Založ si blog

Veľkou lyžicou, nedočkavo, nedokonale, ale snaživo. . .

Teda tak, taký vlastne celkom obyčajný dátum, 9.február 2018, ale už dlho vopred som vedel, že čo ako sa budem usilovať dať mu predsa len zdanie, že sa s jeho obsahom pokonať dokážem aspoň v náznaku, bude to márnosť nad márnosti a to som ešte vôbec netušil, že slávnostné otvorenie ZOH v Pchjončangu, čo je oddnes zázrak na mape KÓREJSKEJ REPUBLIKY, sa stane voľačím, na čo vôbec nebudem stačiť! S čo akým fantastickým textom opisujúcim udalosti tak, ako sa v plynutí času rodili a pre tých, čo tú reportáž v televíznom vysielaní sledovali v priamom prenose už nemusím povedať nič viac, celkom iste to aj pre ich vnímanie bol zázrak za zázrakom, alebo ešte aj voľačo viac, lebo s drobnou prosbou o pochopenie – ústa som radšej nezatváral, aby som nezabudol dýchať  a nebál sa voľačoho ako kolapsu a keď ma po dvadsiatich minútach vyrušila suseda, že to bude sledovať radšej spolu so mnou, aby vôbec uverila, že sme stále na celkom rovnakej planéte – uhádla to celkom presne!

Takýchto športových sviatkov som v priebehu svojich 77 rôčkov odsledoval veru naozaj veľa, tak ako sa technika a ľudský kumšt zveľaďovali k stále k vyššej a preukaznejšej kvalite, bolo to k opisu slovom ťažšie a  tentoraz sme sa spolu až dvaja susedia – pamätníci, o nič také vôbec neusilovali! Ako hovorím, otvorené ústa, ohromení videním, šokovaní prekvapením v slede non stop a jediným šťastím potom bolo aspoň to, že ten pochod športových delegácií na plochu toho zázračného priestoru pripravenej slávy bolo klasickým zážitkom – trošku sme sa stihli spamätať! Lebo nech je jasné, pokračujúci ceremoniál mal byť zasa voľačím v podobe opakovania, až po zapálenie olympijského ohňa,  lenže kdeže – usporiadatelia v tejto ťažko skúšanej zemičke nám predviedli znova zázrak za zázrakom a s pokorou sme sa jednej druhému vyznali, že nič podobného sme ešte nikdy nevideli a ani nepočuli…

A tak som rezignoval, s pokorou som sa vrátil do našej domácej reality a dal si sľub, že už budem iba racionálnym divákom športovej ponuky, predovšetkým zo súperenia našich športovcov a ak by sa stalo voľačo také úžasné, že budem iba žasnúť, aká to sláva sa nás dotkla, potom sa odhodlám voľačo napísať, ale ináč radšej iba skromne, lebo ruku na srdce, ničoho dobrého sa tento národ  veru nedočkal!

Len čítajte, Slováci moji nešťastní, kruto skúšaní, už je to aj našim osudom – Úrad verejného zdravotníctva nám oznámil, že už aj u nás vypukla chrípková epidémia, chorobnosť na chrípku je nad úrovňou epidemického prahu v každom našom kraji, celkom šokujúco onemocnelo najviac mládeže od 15 do 19 rokov, už je zavretých viac ako 300 škôl, ba už sú zakázané aj návštevy v nemocniciach a k dnešnému dňu je čerstvá štatistika takejto diagnózy v podobe 100 000 ochorení a prognózy sú potom celkom pesimistické – bude to ešte horšie!  Nech je jasné všetkým, som v každom ohľade našich zdravotných očakávaní optimistom, lenže to, čo je akurát teraz našou realitou – prelom mesiacov január – február, vývoj počasia, rovnaká galiba s vírusom u našich susedov ma už celkom presvedčilo o opaku. To horšie ešte len nastane, voľačo ako zlá predtucha mi kazí náladu a vôbec mi nedá nepokračovať s tým smutným kuvikaním!

Nechcel som o tom písať, hovorí sa, že jedna galiba celkom stačí, aby sa nálada v spoločnosti celkom zopsula, ale na druhej strane, akurát o tom, čomu by som sa najradšej vyhnul, mlčať nesmiem! Je to priveľmi vážne, má to dosah na každého občana u nás svojim finančným nárokom, ako sa hovorí, celkom na každého –  od kolísky až tesne pred hrob a vôbec to nie je nič skromného, naopak  a radšej ani nehádajte, to všetko sa v parlamente riešilo naozaj v horúcej podobe a mali to na svedomí opoziční poslanci spolu s ministrom obrany Gajdošom, čo sa verejne prezentoval svojim rozhodnutím a reálnym plánom, že našu obranu cez obrnené transportéry, stíhačky a radary dovedie k dokonalej podobe perfektnej výzbroje hodnej závisti sveta! Miliarda sem – tam, pripadá mu to celkom v pohode a tak som bol zvedavý, ako sa bude to rokovanie v parlamente tak naozaj vyvíjať, lebo opoziční poslanci si tú, až neuveriteľnú odvahu veci finančne riešiť nedokázali ani len predstaviť!

Bolo to veru prekvapujúce, v každom ohľade, debata k meritu tej kauzy našťastie pokračovala aj popoludní a mohol som sa k nej vrátiť aj po tej fantastickej reportáži z otvorenia ZOH a budem presným informátorom, kým minister Gajdoš tvrdí, že modernizácia armády tak, ako to plánuje realizovať je práca pre Slovákov a Slovensko, opozícia tvrdí, že táto mimoriadna schôdza parlamentu má  priviesť na svet uznesenie, čo vysloví verejné pochybnosti nad takýmto nepripraveným a celkom nezodpovedným spôsobom modernizácie našej armády a nemôžem si pomôcť, minister Gajdoš tomu v ničom nedokázal oponovať! Atmosféra bola celkom pochopiteľne viac ako len napätá, kým minister Kaliňák tvrdil, že minister Gajdoš odštartoval vraj niečo naozaj obrovské v našej histórii – čo celkom pochopiteľne nemá žiadne opodstatnenie, veď financie sú iba fantáziou, Igor Matovič upozornil Gajdoša, aby sa neznemožnil a nestal sa voľačím ako užitočným idiotom a celkom iste sa začudujete aj výrokom Andreja Danka, čo na tému tej miliardovej investície vyriekol múdrosť hodnú zverejnenia – Rusko je celkom iste stále našim najlepším strategickým partnerom, zrejme však nie v otázke nákupu armádnej výbavy, ale je tu možnosť zachrániť viac ako 4000 pracovných miest. A jeho dodatok bol potom celkom presný – zatiaľ sa ešte nič kupovať nebude, nevie sa, kto sa bude tešiť, Fín, Nemec či Francúz a aby som nezabudol, akurát Matovič si zasa spomenul na fakt podobnosti s nástenkovým tendrom, kde zostal predseda SNS BEZ HRIECHU, ale dvaja jeho ministri boli v roku 2017  odsúdení!

A ešte niečo je v tomto kontexte  viac ako len dôležité, vrchný veliteľ našch ozbrojených síl prezident Kiska celkom presne konštatuje, už od vlaňajška, že armáda musí tie neuveriteľne štedré prostriedky na svoje prezbrojenie realizovať výhradne transparentne, účelovo a efektívne, plány spojené s touto aktivitou musia byť pod kontrolou verejnosti a ak som dobre odhadol možný výsledok rokovania v parlamente, nič z toho sa nestane výsledkom – naopak, pred Slovenskom a jeho národom sa povinnosť pohľadať správne riešenie stane pokračovaním bez výhrad a výnimiek!

To viete, budeme opatrní, zodpovední, ináč sa nedočkáme dobrých riešení a aspoň nech mocnie tá naša nádej dobrých výsledkov slovenských olympionikov, lebo nič sa nedá robiť, to čo nás tlačí naozaj akútne je predsa len reálne v naozaj dlhšom horizonte…

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Euro, peniaze, kôš, kríza

Až 111 kg ročne. Toľko jedla vyhodí priemerný Slovák

21.05.2018 11:01

Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kg jedla ročne.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

KĽDR chce ukázať demontáž nepoužiteľnej strelnice. Neprijala však zoznam susedných novinárov

21.05.2018 10:59

Severná Kórea neprijala zoznam juhokórejských novinárov a reportérov, ktorí by mali pokrývať uzavretie jadrového testovacieho areálu Pchunggje.

Indonézia, sopka Merapi

Indonézsky vulkán sa prebudil k životu, Merapi chrlí popol

21.05.2018 10:44

Najaktívnejšia indonézska sopka Merapi v pondelok skoro ráno opäť vybuchla, pričom vychrlila dym a popol do výšky 1 200 metrov.

City, Londýn

Britskí poslanci vyzvali Mayovú, aby bojovala s ruskými špinavými peniazmi

21.05.2018 10:37

Ruskí "kleptokrati" napojení na Putina podľa poslancov využívajú britské finančné služby na pranie špinavých peňazí a obchádzanie sankcií proti Moskve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574299x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie