Založ si blog

Slovenská politická scéna je v kríze, ba priamo v rozklade

Udalosti vyvolané v našej vlasti tragédiou násila, zatiaľ neznámych vrahov novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej sa v chode času a pod vplyvom reakcií zodpovedných politikov u nás dostávajú do polohy jednoducho neakceptovateľnej, lebo nielenže sme svedkami neuveriteľného odhodlania verejnosti, čo svoj smútok a žiaľ, ale aj nevýslovnú hanbu a pokoru nad tým, ako sa voľačo ako zločinecký tlak na dianie u nás vystupňovalo do podoby najstrašnejších hriechov v ľudskej spoločnosti, ale aj hnevom, ba priamou zúrivosťou nad tým, ako si v svojej správe vecí verejných – teda v demokratickom vedení štátu jeho parlamentom a vládou s takým voľačím nazaj nevieme poradiť tak akosi v prirodzenej jednote, ba naviac, cez neustále sa zhoršujúcu atmosféru vzťahov tých naozaj zodpovedných, všetko s tou hrôzou spojené rastie ako neuveriteľná hydra zla a nepochopenia!

Na prvý pohľad sa každý normálny občan našej spoločnosti dokáže celkom spoľahlivo orientovať v tej celkom jednoduchej štruktúre vládnutia u nás – väčšina zvolených poslancov politických strán do parlamentu podmieňuje potom ich nomináciu do  postov členov vlády a víťaz volieb si potom cez hľadanie dobrovoľnej podpory svojich reálnych návrhov – v akej podobe sa teda bude vládnuť, hľadá k tomu partnerov. V parlamentných  voľbách v roku 2016 zvíťazila strana Smer, jej víťazstvo bolo naozaj tesné a hoci sa k nej takmer v očakávaní istoty pridala SNS, bola to iba všednosť a naozaj nie žiadna väčšina, čo spôsobilo takpovediac voľačo ako nervozitu v niečom takom zásadnom, ako je verejná mienka v celom národe a všetko to vyzeralo byť viac ako len komplikované. Naozaj nepochybujem, že všetci spoľahlivo viete, ako sa to napokon uspokojilo, hroziace komplikácie vyriešil politik Bugár zo strany Most – Híd, čo svoju dovtedajšiu príslušnosť k opozícii Smeru aj SNS celkom prekvapujúco zradil a svojim útekom si vykoledoval pozvanie do vlády a ten s odpustením „mačkopes“ je odvtedy výkonnou mocou čo SR riadi!

A nebudem vám veru vôbec pripomínať, ako prirodzene sa tie rozdiely v obsahu filozofie riadenia štátu prejavovali na vzťahoch týchto „partnerov“, hádok a kríz bolo veru k dispozícii naozaj viac ako dosť, ale tá zmluvne dohodnutá vláda sa cez dodržiavanie podpísanej koaličnej dohody udržuje pri moci naozaj až dodnes! Lenže to už konštatujem takpovediac s nulovou dôverou a veru až záporným optimizmom, ak mi dovolíte v takýchto súvislostiach trošku žartovať, lebo tých vzájomných nedorozumení ba až hotových konfliktov sme pri nich zažívali mnoho celkom pravidelne a práve v týchto dramatických dňoch a hodinách sa všetko dostalo až do polohy blížiaceho sa konca!

Príčinou toho všetkého sú samozrejme okolnosti sprevádzajúce tú tragédiu vraždy investigatívneho novinára, čo v celom svete a samozrejme aj všetky národy akceptujú ako voľačo celkom jednoznačne ohrozujúce demokraciu v spoločnosti a u nás sa viac ako prirodzene  všetko usporiadalo do jednoznačnej podoby, že celkom prirodzene, či ešte viac zlomyseľne, sa všetko dostalo do podoby, že kontakty talianskej mafie na podnikateľov a politikov prepojených na štátnu moc,  prednostne s tými, zo strany Smer sa prezentovali ako voľačo až dramaticky jednoznačné a okrem revolučného vzplanutia odporu vo verejnej mienke, rýchlo sa prejavujúcej viac ako dramaticky priamo v uliciach miest, sa pohlo svedomie veru aj v členstve strany Most – Híd a Béla Bugár verejne vyzval koaličného partnera zo Smeru Fica, aby z vlády odvolal ministra Kaliňáka, čo je dokázateľne okrem toho, že vlastne velí celému vyšetrovaciemu aparátu u nás má také kontakty s tou zločineckou skupinou podozrivou zo zločinu, že je jednoducho neprípustné, ba priamo absurdné, aby vo výkone verejnej funkcie zotrval!

