Založ si blog

Pre nás dátum, pre Česko sviatok a prečo práve takto?

Pre nás na Slovensku je 28. október  dátumom iba tak s nostalgiou  k tradícii voľačím vraj pamätným, nemal som možnosť ako radový občan do hierarchie takýchto spomienok prispieť žiadnym zo svojich názorov, ale väčšinu z tých 99 rokov, čo už uplynulo od roku 1918, keď sme to začali evidovať ako voľačo pamätihodné, som ho mal v pracovnom kalendári svojich povinností aj radostí poznačený ako národne významný dátum – priamo sviatok! Nepochybujem, že vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, čo z úsilia národovcov a veru aj vzdelancov a politikov z našich národov na troskách prvej svetovej vojny v Európe, dostal podobu modernej spoločnosti a našiel si celkom rýchlo dôležité miesto v hierarchii tých štátov, čo predovšetkým humanizmus spolužitia povýšili na voľačo ľudskej lásky a vzájomnosti na veky vekov hodné človečenstva a ak by som mohol aj s odstupom času zariadiť voľačo ako zázrak, tak by som tú, o rok storočnú spomienku na vznik spoločného štátu Československo zasa zaradil k štátnym sviatkom aj u nás, lebo vzdať sa dobrého a čestného, múdreho a obdivuhodného vo vlastných dejinách je nielen omyl a chyba, ale celkom jednoznačne aj neprístojnosť!!!

Pražský hrad, jeho Vladislavská sála a 800 prezidentom Zemanom pozvaných hostí 99 výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov oslavovali v sobotu odovzdávaním štátnych vyznamenaní a s patričným nadhľadom svojim čitateľom pripomeniem, že svoju prítomnosť sme ako národ svetu ponúkali viac ako len skromne – štatistiky uvádzajú, že v auditóriu pozvaných hostí bol aj slovenský premiér Fico a ak už teda nič iného, je to voľačo neprirodzené a ako voľačo tej skvelej histórie celkom nehodné! Spravodlivo, nie som v tejto viere na svete opustený, to naozaj nie, je nás veru viac ako dosť, čo svoju potrebu 28. októbrový deň zasa vrátiť medzi národné sviatky Slovenska, lebo veci neopakovateľné a originálne, s takým významom pre ľudstvo s domicilom v spoločnej prítomnosti si dôstojnosť spomienky zaslúžia absolútne bez výhrad a výnimiek a som optimista, že tí zodpovední za našu hrdosť a česť, čo nás reprezentujú v parlamente, čo najskôr vyvinú toľko potrebnej iniciatívy, že z nás ten hriech voľačoho celkom nedôstojného, ako je popieranie bratstva a jednoty v spoločnom štáte snímu čo najskôr návratom k štátnemu sviatku v kalendári našej hrdosti! Veď uznajte a predovšetkým pochopte, ak český národ áno, prečo my nie, v čom sme navzájom inou spoločnosťou, za čo sa treba hanbiť či aspoň červenať, na čo sa vyhovárať…

Naozaj to nie je v ponuke, takže ten čas prvého prezidenta spoločného štátu Tomáša G. Masaryka, čo bol v origináli synom slovenského otca z Kopčian neďaleko Trnavy a matky z Moravy, ako bytosť vlastná dedičstvom krvi pre oba naše národy, tak ako ma to učil dedo Ján, čo to všetko prežil in natura a jeho pravej ruky, Milana R. Štefánika, jeho ministra a spoluzakladateľa našej štátnosti, vzdelaného a v svete uznávaného Slováka, čo bol idolom pre toho môjho druhého deda, veď jeho obraz visel na čestnom mieste v našej domácnosti od vekov, by sme si mali pripomenúť s hrdosťou a pýchou, lebo krv naozaj nie je voda a byť dedičom toho spoločného je vec tradícií a spoločnej histórie!  Je to viac ako prirodzené a samozrejmé, ako sa to v našom bratstve blízkych národov stalo skutkom, nech je to tak najradšej na veky vekov! Aj s vedomím, toho nášho, predsa len slovenského, s tým všetkým viac ako bytostne spojené predsa len dátumom a aj keď je reč až o 30. októbri 1918, čo má prívlastok Martinské memorandum a pripomína nám protokol našich múdrych rodákov, vzdelancov a predovšetkým kňazov, čo dali podobu dokumentu v tej skvelej akurátnosti nášho priania byť s Čechmi a Moravákmi v spoločnom štáte ako slovenský národ a prisahám, žiaden Slovák ten zdobený dokument v tom origináli osobných podpisov našich múdrych predkov nepovažuje za voľačo neoficiálne, či formálne, naopak Martinské memorandum je rovnocenný doklad s hodnotou originálneho rodného listu slovenského národa v ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKE.

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

Mať pravdu v parlamente EÚ a v Štátnej dume Ruska je vylúčené

17.11.2017

Náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si na zasadnutí vládneho kabinetu, kde bol naozaj 15. novembra osobne prítomný, viac ako len rozhorčene posťažoval na ústavných činiteľov viac »

Z politickej stálice sa zrodil padajúci satelit bez vážnosti a dôležitosti

16.11.2017

Aby bolo jasné, súčasná situácia na našom domácom politickom jarmoku, alebo menej pejoratívne, radšej trhu, ako s nadhľadom môžeme pomenovať našu politickú scénu po skončení toho zemetrasenia viac »

krym, ukrajina, vojaci

Čečenca, hľadaného pre vraždu novinára v Moskve, zatkli na Ukrajine

18.11.2017 17:26

Podozrivý Čečenec podľa SBU utiekol z Ruska a stal sa členom zločineckej skupiny, ktorá vydierala podnikateľov na Ukrajine.

gaza, egypt, priechod, pasmo gazy, rafah

Egypt otvoril priechod s Pásmom Gazy, odchádzajú tisíce Palestínčanov

18.11.2017 16:25

Otvorenie hranice medzi Pásmom Gazy a Egyptom je podľa pozorovateľov veľkým testom praktického napĺňania novej dohody medzi Hamasom a Fatahom.

boniecki

Poľský 'disidentský' kňaz má opäť zákaz vyjadrovať sa v médiách

18.11.2017 15:37

Adam Boniecki dlhé roky riadil poľské vydanie vatikánskeho denníka l'Osservatore Romano.

fico

Fico: Dubček je stelesnením odvahy a statočnosti

18.11.2017 15:06

Premiér na úrade vlády prijal na spoločnom obede 18 študentov z vysokých škôl z celého Slovenska, s ktorými hovoril o viacerých témach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,303
Celková čítanosť: 2117817x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie