Založ si blog

Dilema fanúšika – čo má mať prednosť?

Táto nedeľa, počas ktorej sa v Melbourne rozhoduje, kto sa stane víťazom mužského grandslamového turnaja v tenise, ktorý je vždy prvým v príslušnom kalendárnom roku  pre celý náš svet, má tentoraz takpovediac niekoľko „príchutí“, ako by som s nadhľadom definoval jeho realitu, lebo uznajte, svoj titul z roka 2017 obhajuje Roger Federer, príslušník tej tenisovej generácie, čo už vlani  patrila k voľačomu s príslušnosťou k pamätníkom tohoto športu a verte mi, to netvrdím preto, že je matadorom s takým obdivuhodným počtom získaných trofejí, ale predovšetkým preto, že jeho rôčky, prežité na antuke, tráve, či harde najúžasnejších svetových tenisových arén sa nezadržateľne priblížili k štyridsiatke a jeho kariéra veru aj napriek tomu znesie prívlastky skvelá, hviezdna, lebo nič sa nedá robiť, napriek takýmto štatistikám sa prezentuje už dlho a spoľahlivo ako persóna, čo roky prežité v tomto prostredí a v konkurencii predovšetkým oveľa mladších a ambicióznejších súperov prežíva v znamení úspechov až neuveriteľných!

Aby bolo jasné, už je za nami čas, v priebehu ktorého plynutia sme si uvedomovali, že hviedou hviezd je vari Nadal, Djokovič, alebo čo ja viem Murray, ale ten jeho návrat na výslnie naozajstnej slávy, keď je zasa z ničoho nič možným favoritom tých najúžasnejších triumfov, ako aj teraz, pri obhajobe grandslamu na grandslame v Austrálii potvrdzuje, že tým jediným rozhodujúcim ukazovateľom výkonnosti športovca je talent, trénovanosť a spoľahlivá výkonnosť v kontexte s pevným zdravím a duševnou pohodou a prisahám, keď v hľadisku tých športových arén, kde je v danej chvíli hráčom vidím jeho manželku Mirku, rodáčku z Bojníc, pyšnú maminu jeho dvojičiek – dievčat už v školskom veku a chlapcov trošku mladších je mi nad slnko jasnejšie, kde je zdroj jeho zázračnej túžby mať úspech, lebo pochopte, je to persóna s tými najúžasnejšími vlastnosťami muža, tatina, športovca, manžela, národovca a práve tým je mi bytostne blízkym! A veru aj dnes mu držím palce a fandím mu, jeho súperom je síce chorvátska hviezda Čilič, ktorého kariéra je v mnohom nádejnejšia, lebo talent a fyzické danosti tohto junáka podporuje mladosť, má iba 29 rokov a ak ten vekový rozdiel, čo ich oddeľuje môžeme nazvať akurát takto, nuž potom svoju seniorsku príslušnosť prejavujem tak, že fandím tomuto skromnému športovcovi, ktorému verím dlho, bez pochybností a veru aj s vierou, že nič, čo má značku fair play nikdy nebíde…

Centrálny kurt v Melbourne bol natrieskaný do posledného miestečka svojej 15 tisícovej kapacity, počasie bolo ako na objednávku, atmosféra dokonalá a Federer začal presne tak ako som si to prial  – dominantne a spoľahlivo, po vedení 4:0 prvý set vyhral 6:2, no bolo mi jasné, že všetko veru dostáva celkom inú podobu, aká bola k videniu predtým! Federer strácal istotu podania, za stavu 4:5 čelil Čiličovmu setbalu, potom predsa len vyrovnal, no ten svoj útok zreprízoval na vedenie 6:5 v čistom geme. Mierna nádej vo mne skrsla hneď potom, ale „tajbrejk“ už patril istejšiemu Chorvátovi, stratil v ňom iba päť loptičiek a bolo 1:1.

Ten tretí set mi tak trošku vylepšil náladu a Federerovi opravil sebavedomie, začal podávať a hoci mu Čilič odolával, po treťom podaní už nestačil zabrániť prehre na 4:2, po spoľahlivom geme na 5:2 sa ešte spamätal, ale finálny stav   setu na 6:3 sa stal definitívou.

Blížil sa čas obeda, to teda platí na naše stredoeurópske normy a keď sa Roger predviedol dokonalým nástupom do štvrtého setu vedením 2:0, teda „brejkom“, čo pri štandartnej podobe svojho servu zaručovalo víťazný koniec stretnutia, lenže kdeže, nátura Chorváta mi všetky dobré očakávania pokazila ako márnu nádej – z ničoho nič bolo už tri a tri, pri jeho podaní a namiesto pokojných očakávaní nastala bitka o fiftín, čo by pre jedného znamenal cestu k návratu do stretnutia a pre môjho favorita zasa nádej, dostať sa k blízkosti cieľa získať svoj 20 grandslamový titul! Žiaľ, so zlým koncom, Marin Čilič prešiel do vedenia 4:3, viedol 40:15 a aj keď sa všetko ešte zdramatizovalo, lebo Federer nozaj bojoval, malo to už rýchly koniec! Gem dokončil víťazne, set rovnako tak a bolo pred nami piate dejstvo tejto síce drámy, ale iba priemerného tenisu.

Začínal Federer, chcel som veriť, že začne v štýle hernej zvrchovanosti, aby si napravil naštrbené sebavedomie, lebo po vedení 3:1 v predchádzajúcom sete prehral po sebe päť gemov a začal celkom podvedome cítiť, že ak to nevráti k svojej réžii, môže to mať naozaj aj zlé konce!  Úvodný gem rozhodujúceho setu bol teda drámou až nervytrhajúcou, dlhou, raz dobrou pre jedného, potom naopak a napokon som lepšie držal palce Federerovi ja, vyhral a vstúpil do piateho setu  predsa len s vedením! A už v priamom pokračovaní to bola zasa dráma, hovorí sa tomu raz dominuje čihí a raz hota a napokom sa šťastie otočilo Čiličovi chrbátom – prehráva 2:0, ale nič sa nedá robiť, kým tento gem Federer vyhral a mohol si vydýchnuť, boli to veru poriadne nervy!

No a odpoveň bola blesková, Čilič sa spamätal a znížil na 1:3, no skúsenosť Federera podopretá predsa len už viditeľnejším sebavedomím pri podaní mu priniesla čistý gem a tak sa vedenie stalo obrovským prísľubom pre môjho favorita. Aj s pokračovaním, naozaj šťastnejším, serv svojho súpera pokoril takpovediac z rozbehu viedol 5:1 a svoj definitívny víťazný koniec dokončil servom  jednoducho s neuveriteľným koncom – po kontrole jeho dopadu na čiaru sa jeho radosť stala voľačím absolútne dominantným, atmosféra arény mu zložila hold ováciami, on osobne sa tešil až detsky presvedčivo a aby som nezabudol ani na seba – moje tri víkendové predpovede ma doviedli k stopercentnému úspechu.

Jasné, poznáte to, s patričnou skepsou sa tvrdí,  že „chlieb lacnejší aj tak nebude, tak žiadne ovácie nie sú na mieste“, ale aj tak, radosť mám úprimnú a velikánsku, lebo čo už, veru aj takto si viem dokázať, že svetu a jeho všestranným peripetiám rozumiem, mám pochopenie k jeho špecialitám, zvláštnostiam aj výnimkám a nič sa nedá robiť, vek človeka naozaj nie je v ničom kvalitám jeho bytia a žitia prekážkou – Federer nám to spoľahlivo dokázal. Aj s dôkazom,  pri  korunovaní na kráľa Austrália open, pri predvázaní sa s tou  nádhernou trofejou a vychutnávaní si všetkého, čo oslava jeho víťazstva ponúkala, od šťastia plakal a prisahám, do posledného zrniečka šťastia a osobnej radosti som ho chápal…

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Damask, Sýria, vojaci

Asad obnovil ofenzívu, chce vyhnať islamistov z južného Damasku

21.05.2018 12:42

Sýrske vládne jednotky v pondelok napoludnie obnovili svoju ofenzívu proti extrémistickej skupine Islamský štát na juhu hlavného mesta Damask.

natália blahová

Ekvádor posiela na Slovensko ministerky, aby riešili boj o dieťa. Blahová hovorí o medzinárodnom škandále

21.05.2018 12:25

Prípad matky z Ekvádoru a jej deväťročnej dcéry sa stáva medzinárodným škandálom. Vyhlásila Natália Blahová zo SaS v súvislosti s medializovaným prípadom.

peniaze, peňaženky, úspory, dôchodok

Ohrozených chudobou bolo vlani na Slovensku 650-tisíc ľudí

21.05.2018 12:10

Hranica rizika chudoby pre jednočlennú domácnosť je 360 eur mesačne, v domácnosti s 2 dospelými a 2 deťmi do 14 rokov je to 750 eur mesačne.

SR Bratislava doprava cesty oprava BAX

Brniansku cestu a Budatínsku ulicu v Bratislave začnú opravovať v utorok

21.05.2018 12:02

S prácami na Brnianskej ceste sa začne v utorok od 08.00 h. Mesto dá opraviť 1368-metrový úsek od Pražskej po Patrónku v smere von z mesta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574602x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie