Založ si blog

Všetko s tým spojené som si vysvetlil celkom presne, ale. . .

Svoju úvahu o kauze vraždy prominentného právnika Ernesta Valka som sa rozhodol na portáli Pravdy uverejniť vo štvrtok s tým, že som predpokladal naozaj mnohostrannú odozvu interesu, predovšetkým občanov – zainteresovaných, ale veru aj celkom obyčajných, pre ktorých v tom nebola žiadna konšpirácia spojená s politickým dianím v našej spoločnosti, lebo ak si dobre pamätáte na tie časy, bola to doba konfrontácia odídenej ľavicovej vlády Roberta Fica a pravicovej,  v ktorej už ako minister vnútra sedel Daniel Lipšic, s ktorého menom je v zvláštnej zhode súčasná podoba vyšetrovania spätá aj dnes. Celkom škodoradostne, v opačnom garde, ako sa to hovorí, dnes je pri vláde strana Smer a jej predseda Fico, ministrom vnútra na mnoho spôsobov vtedy a aj dnes  v mnohom „podozrivý Kaliňák“ a tak mi to vychádzalo naozaj viac ako programovo – reagovať bude treba na všetko dobré, zlé a možno až katastrofálne v piatok, teda 13 a ako symbol voľačoho nenormálneho, tragického, nespravodlivého, podozrivého a predovšetkým kultúry národa nehodného a nemorálneho to bude  voľačo ako očakávaná symbióza!

Nuž odhad a očakávania mi vyšli, ale tak,  ako som to zvýraznil v titulku úvahy, nie celkom jednoznačne! Interes bol viac, ako evokuje voľajaká všedná téma, ale vnútorný svet obsahu debát bol v podobe tak akosi neistej, opatrnej, ako keby sa napriek tým siedmym rôčkom, o ktoré je naša spoločnosť staršia nič nezmenilo, lebo aj napriek faktu, že dnes už polícia a aj národ vie, že to násilie bolo produktom zlých myšlienok dvoch zločincov, s úmyslom sa obohatiť, aj tak voľakde v pozadí „takejto istoty“ pretrváva podvedomie celkom iných možností príčin toho ohavného skutku!

S ohľadom na osobnosť obete, teda právnika Ernesta Valka, čo svoju dobre viditeľnú kariéru spojil od samého začiatku s budovaním modernej slovenskej spoločnosti, vernej demokratickým zásadám jej správy, v kontexte pravicovej filozofie spojenej s kariérou poslanca FZ až do rozdelenia ČSFR a potom už vrcholnými službami v tých najdôležitejších kauzách tých čias. Bol maximálne úspešným právnikom, na jeho ceste k vrcholom profesie sa celkom často klebetilo  o možnosti nebezpečia zla, predovšetkým v svete osobností, čo boli postihnuté výsledkami jeho úspechov, ba kto sa interesoval o veci aspoň okrajovo ten veru spoľahlivo vie,  že tento advokát to vôbec nepodceňoval! Mám protivníkov, nenávidia ma, cítim to a spoločnosť vedela, že má povolenie nosiť zbraň a keby len to, bol šikovným a trénovaným karatistom, takže vôbec nič nepodceňoval, ale osud mu aj tak všetko zrežíroval v negatívnej podobe!

Nebudem veru nič komplikovať, hoci je v kontexte s kauzami, čo Valko v súdnej sieni doviedol do víťazného konca, veľa politikov a aj podnikateľov s dokázateľnou ujmou v podobe finančnej aj osobnej cti a honoru, za čím možno hľadať potrebu mstiť sa, lebo tak akosi diletantsky sa začalo už priame vyšetrovanie toho zločinu. Expertízy, predovšetkým tie ex post dokázali, že sa mnohé, celkom samozrejmé a overené zásady vyšetrovania obišli, bolo tam priveľa zvedavcov a naopak, chýbali  profesionáli a otvorene to takto skonštatoval generálny prokurátor Čižnár, na aktuálnej tlačovej konferencii presne vtedy, keď oznámil, že v tejto kauze sú obvinené dve osoby – jedna za lúpež a druhá aj z vraždy. Jaroslav K. obvinený z lúpeže  tvrdí, že Valka zastrelil jeho komplic Jozef Radič. Ba už vieme aj všetky komplikácie s takýmto svedectvom spojené, lebo advokát údajného strelca Ladislav Kuruc tvrdí, že vrahom je ten policajný informátor Jaroslav K., ktorého obhajuje Daniel Lipšic a všetko je svojim spôsobom zjednodušené faktom, že obaja zločinci sú vo väzení za svoje iné protizákonné činy, ale aj komplikované verejnou mienkou a veru aj svedectvom Valkovej dcéry, ktorá od prvej chvíle po tragédii tvrdila, že za všetkým je celkom iste ako hlavná príčina práca jej otca a dôsledky jej výsledkov na mafiu, čo sa stalo viac ako očakávane najvac akceptovanou príčinou jeho tragického skonu.

A ak teda dovolíte, práve v kontexte s jej presvedčením je tu postoj mnohých, naozaj dobre rozhľadených občanov, čo na rovnaké príčiny Valkovej smrti prisahajú ako na istotu, ale s odpustením, naozaj sa k nim nepridám, lebo čo ako to tentoraz vyzerá podozrivé, som si istý, že tí dvaja komplici s úmyslom dobre sa nabaliť a zbohatnúť to tentoraz naozaj riešili výhradne ako lúpež, nič viac! Lebo ak by boli predsa len zapredancami v službách kohokoľvek, ich konce by jednoducho neboli akurát takéto – podľa mňa celkom nepresvedčivo podozrivé ba až smiešne –akože to nie ja, to on – lebo uznajte, žiaden vysokopostavený politik svoju kožu na verejný trh možného odhalenia nenosí s takouto výbavou a réžiou už vôbec nie, tomu nozaj spoľahlivo verte!

No, tomu sa naozaj dá veriť, čo aké pochybnosti sa použijú ako možné spochybnenie či výhrady – bolo dosť debatných príspevkov, čo o tom uvažovalo v podobe vyrovnane obojakej, akože všetko je možné a tak sa vôbec nepasujem za proroka. Skôr naopak, skromne pripustím, že v plynúcom čase sa naozaj môže stať, že v kauze vraždy advokáta Valku sa predsa len zistí, že za všetkým, čo prikryla perina túžby zbohatnúť lúpežou je aj tak mafiánska zloba a odplata, dať si za škody zaplatiť vlastným životom, alebo aj s pokračovaním, že rovnakým prekvapujúcim pokračovaním sa stane aj fakt, že tunel k zisku miliónového honorára za právnický kumšt a šikovnosť  nie je zodpovedná osoba advokáta a jeho firmy, ale žiaľ a našu spoločnú hanbu – výkonná štátna moc! Skúste sa orientovať predovšetkým v tom, čo sa dá pomenovať zosobnenie zodpovednosti v tých vyplácaných honorároch, tak ako to chce skúmať opozícia na mimoriadnom zasadaní parlamentu, na ktorý už získala podpisy a zistíte, že koalícia o tom nechce ani len počuť, ba je tu veru aj voľačo viac, koalícia ma plné nohavice z návrhu, že na všetkých ministerstvách sa bude preverovať kvalita právnych dokladov, predovšetkým takých celkom podozrivých zmlúv a môžete mi veriť, je to cítiť viac ako len nepokojom, sú to reálne obavy!

Viete, iba skromne, budem rád, úprimne, ak to všetko v tom ale z titulku objavíte, pochopíte a uznáte, lebo ak z toho predsa len bude realita, bude to dobre… Konečne!

Extrémy v sfére vzdelávania detí strašia, musíme byť naozaj múdrejším národom!

17.07.2018

Budem zodpovedným v každom ohľade naozaj všetkého, čo som sa rozhodol opísať v svojej reakcii na udalosti v svete vzdelávania, lebo s výnimkou času po anexii ČSSR armádami Varšavskej zmluvy, viac »

Verejná ochrankyňa ľudských práv u nás to nemá jednoduché. . .

16.07.2018

Ombudsmanka Mária Patakyová je oficiálna súčasť, po voľbách víťaznej hierarchie strán Smer, SNS a Most –Híd a v kontexte s tými základnými povinnosťami jej právnej zodpovednosti voči viac »

Iný už nebude, má to v krvi. . .

15.07.2018

Nič sa nesnažím zahovárať či kamuflovať, nemusíte vôbec hádať, o kom mám potrebu sa s verejnosťou porozprávať – uhádli ste, ak tipujete že naozaj o trojnásobnom expremiérovi Ficovi, viac »

Grécko, vlajka

Grécki vojaci ostávajú v tureckom väzení, za údajnú špionáž im hrozí aj doživotie

17.07.2018 14:58

Turecký súd rozhodol, že dvaja príslušníci gréckej armády zostanú vo väzbe.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Clá zasiahli v USA prvý veľký projekt

17.07.2018 14:49

Vláda v USA zamietla žiadosť amerického prevádzkovateľa ropovodov a plynovodov o vyňatie svojho projektu spod dovozných ciel na oceľ.

trump, putin

Podľa ruských analytikov bolo Putinovým víťazstvom konanie summitu

17.07.2018 14:45

Hoci schôdzka nepriniesla žiadny veľký prielom, Putin v očiach svojho domáceho publika obratne zvíťazil, zhodujú sa analytici aj odborníci na reč tela.

brexit, eú, veľká británia,

Volebná komisia dala euroskeptikom z Vote Leave pokutu za porušenie pravidiel vedenia kampane

17.07.2018 14:34

Britská volebná komisia rozhodla, že skupina Vote Leave pred referendom v roku 2016 porušila pravidlá kampane a dala jej pokutu vo výške 61-tisíc libier.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,573
Celková čítanosť: 2707949x
Priemerná čítanosť článkov: 1722x

Autor blogu

Kategórie