Založ si blog

Téma na nedeľu – vzdelávanie v školách je problém aj horor

Tak akosi nenápadne a celkom prirodzene sme sa po svojom posune medzi štáty s príslušnoťou k EÚ naučili porovnávať sa svojou výkonnosťou v každej oblasti života s okolitým svetom a tak akosi celkom prirodzene to bola nielen ekonomika a jej ukazovatele, ale veru aj porovnávanie výsledkov vzdelávania detí v školách, lebo aj keď „sme z národov naozaj rôznych“, predsa len je vedomosť, znalosť, múdrosť voľačím viditeľným aj porovnávateľným a bolo to pre mnohých voľačo prijímané s nedôverou! Nie je ťažké uhádnuť, že nás dosahované výsledky nechválili, skôr naopak, vzbudzovali skepsu, ba dokonca veru aj odpor k takýmto štatistikám a bránili sme sa to v plnom rozsahu akceptovať ako voľačo vierohodné, lenže tak, ako to už býva pravidlom – privykli sme si, nestaviame si už žiadne vzdušné zámky, čo za sláva bol ten socializmus tak naozaj. A aby to bolo celkom všeobecné, o vzdelávaní bude reč až potom, keď začneme hovoriť o kvalite života obyvateľstva vo svete, lebo nič sa nedá robiť – hodnotenie vzdelávania, prístup k informáciám, zdravotná starostlivosť, ľudské práva, osobná bezpečnosť, sociálne aspekty života a predovšetkým hospodárske výsledky spoločnosti v ktorej žijeme sú komplex navzájom súvisiacich kritérií ľudského bytia   v rebríčku presne spočítaných výsledkov a moja ponuka je v tomto ohľade voľačo celkom slušne akceptovateľné.

Vo svete je v tomto ohľade známa spoločnosť NN Group, pôsobiaca v 18 štátoch sveta ako finančné spoločenstvo so širokými službami pre obyvateľstvo, prednostne vo finančných službách súvisiacich so životným poistením, sporením na dôchodok a správou investícií a vôbec nie náhodou si ako zdroj svojich informácií vybrala  neziskovú organizáciu The Social Progress Imperative, čo skúma a hodnotí 50 ukazovateľov kvality života v 128 krajinách sveta a s radosťou čítajte, že SR sa v roku 2017 umiestnila na 30. mieste a je zaradená medzi štáty s vysokým sociálnym rozvojom. Kto má voľačo precestované, tomu pomôže potom porovnávanie s tými pred a veru aj za nami, lebo napríklad ČR je 22, Poľsko 32, Maďarsko 37, Rakúsko 14 a to už je v kategórii s veľmi vysokým sociálnym rozvojom a štáty od prvého až po piate miesto sú v takomto, pre mnohých možno až neuveriteľnom poradí. Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko Švajčiarsko je až piate, ale nepochybujte, to je reálny výsledok, z ktorého môžeme mať radosť aj potešenie! Tým viac, že od roku 2016 sme poskočili o jedno miestečko  a možno práve v tom je ten odvážny krôčik našich školských odborníkov, čo sa v novembri roku 2017 odvážili testovať výsledky vzdelávania žiakov piatych tried základných škôl   v predmetoch matematika a materinský jazyk a na základe výsledkov, dosiahnutých 45 080 žiakmi, na 1481 základných školách prišli k poznaniu, že medzi regiónmi Slovenska sú rozdiely kvality dosiahnutých výsledkov až priepastné.

Ak som na úvod konštatoval, že to bolo voľačo ako odvaha, realizovať takýto test, bolo to dané prvými skúsenosťami s takouto presvedčivou skúškou, lebo keď sme sa začali reálne porovnávať  s konkurenciou, nebolo to veru nič moc, ako sa hovorí, skôr nás naša podpriemernosť v mnohých ohľadoch až zaskočila a teraz  môžeme celkom spoľahlivo porovnávať, ako sme na tom dobre, priemerne či absolútne nevyhovujúco od Bratislavy až po Košice a ak už nič iné spoľahlivo objavíte, že veru aj vzdelávanie ide ako keby ruka v ruke s tým, aká je sociálna úroveň života v regiónoch Slovenska. Teda voľačo celkom očakávané aj logické, ale aj tak, v jednotnom systéme vzdelávania sa rozdiel medzi vedieť a nevedieť celkom nepochopiteľne vyškriabal až k 15% a to medzi Bratislavou a Košicami a aby to malo valór celkom svojskej hrôzy, žiaci škôl v Bratislave I. a v Gelnici sa v matematike dostali na úroveň 80% úspešnosti v porovnaní s priemerom iba 40% a uznajte, to už je voľačo ako horor!

To viete, pozeral som sa na to „predstavenie hodnotenia výsledkov“ v priamom prenose, ministerka školstva Lubyová a riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Kanovská sa prezentovali skôr skromne, než s vedomím voľačoho vydareného a aby som bol spravodlivý, už naozaj v prvých okamihoch vystúpenia začali nahlas dumať nad tým, ako ďalej, čo naprávať, kde je najväčší problém takýchto výsledkov a aj keď sa ich sebakritika dá charakterizovať ako voľačo pochopiteľné – svoj podiel viny má nízka úroveň pedagógov, ich odbornosť a veru aj nedostatok, predsa len, nízka životná úroveň v daných regiónoch a potom predovšetkým nedostatočná starostlivosť o deti v takto špecifikovaných rodinách je dominantnou príčinou vzdelávacieho manka. Štatistika dosiahnutá v testoch je preukazná, v matematike, aj v slovenčine a v literatúre je na prvom mieste piatak z kraja Bratislava s výsledkom 73,5% a 70,6% oproti 57,8% a 57,1% v kraji Košice a aby som bol celkom jednoznačným svedkom potvrdenia tej našej východniarskej biedy, tesne pred Košicami sa umiestnili žiaci z kraja Prešov.

Jasné, presná špecifikácia príčin takýchto neuveriteľných rozdielov vo výsledkoch testov sa bude realizovať odborne celkom iste rýchlo a zodpovedne, nepochybujem, že s výnimkou tých ekonomických problémov sa odborná sféra školskej praxe, predovšetkým práca školských družín, doučovacích aktivít, zvyšovanie finančných dotácií v tejto oblasti, zlepšovanie materiálno – technickej výbavy škôl všeobecne a potom aj zvyšovanie počtu  psychológov či sociálnych pracovníkov na školách, aby sa práca pedagógov stala oveľa preukaznejšou, lebo takáto ich odborná podpora môže byť skvelým stimulom a v konečnom dôsledku sa v tejto sfére musí zvýšeným záujmom o problém angažovať celá vláda, lebo nič sa nedá robiť, ekonomika našej východnej časti štátu si to jednoznačne vyžaduje a zasluhuje!

Svedectvom nech je výrok Romany Kanovskej z NÚCEM, že čím vyššia nezamestnanosť a horšia sociálna situácia v rodinách s deťmi je, tým sú horšie výsledky zdelávania a považujem za absolútne nevyhnutné, aby sa práve v kontexte s povedaným vládny kabinet konečne posošil ako je treba a všetko naozaj seriózne zhodnotil, vyriešil a pre dobro nás všetkých veru aj finálne zrealizoval!

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Damask, Sýria, vojaci

Asad obnovil ofenzívu, chce vyhnať islamistov z južného Damasku

21.05.2018 12:42

Sýrske vládne jednotky v pondelok napoludnie obnovili svoju ofenzívu proti extrémistickej skupine Islamský štát na juhu hlavného mesta Damask.

natália blahová

Ekvádor posiela na Slovensko ministerky, aby riešili boj o dieťa. Blahová hovorí o medzinárodnom škandále

21.05.2018 12:25

Prípad matky z Ekvádoru a jej deväťročnej dcéry sa stáva medzinárodným škandálom. Vyhlásila Natália Blahová zo SaS v súvislosti s medializovaným prípadom.

peniaze, peňaženky, úspory, dôchodok

Ohrozených chudobou bolo vlani na Slovensku 650-tisíc ľudí

21.05.2018 12:10

Hranica rizika chudoby pre jednočlennú domácnosť je 360 eur mesačne, v domácnosti s 2 dospelými a 2 deťmi do 14 rokov je to 750 eur mesačne.

SR Bratislava doprava cesty oprava BAX

Brniansku cestu a Budatínsku ulicu v Bratislave začnú opravovať v utorok

21.05.2018 12:02

S prácami na Brnianskej ceste sa začne v utorok od 08.00 h. Mesto dá opraviť 1368-metrový úsek od Pražskej po Patrónku v smere von z mesta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574590x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie