Založ si blog

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla s návrhom, aby sa prvé porušenie zákona, aj pri takzvaných tvrdých drogách necharakterizovalo ako porušenie zákona, ale ako priestupok, už s presne vyčíslenou pokutou vo výške 165 eur a okrem toho sa všetko s tým súvisiace dostalo do podoby povolenej držby známych drog nielen v ich množstve, danom presným údajom o ich váhe, ale aj v čase a zdalo sa byť prijateľné, že ak sa v trvaní jedného roka takýto priestupok nebude opakovať, potom sa vôbec nebude riešiť trestným konaním cez žalobu na súde a pokuta bude finálnym riešením, čo malo byť nielen oveľa jednoduchšie, ale predovšetkým aj lacnejšie a právne opodstatnenejšie riešenie, lebo rovnako nebezpečné užívanie alkoholu sa v spoločnosti  tiež netrestá.

Celkom očakávane sa jej aktivity stali sledovanou agendou rezortu, reakcie politikov, ale aj profesionálov, či radových občanov boli v ponuke naozaj v mnohých podobách a jej súčasná aktivita, už ústavne pripravené znenie toho nového zákona bola pripravená posunúť do programu rokovania vlády – všetko sa malo začať v programe určenom na stredu 21. februára, ale realita bola celkom iná – nestalo sa tak, o drogách sa v takejto podobe rokovať nebude a aby som bol presným informátorom, príčinou nebol iba negatívny postoj mnohých poslancov z SNS – často až agresívny, ale vlastne v celom politickom spektre a tak sa program rokovania vlády upravil aj po rozhodnutí ministerky, lebo čo sa dá robiť, kde nie je vôľa, tam niet cestičky k splneniu očakávaní a nič sa nedá robiť, problémov sužujúcich koaličné vzťahy je už teraz viac ako dosť a tak je spoľahlivo zaručené, že náš, doteraz platný zákon o drogách a ich užívaní – čo je jeden z najkrutejších v rámci EÚ sa upravovať ani zjednodušovať či poľudšťovať vôbec nebude a trúfam si priznať, že odvahu hľadať predsa len možnosti veci riešiť má naozaj iba Žitňanská a tak sa Slovensko jednoducho ani v pokračovaní nepokúsi nič, v tejto celkom nebezpečnej podobe ataku zákona naprávať.

Aby bolo jasné, rokovanie vlády som si v svojej vlastnej predstave hodnotil ako spoľahlivý problém profesionálnych postojov odborníkov, pochopte, tam celkom zákonite vládnu iné vzťahy než všeobecne, lebo spoločná potreba nájsť konsenzus v každom ohľade rozdielnosti postojov v konkrétnej  problematike je jediné možné riešenie, ináč je spoločnosť stále skôr rôznorodá a konfliktná, než usilujúca sa o spoločný a jednotný spôsob riešenia všetkého, čo je potrebou definovať ako jednotu a čestné slovo by som sa bol vari aj stavil, že Žitňanskej návrh toho zákona, o zjednodušení posudzovania užívania drog sa v tej podobe prvého hriechu, ak sa naplnia podmienky jeho spoľahlivého potrestania a kontroly dodržiavania všetkých predpisov s tým spojených stane naozaj nielen ľudskejším, ale aj pre štát jednoduchším, dostane kredit návrhu a dostane sa do parlamentu, ale  mýlil som sa! Nemôžem samozrejme s pokojným svedomím napísať, že to sama Žitňanská vzdala ako pokus, priblížiť sa k jurisdikcii väčšiny krajín, čo prvé hriechy ľudí posudzujú predsa len ako voľačo s možnosťou prežiť aj v podobe – raz a dosť, lebo hrešiť a ničiť si život je márnosť a zbytočnosť, čo sa opakovať už nemusí a ani nebude –  lebo neviem, či je to pravda, ale odvahu povedať, že je to škoda pre celý náš národ, lebo pochopte, tá poučka je svojim obsahom viac ako len nádej – tá vo mne zostala a bolo by skutočne žiadúce, aby sa v tej veci spravodlivosť u nás nevzdávala. Budem tomu držať palce a nech je nás s takým presvedčením stále viac a viac…

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poučenie by malo byť vždy korektné a spoľahlivé. . .

14.12.2018

Moju úvahu o nákupe amerických stíhačiek F – 16, čo sa pôvodne nemali nakupovať, lebo ministerstvo obrany a jeho šéf Gajdoš si ten nákup vymyslelo a veru aj uskutočnilo výhradne vo vlastnej viac »

počasie, sneh

Na horách sneh, v nížinách blato

15.12.2018 07:00

Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Národný futbalový štadión

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

15.12.2018 06:00

Bude obchvat Bratislavy v roku 2020? Klamal Kiska? Kam zmizli eurofondy na kultúru? Kde sa ukrýval Šajgal? Ako sa vám páči nový Národný futbalový štadión?

kiska

VIDEO: Kiska kúpil v Slavkove až desať pozemkov

15.12.2018 06:00

Prezident Andrej Kiska skupoval pozemky pod Tatrami vo Veľkom Slavkove ako na bežiacom páse. Kauza podvodu s pozemkami sa Kisku dotýka čoraz viac.

protest, demonštrácia, maďarsko, soros, sorosova univerzita,

Demonštranti pokračujú v protestoch Budapeštou proti zákonníku práce i Orbánovi

14.12.2018 21:49

V piatok večer pochodovalo niekoľko tisíc demonštrantov s maďarskými vlajkami a vlajkami Európskej únie.