Založ si blog

Výročie 26. augusta je ešte na dlhú dobu tak trošku tajnosť. . .

To viete, patriť k tým občanom svojej domoviny v roku 1989, keď sa začala tá doba hľadania moderných podôb jej reality, vyvolaná túžbou dostať sa  z pazúrov vazalstva ZSSR bola pre nás, s takzvanou vyššou kultúrou vzdelania národa a jeho histórie úzko spojenej s celou Európou a veru aj celým svetom viac, ako iba voľajaká tá neozbrojená revolúcia. Predovšetkým na našich námestiach, prezentovaná  predovšetkým spoločným rozhodnutím občanov, vzdať sa velenia komunistov, nielen moskovských, ale veru predovšetkým tých domácich, sa stala dobrodružstvom a celkom iste aj odvahou, ale najdôležitejším však bola skutočnosť, že ten pocit spontánnosti, zbaviť sa tých okovov závislosti na takom voľačom chimérickom, ako je vernosť ľavicovým ideálom, lebo nič sa nedá robiť, na rozdiel od tej Moskvy, Lenina, Stalina a vyberte si koho len chcete z týchto „učiteľov národov“, to máme u nás vždy bližšie k viere v demokraciu  a slobodnú myseľ sme považovali sa oprávnenú slobodu ľudského ega!

Viac ako prekvapujúco to spolu s väčšinovým náboženstvom u nás stačilo, všetko malo rýchly a celkom ľahko kontrolovateľný vývoj v každom ohľade usporiadania krajiny – vtedy to bola ČSSR  v tej federálnej  podobe usporiadania, bez viditeľného úsilia to zrušiť, či spochybňovať a keď sa to v roku 1992, po voľbách, dostalo do celkom novej podoby rozdelenia síl ovládajúcich moc v krajine a rozhodovať, že komu to spadne do lona ako možnosť rozhodnúť sa a vládnuť bolo z ničoho nič jasné – že to má inú podobu než naozaj čokoľvek, čo koho z tých zvolených u nás či v Česku kedy napadlo! Už len to nové možné meno našej republiky – teda spoločného štátu s federálnymi a národnými orgánmi riadenia v každej rozhodujúcej oblasti, na akú si len spomeniete dostala taký pofidérny prívlastok, vraj pomlčková vojna, ale ak si pripustíte celkom výhradne iba mierne pochybnosti o konci našej federácie rýchlo zistíte, že s výnimkou SNS,  ešte pod kuratelou Jána Slotu v Česku a ani u nás nenájdete iných politikov s rozhodujúcím zástojom, čo by o rozpade naše spoločnej štátnosti  vôbec uvažovali!

Príčina bola jednoduchá, vláda v Česku a Slovensku bola aj po voľbách v tom roku 1992 podriadená činnosti Federálneho zhromaždenia, staromódneho, v podobe vzoru daného komunistami a nie demokracie a Klaus na čele ODS  a Mečiar HZDS sa v spoločenstve svojich vládnych partnerov vo vláde – to viete to neboli žiadne väčšinové bloky schopné slobodného hľadania východísk a rozhodovania rýchlo pochopili, že prezident Havel to celkom prirodzene rozhodne bez ich účasti.

Budem presným spomínajúcim, s obrovským smútkom a pocitom krivdy, tak ako Havel vtedy zničil prítomnosť môjho rodného mesta a fabriky, kde som až do novembra 1989 pracoval sa nedá zabudnúť, ako prezident sa stal „mierotvorcom na naše konto“, z rozhodnutia svojich právomocí celkom limitoval výrobný program Považských strojární – celkom prirodzene prednostne zbrojársky, ale verte mi, v podobe absolútnej dokonalosti celého programu a jeho úspechu v odbyte a teda ziskov a tá škoda pre náš národ bola nevyčísliteľná! Dodnes sme sa z toho nespamätali a čo ako rád by som si spomienku na toho štátnika ctil, nedokážem to, bol hrdinom na škodu mnohých, celkom falošným a slávu mu to veru v ničom neprinieslo! Nič v Čechách sa nelikvidovalo, ale najväčší a najvýkonnejší strojársky podnik tých čias sa odvtedy nespamätal – už ho vôbec niet a je to iba smutná udalosť v našich moderných dejinách.

Politici sa vtedy báli, že ich celkom odstaví, také mal právomoci, hrozilo, že zloží úradnícku vládu federálnej republiky, celkom na svoje brdo a predstavu a tak sa títo, ináč naozaj šikovní politici,  viac ako prirodzene vynašli –  ich hľadanie východiska dostalo podobu súkromných rozhovorov v Brne, v záhrade vily  rodiny Tugendhat  a až po tom, s dátumom 26. august 1992  to dostalo tú podobu a obsah, čo z nás urobil naozaj samostatné dva štáty na mape Európy!   Kto tvrdí, že to prijali samozrejme si veru bez hanby vymýšľa, bol to šok, už len v tej rýchlosti rozchodu vo všetkých rovinách, čo boli problémové v každom ohľade, aspoň spravodlivosti delenia majetku, právomocí, dedičnosti, názvov a spomínajte aj sami, čo bolo záhadou pre všetkých a čo ako to bolo neuveriteľné, už naozaj v tom čase sa ten termín rozchodu 1. január 1993 považoval za voľačo celkom reálne a tak sa potom aj stalo!

Všetko dostalo novú a žiadúcu podobu, prekvapujúco predovšetkým práve preto,  že dvaja, „iba takýto obyčajní politici“ o zániku spoločnej republiky rozhodli bez problémov, žiadna starosť o voľačo také ako vôľa národov  a potom tu bol ešte aj konflikt v zanikajúcej federácii v Jugoslávii, kde to všetko dostalo podobu absolútne nežiadúcej vojny, ale aj tak, sám za seba presne od tých chvíľ tvrdím, že ten spoločný hriech Klausa a Mečiara o rozbití funkčnej Československej republiky je voľačo celkom neodpustiteľné! Rozhodovali sa podľa osobných kritérií a naša spoločná sila a ambície, ale predovšetkým význam v medzinárodnom merítku dôležitosti štátu v podobe funkčnej a spoľahlivej federácie v spoločenstve EÚ by mal už dnes viac ako len dobre viditeľný profit pre nás všetkých!

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Graf, ekonomika, okuliare, počítač

NBS odhaduje tohtoročný rast na 4,2 % HDP

18.12.2018 16:26

Rast slovenskej ekonomiky má v tomto roku dosiahnuť 4,2 %. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska.

pellegrini

Na hlasovaní o globálnom pakte o migrácii sa nikto zo Slovenska nezúčastní, vyhlásil Pellegrini

18.12.2018 16:25

Slovenská republika podporila v pondelok (17.12.) na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku iný dokument, pakt o utečencoch.

Jozef Makúch

Guvernér NBS Makúch verí, že Kažimír bude dobrým nástupcom

18.12.2018 16:13

Jozef Hudák, ktorý sa uchádza o funkciu viceguvernéra, však podľa neho nespĺňa zákonné podmienky.

Cestovanie lietadlom, lietadlá, bratislavské letisko, letisko Milana Rastislava Štefánika, cestujúci, dovolenkujúci

Na bratislavskom letisku pribudne počas sviatkov 56 letov

18.12.2018 15:34

Leteckí dopravcovia pridali lety aj z Londýna-Lutonu, Birminghamu či Dublinu do Bratislavy a späť.