Založ si blog

Taká príležitosť sa naozaj nedá obísť, vynechať či zabudnúť. . .

Dnes je kalendár jasný a jednoznačný, je v červenom prevedení, teda štátny sviatok vidíte ako spoľahlivú symboliku už druhý raz v mesiaci máj a kým ten s číslicou jeden je tým klasickým sviatkom práce, o tom druhom, špecifikovanom osmičkou už je občas škriepka, čím bola pôvodná deviatka spochybnená, ale povznesme sa, veď je to koniec koncov „ganz egál“, ako hovorili dospeláci v tých pôvodných časových horizontoch, lebo hlavná vec, že to bol deň pracovného voľna, teda sviatok, s prívlastkom deň oslobodenia, alebo aj koniec druhej svetovej vojny v opisnej rétorike a v tom dnešnom kalendári teda svieti poučenie Deň víťazstva nad fašizmom. A ešte naviac aj logika vecí, lebo ZSSR bol obrovský, to všetko s dátumom potrebnej jednoty „mýlil časový posun od východu krajiny k západu“ a povzneste sa, tých pár hodín v tom či onom dátume strávime hádam celkom v pohode, hlavná vec je aj tak tá úžasná dôležitosť a sláva!

Je spojená s májom roka 1945, pokojne vám odprisahám, že bol celkom iste v podobnej temperatúre a bezoblačnom nebíčku ako aj dnes, lebo som ho osobne prežíval ako jeho priamy účastník a sprievodca nášho prvého osloboditeľa v Považskej Bystrici, rumunského kapitána jazdiaceho na koni a naozaj nie na voľajakom tanku a v svojich štyroch zvedavých rokoch som sa k tomu dostal tak, ako to už býva, nepozornosťou dospelých. Všetky tri vchody obyvateľov nášho činžiaka sa v tú pamätnú noc a ráno, keď sa nemecká posádka z nášho mesta a predovšetkým z velikánskej fabriky ponáhľala utiecť pred blížiacim sa frontom sa zdržiavali v pivniciach, poučení a v očakávaní napätia, kto nám tú očakávanú slobodu prinesie a len si to predstavte, všetko sa to v mojej réžii dočkalo scenára ako keby z umeleckého filmu!

To viete, detská zvedavosť ma v nestráženej chvíľočke dospeláckej zodpovednosti priviedla až k dverám domu na ulicu, čo síce viedla aj ďalej, akože do Milochova, ale ináč rovno k hlavnej bráne do našej vtedajšej Zbrojovky, čo bolo naozaj vari ani nie sto metrov a v tom tichu za nimi sa z ničoho nič začal rozliehať zvuk konských kopýt, mne dobre známej zvukovej kulisy  z dedovho trnavského dvora a nech je vám jasné, že som tam vyštartoval bez váhania! Ten vojačik si ma pred seba posadil celkom samozrejme, tá brána aj s oznamom, čo je to tam ho lákala celkom prvorado a malo to napokon celkom radostné konce!

Po chvíli sa bránka pre peších otvorila, vykukol vrátnik, po ňom ďaľší a potom už s krikom objaveného pocitu šťastia konca vojny mnohí, bránu samozrejme otvorili dokorán a potom tam zrazu bola aj mama, ba susedia aj z celej ulice, ba sú s tým spojené aj fámy,že mi zopár rán treskla aj po zadku, teda po trenírkach, lebo bolo naozaj teplo a uznajte, mal som svoj deň oslobodenia v takej írečitej podobe, že sa mi naozaj málokto z rodákov vyrovná! To viete, trvalo naozaj dlho, než sa o tom  prestalo hovoriť, ale keďže nič netrvá večne, prišli aj také časy, že sú to iba moje spomienky, ale čo už, originál zážitku si  to ako profit zaslúži aj po tých dlhočizných rokoch…  Ba celkom spravodlivo veru aj práve preto, že tak akosi v plynúcom čase sa stalo ešte voľačo celkom extra spojené s tým našim vtedajším hlavným osloboditeľom, teda ZSSR a jeho vojskami, lebo v 1968 prišli znova, už bez tých Rumunov a to už malo celkom inú podobu, nikto ich nevítal, nikto z nich nemal radosť, lebo presviedčať nás o potrebe byť poslušným príslušníkom tábora socializmu, nebolo svojim spôsobom ničím tak strašne nepodobné podriadiť sa nemeckej moci v čase tej dávnej vojny a ruku na srdce, radšej spomienka z detstva, než z tej doby už dospeláckej hanby a pokory, keď som sa z ničoho nič stal doslova otrokom tej „spravodlivej vlády služobníkov socialistickej správy vecí verejných“ čo sú vlastne až dodnes v maskách pri moci, lebo…

Nechám to na vás, ale moja viera je čím ďalej tým pevnejšia, nič netrvá večne a moja predpoveď je vlastne istota, bude tu polnoc a masky budú musieť padnúť a bude vymaľované a ak Slovensko spozná, kto je kto in natura, bude svoju budúcnosť a vernosť rozlišovať spoľahlivo! Možno to vari napokon aj dostane definíciu – svätá pravda sa preukázala, čo je ľavé, to je väčšinovým  správaním a danosťami ľudstva jednoznačne aj zlé – čo je síce naozaj iba zovšeobecnenie, ale aj tak životná pravda a to je voľačo spoľahlivo overené!

3014
4002
Posledný 09. 05. 2018, 21:23:32

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Mám potrebu písať na portáli o kauze Imrecze – dá sa to?

21.09.2018

Stať sa tým autorom príspevkov na našom portáli, ktorého interesuje realita diania v našej republike je jednoducho problém, v tej chvíli sa dozvie, že je plagiátorom spravodajských informácií, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.