Založ si blog

Október je nostalgia – vraj mesiac úcty k starším!

Ľudské spoločenstvo, teda predovšetkým aj to naše, domáce, je až surovo racionálne a aby ste ma neupodozrievali, že si to iba vymýšľam, jeden spoľahlivý dôkaz všetkým ponúkam  celkom zadarmo. Má podobu ľudového porekadla, uznávaného a nespochybňovaného už celé generácie roduverných Slovákov a jeho podoba je svojim obsahom a adresným určením viac ako len krutá ku generácii tých starších v našej spoločnosti, lebo uznajte, to marec, poberaj sa starec je voľačo celkom nehodné občianskej vzájomnosti a nectí nás ako persóny, čo sú hodné veľkorysej úcty za svoj vzťah k tým, čo sú ich predkovia…

Aby bolo jasné celkom všetkým, čo ma takéto voľačo vôbec napadlo budem racionálnym súčasníkom, sám sa v skromnosti a v pokore k takýmto „pamätníkom“ hlásim, ale zdôrazňujem radšej to múdro, čo je v titulku tejto úvahy a to veru aj napriek tomu, že dnes už sa voľačo na tento spôsob nostalgie nevyznáva, veru ani len náhodou nie, lebo čo ako s nadhľadom budem súčasnosť svojich rovesníkov a seba samého skúmať a hodnotiť zistím, že jedno z tých dávnych porekadiel už tomu dávno dalo podobu čistej pravdy – nestojí to veru ani len za fajku dymu!  

Pre túto spoločnosť, v ktorej dnes žijeme, je tak akosi cieľavedomé a racionálne obchádzať voľačo také všetkých zaťažujúce, ako je vážiť si, ctiť a chrániť si tých jednoznačne najslabších spomedzi seba, čo už sú celkom nič napríklad, alebo možno aj prednostne pre zamestnávateľov, svojim spôsobom veru aj pre zdravotníctvo, kde je najväčšou starosťou ich „odklad voľakde na dožitie a s čo najmenšími nákladmi na čo len trošku seriózne prežívanie všednosti“ a to už ani nehovorím o sociálnej sfére ich potrieb zostať stále ľudskou bytosťou hodnou všeobecného interesu, lebo… A aby som svoju povinnosť byť dobrým informátorom predsa len splnil, tak využijem aj svet médií, kde sú v obľube prednostne akurát vtedy, ak sa pominú! Najradšej dramaticky, skokom z okna či pod vlak, alebo v opitosti sa dať zraziť autom voľajakého spoločenského prominenta, aby to malo „riadne gule“ a verte mi, to je tak asi presne všetko dôležité, čo si aj táto, súčasná a „sociálne vyprofilovaná vláda“ uvedomuje ako svoju povinnosť! Ba predsa len ešte voľačo, dobre zaplatená spomienka v novinách – so smútkom oznamujeme, že nás opustil milovaný, milovaná…, spomínajme!

Ale spravodlivo a s vedomím si svojich reálnych nádejí budem výhradne svedkom s prívlastkom skromným, nič nebudem prikrášľovať a priznám veru aj to, že október, mesiac úcty k starším je reliktom z tých dávnych dôb socializmu, keď to bola povinnosť stať sa ľudským aspoň v takejto podobe a aby som vo voľajakom predstieraní spravodlivosti nemusel pokračovať ani len jediným písmenkom, všetkým tým, čo ich vek s prívlastkom staroba ešte len čaká pripomeniem – buďte si istí, dočkáte sa! Spoznáte to, bude to ako bumerang, čo vás dobehne s celkom boľavým účinkom, ale už bude veru celkom na všetko s možnosťou veci naprávať, predsa len voľačím lepším v ponuke, iba neskoro!

Nuž ktohovie prečo, aj keď sám celkom spoľahlivo už dávno patrím k tým, čo voľačo takto charakterizované ako svoj nevyhnutný životný osud nechcem zdieľať a už vôbec nie akceptovať, som v spoločenstve kde som vnímaný ako element protikladov, čo je síce sám senior, či radšej dedko, ale nespráva sa tak a hoci fandí prednostne tým, čo už slabo chodia, trasú sa im ruky, vidia a počujú slabo a veru aj osobné šťastie zbadajú spoľahlivo až potom, keď im ho má kto závidieť a čo ako prednostne je to skôr tvrdohlavosť či voľačo skôr ako šťastie, všetko jedno, radšej pomáham iným, než sa cítim doma v tom tábore menej šťastných!

Veru tak, aj tento priestor osobnej prezentácie svojich životných skúseností, právd, zážitkov a súhrnom pomenované ako filozofia vlastného života považujem za voľačo presne také, čo som si pomenoval metóda svojho fungovania v živote spoločnosti, čo ma v ničom neobmedzuje, nediskriminuje a naopak, dáva mi priestor zostať sám sebou v tej podobe, k akej som sa v čase a priestore celej spoločnosti dopracoval. A nielen to, ešte stále sa dokážem v každom ohľade aj prezentovať, obhajovať, ak som kritizovaný, tak veru aj oponovať, či brániť sa, ak ma ohrozujú a svoj záväzok daný sebe samému, nech je to akurát takto dlho a poľahlivo považujem za voľačo celkom samozrejmé. A radšej teda vedzte celkom všetci, že to v ničom nie je náhoda, ako exšportovec vyznávam, že je v tom ešte stále aj poctivý tréning, aby som „nesplesnivel a nevyschnul“, lebo čo už, ono ťažko v príprave, ľahko v boji platí stále rovnako…

A tak akosi v podobe posledného slova som si zaumienil povedať voľačo ako chválu pre tento priestor mojej názorovej ponuky bytia a žitia v podobe písomnej, lebo portál Pravdy nie je voľačo celkom všedné, kdeže, lebo kým ja sa spolieham na jeho iba všedné, všeobecne realizované životné pravdy hlásané morálkou a zákonmi ľudských noriem daných výhradne nespochybniteľnou spravodlivosťou, morálka jeho vlastných užívateľov je v podobe voľačoho až neuveriteľne odlišného!!!

Dá sa povedať, naša symbióza vzťahov je realitou už viac ako 4 roky, najlepšie ju dokumentuje obsah debaty medzi mojimi bytostnými názorovými nepriateľmi vo veciach životnej filozofie, čo je voľačo absolútne si nepodobné a charakterizované jediným prívlastkom – nenávistné, no všetko jedno, profesionalita vlastníkov a tvorcov tohto portálu je voľačím ako stálosť pevného charakteru človeka s tým múdrym, daným ľudstvu od vekov cez Prozreteľnosť – sloboda myslenia a vyjadrovania je voľačo ako samozrejmosť celkom neobíditeľné! Ako vidíte, to nozaj nie je málo… chvála a sláva že je to akurát tak!

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Smer, Paška

Prokuratúra vzala späť žalobu na exnovinára Lukáša Milana kvôli ohováraniu Pavla Pašku

21.05.2018 12:56

Milan bol stíhaný políciou a obžalovaný prokurátorom, ktorý v obžalobe uviedol, že článok obsahoval klamlivé skutočnosti.

Damask, Sýria, vojaci

Asad obnovil ofenzívu, chce vyhnať islamistov z južného Damasku

21.05.2018 12:42

Sýrske vládne jednotky v pondelok napoludnie obnovili svoju ofenzívu proti extrémistickej skupine Islamský štát na juhu hlavného mesta Damask.

natália blahová

Ekvádor posiela na Slovensko ministerky, aby riešili boj o dieťa. Blahová hovorí o medzinárodnom škandále

21.05.2018 12:25

Prípad matky z Ekvádoru a jej deväťročnej dcéry sa stáva medzinárodným škandálom. Vyhlásila Natália Blahová zo SaS v súvislosti s medializovaným prípadom.

peniaze, peňaženky, úspory, dôchodok

Ohrozených chudobou bolo vlani na Slovensku 650-tisíc ľudí

21.05.2018 12:10

Hranica rizika chudoby pre jednočlennú domácnosť je 360 eur mesačne, v domácnosti s 2 dospelými a 2 deťmi do 14 rokov je to 750 eur mesačne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574606x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie