Založ si blog

Pre nás dátum, pre Česko sviatok a prečo práve takto?

Pre nás na Slovensku je 28. október  dátumom iba tak s nostalgiou  k tradícii voľačím vraj pamätným, nemal som možnosť ako radový občan do hierarchie takýchto spomienok prispieť žiadnym zo svojich názorov, ale väčšinu z tých 99 rokov, čo už uplynulo od roku 1918, keď sme to začali evidovať ako voľačo pamätihodné, som ho mal v pracovnom kalendári svojich povinností aj radostí poznačený ako národne významný dátum – priamo sviatok! Nepochybujem, že vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, čo z úsilia národovcov a veru aj vzdelancov a politikov z našich národov na troskách prvej svetovej vojny v Európe, dostal podobu modernej spoločnosti a našiel si celkom rýchlo dôležité miesto v hierarchii tých štátov, čo predovšetkým humanizmus spolužitia povýšili na voľačo ľudskej lásky a vzájomnosti na veky vekov hodné človečenstva a ak by som mohol aj s odstupom času zariadiť voľačo ako zázrak, tak by som tú, o rok storočnú spomienku na vznik spoločného štátu Československo zasa zaradil k štátnym sviatkom aj u nás, lebo vzdať sa dobrého a čestného, múdreho a obdivuhodného vo vlastných dejinách je nielen omyl a chyba, ale celkom jednoznačne aj neprístojnosť!!!

Pražský hrad, jeho Vladislavská sála a 800 prezidentom Zemanom pozvaných hostí 99 výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov oslavovali v sobotu odovzdávaním štátnych vyznamenaní a s patričným nadhľadom svojim čitateľom pripomeniem, že svoju prítomnosť sme ako národ svetu ponúkali viac ako len skromne – štatistiky uvádzajú, že v auditóriu pozvaných hostí bol aj slovenský premiér Fico a ak už teda nič iného, je to voľačo neprirodzené a ako voľačo tej skvelej histórie celkom nehodné! Spravodlivo, nie som v tejto viere na svete opustený, to naozaj nie, je nás veru viac ako dosť, čo svoju potrebu 28. októbrový deň zasa vrátiť medzi národné sviatky Slovenska, lebo veci neopakovateľné a originálne, s takým významom pre ľudstvo s domicilom v spoločnej prítomnosti si dôstojnosť spomienky zaslúžia absolútne bez výhrad a výnimiek a som optimista, že tí zodpovední za našu hrdosť a česť, čo nás reprezentujú v parlamente, čo najskôr vyvinú toľko potrebnej iniciatívy, že z nás ten hriech voľačoho celkom nedôstojného, ako je popieranie bratstva a jednoty v spoločnom štáte snímu čo najskôr návratom k štátnemu sviatku v kalendári našej hrdosti! Veď uznajte a predovšetkým pochopte, ak český národ áno, prečo my nie, v čom sme navzájom inou spoločnosťou, za čo sa treba hanbiť či aspoň červenať, na čo sa vyhovárať…

Naozaj to nie je v ponuke, takže ten čas prvého prezidenta spoločného štátu Tomáša G. Masaryka, čo bol v origináli synom slovenského otca z Kopčian neďaleko Trnavy a matky z Moravy, ako bytosť vlastná dedičstvom krvi pre oba naše národy, tak ako ma to učil dedo Ján, čo to všetko prežil in natura a jeho pravej ruky, Milana R. Štefánika, jeho ministra a spoluzakladateľa našej štátnosti, vzdelaného a v svete uznávaného Slováka, čo bol idolom pre toho môjho druhého deda, veď jeho obraz visel na čestnom mieste v našej domácnosti od vekov, by sme si mali pripomenúť s hrdosťou a pýchou, lebo krv naozaj nie je voda a byť dedičom toho spoločného je vec tradícií a spoločnej histórie!  Je to viac ako prirodzené a samozrejmé, ako sa to v našom bratstve blízkych národov stalo skutkom, nech je to tak najradšej na veky vekov! Aj s vedomím, toho nášho, predsa len slovenského, s tým všetkým viac ako bytostne spojené predsa len dátumom a aj keď je reč až o 30. októbri 1918, čo má prívlastok Martinské memorandum a pripomína nám protokol našich múdrych rodákov, vzdelancov a predovšetkým kňazov, čo dali podobu dokumentu v tej skvelej akurátnosti nášho priania byť s Čechmi a Moravákmi v spoločnom štáte ako slovenský národ a prisahám, žiaden Slovák ten zdobený dokument v tom origináli osobných podpisov našich múdrych predkov nepovažuje za voľačo neoficiálne, či formálne, naopak Martinské memorandum je rovnocenný doklad s hodnotou originálneho rodného listu slovenského národa v ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKE.

Extrémy v sfére vzdelávania detí strašia, musíme byť naozaj múdrejším národom!

17.07.2018

Budem zodpovedným v každom ohľade naozaj všetkého, čo som sa rozhodol opísať v svojej reakcii na udalosti v svete vzdelávania, lebo s výnimkou času po anexii ČSSR armádami Varšavskej zmluvy, viac »

Verejná ochrankyňa ľudských práv u nás to nemá jednoduché. . .

16.07.2018

Ombudsmanka Mária Patakyová je oficiálna súčasť, po voľbách víťaznej hierarchie strán Smer, SNS a Most –Híd a v kontexte s tými základnými povinnosťami jej právnej zodpovednosti voči viac »

Iný už nebude, má to v krvi. . .

15.07.2018

Nič sa nesnažím zahovárať či kamuflovať, nemusíte vôbec hádať, o kom mám potrebu sa s verejnosťou porozprávať – uhádli ste, ak tipujete že naozaj o trojnásobnom expremiérovi Ficovi, viac »

Grécko, vlajka

Grécki vojaci ostávajú v tureckom väzení, za údajnú špionáž im hrozí aj doživotie

17.07.2018 14:58

Turecký súd rozhodol, že dvaja príslušníci gréckej armády zostanú vo väzbe.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Clá zasiahli v USA prvý veľký projekt

17.07.2018 14:49

Vláda v USA zamietla žiadosť amerického prevádzkovateľa ropovodov a plynovodov o vyňatie svojho projektu spod dovozných ciel na oceľ.

trump, putin

Podľa ruských analytikov bolo Putinovým víťazstvom konanie summitu

17.07.2018 14:45

Hoci schôdzka nepriniesla žiadny veľký prielom, Putin v očiach svojho domáceho publika obratne zvíťazil, zhodujú sa analytici aj odborníci na reč tela.

brexit, eú, veľká británia,

Volebná komisia dala euroskeptikom z Vote Leave pokutu za porušenie pravidiel vedenia kampane

17.07.2018 14:34

Britská volebná komisia rozhodla, že skupina Vote Leave pred referendom v roku 2016 porušila pravidlá kampane a dala jej pokutu vo výške 61-tisíc libier.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,573
Celková čítanosť: 2707952x
Priemerná čítanosť článkov: 1722x

Autor blogu

Kategórie