Založ si blog

Minister Ján Richter je zasa v kurze

To viete, sobota je deň dôležitý predovšetkým pre našich českých bratov, ako sa mi žiada tak s troškou nostalgie pomenovať našich susedov za západnými hranicami našej, kedysi spoločnej vlasti a hoci sa vôbec nechystám na túto tému povedať radšej vôbec nič, aby som si nič zo zlomyseľnosti osudu nepripomínal, aj tak mi nedá a zamyslenie sa nad postavením nášho ministra práce Jána Richtera začnem citátom zo štvrtkovej, naozaj poslednej prezidentskej  besedy českého prezidenta Zemana s jeho súperom Drahošom, kde sa práve ten prezentoval výrokom hodným pozornosti pre všetkých, čo sa usilujú čo najspoľahlivejšie predvídať, čo tak naozaj môžu obyčajné slová znamenať pre realitu danej chvíle.

Na adresu prezidenta Zemana, do kože ktorého sa viem z pohľadu takmer rovesníka viac ako spoľahlivo vcítiť, lebo je iba o štyri roky mladší ako som ja, zaznelo, že Miloš Zeman už nemá našej domovine čo dať, ale jeho poradcovia jej ešte môžu naozaj veľa vziať a poviem úprimne, ten výrok, vlastne už tiež seniora som hodnotil s dešpektom a kriticky, lebo ako rival v predpokladanom čestnom volebnom súperení mal celkom prirodzene dodržať voľačo ako serióznosť vzťahu. Našťastie nič  viac už nevulgarizoval, tak akosi spoľahlivo – lebo svoju vzdelanosť a spoločenské postavenie podporené oslovovaním okolia titulom pán profesor si naozaj nepokazil tým, že nohy pána prezidenta, spoliehajúce sa na pomoc paličky pri chôdzi naozaj nekritizoval a ani fámy o jeho vraj utajovaných chorobách od výmyslu sveta neprezentoval, ale s odpustením, aj voľačo na tento spôsob impertinencie považujem za nenáležitosť a brutálnu necitlivosť!

Ak by som sedel v priestoroch Rudolfína v kreslách pre divákov – bolo ich pripravených iba 60, s presným určením príslušnosti k tomu, či onomu kandidátovi, bol by som celkom iste narušil pokoj toho súperenia, čo iba občas, po replike zvlášť pohotovej narúšal potlesk fanúšikov tomu svojmu favoritovi a z celej sily svojho hlasového fondu by som skríkol to nesúhlasné – že sa nehanbíš,  ty dedko, v ničom nie si lepší, veď už máš tiež 68 rokov a ako by sa neskôr potvrdilo, verejná mienka by bola môj nesúhlas veru podporila! Teda aspoň tí, čo ich prezentovali stávkové kancelárie a kým na Drahoša a jeho víťazstvo v Tipsporte voľakto stavil 645 000 Čk, čo je 25 tisíc eur, vo Fortune na Zemanov triumf všetko prekonal tip za 2, 2 milióna Čk, čo je 86 600 eur a mal by som v tej chvíli nárok byť kritikom tej trúfalosti!

Ale to už som sa dal uniesť tou udalosťou, čo sa stane hlavnou správou soboty, teda kto vyhrá tie voľby o ktorých sa aj u nás medituje naozaj prednostne  a tak sa spoľahlivo vrátim k meritu veci, čo svieti z titulky blogu. Ešte pre rokom sa vo viacerých súvislostiach skloňovalo meno ministra práce Ficovej vlády Jána Richtera, skôr kriticky a s nevôľou, predovšetkým v súvislosti s kauzou v galantskom resocializačnom zariadení Čistý deň, kde sa celkom neodvolateľne zneužívali jeho chovanci predovšetkým nezákonne a sexuálne, ale viac ako prekvapujúco sa spravodlivosť k slovu a k činu už vôbec nedostala – vedenie zariadenia a predovšetkým aj samotný minister všetko riešil s nadhľadom ochrancu a tútora tak, že všetko sa tajilo, popieralo a výhovorkami na veľa spôsobov krylo a aj napriek zvestiam, že ho to bude stáť funkciu, sa všetko napokon ako keby zabudlo a prikrylo perinou ticha!

Jasné, nič také naozaj falošné si kredit bezúhonnosti neudrží večne, spravodlivosť si svoju cestičku k pravde aj tak našla a všetko je od januára roka 2018 už v novej podobe! Nové dôkazy postavili všetkých, čo Čistý deň bránili ako voľačo vraj bezúhonné spoľahlivo do autu, trestné oznámenia sú fakt a istota a tak trošku prekvapujúco sa minister Richter rozhodol, tomuto resocializačnému zariadeniu s pošramotenou povesťou akreditáciu predsa len odobrať! Hovorí sa, že v podobe už aj, ale tak, ako už predtým, sa s tým vedenie tej ustanovizne neuspokojilo, všetko odmieta a popiera a dodnes je teda ten úradný befel nerealizovaný! Jasné. Nič oficiálne sa v tejto kauze nedozviete, to prečo, alebo v čom to väzí verejnosť ešte nemá informácie a tak sa mi žiada akurát pre túto spoločenskú dominanciu spoločnosti napísať, že nevieme, ako je možné rozkaz ministra nerealizovať, ale čo sa dá robiť, s ohľadom na veci spojené s touto problematikou ešte z roku 2017 vieme, že minister bol ochotný naozaj na kadečo, veru aj vzdať sa svojich výsad spojených s funkciami, no svojim spôsobom to znamenalo aj voľačo ako koniec šéfovania rezortu vo vláde, no zasa to zapadlo v tichu ničnerobenia.

Ba prišla aj recidíva v znamení návratu k istote ministrových verdiktov, čo je práve v tejto chvíli príležitosťou všetko si pripomenúť, so všetkou nástojčivosťou tých celkom nedávnych výhrad k tomu, čo má nárok na pomenovanie spravodlivosť riešení, lebo namiesto očakávaného a definitívneho verdiktu v kauze Čistý deň sa minister Richter predviedol ostrou kritikou riešení v rezorte spojených s osobou jeho štátneho tajomníka Ivana Švejnu, ináč člena strany Most – Híd, čo sa prezentoval, vraj bez predchádzajúcej konzultácie s ním  vo veci spravodlivejších výpočtov dôchodkov pre poistencov z druhého piliera a pochopte, Švejna mal tú odvahu povedať celkom nahlas a otvorene – že  tento zámer nemal to šťastie presadiť v pozícii opozičného kádra v odbore a tak sa o to pokúsi práve teraz, keď je súčasťou koalície!!!

Aby bolo jasné, všetko je svojim spôsobom jednoduché, Švejna je presvedčený, že odvody sporiteľov v druhom pilieri sa na výške ich dôchodku vôbec neprejavia – vie sa to už od roku 2005 a je to nespravodlivosť, no Richter je naozaj rozhnevaný, lebo vraj o tom niet nič v programe vlády a v legislatívnych úpravách dôchodkov už vôbec nie a ak by ste špekulovali, čo je tak naozaj príčinou jeho zlosti nuž vedzte, že celkom jasne fakt, že Švejna odhalil, že odvody poistencov do druhého piliera sa nerozdeľujú tak, ako to bolo naplánované – polovička sporiteľovi a polovička štátu, ale sporiteľ je okradnutý o odvod do Sociálnej poisťovne – jej rezervného fondu, čo je stanovený 4,75% vymeriavacieho základu do druhého fondu, ale teraz pozor, je  z neho príjem sporiteľov prvého piliera a kým tí z toho profitujú bez vlastných nákladov – sú to vlastne všetci dôchodcovia, tým čo ich odvádzajú sa neuveriteľne krivdí. Švejnov výpočet je jasný, je to cca milión eur v priebehu kalendárneho roka, čo v reálnom výpočte nie je voľačo rozhodujúce, ale nič sa nedá robiť, spravodlivosť je voľačo spojené so štátnou správou absolútne dôležité a je si istý, že sa mu to podarí!

Nuž naopak, ja pochybujem, nič sa nedá robiť, Most – Híd, si toho v rozhodovaní tak akosi preukazne privileguje viac ako je normálne, poznáte všetci, že požiadavky spojené s menom ministerky Žitňanskej sú pre Smer pričasto až boľavé a prijímané s výhradami, ktoré sú však nevyhnutnou podmienkou zachovania koaličnej vlády a čo nedokážu odmietnuť v tomto rozmere – ju podporuje materská strana celkom jednotne a bez výnimiek, teraz je v silách Richtera vymôcť si ústupok napriek všetkému! A takpovediac celkom inkognito, nebude v tom porušenie žiadnych koaličných dohôd, ba tak akosi samozrejme si minister Richter akurát takto bude môcť posilniť svoju naštrbenú nedotknuteľnosť v rozhodovaní. Mojou povinnosťou je však s absolútnou samozrejmosťou už strane Smer adresne pripomenúť, že zdanie klame, kauza Čistý deň musí byť jednoznačne skončená definitívou jeho konca a Švejnova dôslednosť spojená s ochranou sporiteľov druhého piliera rovnako tak, lebo nič sa nedá robiť, švindlovať sa naozaj nemá a veru ani nesmie!

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Euro, peniaze, kôš, kríza

Až 111 kg ročne. Toľko jedla vyhodí priemerný Slovák

21.05.2018 11:01

Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kg jedla ročne.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

KĽDR chce ukázať demontáž nepoužiteľnej strelnice. Neprijala však zoznam susedných novinárov

21.05.2018 10:59

Severná Kórea neprijala zoznam juhokórejských novinárov a reportérov, ktorí by mali pokrývať uzavretie jadrového testovacieho areálu Pchunggje.

Indonézia, sopka Merapi

Indonézsky vulkán sa prebudil k životu, Merapi chrlí popol

21.05.2018 10:44

Najaktívnejšia indonézska sopka Merapi v pondelok skoro ráno opäť vybuchla, pričom vychrlila dym a popol do výšky 1 200 metrov.

City, Londýn

Britskí poslanci vyzvali Mayovú, aby bojovala s ruskými špinavými peniazmi

21.05.2018 10:37

Ruskí "kleptokrati" napojení na Putina podľa poslancov využívajú britské finančné služby na pranie špinavých peňazí a obchádzanie sankcií proti Moskve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574268x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie