šestnásťročné dievča v Ášrame - na mieste duchovného rozjímania.

Trump

Sudca nariadil Trumpovi obnoviť program na ochranu mladých imigrantov

25.04.2018 09:18

Federálny sudca John D. Bates z hlavného mesta Washington vo verdikte uviedol, že rozhodnutie zrušiť program známy pod skratkou DACA bolo "nezákonné".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,478
Celková čítanosť: 2504101x
Priemerná čítanosť článkov: 1694x

Autor blogu

Kategórie