Založ si blog

Pre nás dátum, pre Česko sviatok a prečo práve takto?

Pre nás na Slovensku je 28. október  dátumom iba tak s nostalgiou  k tradícii voľačím vraj pamätným, nemal som možnosť ako radový občan do hierarchie takýchto spomienok prispieť žiadnym zo svojich názorov, ale väčšinu z tých 99 rokov, čo už uplynulo od roku 1918, keď sme to začali evidovať ako voľačo pamätihodné, som ho mal v pracovnom kalendári svojich povinností aj radostí poznačený ako národne významný dátum – priamo sviatok! Nepochybujem, že vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, čo z úsilia národovcov a veru aj vzdelancov a politikov z našich národov na troskách prvej svetovej vojny v Európe, dostal podobu modernej spoločnosti a našiel si celkom rýchlo dôležité miesto v hierarchii tých štátov, čo predovšetkým humanizmus spolužitia povýšili na voľačo ľudskej lásky a vzájomnosti na veky vekov hodné človečenstva a ak by som mohol aj s odstupom času zariadiť voľačo ako zázrak, tak by som tú, o rok storočnú spomienku na vznik spoločného štátu Československo zasa zaradil k štátnym sviatkom aj u nás, lebo vzdať sa dobrého a čestného, múdreho a obdivuhodného vo vlastných dejinách je nielen omyl a chyba, ale celkom jednoznačne aj neprístojnosť!!!

Pražský hrad, jeho Vladislavská sála a 800 prezidentom Zemanom pozvaných hostí 99 výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov oslavovali v sobotu odovzdávaním štátnych vyznamenaní a s patričným nadhľadom svojim čitateľom pripomeniem, že svoju prítomnosť sme ako národ svetu ponúkali viac ako len skromne – štatistiky uvádzajú, že v auditóriu pozvaných hostí bol aj slovenský premiér Fico a ak už teda nič iného, je to voľačo neprirodzené a ako voľačo tej skvelej histórie celkom nehodné! Spravodlivo, nie som v tejto viere na svete opustený, to naozaj nie, je nás veru viac ako dosť, čo svoju potrebu 28. októbrový deň zasa vrátiť medzi národné sviatky Slovenska, lebo veci neopakovateľné a originálne, s takým významom pre ľudstvo s domicilom v spoločnej prítomnosti si dôstojnosť spomienky zaslúžia absolútne bez výhrad a výnimiek a som optimista, že tí zodpovední za našu hrdosť a česť, čo nás reprezentujú v parlamente, čo najskôr vyvinú toľko potrebnej iniciatívy, že z nás ten hriech voľačoho celkom nedôstojného, ako je popieranie bratstva a jednoty v spoločnom štáte snímu čo najskôr návratom k štátnemu sviatku v kalendári našej hrdosti! Veď uznajte a predovšetkým pochopte, ak český národ áno, prečo my nie, v čom sme navzájom inou spoločnosťou, za čo sa treba hanbiť či aspoň červenať, na čo sa vyhovárať…

Naozaj to nie je v ponuke, takže ten čas prvého prezidenta spoločného štátu Tomáša G. Masaryka, čo bol v origináli synom slovenského otca z Kopčian neďaleko Trnavy a matky z Moravy, ako bytosť vlastná dedičstvom krvi pre oba naše národy, tak ako ma to učil dedo Ján, čo to všetko prežil in natura a jeho pravej ruky, Milana R. Štefánika, jeho ministra a spoluzakladateľa našej štátnosti, vzdelaného a v svete uznávaného Slováka, čo bol idolom pre toho môjho druhého deda, veď jeho obraz visel na čestnom mieste v našej domácnosti od vekov, by sme si mali pripomenúť s hrdosťou a pýchou, lebo krv naozaj nie je voda a byť dedičom toho spoločného je vec tradícií a spoločnej histórie!  Je to viac ako prirodzené a samozrejmé, ako sa to v našom bratstve blízkych národov stalo skutkom, nech je to tak najradšej na veky vekov! Aj s vedomím, toho nášho, predsa len slovenského, s tým všetkým viac ako bytostne spojené predsa len dátumom a aj keď je reč až o 30. októbri 1918, čo má prívlastok Martinské memorandum a pripomína nám protokol našich múdrych rodákov, vzdelancov a predovšetkým kňazov, čo dali podobu dokumentu v tej skvelej akurátnosti nášho priania byť s Čechmi a Moravákmi v spoločnom štáte ako slovenský národ a prisahám, žiaden Slovák ten zdobený dokument v tom origináli osobných podpisov našich múdrych predkov nepovažuje za voľačo neoficiálne, či formálne, naopak Martinské memorandum je rovnocenný doklad s hodnotou originálneho rodného listu slovenského národa v ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKE.

Nuž teda tak – radšej dám reč o vláde v Čechách

22.03.2018

Takéto vyznanie vôbec nie je náhodné, situácia na Slovensku si uvedomelú letargiu, či ničnerobenie v žiadnej sfére spoločenského diania v SR vlastne vôbec nemôže dovoliť, ba akurát naopak, viac »

Skúste to pomenovať – predseda Smeru iba mlčal

20.03.2018

Reakcia prezidenta Kisku na návrh členov nového vládneho kabinetu koalície strán Smer, SNS a Most – Híd bola prekvapujúca, väčšinovo vládlo presvedčenie, že ju zaregistruje ako oficiálnu viac »

Vláda nie je, chcime predčasné voľby. . .

20.03.2018

No čo už, takáto charakteristika našej politickej scény je voľačo už dlhší čas realita dobre známa nielen priamym aktérom tej prirodzenej polarizácie, čo sa po voľbách v roku 2016 usporiadala viac »

žena, zamestnanec, sklad

Sociálny balíček vláda dokončí

23.03.2018 12:00

Nová vláda plánuje pokračovať v dokončení sociálneho balíčka, s ktorým prišiel pôvodný kabinet. Všetky opatrenia sú nad rámec programového vyhlásenia vlády.

Katalánsko, Španielsko, vlajka, voľby

Najvyšší súd Španielska obžaloval 13 katalánskych politikov zo vzbury

23.03.2018 11:38

Katalánski separatistickí lídri vlani v októbri neúspešne vyhlásili nezávislosť od Španielska, čo bolo v rozpore s ústavou krajiny.

orlica Anička, orol krikľavý

Na Slovensku otrávili maďarskú orlicu Petényi

23.03.2018 11:20

Odborníci vyzvali verejnosť na pomoc pri odhaľovaní prípadov otráv vzácnych vtákov.

Rusko, Putin

Konečné volebné výsledky potvrdzujú jasné Putinovo víťazstvo

23.03.2018 11:14

Konečné výsledky sa od predbežných, oznámených už v pondelok, líšia v stotinách percenta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,442
Celková čítanosť: 2417669x
Priemerná čítanosť článkov: 1677x

Autor blogu

Kategórie