Založ si blog

Vec je vyriešená samovývojom. . .

Jasné, termín použitý v titulku tejto úvahy je vedomý účel, ten terminus technicus je voľačo naozaj ako nadsádzka z praxe cynikov posudovania tých udalostí, čo sa dajú nazvať kritikou vzťahov verejných činiteľov podieľajúcich sa na správe štátu a ak to smiem celkom zjednodušiť, dám tomu meno kauza medzi koalíciou vládnej moci a jej opozíciou, lebo naozaj ešte včera to malo podobu absolútne neriešiteľnú!
Aby ste nemuseli hádať, čo tým naznačujem, tak špecifikujem kauzu obsadenia miesta v Súdnej rade SR, kde je v súčasnosti namiesto 18 členov zvolených iba 15 a ak mám byť presným, jedného musí nominovať sama ministerka a dvoch navrhne vláda, lenže prax je stále v podobe nenaplnených predstáv. Skôr naopak, všetko sa skomplikovalo presne v tej chvíli, keď za člena Súdnej rady navrhol poslanec parlamentu za stranu Smer Róbert Madej štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú a tá s kandidatúrou súhlasila, čo signalizovalo voľačo ako progres vo vývoji obsadzovania funkcií v štátnom aparáte. Všetci však spoľahlivo vedia, že iba dočasne, ministerka rezortu spravodlivosti Žitňanská takúto nomináciu odmietla, jednoznačne ako absolútne nevyhovujúcu podmienkam stanoveným pre výkon takejto funkcie a bola viac ako len preukazná v svojom rozhodnutí – ak by parlament napriek tomu Jankovskú do funkcie predsa len nominoval, ona osobne na svoj ministerský post abdikuje!
Možno to bolo pre väčšinu Slovenska prekvapujúce riešenie, tak akosi presvedčivo sa tvrdilo, že členom Súdnej rady by nemal byť žiaden aktívny sudca a to svojim spôsobom Monika Jankovská spĺňala, veď už od roku 2012 bola úradníčkou rezortu, ale nesúhlas ministerky bol voľačím celkom radikálnym, čo malo každému interesantovi o priebeh tej udalosti signalizovať, že problém bude mať celkom iste iné pozadie! O to viac, keď parlament vo februári 2017 za člena Súdnej rady, na návrh poslanca SNS Tibora Bernaťáka zvolil Romana Huszára, aktívneho sudcu Krajského súdu v Bratislave a buďte si istí, že rozhorčený protest v kontexte s tým a zamietnutím Jankovskej nominácie nedal na seba vôbec dlho čakať, už v piatok 1. decembra sa šéf poslaneckého klubu strany Smer Martin Glváč na to odhodlal
a bolo to jednoznačne v podobe radikálneho odmietnutia postupu ministerky spravodlivosti!
Celkom zvláštne bolo potom veru aj to, že tá voľba Romana Huszára nevyvolala žiadnu odmietavú reakciu ministerky Žitňanskej, ale vysvetlenie je viac ako prirodzené – bolo v tom ako prirodzený nesúhlas zrejme voľačo celkom iné, než iba tá príslušnosť k sudcovskej profesii a už vtedy bolo treba sa zamyslieť nad tým, čo Jankovskej jej šéfka jednoducho nedokáže odpustiť! Tam tamy v rezorte spravodlivosti bolo počuť viac ako presvedčivo, rodina sudkyne Jankovskej a aj ona sama sa v kontaktoch s málo dôveryhodnými osobami a spoločenstvami prezentovali presvedčivo, ba veru to bolo až na hrane klebiet spájajúcich ju s mafiou, čo veru vôbec nie právne zodpovedné a predovšetkým bezúhonné, takže príčinou odmietania sa Žitňanská radšej nezamestnávala. Nuž a tento dôvod je aj pre mňa celkom dostatočným na to, aby som sa nepovažoval za žiadneho možného svedka, lebo realita nazaj nie je v takejto podobe pochybností, takže čo už, menej naozaj môže byť niekedy aj viac!
A hurá, stalo sa, aj takáto zamlčaná „klebeta“, ak mi dovolíte to zveličenie, sa ukázala byť pravdou, lebo len si to predstavte, bez výhovoriek či protestov, tiež iba s akceptovaním strohej reality faktov sa pani štátna tajomníčka rezortu ministerstva spravodlivosti Jankovská vzdáva svojej kandidatúry na člena Súdnej rady SR tým najjednoduchším spôsobom aký jej zákon ukladá či umožňuje – vyslovuje nesúhlas s kandidatúrou na tento post! V podobe viac ako až prekvapujúco lakonickej oznámila, že je to na jej „vkus priveľmi spolitizovaná nominácia“, ktorá ju vôbec neláka a… Nič viac a tiež nič menej, takže všetko je iba na nás všetkých, ako to s pokorou prijmeme, lebo s odpustením a bez výhrad, v tej takto vysvetlenej kauze napokon nie je vôbec nič záhadné a tajomné, to skôr iba nedopovedané a ak to neurobila Monika Jankovská dobrovoľne sama, treba jej toľko slobody rozhodovať sama o sebe bez výhrad dopriať…

Naše stíhačky sú po Pellegríniho „zvedavosti“ zasa tajomstvom. . .

24.06.2018

Tá dilema ministra obrany SR Petra Gajdoša, nominanta SNS, sa už zdala byť vyriešená v tej zásadnej podobe, či sa bude u nás naše nebíčko brániť na švédskych Gripenoch, alebo na amerických viac »

Dnes sa farmári už poberú domov – spokojní. . . ?

23.06.2018

Naozaj to bola celkom zvláštna iniciatíva tých našich spoluobčanov, čo zaslúžene nosia prívlastok malí a strední farmári, už dlho a iba čiastočne úspešne sa pokonávajú s problémami viac »

Kauza zmenky v Markíze – som nevinný. . .

22.06.2018

Hovorí sa to už celkom nahlas, ba NAKA už od stredy popoludní toho hlavného hrdinu takýchto vyhlásení Mariana Kočnera zadržala a keď sa to celkom pochopiteľne, predovšetkým v Bratislave a viac »

Mäso, obchod, nákup, reťazec

Až 86 percent tržieb za potraviny pretečie cez reťazce

24.06.2018 14:06

V postavení potravinárskeho priemyslu na trhu a v obchode pretrváva situácia silného ekonomického postavenia obchodných reťazcov.

Andrej Kiska

Kiska: Chýbajú mi hmatateľné výsledky v zdravotníctve a školstve

24.06.2018 13:30, aktualizované: 13:56

Teraz je našou úlohou, aby sme sa pokúsili vrátiť dôveru ľudí v štát. Ľudia potrebujú vidieť hmatateľné výsledky, zdôraznila hlava štátu.

Peter Pellegrini

Premiér sa chce pre vraždu novinára stretnúť s Lučanským a prokurátormi

24.06.2018 13:12

Chce zistiť, či je pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej po technickej stránke všetko v poriadku.

Jared Kushner

Kushner: USA by mohli predstaviť mierový plán aj bez podpory Abbása

24.06.2018 12:47

Kushner tiež povedal, že si nie je istý, či 83-ročný Abbás "dokáže alebo je ochotný uzavrieť dohodu".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,549
Celková čítanosť: 2656132x
Priemerná čítanosť článkov: 1715x

Autor blogu

Kategórie