Založ si blog

Bomba, Nový čas vyšiel aj v nedeľu – bezkonkurenčne!

Svojim spôsobom veru viac ako len voľajaká náhoda, lebo po sobote, v znamení  štátneho sviatku Zjavenia Pána je síce nedeľa, čo signalizuje, že v supermarkete Fresh, kam chodím nákupom každodenne uspokojovať väčšinu svojich potrieb, ale zo zvyku a z úcty k povinnostiam kresťanov je to pre mňa väčšinovo deň voľna, bez nákupov a iných všedných povinností, lenže tentoraz sa u susedov minulo mlieko – vznikla potreba upiecť pre vnúčika sviatočný koláč, keď už babičke svojou prítomnosťou urobil radosť a všetko, čo som doma v chladničke skladoval sa teda stalo potrebou celkom neodkladnou! A tak som sa teda vari po prvý raz osobne bol presvedčiť, že tá reklama – máme pre vás otvorené denne od 7.00 do 21.00 – je pravdivá, nebyť toho rozhodnutia vlády SR, že v čase štátnych sviatkov veru naozaj nie, vtedy by sa voľačo také muselo stať pokutovaným hriechom a bolo mi príjemným prekvapením, že keď som pozdravil predavačku v priestore predaja novín a tabakových výrobkov,  tá mi ponúkla hotový zázrak, lebo hľa, má čerstvé noviny!

Bola to naozaj pravda, Nový čas s dátumom vydania 7. január 2018, s titulnou stránkou venovaný pamiatke nehohého priateľa, herca Mariána Labudu, aby sa nedalo o ničom pochybovať a priznávam sa celkom spoľahlivo k tomu, že ma ten „hriech vydavateľstva voči zákonu celkom potešil“, lebo ranná káva s čerstvými novinami mi predsa len chutí lepšie, ako s rozčítanou knihou a naviac, to písomné requiem o kamarátovi bolo dôstojnou spomienkou na jeho „človečinu“ a kumšt v hereckom remesle a už dávno nevídanou ponukou aktualít v tej šuchotavej podobe čerstvých novinových správ v nedeľu a aby som bol celkom pravdovravným, potešila ma veru aj extra reportáž o našom štátnom znaku, nielen v podobe reálnosti príbehu o jeho zrode v tej podobe – trojvršie Tatra, Matra, Fatra s dvojkrížom, ale aj príbeh o tom, kde je vlastne Matra, čo sa s tým pojmom historicky spája a predovšetkým, prečo si ten kúštik maďarskej pôdy vôbec privlastňujeme, lebo nič sa nedá robiť, je to viac ako spoľahlivo vedomá nepravda, že to trojvršie je skutočne naším národným symbolom oprávnene!

Aby bolo všetko a všetkým dokonale jasné, presne tento kút Maďarska, kde je jeho najvyšší bod na vrchu Kékes, vo výške 1030 metrov nad morom, je pohorím s tým pre nás až fascinujúcim historickým pojmom Matra – tie prívlastky sú vzdaním holdu múdrym štúrovcom, lebo tento kúsok Uhorska, s menom Horná zem, po maďarsky Felvidék, čo bolo meno pre  SLOVENSKO, lebo to už bol priestor s prevládajúcim slovenským osídlením a aj keď už je to skôr iba len spomienka – lebo veľa našich rodákov sa odtiaľ v priebehu rokov odsťahovalo, prišlo k národnostným zmiešaným sobášom a tým sa slovenský aspekt kraja oslabil, aj tak je tu dodnes normálne vzdelávanie v materských aj základných školách v slovenskom jazyku a napriek faktu, že v roku 1947 sa z tej oblasti pod pohorím Matra odsťahovalo viac ako dve tretiny Slovákov, čo tam žili, spolupatričnosť je stále cítiť!

Hovorí sa tomu priateľská či susedská spolupráca, rodinné kontakty a dôkazom toho sú každoročne poriadané spoločné oslavy národnostných pamiatok, slovenské obce, napríklad  Otročok, Mojín, Figa či Gemerská Panica sú toho dôkazom naozaj presvedčivým a ak už nič iné, presne toto je tá príčina, prečo je aj Matra symbolom nášho národného znaku. Páčilo sa mi, ako to heraldik Ladislav Vrtel oddôvodnil našou spätosťou so štúrovskými tradíciami, ako to slovenský národ v tej dnešnej podobe spoľahlivo, ba s nadšením, namiesto toho Kriváňa s planúcim ohňom čo mal signalizovať SNP prijal a vraj si to máme dobre pamätať, lebo odvtedy vraj nič v našom parlamente nebolo prijaté tak jednomyseľne a s nadšením až búrlivým, lebo čuduj sa svet, vždy keď bola reč o Slovensku ako o štáte to bolo v takejto podobe – už v roku 1848, v Slovenskej národnej rade vo Viedni, v roku 1920 v znaku Prvej Česko – slovenskej republiky a v roku 1939 veru aj v  „nehistorickom znaku Slovenského štátu“, aby som bol dôsledný! To viete dnes je to v podobe výtvarne dokonalej, trojvršie je graficky výraznejšie, ale dvojkríž je presne v tej podobe, ako keď nám ho  s láskou venovali Vierozvestcovia, čo nám ho do Veľkomoravskej ríše priviezli ako symbol slovanstva!

