Založ si blog

Politika ako prázdninová zábava

Zdanie, že v reálnej politike súčasnosti vlastne nie je v ponuke nič také, čo sa dá charakterizovať ako doslova žeravá poblematika je prejav ignorantstva či až neznalosti, lebo pravda je presne v tej podobe, že spolužitie vládnej koalície a opozičných strán je v kontexte s voľbami do župných orgánov už celkom spoľahlivo opisom očakávaných súbojov na ostrie noža a keby len to, vytváranie možných volebných spoločenstiev, alebo naopak, rozdiely až diametrálne odlišné, vo vnútri originálnej politickej strany, už v tejto chvíli  spôsobujú nielen nezhody, ale už priamo konflikty a nech to aj znie tak trošku predovšetkým formalitou, opak je pravda!

Všetci vedia, že župné voľby u nás sú až 4.novembra, času dobre sa na ne pripraviť – v každom ohľade, je viac ako dosť, ale ako som už naznačil, zdanie veru klame! Nesmiete zabúdať – to prezentujem postoj radového občana čo príde k volebnej urne už rozhodnutý, koho bude voliť, že musí mať na pamäti predovšetkým ten fakt, že tieto voľby už budú na rozdiel od tých predchádzajúcich iba jednokolové, celkom spoľahlivo bude úradovať verejná informovanosť o jednotlivých kandidátoch – v tom najjednoduchšom prejave, fáma, klebeta, dostatok agentúrnych správ, takzvaných „žeravých noviniek“ a vôbec nie voľačo na spôsob požadovanej odbornosti a to veru aj napriek istote, že župné úrady  riadia život občanov v neuveriteľne širokej sfére potrieb a povinností doslova každodenných a ten naozaj radový, či s odpustením, „nepoučený a neinformovaný volič“ nevie o tom vôbec nič!

S troškou impertinencie vám všetkým, už teraz, takmer pol roka pred tým volebným kolotočom, čo už teraz cítime, ale čo ešte len bude eskalovať s postupujúcou volebnou nervozitou pošepkám, že život spoločnosti je cez župnú správu vecí verejných voľačo až neuveriteľne dôležité. Župa zriaďuje a prevádzkuje stredné školy, čo je neuveriteľne dôležitá oblasť v súvislosti s využitím každej pracovnej sily v sfére zamestnanosti, prevádzkuje nemocnice, domovy sociálnych služieb v komplexnej ponuke a väčšinu kultúrnych ustanovizní štátu, uvediem predovšetkým múzeá a zodpovedá za stav ciest druhej a tretej triedy na svojom území a zdôrazním, to všetko vymenované je voľačo absolútne prvoradé v živote občana a čím viac vedomostí z tejto sféry odovzdáme o kandidátoch na post župana či župného poslanca, tým viac prispejeme k dobrej volebnej rozhľadenosti voličov.

Aby som bol celkom konzekventým informátorom, budem aspoň úprimný, lebo všetci viete, že s výnimkou Bratislavy a Banskej Bystrice sú v ostatných 6 župách vo funkcii či vo vedení členovia zo strany Smer, čo však musím predsa len tak akosi presnejšie špecifikovať. V Bratislave je županom Pavol Frešo, ešte z SDKÚ, ak vám to ešte vôbec voľačo hovorí a poviem to takto – ešte nevie, či bude vôbec  v týchto voľbách kandidovať, ale je celkom spoľahlivo známou persónou, s dobrými preferenciami a keďže netreba mať veľké oči s volebnou účasťou a voľby sú skutočne iba jednokolové, zisk veru aj voľačo viac ako 10% v širšej konkurencii môže priniesť úspech doslova zázračný… O voľačo lepšie je na tom spoločný pravicový kandidát Juraj Droba, s podporou koalície SaS, OĽaNO, NOVA, KDH. SMK, OKS a Zmena zdola, ale bez nádeje naozaj nie je ani Boris Kollár, líder strany Sme rodina, Milan Ftáčnik, bývalý primátor a Daniel Krajcer, čo má podporu predovšetkým  Most – Híd a zatiaľ ešte aj najmenej 6 kandidátov s oveľa menšou popularitou a chcem tým naznačiť, že v tejto najbohatšej župe Slovenska to bude v každom ohľade skôr lotéria tipovania, než odborne vyfabulovaný odhad volieb, čo je svojim spôsobom potvrdenie titulku tejto úvahy.

Županom v Banskej Bystrici je predseda strany ĽSNS Marián Kotleba, čo je aj parlamentným poslancom a má doma už teraz konkurenciu v osobe Martina Klusa z SaS a podnikateľa Jána Lutnera i šéfa Múzea SNP Stanislava Mičeva, čo už sa dohodli, že sú v tých voľbách pripravení podporiť toho najsilnejšieho a s odpustením, až ako „predposratosť“  si dovoľujem označiť rozhodnutie SNS, že svojho kandidáta v tejto jedinej župe nenasadí a ešte extrovnejšie je potom rozhodnutie strany SMER, že bude  podporovať preferenčne  najmocnejšieho Kotlebovho súpera…

Stálosť župných kandidátov strany Smer v Prešove, Nitre a Trnave celkom svojsky dokumentujú mená Peter Chudík, Milan Belica a Tibor Mikuš, čo ešte ako jediný stále ako možný nominant váha, lebo zlé jazyky tvrdia, že verejná mienka v Trnave priveľmi fandí poslancovi za OĽaNO Jozefovi Viskupovičovi, ale aj tak, je v tom utajená história, že títo politici sú epigóni HZDS a Mečiara, takže ani nie je o čo stáť…  Smer bude kandidovať v Žiline – jeho podpredseda Juraj Blanár a v Trenčíne, parlamentný poslanec a súčasný župan Jaroslav Baška, čo síce budú mať konkurenciu, ale trúfam si použiť v tomto prípade to starosvetské – zvyk je železná košeľa, či dajme sa prekvapiť, lebo predovšetkým tá jednokolová voľba môže naozaj zamiešať aj doteraz spoľahlivo rozdané karty…

Až potiaľto to teda vyzerá celkom v pohode, politické strany sa správajú presne tak, ako keby bolo všetko v pohode, mali takpovediac upratané, ale len si to predstavte, len čo som to skonštatoval už aj bolo všetko celkom ináč! Dosť prekvapujúco v Prešove, kde sa koaličná SNS rozhodla konkurovať Smeru a podaril sa im naozaj ťah s pomenovaním – robia si hanbu vo vlastnej réžii! Predsedníctvo SNS sa rozhodlo do volieb nominovať vlastného kandidáta –  Miroslava Škvareka, lenže tí domáci národniari, v Krajskej rade SNS, navrhli  na post župana šéfa strany SNS v Prešove Eduarda Markoviča a rozhodli sa napísať list rovno Kaliňákovi na ministerstvo vnútra, že vedenie strany SNS porušilo stanovy a očakávajú skorý verdikt s potvrdením ich sťažnosti, čo signalizuje aspoň jednu pravdu!  Som presvedčený, že nedržať sa línie vlastnej réžii v určení spravodlivého verdiktu bude mať príčinu v tom, že Andrej Danko si svoje kruhy bude chrániť dôsledne a tí z Prešova by neuspeli ani len náhodou a tak sa musí zaangažovať  pre istotu minister vnútra, aby to všetko malo predsa len dobré konce.

Celkom na záver tých prádzninových prognóz som si nechal Košice, na župana tu kandiduje za Smer primátor Richard Raši a vôbec nečakal a ani sa neradil s už s trojnásobným županom Zdenkom Trebuľom, tiež nominantom Smeru a všetko potrebné vysvetľoval presne takto! Pochopte, už je tu konečne čas, aby som svoje skúsenosti preniesol do celého kraja aj  s informačným dodatkom, že ak ho zvolia, primátorom bude jeden z jeho námestníkov – sú obaja zo Smeru, takže žiaden problém a nedá mi neskonštatovať, že tento funkcionár je spoľahlivým dôkazom, že „dobrý zo Smeru“ sa vždy vie vynájsť, alebo ešte onakvejšie – bol u Fica dobrým žiakom.

A tak akosi pre istotu sa dotknem ešte toho celkom podobného diania, čo „postihne bratský český národ“ už v dňoch 20. – 21. októbra s názvom, parlamentné voľby,  čomu ja osobne dávam pomenovanie – predikát sily slovenskej osobnosti v parlamentných voľbách u našich susedov a bratov. Lebo nič sa nedá robiť, v súčasnosti je prognóza ich  víťaza viacmenej nespochybniteľná – takpovediac s tretinovým očakávaním úspechu je na čele všetkého diania strana ANO, so slovenským šéfom Andrejom Babišom, čo je podnikateľom na čele rebíčka tých najúspešnejších v Česku, ale veru bol  aj ministrom financií a podpredsedom vlády v súčasnom kabinete premiéra Sobotku z ČSSD a pre nás z toho plynie poučenie – lebo byť včas poučeným je ten najlepší možný príklad pri voľbe a rozhodovaní!

V EÚ je to teraz norma – vládu sa nedarí zostaviť

25.02.2018

Naozaj, nie a nie, čo ako sa usiluje politička kvalít premiérky Nemecka Merkelová, ktorej sa voľačo tak spoľahlivo známe ako je triumvirát oddávna námych politických partnerov viac ako neprimerane viac »

Mať doma olympiádu je úžasný sen každého dobrého Slováka

24.02.2018

Teda čestne a spravodlivo, pri návšteve predsedu poľského Sejmu Mareka Kuchciňského v Bratislave, priamo u svojho kolegu, predsedu nášho parlamentu Andreja Danka, som sa viac ako prekvapujúco viac »

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Moyzesovo kvarteto, komorný súbor mesta Skalica

Moyzesovo kvarteto, komorný súbor mesta Skalica

26.02.2018 00:03

Moyzesovo kvarteto už 43 rokov reprezentuje slovenskú kultúru doma i v zahraničí. Nahrali sme 40 CD a odohrali vyše 2000 koncertných vystúpení.

Emisie

Slovensko dusí smog

26.02.2018 00:00

Nebezpečný prach v ovzduší ohrozuje zdravie najmä v zime. Prispieva k tomu inverzia, kúrenie drevom, posypy ciest a doprava. Situácia sa v tomto roku zhoršila.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Združenie mentálne a zdravotne postihnutých detí - MOTÝĽ

25.02.2018 23:56

Združenie rodičov a priateľov mentálne a zdravotne postihnutých detí,

dve percentá dane, Pravda, 2%

Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých č.497 v Oščadnici

25.02.2018 23:51

Sme organizácia, ktorá združuje zdravotne postihnutých občanov a zdravotne postihnuté deti, siroty. Organizujeme podujatia v rámci možností ich zdravotného stavu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,411
Celková čítanosť: 2336604x
Priemerná čítanosť článkov: 1656x

Autor blogu

Kategórie