Založ si blog

Povinnosti štátnika sú aj v sfére medziľudských vzťahov dôkazom dobrej výchovy

Ten titulok naozaj nie je náhodný, kdeže, jeho podobu som priviedol na tento portál celkom vedome a verte mi, musel som sa viac ako len nástojčivo presviedčať, aby som nepoužil skôr voľačo celkom pejoratívne, aby to ako upútavka a reklama vyvolalo tie správne reakcie verejnosti. Lebo nič sa nedá robiť, v ľudskej spoločnosti platia všetranne platné pravidlá a zásady o vzájomnej úcte, dodržiavajú sa normy slušnosti dané spoločenským poriadkom a pravidlami, voľačo také, ako prejavy úcty človeka k človeku to naozaj nie je iba formalita predpísaného taktu, ale samozrejmosť a ak sa ktokoľvek na verejnosti a predovšetkým pri príležitosti slávnostne pripravených udalostiach, daných napríklad protokolom nespráva akurát takto, celkom zaslúžene sa dočká predikátu barbar, sedliak, chruňo, chňup, nevzdelanec – vyberte si, všetko jedno, sú to zaslúžené prívlastky.
Aby sa takéto tvrdenie nestalo iba akýmsi akademickým príkladom, ale platným pravidlom pre ľudí v spoločnosti vždy a všade, viac ako presvedčivo celý svet presvedčil svojim „spoločenským výkonom“ najlepší futbalita sveta, už naozaj viacnásobný, portugalský futbalista Cristiano Ronaldo, hráč Realu Madrid, čo pri preberaní tej celkom novučičkej ceny v réžii FIFA, napriek všetkej tej zaslúženej sláve dostal veru aj frčku hanby v celosvetovej réžii mediálneho sveta, lebo sa vôbec nezaprel. Nepresvedčil nás, že veru aj futbalista vie, čo robiť s rukami na verejnosti, lebo ho to naučila mamina, rodina a spoločenský bontón, že do vrecák veru naozaj nepatria! Ba veru ani voľakde celkom inde – patrím k tým naozaj zásadným kritikom, už som to aj na tomto portáli dokázal pri španielskom tenistovi Nadalovi, čo v tých najmenej očakávaných chvíľkach bez „bázne a hany“ vykonáva rituál úpravy svojich šortiek v svojom zadku, ak mi tú pejoratívnosť odpustíte, takže presne o tomto je reč! Veru tak, vždy a všade, pri každej príležitosti verejnej sledovanosti sa čo len všeobecne vzdelaný jedinec ľudskej spoločnosti správa podľa bontónu, lebo nič sa nedá robiť, slušnosť má podobu práve takejto prezentácie.
A teraz teda k meritu veci, je výsostne našou sférou toho barbarstva, pre ktoré je v ponuke prívlastkov hanby aj na rozdávanie a keď som v priamej reportáži sledoval slávnosť udeľovania štátnych vyznamenaní k 24. výročiu osamostatnenia Slovenska na Bratislavskom hrade, jej podoba ma presvedčila naozaj o tom, kto je tak naozaj tým, čo si vzťah občana k štátu a naopak užíva prednostne ako profit. Štát Slovenská republika, teda predovšetkým my, ľudia, slovenský národ, celkom presvedčivo prezentovaní prítomnosťou troch našich najvyšších ústavných činiteľov, prezidenta republiky Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danku a premiéra vlády Róberta Fica, čo sedeli na najčestnejšom mieste Rytierskej sály na historickom Hrade, v kreslách, pred členmi prezidentskej gardy s príslušnými vlajkami a čo ako to môže niekomu pripomínať formálnosť takejto slávnosti, som presvedčený o opaku. Presne takéto to má byť vždy vtedy, ak oficiálny poriadok predpisuje do posledného detailu priebeh takejto udalosti a priznávam sa, že sa mi to jednoznačne pozdávalo a tak akosi bonusom mi bol menoslov tých vyznamenaných, žijúcich, aj in memoriam, lebo nič sa nedá robiť, dostať štátne vyznamenanie od prezidenta republiky, za prínos k našej spoločnej sláve je vec či skutok hodný našej úcty.
Potom však, s nevyhnutným časovým odstupom, sa moja osobná pohoda a zážitok z tej udalosti rozplynul ako hmla vo vetre – finálne zavŕšenie tej štátnickej slávy v každom ohľade, to je reč o slávnostnej recepcii na jej záver, dostalo „ranu ignorancie rovno do zubov“, ako sa hovorí, od spoluorganizátorov tej oficiálnej slávy Danka a Fica, lebo bez slovíčka výhovorky či vysvetlenia sa z Hradu stratili a keď sa ku mne dostal komentár českého odborníka na štátnu etiketu Ladislava Špačka, poradcu prezidenta Havla z čias ešte spoločného štátu Čechov a Slovákov, dotkla sa ma viac ako bolestne ich neúcta k národu, k vyznamenaným a veru aj ich samých k sebe! Správali sa teda presne tak, ako ten Ronaldo s rukami vo vreckách, či Nadal vo vlastnom zadku a keď som sa ex post dozvedel komentár Márie Holubovej, čo je vraj u nás odborníčka na protokol bolo mi celkom jasné, čo to znamená tak naozaj ak sa povie, že účel svätí prostriedky!
Vraj tá oslava výročia obnovy našej štátnosti a udeľovanie štátnickych vyznamení je pre štátnikov záväzok s povinnou osobnou účasťou, ale recepcia, ako jej súčasť, aby sa s tými ocenenými mohli prebrať predovšetkým zásluhy ich osobných aktivít na našej spoločnej sláve už vraj vôbec nie, mi pripomína primitívnu výhovorku pravých dôvodov takejto primitívnej nevychovanosti. Prezradím všetkým, že hoci je na pozvánke na slávnostnú recepeciu, tak aj na slávnosť vyznamenávania podpis všetkých troch štátnikov, čo je jednoznačným dôkazom spoluorganizátorstva a potvrdením pravidiel protokolu, potom je ich neúčasť bez udania príčin prinajmenej neúcta k sviatočnej chvíli aj k oceneným, čo naozaj nie je formalita, ale v skromnosti bieda ducha a absencia dobrej výchovy aj taktu.
A ešte niečo, presne v tej istej chvíli sa na oboch stranách takto špecifikovaných postojov presne určilo, že Smer a aj SNS sa so štátnymi cenami udelenými viacerým žijúcim, ba aj tými in memoriam nestotožňujú, rovnako tak spochybňujúco vyznievajú vťahy predsedov týchto strán s prezidentom Kiskom a vrcholom všetkých spochybnení je rozdielnosť postojov členov vládnej koalície k obsahu nimi uzatvorenej zmluvy. Ak by ste mali hádať, komu z nich je čo prioritou potom vedzte, že Bugárovi velí akože absolútna dôvera vo všetko, čo sa podpísalo, Ficovi zasa viera vo vlastnú navládu v každom ohľade „partnerstva“ a Dankovi potom iba to, o čom sa rozhodnú v plynutí času ako slobodná strana, lebo akurát to už svetu celkom presvedčivo zdokumentoval predseda SaS Sulík, po ich debate pri vínku v Hainburgu, keď bola reč o možných predčasných voľbách celkom oficiálne a tak utajene veru aj tom, že SNS má ambície ešte onakvejšie, než budete hádať…

Mám síce pravdu, ale hovoria o tom iba klamári

20.11.2017

No čo už, lepšie by bolo byť akurátnym, spoľahlivým a rozhodným, čo je v praxi voľačo presne spojené s rýchlou reakciou na tvrdenie a presvedčivú lož vášho oponenta, lenže ako to už viac »

Je to naozaj pravda, už je to viac ako štvrťstoročie. . .

19.11.2017

Svoje spomienkové povinnosti na návrat krajiny, kde som naozaj od narodenia doma, k slobode a k demokracii, ako teda v kontexte s tou národnou oslavou pripadajúcou na 17. november musím celkom plnohodnotne viac »

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Bialowiežský prales, Poľsko

Poľsku hrozí za výrub v pralese pokuta 100 000 eur denne

20.11.2017 22:05

Poľsko musí okamžite prestať rúbať v chránenom Bialowiežskom pralese, alebo zaplatí každý deň pokutu 100 000 eur. Rozhodol o tom súdny dvor Európskej únie.

bitcoin, mena, platidlo

Hodnota bitcoinu prekročila hranicu 8-tisíc dolárov

20.11.2017 21:34

Digitálna mena bitcoin pokračuje v raste na nové rekordy a prvýkrát prekonala 8000 dolárov.

trump

Trump: USA opäť zaradí KĽDR na zoznam podporovateľov terorizmu

20.11.2017 20:27, aktualizované: 22:07

Spojené štáty opäť začlení KĽDR na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. V pondelok to podľa agentúry Reuters oznámil americký prezident Donald Trump.

kompa Gabčíkovo

Gabčíkovo: Bude kompa aj dva tunely?

20.11.2017 20:00

Odborníci zatiaľ dávajú zelenú projektu dvoch tunelov popod prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,305
Celková čítanosť: 2121769x
Priemerná čítanosť článkov: 1626x

Autor blogu

Kategórie