A s vedomím, že mnohí z vás o tom celkom mimoriadnom vydaní nedeľných novín vôbec nevedeli mi nedá, neinformovať vás o voľačom celkom samozrejmom pre vydavateľstvo Nového času, podarilo sa im celkom nenápadne, ale veľmi presvedčivo zabŕdnuť do „maďarónskych špecialít hanobiacich ľudskú múdrosť“, ba  viac ako len presvedčivo, lebo  aj múdro. Oficiálnym najvyšším bodom v Maďarsku je ten vrch Kékeš, ako som už uviedol, ale predstavte si, je to vedome akceptovaná lož! Najvyšší bod je neďaleko, vari len voľajakých 500 metrov a kto tam ako zvedavec príde zistí, že je tam voľačo ako dvojnásobná pamiatka na „velikánskeho vodcu tejto krajiny, súdruha Jánosa Kádara“, lebo chcel veci prežívať s vedomím ich reality, ako jednotka národa chcel bývať na najvyššom mieste štátu a dal si tam postaviť honosnú vilu, ale aby ho turisti a zvedavci nevyrušovali, ten predikát zakamufloval vrcholovým kameňom s výškovou kótou iba 1014 metrov, ale čo sa dá robiť, just ako tá dávna a  celkom zabudnutá sláva tej krajiny, je veru aj tá vila neuveriteľne schátraná a povrdzuje to známe –aký pán, taký krám!

Teda tak, to je príbeh, čo by som vôbec nepoznal, keby sa Nový čas nestal novinami, čo vyšli aj vtedy, keď je to zakázané a už teraz sa arbitrom, čo budú rozhodovať, aký bude ich trest prihováram, nech je najradšej celkom nulový, lebo hľa, čo všetko nové a interesantné som sa dozvedel akurát v tejto súvislosti a nech je to tak aj v pokračovaní! Pochopte, je naozaj lepšie vedieť…

Prezident ČR Miloš Zeman agituje, poúča aj motivuje. . .

24.04.2018

Hovorí sa, že svet je v podstate celkom maličký, teda na šírenie klebiet celkom prednostne a spoľahlivo a keď som v sobotu večer, od kamaráta z Prahy dostal „depešu o aktivitách Miloša Zemana viac »

Nastal čas veľkých očakávaní. . .

23.04.2018

Už tento týždeň je pred celým svetom udalosť, čo irituje celosvetovú verejnosť až k očakávaniam spojeným s voľačím tak významným, čo dostalo názov rokovanie o konci vojny a v tej pravej viac »

Vraj pomoc pre tých, čo ju ešte doteraz nepoznali. . .

22.04.2018

Ak by ste mali hádať, čo vám to vôbec ponúkam za zvesť nuž teda vedzte, že je to zatiaľ ešte neúplná špecifikácia súboru sociálnych opatrení z réžie koaličných strán, čo bude platná viac »

Praha Audioport

Česká polícia obvinila piatich Holanďanov z napadnutia čašníka, dvoch prepustila

24.04.2018 21:55

Zvyšní dvaja zo skupiny boli prepustení na slobodu. "Bolo vyhodnotené, že sa do konfliktu nezapojili, snažili sa ho skôr upokojiť," uviedol policajný hovorca.

Trump

Trump: Americkí vojaci sa vrátia zo Sýrie domov

24.04.2018 20:47

Podľa CNN Trump uviedol, že ani on, ani Macron si neželajú, aby Irán nemal v oblasti Stredozemného mora "voľnú ruku".

Francúzsko, korupcia, Vincent Bolloré

Francúzska polícia zadržala pre korupciu miliardára Bollorého

24.04.2018 20:28

Bolloré je jeden z najznámejších francúzskych podnikateľov. Jeho podnikateľské aktivity siahajú od lodnej dopravy cez reklamu a stavebníctvo až po médiá.

Bratislava, zápchy, Bajkalská

Bratislavu dusia zápchy, obísť sa nijako nedajú

24.04.2018 20:00

Doprava v hlavnom meste už niekoľko dní počas špičky kolabuje. Môže za to najmä rekonštrukcia jednej z najdôležitejších ulíc v meste.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,477
Celková čítanosť: 2503092x
Priemerná čítanosť článkov: 1695x

Autor blogu

Kategórie