Aj s pokračovaním, že tretí „do partie“ SNS sa cez svojho predsedu Danka rozhodol všetko posunúť až do polohy – len pokoj, žiadna nervozita, nech sa Fico a Smer rozhodnú vo vlastnej réžii, my sa do toho vôbec nebudeme „montovať“ a celkom prirodzene sa všetko v celospoločensom dianí ešte viac zdramatizovalo. Kaliňák verejne oznámil, že on veru neodstúpi, už zneistený Bugár sa dal počuť, že teda dobre, nech sa Smer rozhodne celkom sám, ako to vyrieši, ale verejná mienka dostala impulz stať sa ešte nástojčivejšou silou rozkladu koalície, gradovala, no a vtedy už reagoval aj prezident Kiska, predniesol verejný prejav v nedeľu na RTVS a to už je realita tohto víkendu, čo sme prežili.

Nepotrebujem k danej realite zaujať stanovisko v kontexte s tým, ako to hodnotia v stranách vládnej koalíce, prekročili sa všetky hranice, veci zašli priďaleko a nie je cesty späť. Dospeli sme do momentu, keď vnímame aroganciu moci a jediným riešením je dôkladná prestavba vládneho kabinetu, alebo mimoriadne voľby. Nič mimoriadne, celkom presne to vystihuje nálady vo väčšinovej a naozaj pobúrenej verejnosti a pre spravodlivosť, opozícia je ešte akurátnejšia, jej prioritou je odvolanie kabinetu a mimoriadne parlamentné voľby, no pre presný opis reality sa nesmie vynechať a veru ani to, ako sa k takýmto celkom opodstatneným návrhom stavia premiér Fico a predseda Smeru.

Klasika jeho mocenského hulvátska už prekročila naozaj všetky hranice, ten prezidentov návrh riešenia krízy vládnutia u nás kvalifikoval celkom rozzúrený ako dielo s pôvodom svojho vzniku voľakde v zahraničí, lebo akurát toto vraj nie je naša kultúra a predviedol sa presne v tej podobe, ako keď sa ešte v časoch ich súperenia o post prezidenta ocitol v pozícii na hlavu porazeného partnera a jeho stratený zmysel pre česť a spravodlivosť sa v čistom hneve stal celkom sprostou a ničím nedoloženou urážkou hlavy nášho štátu!  Jasné, verejnosť, opozícia, prezident a jeho spoločenstvo aktívne v riadení krajiny, pochopiteľne svet diplomacie a verejná mienka v EÚ to odmieta, kritika takej hrubej výmyselnosti  je preukazná a ak budete hádať, kde na to vzal premiér vôbec odvahu, nuž nehádajte, je daná jeho presvedčením, že nič z toho čo takáto ponuka riešiť tento dramatický hlavolam doba pred nás všetkých postavila, sa podľa platných pravidiel nedá vraj doviesť k realizácii.

Vláda neodstúpi, opozičných hlasov na jej odvolanie bude v parlamente málo a to mu dodáva voľačo ako – v to dúfam, falošnú istotu, no celkom zabúda na možnosť, že vo vláde,  v parlamente a o verejnosti už vôbec nepochybujem, je naozaj väčšinovo prevaha občanov s dobrou výchovou, pevným charakterom a zásadami spravodlivosti a tí  budú spoľahlivo nasledovať akurát tých, čo už to predviedli v praxi svojou abdikáciou. Definitíva potom bude celkom preukazná, už to nebude mať podobu konca v podobe voľajakej verejne prejavenej ľútosti – s Pánom Bohom, idem od vás, ale vyhodenie hriešnikov za dvere, v ktorých sme ako národ doma a zatratenie na veky vekov, lebo uznajte, nič lepšieho už Slovensko a Slovákov ani nečaká…

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poučenie by malo byť vždy korektné a spoľahlivé. . .

14.12.2018

Moju úvahu o nákupe amerických stíhačiek F – 16, čo sa pôvodne nemali nakupovať, lebo ministerstvo obrany a jeho šéf Gajdoš si ten nákup vymyslelo a veru aj uskutočnilo výhradne vo vlastnej viac »

počasie, sneh

Na horách sneh, v nížinách blato

15.12.2018 07:00

Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Národný futbalový štadión

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

15.12.2018 06:00

Bude obchvat Bratislavy v roku 2020? Klamal Kiska? Kam zmizli eurofondy na kultúru? Kde sa ukrýval Šajgal? Ako sa vám páči nový Národný futbalový štadión?

kiska

VIDEO: Kiska kúpil v Slavkove až desať pozemkov

15.12.2018 06:00

Prezident Andrej Kiska skupoval pozemky pod Tatrami vo Veľkom Slavkove ako na bežiacom páse. Kauza podvodu s pozemkami sa Kisku dotýka čoraz viac.

protest, demonštrácia, maďarsko, soros, sorosova univerzita,

Demonštranti pokračujú v protestoch Budapeštou proti zákonníku práce i Orbánovi

14.12.2018 21:49

V piatok večer pochodovalo niekoľko tisíc demonštrantov s maďarskými vlajkami a vlajkami Európskej únie.