Založ si blog

Odborári sa rozhodli zasahovať do vecí, kde sú amatérmi. . .

Väčšinu svojho života som prežil v celkom zvláštnom režime vytvorenom vzťahom medzi zamestnávateľom a odborármi, to všetko bolo dané falošnou a účelovou špecifikáciou jednoty medzi nimi daným sociálnou rovnosťou socialistickej rovnováhy v systéme vládnutia a veru až teraz si naplno užívam to napätie spôsobené rozdielnosťou možností zamestnávateľa – teda jeho ekonomickými výsledkami a rastom životnej úrovne zamestnancov, lebo pekne povedané – presne to by malo byť voľačo ruka v ruke smerujúce k cieľu spoločnej potreby. A tá je daná presvedčením – zamestnávateľ produkciou prosperuje, ekonomicky sa zveľaďuje, ergo bohatne a zamestnanci presne v tomto kontexte rovnováhy tiež, čo v konečnom dôsledku znamená rast miezd, zdokonaľovanie sociálnej situácie v procese výroby a veru finálne až  riešenie problematiky odchodu do dôchodku!

Nechcem nikoho presviedčať, že to, čo je povinnosťou odborov – teda chrániť prednostne nároky zamestnancov v jednotlivých, presne špecifikovaných výrobných, či ináč  špecifikovaných zamestnávateľov je voľačo dané permanenentým napätím či priamo konfliktom, ale v konečnom dôsledku je to vždy, celkom spoľahlivo prezentovaná istota – odbory svojich členov chránia, ich nároky v každom ohľade kontrolujú a ich zlepšovanie neustále garantujú a veru aj vymáhajú, čo sa stalo viac ako často spoločenskou udalosťou vyvolávajúcou záujmy verejnosti a verejná mienka je potom viac ako spoľahlivo dôkazom, že spoločnosť si vzťahy v tejto rovine sociálnej rovnováhy uvedomuje do tých najmenších detailov!

Dá sa povedať, že sme si naozaj rýchlo uvedomili, aké jednoduché je akurát tieto vzťahy sledovať, zaujímať stanoviská aj s verejnou prezentáciou ich osobnej podpory a udalosti v žilinskej Kii ma presvedčili, že až teraz budeme objavovať možnosti, čo bude treba zodpovedne riešiť! Vedenie firmy tvrdí, že prognóza podniku je vlastne negatívna, odborári naopak, že jeho výsledky dávajú garancie rastu miezd a výsledkom je vznik celkom nového druhu konfliktov neuveriteľnej sily – podnik žiada Ministerstvo práce o sprostredkovanie vyjednávania v tomto ohľade, ale vedenie odborov to odmieta s tvrdením, že ešte nevyčerpali vlastné možnosti rokovania a dohôd a podľa nich je odhad KIA Motors zbytočne pesimistický, takže vlastne žiadnu pomoc a od nikoho nepotrebujú!

Očakávanie budúceho je v kontexte s nastoleným poblémom voľačím naozaj problematickým, obyčajný občan by očakával, že zainteresovať na veci zodpovednú štátnu inštitúciu nemôže byť nazaj nikomu na škodu, ale odbory sa v tomto ohľade rozhodli už dávnejšie zaujať postoj poučeného profesionála a pri nedávnom rokovaní s predsedom parlamentu Andrejom Dankom sa predviedli v celkom novej potrebe svojho nároku do sociálnej sféry štátu hovoriť zodpovedne – zastávajú názor, zaviesť pevný vek odchodu nášho občana do dôchodku ako zákonnú normu! Jasné, všetci vieme, že takáto hranica sa nedá stanoviť takpovediac z dobrej vôle, je daná predovšetkým údajmi o počtoch obyvateľstva v národe a jeho výkonnosti a zdravotnom stave, lebo počet tých, čo platia odvody v predpísaných daňových povinnostiach je garantom nielen krytia dôchodkovej potreby penzistov, ale aj zdravotnej a sociálnej starostlivosti v spoločnosti a celkom zásadne pochybujem, že voľačo ako zodpovedená štúdia možností Slovenska v tomto ohľade bude v možnostiach odborov, lebo ich návrh už mal podobu definitívy – pevný vek odchodu do dôchodku  bude 64 rokov!

Kto z vás to rokovanie vlastne v priamom prenose sledoval vie, že to všetko boli naozaj iba nezáväzné reči, žiadna odborná špecifikácia problematiky nebola v ponuke a celkom šokujúco, osobne Andrej Danko mal odvahu odborárom oponovať, že jeho návrh je odchod až v 65 rokoch a v porovnaní s tým, čo je realitou dnes – tých 62 rokov a 139 dní – aj s neustálym rastom o niekoľko dní rok čo rok a nedá mi nepovedať celkom záväzny odhad, že to dnes znamená takúto realitu! Demografia má spočítané, že to znamená odchod do dôchodku pre 47 ročných občanov oddnes o 17 až 18 rokov a matematika je potom až katastrofálnou prognózou, ak sa nestane žiaden zázrak v prirodzenom raste obyvateľov v našej vlasti, sociálna istota dôchodkového zabezpečenia budúcich penzistov je čistou ilúziou!

Nech je však jasné, že sporiť si na dôchodok je v konečnom dôsledku nevyhnutnosť každého mladého občana, potešiteľná v tomto ohľade je skutočnosť, že v roku 2017 vstúpilo do druhého piliera o 57%viac mladých než o rok predtým, ale žiadnu ilúziu dobrej správy nech to pre vás nepredstavuje, ešte stále je u nás viac ako 300 000 mladých do 35 rokov, čo v druhom pilieri nesporia  a teraz teda pozor – aj keď bol tento pilier vymyslený už v 19.storočí, usiluje sa aj dnes bojovať s následkami demografickej krízy – nič to nerieši a prisahám, že to vás nestraším – nič to nerieši a hoci je vraj dnešná ekonomika až zázračne sa rozvíjajúca, budúcnosť dostatku  financií v dôchodku je výhradne šedivou a zahmlenou realitou.

Je však predsa len našim šťastím, že profesionálna sféra spoločnosti, napríklad aj ministerstvo práce SR a jeho šéf Ján Richter je predsa len v každom ohľade zodpovednejším odborníkom, predsa len, aj jeho snahou je zaviesť pevnú hranicu odchodu do dôchodku, má predstavu do toho zainteresovať poslancov  parlamentu v počte 90 podporovateľov jeho návrhu, teda povinných 65 rokov a má to byť širokospektrálne rokovanie  o podobe ústavného zákona aj s uplatnením systému sporenia v prvom, druhom aj treťom pilieri a chcem veriť, že tá demografia, čo je nazaj neobíditeľnou potrebou jeho bezpečnej podoby sa stane rozhodujúcou garanciou záruk všetkého a pre všetkých! Teda predsa len ináč, ako to definovali odborári a s miernou zmenou podporil Danko, lebo našou povinnosťou ústavnej väčšiny je garantovať profesionalitu rozhodovania a v tomto ohľade sa nebude akceptovať žiadna výnimka a veru ani výhovorka…

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.