Založ si blog

V mnohom si do toho nedám kecať, bol som pri tom všetkom osobne

Prerod z komunistickej éry neslobody, čo sa zavŕšila v novembri 1989 v niekoľkých etapách, až k vznikom samostatných štátov, som prežíval naozaj v prvej línii všetkého, čo veru aj s odstupom času môžem kvalifikovať ako dejinné udalosti. Stali sa dôkazom, že som to všetko vnímal reálne a presne, v konečnom dôsledku vlastne ako ten, čo bol v tábore vzbúrenej väčšiny národa a veru aj dnes, už s odstupom času a tlaku udalostí, tak ako ich reality prítomnej chvíle prinášali môžem odprisahať, že väčšinu prežitého – osobného, aj národného, či všeľudového, si dokážem bezpečne klasifikovať vo vlastnej réžii a je až nepochopiteľné, čo všetko, celkom preukazné a ľahko dokázateľné, vie spoločnosť nielen si nepamätať, alebo účelovo modifikovať a vydávať za pravdu, ale ešte viac, udalosti takto „privedené na svet vydávať za pravé dejiny“!
Byť dejinným súputníkom doby je spoľahlivý dôkaz, osobná účasť je svedectvo z prvej ruky, ako sa hovorí a keď mi admin z nedávnej debaty bez zábran odstránil voľačo na tento spôsob „mojej osobnej dejinnej pamäti“, naozaj sa ma to dotklo. Pochopte, ak si trúfam konštatovať, čo a ako sa zrodil Mečiarov „kumšt štátnika či dirigenta verejných záležitostí štátu“, alebo „ozajstná mravnosť“ nášho, už trojnásobného premiéra Fica je v tom naozaj osobná skúsenosť, voľačo, čo ma presvedčilo bez pochybností, že presne taká plytká, ako sa prezentovali v danej chvíli je ich osobná danosť človečenstva a prisahám, bolo to v oboch prípadoch nezabudnuteľné.
Už som o tom samozrejme písal, možno už dávno a čo je neželané, na to sa vraj nespomína v pohode či v dobrom, ale nech, bude lepšie, ak sa tá kapitola našich dejín spojených s týmito politikmi konečne uzatvára, nech je to definitíva a tak teda retrospektíva mojich osobných zážitkov s nimi, v premiére celkom nezabudnuteľnej, veď posúďte.
Včera sa stal Vladimír Mečiar ministrom vnútra, ja už som bol voľajaký ten deň šéfom okresného školstva v Považskej Bystrici a prvým občanom Slovenska s kreditom odvahy zrušiť vedenie mesta a okresu z vlády komunistickej moci, keď sme sa stretli osobne. U mňa, na úrade, bolo to v pondelok ráno, gremiálna porada odboru a sekretárka nás vyrušila správou, že mám návštevu! Ten pán hovorí, že je minister vnútra, celkom nevyhnutne ma potrebuje a …
To viete, známa tvár, zapamätateľná postava a od toho rána už veru aj osoba kvalitami činov a reakcií absolútne nezabudnuteľná sa osobne prišiel presvedčiť, ako som objavil tú možnosť personálnych zmien pri správe mesta a okresu, či som to všetko naozaj riešil sám, alebo… No, poznáte to, klasika, ešte aj dnes sa to rieši akurát takto a moja informácia bola teda jednoznačná! Ak už sa školstvo mesta a okresu riadi demokraticky, považoval som za celkom nevyhnutné, aby som sa v tom nemotal sám, urobil som potrebné kontakty a dohody, s využitím svojich osobných skúseností v pozícii nepriateľa socializmu som našiel vhodné osobnosti a funguje to presne tak, ako to fungovať má.
Vypočul si ma bez komentára, prejavil interes toho predsedu ONV osobne poznať a tak nás sekretárka Betka ohlásila – ako sa povie, spoľahlivo, bolo mi jasné, že predseda už vie aj o našom hosťovi – uhádli ste, ak si tipnete, že tajne žmurkla a tak sa tá naozaj dramatická chvíľa v našich životoch mohla začať! Čakal nás na sekretariáte, to viete stará škola, dobrá výchova – uviedol nás do svojej pracovne, usadil, pripravený plniť prianie vzácnej návštevy a dobre sa držte – ono to malo presne takúto podobu.
Celkom na úvod vás poprosím, skúste si predstaviť jeho hlas, pre mňa má podobu barytónu, čo prichádza na povrch z voľajakej pivnice a počujem v ňom už na veky vekov vyhrážku z televíznej reportáže, čo adresoval novinárovi s patričným gestom – „takú ti jednu…“, lebo čo už, ani vtedy sa nezaprel. “Povedal mi, že si stavbár“ a kývol ku mne a v rovnakom štýle, v akejsi falošnej podobe rovnocennosti pokračoval. „Kradol si?“ -a v očakávaní odpovede, teda aký asi bude jej obsah sa k svojmu objektu vyšetrovania naklonil.
To, čo nasledovalo sa veru nedá zabudnúť naozaj na veky vekov, ten Juraj bol síce iba o kúsok starší ako som ja, ale subtílnejší, ba oproti Mečiarovi takmer dramaticky a aj tak nezaváhal svoje okolie presvedčiť, čo sa dá od neho čakať! „A po papuli chceš“ – to prišlo s naozajstným náznakom fyzickej reakcie a ako sa hovorí – čaro danej chvíle sa naplnilo vrchovato! Ospravedlnil som sa, rozlúčil sa podaním ruky a bral som sa preč, aby sa náhodou nestalo ešte aj voľačo horšie, ten trapas sa skončil výčitkou, že hosť si zaslúži pomoc, aspoň slovom a odvtedy som o tomto, vraj čestnom politikovi už nechcel ani počúvať. Jasné, onedlho musel, bol som odvolaný a svoju chuť robiť túto robotu som si musel v súťaži obhájiť, ale spravodlivosť býva veru aj čestná, aj dodržiava pravidlá a tak sa z môjho života vytratil ten, teraz už celkom málo dôležitý pán Elektry, čo už je dôstojný iba ako stokilový deduško s fantáziou nedôstojných výmyslov.
Ten druhý v ponuke je ešte stále slávny, na vrchole moci, hovorí sa, lenže byť cteným sa mu pri mne nedarí, tak akosi prednostne si všímam iba jeho výmysly, účelovosti a veru aj klamstvá, lebo základná výbava jeho „tvorivosti“ má akurát týchto daností viac ako dosť a že s nimi narába viac ako spoľahlivo viem od prvej chvíle nášho kontaktu. Stretli sme sa v starej budove národnej rady, bol som tam pod patronátom poslanca SDĽ Ftáčnika, čo mal velikánsky interes o slovenské školstvo, čo sme tí naozaj zodpovední ukladali do novej podoby demokracie slobodného štátu a poviem to takto, boli sme presvedčení, že každý hlas podpory je dôležitý, takže som celkom samozrejme oslovil po schodoch poskakujúceho kolegu poslanca Ftáčnika s tým, že problém čo treba riešiť je celkom iste náš, spoločný. Ten nás predstavil, vraj nádejný právnik, Róbert Fico, zazdalo sa mi, že mladosť je dobrá budúcnosť celého systému vzdelávania a tak som ho s nádejou oslovil, ako partnera a nádejného spoločníka v neľahkom boji.
Hovorí sa tomu precitnutie spôsobené ranou medzi oči, či vedrom ľadovej vody vyliatej na hlavu, zastavil ma ráznym pohybom ruky, vraj stačí, on má pred sebou celkom iné povinnosti, rieši problémy svojej osobnej kariéry a na voľačo druhoradé vôbec nemá čas a súc šokovaný som sa zmohol iba protestovať, čo si o tom myslím, čo ma tak môže a čo by si zaslúžil, ale to už ma Ftáčnik ťahal preč. Vraj do bezpečia, aby som nevykonal voľačo horšie, než boli tie moje výčitky, lebo som vraj bol takmer zúrivý!
Teda taká je pravda, na to sa nedá zabudnúť, je to celkom osobné a aby som na nič, do čoho som zabŕdol nezabudol, je tu ešte tá výčitka adminovi, čo mi z debaty vygumoval spomienku na rozhodnutie nášho posledného spoločného prezidenta s Čechmi, Václava Havla, čo pre ochranu mieru na tejto Zemi prijal rozhodnutie zastaviť zbrojársku výrobu v Považskej Bystrici, v miestnych strojárňach, kde som vtedy „skoro náhodou pracoval v hutnom závode, ako zo školstva vyhodený nepriateľ socializmu“.
Budem celkom lakonický, zbrojárska výroba je v Česku aj u nás naozaj doma, no ten prezidentský výrok bol v svojej podstate tak akosi zvláštny, prišiel ako keby ruka v ruke s tým, čo postihol Martin, kde zastavili výrobu tankov, z ktorých sa stal nepredajný artikel, no u nás to bolo naopak, fabrika rozkvitala v každom ohľade, výrobky mali úspech na trhu, ekonomické výsledky boli naozaj super, produkcia leteckých motorov sa dočkala vývozu v podobe predaja licencie do Egypta a raketová produkcia bola až zázračná, chcel ju naozaj celý svet! Produkcia a ekonomické výsledky výroby a predaja dosiahli do roku 1999 voľačo označené ako zázrak, svetový boom, tak veru žilo aj mesto s širokým okolím, jeho rozvoj, rast zamestnanosti, štedrejšie mzdy, sociálne istoty, rast životnej úrovne – to všetko bolo zdrojom závisti široko – ďaleko a hoci to naozaj nemám osobne spočítané, vo fabrike v tých časoch hojnosti robilo cca 17000 zamestnancov.
No stop toho všetkého vyrieknuté Havlom je dnes podobe trosiek, slávna fabrika nejestvuje už takmer ani v spomienkach a jediné, na čo sa nezabúda je vraj iba tá zlomyseľnosť, že sa mala zlikvidovať tá slabo predajná výroba v českých zbrojovkách, ako v tom Martine a naozaj nie ten zázrak na Považí, lebo kedykoľvek sa tam zastavím, trpím, bolí ma srdce, mám výčitky, lebo toto si ľudia čo sú tam doma vôbec nezaslúžia!

Stalo sa voľačo zvláštne a spravodlivosti nehodné. . .

20.11.2018

Policajný prezident Milan Lučanský sa svojim vyznaním a následnou zmenou verdiktu o povinnostiach Národnej kriminálnej agentúry NAKA, vo veci vyšetrovania aktivistov iniciatívy Za slobodné Slovensko viac »

Nuž stalo sa, už sa to aj verejne akceptuje a bude to poučením. . .

19.11.2018

To viete, žiadalo by sa mi dodať to zázračné slovíčko – pre všetkých, lenže to naozaj ešte neznamená ani len tvrdenie, že všeobecne väčšinové, lebo nič sa nedá robiť, vo voľbách viac »

Ich nenávisť je ako lož s krátkymi nohami. . .

18.11.2018

Svoj dávny článok pomenovaný titulkom Aká otázka – taká odpoveď, čo bolo ešte v auguste roku 2012, som venoval spomienke na svoj čas bytia a žitia už pod kuratelou voľačoho, čo v širokom viac »

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová používala súkromný e-mail na vládne účely

20.11.2018 06:34

Sám prezident Trump v kampani pred prezidentskými voľbami kritizoval Hillary Clintonovú za používanie súkromného serveru na služobnú e-mailovú poštu.

nákup, supermarket, potraviny

Regulácia cien na pultoch?

20.11.2018 06:00

Päť percentný rast cien potravín začína čoraz viac zaujímať politikov. Po tom, čo koaličná SNS prišla s návrhom odvodu pre reťazce, predkladá svoju predstavu do parlamentu aj Most-Híd.

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

Po streľbe v nemocnici v Chicagu štyria mŕtvi

20.11.2018 00:03, aktualizované: 06:19

Streľba sa začala na parkovisku pri nemocnici "ostrým slovným sporom".

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.