Založ si blog

Taká príležitosť sa naozaj nedá obísť, vynechať či zabudnúť. . .

Dnes je kalendár jasný a jednoznačný, je v červenom prevedení, teda štátny sviatok vidíte ako spoľahlivú symboliku už druhý raz v mesiaci máj a kým ten s číslicou jeden je tým klasickým sviatkom práce, o tom druhom, špecifikovanom osmičkou už je občas škriepka, čím bola pôvodná deviatka spochybnená, ale povznesme sa, veď je to koniec koncov „ganz egál“, ako hovorili dospeláci v tých pôvodných časových horizontoch, lebo hlavná vec, že to bol deň pracovného voľna, teda sviatok, s prívlastkom deň oslobodenia, alebo aj koniec druhej svetovej vojny v opisnej rétorike a v tom dnešnom kalendári teda svieti poučenie Deň víťazstva nad fašizmom. A ešte naviac aj logika vecí, lebo ZSSR bol obrovský, to všetko s dátumom potrebnej jednoty „mýlil časový posun od východu krajiny k západu“ a povzneste sa, tých pár hodín v tom či onom dátume strávime hádam celkom v pohode, hlavná vec je aj tak tá úžasná dôležitosť a sláva!

Je spojená s májom roka 1945, pokojne vám odprisahám, že bol celkom iste v podobnej temperatúre a bezoblačnom nebíčku ako aj dnes, lebo som ho osobne prežíval ako jeho priamy účastník a sprievodca nášho prvého osloboditeľa v Považskej Bystrici, rumunského kapitána jazdiaceho na koni a naozaj nie na voľajakom tanku a v svojich štyroch zvedavých rokoch som sa k tomu dostal tak, ako to už býva, nepozornosťou dospelých. Všetky tri vchody obyvateľov nášho činžiaka sa v tú pamätnú noc a ráno, keď sa nemecká posádka z nášho mesta a predovšetkým z velikánskej fabriky ponáhľala utiecť pred blížiacim sa frontom sa zdržiavali v pivniciach, poučení a v očakávaní napätia, kto nám tú očakávanú slobodu prinesie a len si to predstavte, všetko sa to v mojej réžii dočkalo scenára ako keby z umeleckého filmu!

To viete, detská zvedavosť ma v nestráženej chvíľočke dospeláckej zodpovednosti priviedla až k dverám domu na ulicu, čo síce viedla aj ďalej, akože do Milochova, ale ináč rovno k hlavnej bráne do našej vtedajšej Zbrojovky, čo bolo naozaj vari ani nie sto metrov a v tom tichu za nimi sa z ničoho nič začal rozliehať zvuk konských kopýt, mne dobre známej zvukovej kulisy  z dedovho trnavského dvora a nech je vám jasné, že som tam vyštartoval bez váhania! Ten vojačik si ma pred seba posadil celkom samozrejme, tá brána aj s oznamom, čo je to tam ho lákala celkom prvorado a malo to napokon celkom radostné konce!

Po chvíli sa bránka pre peších otvorila, vykukol vrátnik, po ňom ďaľší a potom už s krikom objaveného pocitu šťastia konca vojny mnohí, bránu samozrejme otvorili dokorán a potom tam zrazu bola aj mama, ba susedia aj z celej ulice, ba sú s tým spojené aj fámy,že mi zopár rán treskla aj po zadku, teda po trenírkach, lebo bolo naozaj teplo a uznajte, mal som svoj deň oslobodenia v takej írečitej podobe, že sa mi naozaj málokto z rodákov vyrovná! To viete, trvalo naozaj dlho, než sa o tom  prestalo hovoriť, ale keďže nič netrvá večne, prišli aj také časy, že sú to iba moje spomienky, ale čo už, originál zážitku si  to ako profit zaslúži aj po tých dlhočizných rokoch…  Ba celkom spravodlivo veru aj práve preto, že tak akosi v plynúcom čase sa stalo ešte voľačo celkom extra spojené s tým našim vtedajším hlavným osloboditeľom, teda ZSSR a jeho vojskami, lebo v 1968 prišli znova, už bez tých Rumunov a to už malo celkom inú podobu, nikto ich nevítal, nikto z nich nemal radosť, lebo presviedčať nás o potrebe byť poslušným príslušníkom tábora socializmu, nebolo svojim spôsobom ničím tak strašne nepodobné podriadiť sa nemeckej moci v čase tej dávnej vojny a ruku na srdce, radšej spomienka z detstva, než z tej doby už dospeláckej hanby a pokory, keď som sa z ničoho nič stal doslova otrokom tej „spravodlivej vlády služobníkov socialistickej správy vecí verejných“ čo sú vlastne až dodnes v maskách pri moci, lebo…

Nechám to na vás, ale moja viera je čím ďalej tým pevnejšia, nič netrvá večne a moja predpoveď je vlastne istota, bude tu polnoc a masky budú musieť padnúť a bude vymaľované a ak Slovensko spozná, kto je kto in natura, bude svoju budúcnosť a vernosť rozlišovať spoľahlivo! Možno to vari napokon aj dostane definíciu – svätá pravda sa preukázala, čo je ľavé, to je väčšinovým  správaním a danosťami ľudstva jednoznačne aj zlé – čo je síce naozaj iba zovšeobecnenie, ale aj tak životná pravda a to je voľačo spoľahlivo overené!

3014
4002
Posledný 09. 05. 2018, 21:23:32

Mámil, ale neuspel, bola v tom viera aj presvedčenie

21.05.2018

Tento titulok som si pripravil ešte voľakedy v týždni pred 20. májom, keď sa redaktor z Markízy Michal Kovačič celkom presvedčivo predviedol verejnosti sľubom, že prezident Kiska verejnosti viac »

Obrat ako v rozprávke, vyznamenal sa však nielen Kočner!

20.05.2018

Budem v kontexte s týmto oznamom radšej opatrný, v hre je síce naozaj veľa miliónov, veru až 70, ich nádejným vlastníkom je ten všeobecne známy podnikateľ Kočner, čo ich vystavil na meno viac »

Prišiel čas aj v Čechách upratať. . .

19.05.2018

Pevne verím, že ste nikto nezabudli na tie chvíle, keď sa definitívny koniec vlády Fico III. zmenil na presvedčenie jej premiéra bojovať za podobu tej novej, v rovnakej podobe, ako vznikla po viac »

Euro, peniaze, kôš, kríza

Až 111 kg ročne. Toľko jedla vyhodí priemerný Slovák

21.05.2018 11:01

Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kilogramov (kg) jedla ročne.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

KĽDR chce ukázať demontáž nepoužiteľnej strelnice. Neprijala však zoznam susedných novinárov

21.05.2018 10:59

Severná Kórea neprijala zoznam juhokórejských novinárov a reportérov, ktorí by mali pokrývať uzavretie jadrového testovacieho areálu Pchunggje.

Indonézia, sopka Merapi

Indonézsky vulkán sa prebudil k životu, Merapi chrlí popol

21.05.2018 10:44

Najaktívnejšia indonézska sopka Merapi v pondelok skoro ráno opäť vybuchla, pričom vychrlila dym a popol do výšky 1 200 metrov.

City, Londýn

Britskí poslanci vyzvali Mayovú, aby bojovala s ruskými špinavými peniazmi

21.05.2018 10:37

Ruskí "kleptokrati" napojení na Putina podľa poslancov využívajú britské finančné služby na pranie špinavých peňazí a obchádzanie sankcií proti Moskve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,508
Celková čítanosť: 2574240x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie