Založ si blog

Presvedčivá radosť, osobné šťastie a dobré očakávanie

Bola to úžasná nedeľa, v mnohom, očakávanom aj prekvapujúcom či priamo bonusovom a aj keď som sa v tom šťastnom rozpoložení rozhodol vám všetkým tie svoje zážitky predsa len priblížiť, aj keď už som mal svoj príspevok na portál s pondeľňajším dátumom uverejnenia už deň pripravený, bol som presvedčený, že tú svoju radosť budem vedieť do utorka podložiť aj realitou z života spoločnosti. Tak v prvom rade rosničky nás nesklamali, počasie bolo skvostné, svoj pochod cez celý Solivar som si v sobotu vychutnal v počasí až dokonalom, rekonvalescencia po tých takmer 20 kilometrov pochodu bola dokonalá, podvečerná návšteva susedov tak ako vždy bezchybná – náladou aj atmosférou a veru  aj „v rečiach“, ako sme sa zhodli v spoločnom resumé a potom už to prišlo síce v neistom, ale aj tak nevyhnutnom očakávaní. Nedeľa začala správou fantastického obsahu od mladšej dcéry, čo úspechy mojej najmladšej vnučky Emky vtesnala do mailovej správy v podobe Skalica vs. Púchov – dvakrát 3:0 v priebehu soboty a dnes cestujeme do Piešťandám ti vedieť a aby ste nemuseli hádať, je to výsledok z volejbalu kadetiek! Tá „moja krv“ je voľačo ako môj najväčší dar osudu, je ešte len staršia žiačka, ale už hrá s naozajstnými dámami a keby len to, už je aj v národnej ekipe kadetiek, aj s premiérovým sústredením a ako ústredná nahrávačka potvrdila vraj všetky očakávania, takže šťastie deda bolo viac ako len super! Už v predstihu sa priznávam, že podľa kalendára jej herných povinností budem celkom iste na portáli absentovať ako autor aj čitateľ v prvý novembrový víkend, cestujem k nim, na Záhorie pripomenúť si, ako je to presne vtedy, keď šport prináša čistú radosť a budem mať pred sebou dva jej hracie dni, takže ako sa povie – neviem sa dočkať! Už mám kúpený lístok na rýchlik aj s miestenkou, dcéra ma bude čakať v Bratislave, aby som mal všetko v presnej réžii a bez prestojov, takže už teraz sa mi dá závidieť!

A potom už to prišlo cez televízny signál z Číny, rovno z nádhernej arény v super meste Šanghaj, plnej do posledného pripraveného miestečka, kde sa svetová  tenisová jednotka Nadal o titul stretla s dvojkou, Federerom a nič sa nedá robiť, tento súboj som očakával ako voľačo hodné superlatívov v každom ohľade. Fandím tomu Švajčiarovi, má za ženu dievča od nás, rovno od múrov Bojníc, s ňou štyri deti a to v podobe super extra – dva páry dvojičiek, najskôr prišli na svet slečny, čo už sú školáčky a po nich mládenci a rovno od Rogera viem – tak sa Federer volá krstným menom, že všetci hovoria aj po slovensky a tak ich slovenskej mamine skladám povinný hold – pani Mirka, ste patriot ako sa patrí, sláva vám, presne takto sa aj maličké národné spoločenstvo stane súčasťou partie slávnych…

Bolo to radostné, svojim spôsobom menej nervózne, než som očakával, Roger vyhral 6:4 6:3, bez problémov, s väšinovou podporou divákov – je to prednosť jeho osobných kvalít a v krátkom čase už sme sa o radosť z toho zážitku delili mnohí, lebo nás je v takejto partii viac ako veľa kamarátov a nič sa nedá robiť, vedzte pre istotu aj vy, že to bol už jeho 94 titul zo svetových turnajov, najúžasnejší, takzvaný tisíckový, čo je synonymom výšky odmeny a nič sa nedá robiť, moja radosť sa veru až nebies dotýka! Viete, je to vymyslené v podobe viac ako super, sú to športovci s dátumom narodenia už v kategórii tých, čo patria k tým naozaj známym, lebo sú v ponuke času a pozornosti verejného interesu dlhšie ako je norma a nič sa nedá robiť, to je aj moja vizuálna podoba všedného života!

Čo tam po tom, že sedemdesiatku som už oslavoval dávno, nech som na kurte či pod košmi pri hre vekom a aj doslova dedkom viac, než moji spoluhráči či protihráči plný mladíctva, všetko jedno, veď tam nikdy nezavadziam, naopak, dostáva sa mi chvály a mnohým sa páči veru aj to, že ešte aj píšem na verejný portál, ba oceňujú fakt, že akurát na ten, ktorého filozofiu nevyznávam a práve preto si osobnú radosť a šťastie doplním tak akosi spoľahlivo a prirodzene aj o tento rozmer klasickej seniorskej pohody! Aby ste vedeli, ak má byť dedko či senior šťastný, potom to musí mať podobu dokonalosti, bez absencie čohokoľvek prinášajúceho pohodu, radosť a jednoducho celkom všetko, čo označuje ako dokonalosť  všedného života a tento nadhľad vás poprosím rešpektovať…

Dnes je to teda už časovo posunuté, ale v pohode, lebo radosť z takejto kvality zážitkov je v podobe večných hodnôt a celkom sa hodí k očakávaniu vecí čo sme prežili a čo nás veru aj doma ešte čakajú, lebo neviem, kto ako, ale mnou propagované a uznávané hodnoty ľudského spoločenstva sú takpovediac málo podobné tomu, čo vyznávajú štáty V4  a teda aj oficiálna slovenská vláda! Predovšetkým v kontexte s tým, čo sa všeobecne označuje ako problematika emigrácie, teda to sťahovanie nešťastníkov predovšetkým z chudobnej a málo prosperúcej Afriky do sveta civilizovanej Európy a aj keď to naozaj nie je v svojej finálnej podobe celkom rovnaké, lebo Maďarsko a Poľsko sú v svojej nekompromisnosti k migrantom v kontexte s nami či Českom až dramaticky radikálnejšími odporcami stať sa ich záchrancami všetko jedno, môj humanizmus je veru celkom v inej podobe!

Možno práve preto, že naša rodina sa v tých časoch dávnejšej biedy aj v tejto časti starého európskeho domicilu rozhodla v osobe môjho deda Jána tiež emigrovať, samozrejme do USA, čo sa dalo z verejne dostupných vedomostí domyslieť a veru v tomto raji a progrese pokroku sa narodil aj môj otec a aj po ich návrate do domova, kde vznikla prvá ČSR, už spoľahlivo zabezpečený aspoň finančne, to Amerike prospelo! Staršia sestrička ocina, moja tetuška Jožka návrat z raja do neznáma odoprela, ba spolu s ňou tam zostala väčšina tých pôvodných emigrantov, čo boli s nami rodinne spriaznení a tak tam máme dodnes vlastných, čo celkom pochopiteľne vytvára na emigráciu a jej podoby i dôsledky celkom iné názory, než to, čo má dnes podobu málo porozumiteľnej nenávisti a odmietania k tým, čo hľadajú pomoc u tých šťastnejších! A ešte niečo nesmiem vynechať, pre pravdu reality je to celkom nevyhnutné, po skončení štúdia na vysokej škole – prezradím, že v odbore ekonómie, sa moja staršia dcéra rozhodla za svojim prvým zamestnaním vycestovať do Rakúska a verte mi, spoľahlivo ma presvedčila že sa mýlim, hoci som argumentoval skvostným miestom v celkom novej národnej banke, čo som jej našiel a mala pravdu – medzi nami a našimi susedmi bol už vtedy dávno taký rozdiel výkonnosti, že žiadne porovnávanie sa nedalo považovať za voľačo rovnocenné!

Dnes, po uplynutí viac ako dvadsať rokov ma naozaj ani len nenapadne porovnávať, kto z nás mal pravdu, lebo svoj post a životnú úroveň si s ňou porovnávam veru iba vtedy, ak je reč o ponuke kvality napríklad potravín u nás a u nich a môžete mi veriť, že tí chudobnejší a na kvalitu stravy menej nároční sme ešte stále prednostne my!

Budem spravodlivý, pomery v jednotlivých štátoch nášho kontinentu poznám spoľahlivo, viem sa nielen orientovať, ale veru si trúfam spoľahlivo aj rozhodnúť, kde je aká úroveň života domáceho obyvateľstva a práve preto sa s tým odmietaním pomoci človeka človeku nikdy nezmierim! Je to skromne vyjadrené celkom nehumánne rozhodovanie, väčšinovo jasne akceptované presne tak, ako to človeku vyjde, ak bude pre jednotlivé etniká hľadať voľačo ako známku lásky k blížnemu a chcel by som veriť na dobrý osud, že sa to všetko už čo nevidieť, teda po voľbách v Česku a potom aj u nás, usporiada v tej správnej skladačke človek človeku konečne bratom…

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Mať pravdu v parlamente EÚ a v Štátnej dume Ruska je vylúčené

17.11.2017

Náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si na zasadnutí vládneho kabinetu, kde bol naozaj 15. novembra osobne prítomný, viac ako len rozhorčene posťažoval na ústavných činiteľov viac »

Z politickej stálice sa zrodil padajúci satelit bez vážnosti a dôležitosti

16.11.2017

Aby bolo jasné, súčasná situácia na našom domácom politickom jarmoku, alebo menej pejoratívne, radšej trhu, ako s nadhľadom môžeme pomenovať našu politickú scénu po skončení toho zemetrasenia viac »

krym, ukrajina, vojaci

Čečenca, hľadaného pre vraždu novinára v Moskve, zatkli na Ukrajine

18.11.2017 17:26

Podozrivý Čečenec podľa SBU utiekol z Ruska a stal sa členom zločineckej skupiny, ktorá vydierala podnikateľov na Ukrajine.

gaza, egypt, priechod, pasmo gazy, rafah

Egypt otvoril priechod s Pásmom Gazy, odchádzajú tisíce Palestínčanov

18.11.2017 16:25

Otvorenie hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom je podľa pozorovateľov veľkým testom praktického napĺňania novej dohody medzi Hamasom a Fatahom.

boniecki

Poľský 'disidentský' kňaz má opäť zákaz vyjadrovať sa v médiách

18.11.2017 15:37

Adam Boniecki dlhé roky riadil poľské vydanie vatikánskeho denníka l'Osservatore Romano.

fico

Fico: Dubček je stelesnením odvahy a statočnosti

18.11.2017 15:06

Premiér na úrade vlády prijal na spoločnom obede 18 študentov z vysokých škôl z celého Slovenska, s ktorými hovoril o viacerých témach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,303
Celková čítanosť: 2117807x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie