Založ si blog

Všetko s tým spojené som si vysvetlil celkom presne, ale. . .

Svoju úvahu o kauze vraždy prominentného právnika Ernesta Valka som sa rozhodol na portáli Pravdy uverejniť vo štvrtok s tým, že som predpokladal naozaj mnohostrannú odozvu interesu, predovšetkým občanov – zainteresovaných, ale veru aj celkom obyčajných, pre ktorých v tom nebola žiadna konšpirácia spojená s politickým dianím v našej spoločnosti, lebo ak si dobre pamätáte na tie časy, bola to doba konfrontácia odídenej ľavicovej vlády Roberta Fica a pravicovej,  v ktorej už ako minister vnútra sedel Daniel Lipšic, s ktorého menom je v zvláštnej zhode súčasná podoba vyšetrovania spätá aj dnes. Celkom škodoradostne, v opačnom garde, ako sa to hovorí, dnes je pri vláde strana Smer a jej predseda Fico, ministrom vnútra na mnoho spôsobov vtedy a aj dnes  v mnohom „podozrivý Kaliňák“ a tak mi to vychádzalo naozaj viac ako programovo – reagovať bude treba na všetko dobré, zlé a možno až katastrofálne v piatok, teda 13 a ako symbol voľačoho nenormálneho, tragického, nespravodlivého, podozrivého a predovšetkým kultúry národa nehodného a nemorálneho to bude  voľačo ako očakávaná symbióza!

Nuž odhad a očakávania mi vyšli, ale tak,  ako som to zvýraznil v titulku úvahy, nie celkom jednoznačne! Interes bol viac, ako evokuje voľajaká všedná téma, ale vnútorný svet obsahu debát bol v podobe tak akosi neistej, opatrnej, ako keby sa napriek tým siedmym rôčkom, o ktoré je naša spoločnosť staršia nič nezmenilo, lebo aj napriek faktu, že dnes už polícia a aj národ vie, že to násilie bolo produktom zlých myšlienok dvoch zločincov, s úmyslom sa obohatiť, aj tak voľakde v pozadí „takejto istoty“ pretrváva podvedomie celkom iných možností príčin toho ohavného skutku!

S ohľadom na osobnosť obete, teda právnika Ernesta Valka, čo svoju dobre viditeľnú kariéru spojil od samého začiatku s budovaním modernej slovenskej spoločnosti, vernej demokratickým zásadám jej správy, v kontexte pravicovej filozofie spojenej s kariérou poslanca FZ až do rozdelenia ČSFR a potom už vrcholnými službami v tých najdôležitejších kauzách tých čias. Bol maximálne úspešným právnikom, na jeho ceste k vrcholom profesie sa celkom často klebetilo  o možnosti nebezpečia zla, predovšetkým v svete osobností, čo boli postihnuté výsledkami jeho úspechov, ba kto sa interesoval o veci aspoň okrajovo ten veru spoľahlivo vie,  že tento advokát to vôbec nepodceňoval! Mám protivníkov, nenávidia ma, cítim to a spoločnosť vedela, že má povolenie nosiť zbraň a keby len to, bol šikovným a trénovaným karatistom, takže vôbec nič nepodceňoval, ale osud mu aj tak všetko zrežíroval v negatívnej podobe!

Nebudem veru nič komplikovať, hoci je v kontexte s kauzami, čo Valko v súdnej sieni doviedol do víťazného konca, veľa politikov a aj podnikateľov s dokázateľnou ujmou v podobe finančnej aj osobnej cti a honoru, za čím možno hľadať potrebu mstiť sa, lebo tak akosi diletantsky sa začalo už priame vyšetrovanie toho zločinu. Expertízy, predovšetkým tie ex post dokázali, že sa mnohé, celkom samozrejmé a overené zásady vyšetrovania obišli, bolo tam priveľa zvedavcov a naopak, chýbali  profesionáli a otvorene to takto skonštatoval generálny prokurátor Čižnár, na aktuálnej tlačovej konferencii presne vtedy, keď oznámil, že v tejto kauze sú obvinené dve osoby – jedna za lúpež a druhá aj z vraždy. Jaroslav K. obvinený z lúpeže  tvrdí, že Valka zastrelil jeho komplic Jozef Radič. Ba už vieme aj všetky komplikácie s takýmto svedectvom spojené, lebo advokát údajného strelca Ladislav Kuruc tvrdí, že vrahom je ten policajný informátor Jaroslav K., ktorého obhajuje Daniel Lipšic a všetko je svojim spôsobom zjednodušené faktom, že obaja zločinci sú vo väzení za svoje iné protizákonné činy, ale aj komplikované verejnou mienkou a veru aj svedectvom Valkovej dcéry, ktorá od prvej chvíle po tragédii tvrdila, že za všetkým je celkom iste ako hlavná príčina práca jej otca a dôsledky jej výsledkov na mafiu, čo sa stalo viac ako očakávane najvac akceptovanou príčinou jeho tragického skonu.

A ak teda dovolíte, práve v kontexte s jej presvedčením je tu postoj mnohých, naozaj dobre rozhľadených občanov, čo na rovnaké príčiny Valkovej smrti prisahajú ako na istotu, ale s odpustením, naozaj sa k nim nepridám, lebo čo ako to tentoraz vyzerá podozrivé, som si istý, že tí dvaja komplici s úmyslom dobre sa nabaliť a zbohatnúť to tentoraz naozaj riešili výhradne ako lúpež, nič viac! Lebo ak by boli predsa len zapredancami v službách kohokoľvek, ich konce by jednoducho neboli akurát takéto – podľa mňa celkom nepresvedčivo podozrivé ba až smiešne –akože to nie ja, to on – lebo uznajte, žiaden vysokopostavený politik svoju kožu na verejný trh možného odhalenia nenosí s takouto výbavou a réžiou už vôbec nie, tomu nozaj spoľahlivo verte!

No, tomu sa naozaj dá veriť, čo aké pochybnosti sa použijú ako možné spochybnenie či výhrady – bolo dosť debatných príspevkov, čo o tom uvažovalo v podobe vyrovnane obojakej, akože všetko je možné a tak sa vôbec nepasujem za proroka. Skôr naopak, skromne pripustím, že v plynúcom čase sa naozaj môže stať, že v kauze vraždy advokáta Valku sa predsa len zistí, že za všetkým, čo prikryla perina túžby zbohatnúť lúpežou je aj tak mafiánska zloba a odplata, dať si za škody zaplatiť vlastným životom, alebo aj s pokračovaním, že rovnakým prekvapujúcim pokračovaním sa stane aj fakt, že tunel k zisku miliónového honorára za právnický kumšt a šikovnosť  nie je zodpovedná osoba advokáta a jeho firmy, ale žiaľ a našu spoločnú hanbu – výkonná štátna moc! Skúste sa orientovať predovšetkým v tom, čo sa dá pomenovať zosobnenie zodpovednosti v tých vyplácaných honorároch, tak ako to chce skúmať opozícia na mimoriadnom zasadaní parlamentu, na ktorý už získala podpisy a zistíte, že koalícia o tom nechce ani len počuť, ba je tu veru aj voľačo viac, koalícia ma plné nohavice z návrhu, že na všetkých ministerstvách sa bude preverovať kvalita právnych dokladov, predovšetkým takých celkom podozrivých zmlúv a môžete mi veriť, je to cítiť viac ako len nepokojom, sú to reálne obavy!

Viete, iba skromne, budem rád, úprimne, ak to všetko v tom ale z titulku objavíte, pochopíte a uznáte, lebo ak z toho predsa len bude realita, bude to dobre… Konečne!

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Mať pravdu v parlamente EÚ a v Štátnej dume Ruska je vylúčené

17.11.2017

Náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si na zasadnutí vládneho kabinetu, kde bol naozaj 15. novembra osobne prítomný, viac ako len rozhorčene posťažoval na ústavných činiteľov viac »

Z politickej stálice sa zrodil padajúci satelit bez vážnosti a dôležitosti

16.11.2017

Aby bolo jasné, súčasná situácia na našom domácom politickom jarmoku, alebo menej pejoratívne, radšej trhu, ako s nadhľadom môžeme pomenovať našu politickú scénu po skončení toho zemetrasenia viac »

krym, ukrajina, vojaci

Čečenca, hľadaného pre vraždu novinára v Moskve, zatkli na Ukrajine

18.11.2017 17:26

Podozrivý Čečenec podľa SBU utiekol z Ruska a stal sa členom zločineckej skupiny, ktorá vydierala podnikateľov na Ukrajine.

gaza, egypt, priechod, pasmo gazy, rafah

Egypt otvoril priechod s Pásmom Gazy, odchádzajú tisíce Palestínčanov

18.11.2017 16:25

Otvorenie hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom je podľa pozorovateľov veľkým testom praktického napĺňania novej dohody medzi Hamasom a Fatahom.

boniecki

Poľský 'disidentský' kňaz má opäť zákaz vyjadrovať sa v médiách

18.11.2017 15:37

Adam Boniecki dlhé roky riadil poľské vydanie vatikánskeho denníka l'Osservatore Romano.

fico

Fico: Dubček je stelesnením odvahy a statočnosti

18.11.2017 15:06

Premiér na úrade vlády prijal na spoločnom obede 18 študentov z vysokých škôl z celého Slovenska, s ktorými hovoril o viacerých témach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,303
Celková čítanosť: 2117800x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie