Založ si blog

Povinnosti štátnika sú aj v sfére medziľudských vzťahov dôkazom dobrej výchovy

Ten titulok naozaj nie je náhodný, kdeže, jeho podobu som priviedol na tento portál celkom vedome a verte mi, musel som sa viac ako len nástojčivo presviedčať, aby som nepoužil skôr voľačo celkom pejoratívne, aby to ako upútavka a reklama vyvolalo tie správne reakcie verejnosti. Lebo nič sa nedá robiť, v ľudskej spoločnosti platia všetranne platné pravidlá a zásady o vzájomnej úcte, dodržiavajú sa normy slušnosti dané spoločenským poriadkom a pravidlami, voľačo také, ako prejavy úcty človeka k človeku to naozaj nie je iba formalita predpísaného taktu, ale samozrejmosť a ak sa ktokoľvek na verejnosti a predovšetkým pri príležitosti slávnostne pripravených udalostiach, daných napríklad protokolom nespráva akurát takto, celkom zaslúžene sa dočká predikátu barbar, sedliak, chruňo, chňup, nevzdelanec – vyberte si, všetko jedno, sú to zaslúžené prívlastky.
Aby sa takéto tvrdenie nestalo iba akýmsi akademickým príkladom, ale platným pravidlom pre ľudí v spoločnosti vždy a všade, viac ako presvedčivo celý svet presvedčil svojim „spoločenským výkonom“ najlepší futbalita sveta, už naozaj viacnásobný, portugalský futbalista Cristiano Ronaldo, hráč Realu Madrid, čo pri preberaní tej celkom novučičkej ceny v réžii FIFA, napriek všetkej tej zaslúženej sláve dostal veru aj frčku hanby v celosvetovej réžii mediálneho sveta, lebo sa vôbec nezaprel. Nepresvedčil nás, že veru aj futbalista vie, čo robiť s rukami na verejnosti, lebo ho to naučila mamina, rodina a spoločenský bontón, že do vrecák veru naozaj nepatria! Ba veru ani voľakde celkom inde – patrím k tým naozaj zásadným kritikom, už som to aj na tomto portáli dokázal pri španielskom tenistovi Nadalovi, čo v tých najmenej očakávaných chvíľkach bez „bázne a hany“ vykonáva rituál úpravy svojich šortiek v svojom zadku, ak mi tú pejoratívnosť odpustíte, takže presne o tomto je reč! Veru tak, vždy a všade, pri každej príležitosti verejnej sledovanosti sa čo len všeobecne vzdelaný jedinec ľudskej spoločnosti správa podľa bontónu, lebo nič sa nedá robiť, slušnosť má podobu práve takejto prezentácie.
A teraz teda k meritu veci, je výsostne našou sférou toho barbarstva, pre ktoré je v ponuke prívlastkov hanby aj na rozdávanie a keď som v priamej reportáži sledoval slávnosť udeľovania štátnych vyznamenaní k 24. výročiu osamostatnenia Slovenska na Bratislavskom hrade, jej podoba ma presvedčila naozaj o tom, kto je tak naozaj tým, čo si vzťah občana k štátu a naopak užíva prednostne ako profit. Štát Slovenská republika, teda predovšetkým my, ľudia, slovenský národ, celkom presvedčivo prezentovaní prítomnosťou troch našich najvyšších ústavných činiteľov, prezidenta republiky Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danku a premiéra vlády Róberta Fica, čo sedeli na najčestnejšom mieste Rytierskej sály na historickom Hrade, v kreslách, pred členmi prezidentskej gardy s príslušnými vlajkami a čo ako to môže niekomu pripomínať formálnosť takejto slávnosti, som presvedčený o opaku. Presne takéto to má byť vždy vtedy, ak oficiálny poriadok predpisuje do posledného detailu priebeh takejto udalosti a priznávam sa, že sa mi to jednoznačne pozdávalo a tak akosi bonusom mi bol menoslov tých vyznamenaných, žijúcich, aj in memoriam, lebo nič sa nedá robiť, dostať štátne vyznamenanie od prezidenta republiky, za prínos k našej spoločnej sláve je vec či skutok hodný našej úcty.
Potom však, s nevyhnutným časovým odstupom, sa moja osobná pohoda a zážitok z tej udalosti rozplynul ako hmla vo vetre – finálne zavŕšenie tej štátnickej slávy v každom ohľade, to je reč o slávnostnej recepcii na jej záver, dostalo „ranu ignorancie rovno do zubov“, ako sa hovorí, od spoluorganizátorov tej oficiálnej slávy Danka a Fica, lebo bez slovíčka výhovorky či vysvetlenia sa z Hradu stratili a keď sa ku mne dostal komentár českého odborníka na štátnu etiketu Ladislava Špačka, poradcu prezidenta Havla z čias ešte spoločného štátu Čechov a Slovákov, dotkla sa ma viac ako bolestne ich neúcta k národu, k vyznamenaným a veru aj ich samých k sebe! Správali sa teda presne tak, ako ten Ronaldo s rukami vo vreckách, či Nadal vo vlastnom zadku a keď som sa ex post dozvedel komentár Márie Holubovej, čo je vraj u nás odborníčka na protokol bolo mi celkom jasné, čo to znamená tak naozaj ak sa povie, že účel svätí prostriedky!
Vraj tá oslava výročia obnovy našej štátnosti a udeľovanie štátnickych vyznamení je pre štátnikov záväzok s povinnou osobnou účasťou, ale recepcia, ako jej súčasť, aby sa s tými ocenenými mohli prebrať predovšetkým zásluhy ich osobných aktivít na našej spoločnej sláve už vraj vôbec nie, mi pripomína primitívnu výhovorku pravých dôvodov takejto primitívnej nevychovanosti. Prezradím všetkým, že hoci je na pozvánke na slávnostnú recepeciu, tak aj na slávnosť vyznamenávania podpis všetkých troch štátnikov, čo je jednoznačným dôkazom spoluorganizátorstva a potvrdením pravidiel protokolu, potom je ich neúčasť bez udania príčin prinajmenej neúcta k sviatočnej chvíli aj k oceneným, čo naozaj nie je formalita, ale v skromnosti bieda ducha a absencia dobrej výchovy aj taktu.
A ešte niečo, presne v tej istej chvíli sa na oboch stranách takto špecifikovaných postojov presne určilo, že Smer a aj SNS sa so štátnymi cenami udelenými viacerým žijúcim, ba aj tými in memoriam nestotožňujú, rovnako tak spochybňujúco vyznievajú vťahy predsedov týchto strán s prezidentom Kiskom a vrcholom všetkých spochybnení je rozdielnosť postojov členov vládnej koalície k obsahu nimi uzatvorenej zmluvy. Ak by ste mali hádať, komu z nich je čo prioritou potom vedzte, že Bugárovi velí akože absolútna dôvera vo všetko, čo sa podpísalo, Ficovi zasa viera vo vlastnú navládu v každom ohľade „partnerstva“ a Dankovi potom iba to, o čom sa rozhodnú v plynutí času ako slobodná strana, lebo akurát to už svetu celkom presvedčivo zdokumentoval predseda SaS Sulík, po ich debate pri vínku v Hainburgu, keď bola reč o možných predčasných voľbách celkom oficiálne a tak utajene veru aj tom, že SNS má ambície ešte onakvejšie, než budete hádať…

Zvláštne, vôbec si nedokážeme hovoriť pravdu

20.07.2017

Fakt by som chcel poznať presné štatistické údaje o tom, ako sa u slovenských občanov tak akosi naozaj trávila informácia o udalostiach vo viacerých poľských mestách, predovšetkým však viac »

Záhady racionalizácie prevádzky základných škôl

19.07.2017

Čo ako je to zvláštne, ale ľudský vek a pamäť jednotlivca je v mnohom dobrým príkladom toho, ako sa dá zjednodušiť kontrola racionalizácie mnohých odvetví nášho života, lebo nič sa nedá viac »

Vyriešiť hádanku mena šéfa regulačného úradu bude problém

18.07.2017

Aby bolo jasné, situácia na našej planéte, v kontexte s ochranou životného prostredia je oveľa širšie koncipovaným problémom, ako by sa obyčajnému, aj keď spoľahlivo rozhľadenému občanovi viac »

04 terchova michalkova 4x

Pri tragédii v Terchovej zhorela matka a jej dve deti, príčina požiaru je nejasná

20.07.2017 18:12

Tragédia sa odohrala v stredu večer v Terchovej. V časti obce zvanej Vyšní Berešovci pri požiari zahynuli dve malé deti vo veku päť a osem rokov spolu s matkou Ruženou.

ankara, erdogan, turecko

Ozbrojený dron v Turecku zabil šiestich kurdských militantov

20.07.2017 17:50

Militanti, na ktorých bezpečnostné sily zaútočili dronom neďaleko mesta Nazimiye, boli údajne zodpovední za únos a zabitie učiteľa na juhovýchode Turecka.

chorvatsko, poziar, split

Požiare v okolí Splitu sú pod kontrolou, lepšie je aj v Čiernej Hore

20.07.2017 16:48

Požiare na jadranskom pobreží Chorvátska a Čiernej Hory majú už hasiči pod kontrolou.

Trump

Senátne komisie si pre ruskú aféru predvolali Trumpovho syna, zaťa aj bývalého šéfa kampane

20.07.2017 16:41

Senátny výbor vyzval ľudí z Trumpovho okolia, aby predložili všetky dokumenty súvisiace s júnovým stretnutím s ruskou právničkou Veseľnickou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,176
Celková čítanosť: 1896236x
Priemerná čítanosť článkov: 1612x

Autor blogu

Kategórie